Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1204/10/BM
z 22 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1204/10/BM
Data
2011.03.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
działalność gospodarcza
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów


Istota interpretacji
W zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki cywilnej.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2010r. (data wpływu 15 grudnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 marca 2011r. (data wpływu 9 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki cywilnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości na cele osobiste wspólników spółki cywilnej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 marca 2011r. (data wpływu 9 marca 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 21 lutego 2011r. znak: IBPP1/443-1204/10/BM.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 26 kwietnia 2007r. wspólnicy Spółki Cywilnej K. dokonali zakupu na podstawie aktu notarialnego Rep. X nieruchomości (gruntu) położonej w M. o powierzchni 38 arów 63 m2. Działka została zakupiona w celu wybudowania na niej budynków mieszkalnych, a następnie ich sprzedaży w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Zakupu działki Wnioskodawca dokonał od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Dokonana przez nią sprzedaż nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem VAT, a zatem przy zakupie nie przysługiwało Wnioskodawcy odliczenie podatku. Ze względu na pogarszającą się sytuację gospodarczą w naszym kraju od 2008r., tj. wystąpienie kryzysu gospodarczego, a co za tym idzie kłopoty ze sprzedażą lokali przez firmy budujące budynki mieszkalne Wnioskodawca nie rozpoczął budowy zamierzonej inwestycji tylko poprzestał na pracach dokumentacyjnych.

W związku z odstąpieniem od zamierzonej budowy Wnioskodawca podjął decyzję o przekazaniu (wycofaniu) zakupionej działki na własne prywatne potrzeby wspólników spółki nie związane z działalnością gospodarczą. Przekazanie nastąpiło w formie aktu notarialnego w dniu 10 grudnia 2010r. w takich proporcjach procentowych jak pozostają udziały wspólników w zyskach spółki.

Spółka była czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług do dnia 10 grudnia 2010r.

Zakupiony grunt nie był wykorzystywany przez spółkę do prowadzonej działalności gospodarczej. W momencie zakupu został ujęty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako towar handlowy i był wykazywany w remanentach na dzień 31 grudnia 2007, 2008 i 2009r. Grunt ten nie był przedmiotem najmu na rzecz innych podmiotów gospodarczych ani osób fizycznych. Spółka nie czerpała z tytułu własności tego gruntu żadnych pożytków.

Odnośnie przedmiotowego gruntu został wykonany projekt wykonawczy domu bliźniaczego oraz opracowanie geologiczne. Powyższe prace dokumentacyjne nie zostały przekazane wspólnikom. Przekazany został wyłącznie grunt.

Podział gruntu nastąpił na rzecz wszystkich wspólników spółki w takich proporcjach procentowych w jakich pozostają udziały wspólników w zyskach spółki (w identycznych proporcjach nastąpił zakup tego gruntu). Przekazanie na rzecz wspólników nastąpiło nieodpłatnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy przekazaniu nieruchomości (gruntu) będącego własnością spółki na potrzeby własne (prywatne) wspólników powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT, tj obowiązek naliczenia podatku VAT należnego z tytułu przekazania na cele osobiste podatników...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie wystąpi obowiązek naliczenia podatku należnego od przekazania tej działki na potrzeby prywatne. Podstawą takiej interpretacji jest art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten mówi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobisto podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców (...)

– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub części. Ponieważ przy zakupie działki nie wystąpił podatek VAT naliczony Spółka nie miała możliwości odliczenia tego podatku, a zatem przy przekazaniu na cele osobiste wspólników nie wystąpi podatek należny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, iż w niniejszej interpretacji oceniono zdarzenie przyszłe przedstawione przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 1 grudnia 2010r.w oparciu o przepisy prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług obowiązujące do dnia 31 grudnia 2010r. gdyż w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że przekazanie działki na cele prywatne wspólników nastąpiło w formie aktu notarialnego w dniu 10 grudnia 2010r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r.).

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z analizy cytowanych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każda odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług a także nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT – podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle art. 15 ust. 2 działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Aby dostawa towarów podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi zostać dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Pojęcie podatnika uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej - wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, jeżeli została ona wykonana w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka cywilna, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której celem jest prowadzenie działalności gospodarczej, jest w myśl przytoczonego wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podatnikiem tego podatku.

Podmioty zawierające umowę spółki cywilnej zobowiązują się do podejmowania działań (w szczególności wniesienia wkładu) zmierzających do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ponieważ majątek wniesiony i wypracowany przez wspólników w ramach zawiązanej spółki stanowi wspólność łączną, żaden ze wspólników nie jest uprawniony do rozporządzania swoim udziałem we wspólnym majątku, nie może także występować z żądaniem podziału tego majątku w czasie trwania spółki.

Z wniosku wynika, że w dniu 26 kwietnia 2007r. wspólnicy Spółki Cywilnej K. dokonali zakupu gruntu. Działka została zakupiona w celu wybudowania na niej budynków mieszkalnych, a następnie ich sprzedaży w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcą działalności gospodarczej. Zakupu działki Wnioskodawca dokonał od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Sprzedaż nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem VAT, a zatem przy zakupie nie przysługiwało Wnioskodawcy odliczenie podatku. Wnioskodawca nie rozpoczął budowy zamierzonej inwestycji tylko poprzestał na pracach dokumentacyjnych. Powyższe prace dokumentacyjne nie zostały przekazane wspólnikom. Przekazany został wyłącznie grunt.

W związku z odstąpieniem od zamierzonej budowy Wnioskodawca podjął decyzję o przekazaniu (wycofaniu) zakupionej działki na własne prywatne potrzeby wspólników spółki nie związane z działalnością gospodarczą. Przekazanie nastąpiło w formie aktu notarialnego w dniu 10 grudnia 2010r. w takich proporcjach procentowych jak pozostają udziały wspólników w zyskach spółki. Podział gruntu nastąpił na rzecz wszystkich wspólników spółki w takich proporcjach procentowych w jakich pozostają udziały wspólników w zyskach spółki (w identycznych proporcjach nastąpił zakup tego gruntu). Przekazanie na rzecz wspólników nastąpiło nieodpłatnie.

Zakupiony grunt nie był wykorzystywany przez spółkę do prowadzonej działalności gospodarczej. W momencie zakupu został ujęty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako towar handlowy i był wykazywany w remanentach na dzień 31 grudnia 2007, 2008 i 2009r. Grunt ten nie był przedmiotem najmu na rzecz innych podmiotów gospodarczych ani osób fizycznych. Spółka nie czerpała z tytułu własności tego gruntu żadnych pożytków.

Tak więc przedmiotem wycofania ze spółki w dniu 10 grudnia 2010r. był grunt (w wysokości udziału przypadającego na każdego wspólnika), który został zakupiony w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a Wnioskodawcy nie przysługiwało przy zakupie tej działki prawo do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowej sprawie ma zastosowanie cyt. wyżej art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

Wnioskodawcy nie przysługiwało przy zakupie ww. gruntu prawo do odliczenia podatku naliczonego zatem przekazanie na rzecz wspólników na ich potrzeby własne (prywatne) części gruntu (w wysokości udziału przypadającego na każdego wspólnika) nie stanowiło dostawy towaru i nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że skoro przy zakupie działki nie wystąpił podatek VAT naliczony i Spółka nie miała możliwości odliczenia tego podatku, to przy przekazaniu na cele osobiste wspólników nie wystąpi podatek należny, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010r.

Należy jednak zaznaczyć, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj