Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.354.2018.3.AZ
z 9 października 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2018 r. (data wpływu 30 lipca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 września 2018 r. (data nadania 20 września 2018 r., data wpływu 24 września 2018 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP2-2.4010.354.2018.2.AZ oraz Nr 114-KDIP3-2.4011.411.2018.3.JG1 z dnia 12 września 2018 r. (data nadania 12 września 2018 r., data doręczenia 14 września 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • braku powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy z tytułu przeprowadzonego umorzenia akcji – jest prawidłowe,
  • obowiązku wystawienia wynagradzanym akcjonariuszom informacji IFT-2/IFT-2R, bez obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy z tytułu przeprowadzonego umorzenia akcji oraz obowiązku wystawienia wynagradzanym akcjonariuszom informacji IFT-2/IFT-2R, bez obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca, Spółka Akcyjna, prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Na podstawie art. 359 Kodeksu Spółek handlowych oraz postanowień statutu Spółki została przez jej Walne Zgromadzenie podjęta uchwała o przymusowym umorzeniu częściowo opłaconych akcji, za wynagrodzeniem dla akcjonariuszy posiadających te umarzane akcje.

W piśmie z dnia 20 września 2018 r. (data wpływu 24 września 2018 r.), uzupełniającym wniosek, na wezwanie Nr 0114-KDIP2-2.4010.354.2018.2.AZ oraz Nr 0114-KDIP3-2.4011.2018.3.JG1 Spółka przedstawiła dodatkowe wyjaśnienia. Wnioskodawca wskazał, że Akcjonariuszami spółki są: osoba prawna, spółka będąca podmiotem zagranicznym zarejestrowanym na terenie Unii Europejskiej, oraz osoba fizyczna, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie art. 359 kodeksu spółek handlowych oraz postanowień statutu Spółki została przez jej Walne Zgromadzenie podjęta uchwała o przymusowym umorzeniu częściowo opłaconych akcji, za wynagrodzeniem dla akcjonariuszy posiadających te umarzane akcje. Art. 359 kodeksu spółek handlowych stanowi w szczególności, że akcje mogą być umorzone bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe) gdy statut tak stanowi (par. 1 art. 359 ksh) przy czym umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia i następuje za wynagrodzeniem (par. 2 art. 359 ksh). Statut spółki stanowi, że jej walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o umorzeniu akcji bez zgody akcjonariusza (par. 7 ust. 13 statutu Spółki), w szczególności gdy nie uiścił on w wymaganym terminie wpłaty na objęte akcje (par 7. ust 9b statutu Spółki). Ponieważ zdarzenie takie miało miejsce, akcjonariusze pomimo wezwania nie dokonali wpłat na objęte akcje, walne zgromadzenie Spółki, na wyżej przedstawionej podstawie prawnej i w zgodzie z jej wymaganiami, podjęło uchwałę o przymusowym umorzeniu akcji za wynagrodzeniem, które jest niższe od wydatków poniesionych na objęcie akcji, w przypadku każdego z akcjonariuszy. W związku z podjęciem uchwały o umorzeniu akcji, walne zgromadzenie podjęło także uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego zgodnie z wymogami art. 360 ust. 1 ksh, która stanowi, że kwotę uzyskaną z obniżenia kapitału zakładowego przelewa się na kapitał rezerwowy. Wypłata wynagrodzenia za umarzane akcje nastąpi w formie pieniężnej. Wynagrodzenie dla każdego akcjonariusza jest niższe od wydatków poniesionych przez niego na objęcie umarzanych akcji.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


W świetle przedstawionego powyżej zaistniałego stanu faktycznego, Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tak przeprowadzone umorzenie akcji nie spowoduje osiągnięcia przychodu podatkowego przez Spółkę oraz, że w związku z przychodem w osiągniętym przez akcjonariuszy Spółki w postaci wynagrodzenia za umarzane akcje, na Spółce spoczywa obowiązek wystawienia wynagradzanym akcjonariuszom PIT-8C (osoba fizyczna) i IFT-2/IFT-2R (zagraniczna osoba prawna), bez obowiązku odprowadzenia z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy w imieniu tych akcjonariuszy?


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wniosek odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony odrębnie.


Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie akcji, niezależnie od trybu jego przeprowadzenia, polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym.


Tryb umarzania akcji spółki akcyjnej reguluje art. 359 oraz art. 360 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tymi przepisami jedną z form umorzenia akcji jest ich przymusowe umorzenie na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia o ile statut Spółki takie umorzenie przewiduje, co ma miejsce w tym przypadku. Zgodnie z art. 359 § 2 Kodeksu spółek handlowych umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych, co też miało miejsce.


Zgodnie z art. 360 § 1 Kodeksu spółek handlowych umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego.


Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna być powzięta na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę o umorzeniu akcji, co też miało miejsce.


Zmniejszenie kapitału zakładowego nastąpi jednak dopiero z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zgodnie z art. 458 Kodeksu spółek handlowych.


Art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymienia co jest przychodem dla spółki. Umorzenie akcji nie jest wymienione w art. 12 ust. 1 jako źródło przychodu, i pomimo faktu, że określony w art. 12 ust. 1 ustawy katalog przypadków powodujących powstanie przychodu nie jest katalogiem zamkniętym, to nie ma tu miejsca jakiekolwiek przysporzenie korzyści dla Spółki.

Będzie tu miał raczej zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3, który mówi, że do przychodów Spółki nie zalicza się umorzenia udziałów (akcji) w spółce...”.


Bezpośrednim skutkiem samego umorzenia akcji będzie zmniejszenie wartości kapitału zakładowego Wnioskodawcy i jego przeniesienie do kapitału rezerwowego, którego bilans jest zerowy i nie powoduje w swej istocie dla Spółki ani kosztów, ani przychodów. W wyniku umorzenia akcji nie dojdzie po stronie Spółki do przysporzenia w postaci zwiększenia aktywów lub zmniejszenia jej zobowiązań. Spółka nie uzyska bowiem w jego wyniku faktycznego przysporzenia majątkowego o konkretnym wymiarze finansowym.

Umorzenie akcji za wynagrodzeniem dla akcjonariuszy nie spowoduje wpływu środków finansowych do Spółki, a zatem w wymiarze ekonomicznym Spółka nie uzyska w jego wyniku żadnych korzyści, natomiast konieczność wypłaty akcjonariuszom wynagrodzenia spowoduje powstanie kosztów związanych z wypływem środków na pokrycie tego wynagrodzenia.

Podsumowując, opisane umorzenie akcji Spółki za wynagrodzeniem nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, powstaniem przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy ani innych artykułów tej ustawy.

Jednocześnie, w związku z obowiązkiem Spółki wypłacenia akcjonariuszom wynagrodzenia, po stronie Spółki powstanie koszt wynagrodzenia wypłaconego łącznie akcjonariuszom, a po stronnie każdego akcjonariusza wartość otrzymanego wynagrodzenia za umarzane akcje, w związku z czym Spółka będzie zobowiązana do wystawienia każdemu z nich PIT-8C z wykazanym przychodem w wysokości wynagrodzenia faktycznie wypłaconego akcjonariuszowi, wykazanym kosztem w wysokości kwoty faktycznie wpłaconej przez akcjonariusza za umarzane akcje do niego należące, oraz wykazanym zyskiem lub stratą jaka wynika z wykazanego przychodu i wykazanego kosztu. PIT-8C zostanie wystawiony przez Spółkę w terminie ustawowym, za rok, w którym miała miejsce wypłata wynagrodzenia. Obowiązek uiszczenia podatku spoczywa całkowicie na akcjonariuszu, na podstawie tak wystawionego mu przez Spółkę PIT-8C.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 20 września 2018 r., Wnioskodawca wskazał, że oprócz obowiązku wystawienia osobie fizycznej PIT-8C pojawi się obowiązek wystawienia osobie prawnej z siedzibą w Luxemburgu IFT-2/IFT-2R z wykazanym przychodem, w wysokości wynagrodzenia faktycznie wypłaconego akcjonariuszowi, wykazanym kosztem w wysokości kwoty faktycznie wpłaconej przez akcjonariusza za umarzane akcje do niego należące oraz wykazanym zyskiem lub stratą jaka wynika z wykazanego przychodu oraz kosztu. Dokumenty te zostaną wystawione przez Spółkę do końca stycznia roku następnego po tym, w którym miała miejsce wypłata wynagrodzenia. Obowiązek uiszczenia podatku spoczywa całkowicie na akcjonariuszu, na podstawie tak wystawionych dokumentów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

  • braku powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy z tytułu przeprowadzonego umorzenia akcji – jest prawidłowe,
  • obowiązku wystawienia wynagradzanym akcjonariuszom informacji IFT-2/IFT-2R, bez obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy – jest prawidłowe.

Umorzenie udziałów/akcji polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciem wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów/akcji (J. Marciniuk, Podatek dochodowy od osób fizycznych, Komentarz 2015, Legalis 2015). Zatem umorzenie oznacza definitywne unicestwienie udziału/akcji.

Tryb umarzania akcji spółki akcyjnej reguluje art. 359 oraz art. 360 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, z późn. zm.; dalej: „KSH”).


Stosownie do art. 359 § 1 akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut.

Natomiast zgodnie z art. 359 § 2 umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Umorzenie przymusowe następuje za wynagrodzeniem, które nie może być niższe od wartości przypadających na akcję aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy.


Zgodnie z art. 360 § 1 Kodeksu spółek handlowych umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego.


Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna być powzięta na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę o umorzeniu akcji, co też miało miejsce.


Zmniejszenie kapitału zakładowego nastąpi jednak dopiero z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zgodnie z art. 458 Kodeksu spółek handlowych.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie art. 359 Kodeksu spółek handlowych oraz postanowień statutu Spółki, została przez jej Walne Zgromadzenie podjęta uchwała o przymusowym umorzeniu częściowo opłaconych akcji, za wynagrodzeniem dla akcjonariuszy posiadających te umarzane akcje. Wypłata wynagrodzenia za umarzane akcje nastąpi w formie pieniężnej. Wynagrodzenie dla każdego akcjonariusza jest niższe od wydatków poniesionych przez niego na objęcie umarzanych akcji.

W odniesieniu do wyżej przedstawionego zagadnienia Wnioskodawca ma wątpliwości czy przeprowadzone umorzenie akcji spowoduje powstanie przychodu podatkowego przez Spółkę oraz czy w związku z przychodem osiągniętym przez akcjonariuszy Spółki w postaci wynagrodzenia za umarzane akcje, na Wnioskodawcy spoczywa obowiązek wystawienia informacji IFT-2/IFT-2R, bez obowiązku odprowadzania z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy w imieniu akcjonariuszy.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane we wniosku umorzenie akcji Spółki za wynagrodzeniem, nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy jako podatniku podatku dochodowego od osób prawnych powstaniem przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1036, z późn. zm., dalej: „updop”).

Na gruncie podatkowo-prawnym należy wskazać, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1-3,i 3c i ust. 4b, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju przysporzenia nie są zaliczane do przychodów (art. 12 ust. 4 updop).

Z istoty podatku dochodowego od osób prawnych wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem – jako źródłem dochodu – jest wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Powołana ustawa ustala zdarzenia, które powodują powstanie obowiązku podatkowego czyli powinności przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem tych zdarzeń. Ustala, kiedy i w jakich sytuacjach powstanie obowiązek podatkowy. Oznacza to, że powstaje on w okolicznościach wskazanych przez prawo, niezależnie od woli podlegających mu osób czy podmiotów. Na gruncie ustaw podatkowych abstrakcyjny obowiązek podatkowy przekształca się w skonkretyzowane zobowiązanie podatkowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3 do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Zauważyć w tym miejscu należy, że zgodnie z nowelizacją updop na podstawie ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2175, dalej ustawa nowelizująca) z dniem 1 stycznia 2018 r., przychody uzyskane z umorzenia akcji zostały zawarte w art. 7b tej ustawy, jako przychody z zysków kapitałowych. Zgodnie bowiem z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości.

Z powołanego wyżej przepisu wynika zatem, że jeżeli u akcjonariusza dokonywane jest umorzenie akcji i za umorzone akcje uzyskuje wynagrodzenie w wysokości wyższej niż poniesione przez niego wydatki na nabycie, bądź objęcie tych akcji, to do przychodów tego podatnika podlega zaliczeniu tylko nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wydatki na nabycie, bądź objęcie tych akcji. Zauważyć jednak należy, że jeżeli wynagrodzenie z tego tytułu będzie niższe niż wydatki poniesione na nabycie/objęcie tych akcji lub równe tym wydatkom, to akcjonariusz u którego dokonywane jest umorzenie akcji, nie będzie zobowiązany do uznania ww. wynagrodzenia za przychód podatkowy.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przymusowe umorzenie akcji własnych, za wynagrodzeniem nie prowadzi do powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy. Zdarzenie to jest dla Wnioskodawcy obojętne podatkowo. W wyniku umorzenia Wnioskodawca nie uzyskuje faktycznego przysporzenia majątkowego o konkretnym wymiarze finansowym. Zatem po stronie Wnioskodawcy opisane we wniosku przymusowe umorzenie akcji nie spowoduje osiągnięcia przychodu podatkowego.

Jednocześnie zauważyć należy, że po stronie akcjonariusza, który otrzymana wynagrodzenie za umorzone udziały powstanie przychód z zysków kapitałowych, na podstawie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. b updop. Jednakże w sytuacji umorzenia udziałów/akcji (umorzenie przymusowe), przychód uzyskany z ww. tytułu, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 updop, powstanie wyłącznie w sytuacji, gdy wysokość otrzymanego za umarzane akcje wynagrodzenia będzie wyższa od wydatków poniesionych przez akcjonariusza na nabycie/objęcie akcji. Natomiast w sytuacji, gdy ww. wynagrodzenie/kwota będą równe (lub niższe) poniesionym przez akcjonariusza wydatkom na nabycie/objęcie akcji nie będzie ono podlegało zaliczeniu do przychodów akcjonariusza. Tym samym w przedmiotowej sprawie, z uwagi na fakt, że wynagrodzenie dla każdego akcjonariusza jest niższe od wydatków poniesionych przez niego na objęcie umarzanych akcji, to wynagrodzenie nie będzie podlegało zaliczeniu do przychodów akcjonariusza.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku płatnika, ciążącego na Wnioskodawcy z tytułu wypłaconego wynagrodzenia akcjonariuszowi – osobie prawnej z siedzibą w Luxemburgu – wskazać należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1 updop osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a–1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Stosownie natomiast do art. 26 ust. 3 updop, płatnicy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1, 2–2b i 2d pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.


Płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w:

  • art. 3 ust. 1 - informację o wysokości pobranego podatku,
  • art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku - sporządzone według ustalonego wzoru.


Na podstawie art. 26 ust. 3a updop płatnicy są obowiązani przesłać informację, o której mowa w ust. 3 pkt 1, w terminie przekazania kwoty pobranego podatku, a informację, o której mowa w ust. 3 pkt 2, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat, o których mowa w ust. 1, również wówczas, gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 3b.

Zgodnie z art. 26 ust. 3b updop, na pisemny wniosek podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, płatnik, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 2.

Jak wynika ze stanowiska Wnioskodawcy, w związku z przymusowym umorzeniem akcji za wynagrodzeniem, Spółka będzie zobowiązana do wystawienia osobie prawnej z siedzibą w Luksemburgu, a więc na rzecz osoby prawnej niebędącej polskim rezydentem podatkowym (podmiot o którym mowa w art. 3 ust. 2 updop), informacje IFT-2/IFT-2R.

Konieczność taka wynika z art. 26 ust. 3-3d updop, zgodnie z którym powstanie obowiązek złożenia właściwemu organowi podatkowemu i/lub podatnikom informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (IFT-2, IFT-2R) oraz obowiązek złożenia przez płatnika do urzędu skarbowego rocznej deklaracji CIT-10Z.

W związku z powyższym płatnicy mają obowiązek w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, złożyć do właściwego urzędu skarbowego roczne deklaracje CIT-10Z, a następnie w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat, informację roczną o wysokości przychodu/dochodu uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium RP (IFT-2R).

Przed upływem ustawowego terminu, na wniosek podatnika, płatnik jest zobowiązany do przekazania podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji o pobranym podatku (IFT-2) w terminie 14 dni od złożenia wniosku (art. 26 ust. 3d w związku z art. 26 ust. 3b updop). Zauważyć należy, że wystawienie na wniosek podatnika informacji IFT-2 nie zwalnia płatnika od obowiązku wystawienia informacji IFT-2R na koniec roku podatkowego. Informacja IFT-2R ma więc charakter zbiorczy, wystawiana jest za cały rok podatkowy (po jego zakończeniu) i obejmuje wszystkie należności z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 updop, wypłaconych podatnikowi w ciągu całego ww. okresu.

Wobec powyższego obowiązek informacyjno-sprawozdawczy polegający na złożeniu informacji (IFT-2, IFT-2R) wiąże się ściśle z uprzednim dokonaniem wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 22 ust. 1 updop, oraz obowiązkiem pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, chyba że niepobranie podatku wynika z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z ustawy.

W związku z faktem, że w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał w uzupełnieniu wniosku, że: „wynagrodzenie dla każdego akcjonariusza jest niższe od wydatków poniesionych przez niego na objęcie umarzanych akcji”- po stronie akcjonariusza osoby prawnej nie powstanie przychód do opodatkowania. W konsekwencji Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy w imieniu akcjonariusza. Jednakże poza obowiązkiem poboru podatku, jak już wskazano powyżej, przepisy updop nakładają za płatnika obowiązek informacyjny w zakresie wystawienia i przesłania imiennych informacji podatkowych (IFT-2/IFT-2R). Zgodnie bowiem z treścią art. 26 ust. 3d updop informację, o której mowa w ust. 3 pkt 2, sporządzają i przekazują również podmioty, które dokonują należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku.

Podsumowując stwierdzić należy, że na Spółce spoczywa obowiązek sporządzenia i przesłania informacji IFT-2/IFT-2R w zakresie przychodów, w przypadku których na podstawie ustawy nie występuje obowiązek poboru podatku, od dokonywanych na rzecz zagranicznej osoby prawnej wypłat wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji.


W tym stanie rzeczy stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

  • braku powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy z tytułu przeprowadzonego umorzenia akcji – jest prawidłowe,
  • obowiązku wystawienia wynagradzanym akcjonariuszom informacji IFT-2/IFT-2R, bez obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy – jest prawidłowe.


Jednocześnie odnosząc się do stwierdzenia Wnioskodawcy, że dokumenty zostaną wystawione przez Spółkę do końca stycznia roku następnego po tym w którym miała miejsce wypłata wynagrodzenia, wskazać jeszcze raz należy, że zgodnie z art. 26 ust. 3a płatnicy mają obowiązek przekazać informację, o której mowa w ust. 3 pkt 2 (IFT-2/IFT-2R), w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat, o których mowa w ust. 1, również wówczas, gdy płatnik w roku podatkowym sporządził i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 3b updop.

Tutejszy organ zwraca również uwagę na to, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. W toku zaś kontroli podatkowej lub w postępowaniu podatkowym prowadzonym przez właściwy organ podatkowy w celu zweryfikowania prawdziwości okoliczności faktycznych wskazanych we wniosku o wydanie interpretacji, mogą zostać poczynione odmienne ustalenia od przedstawionych przez Wnioskodawcę we wniosku. W takiej sytuacji ustalenie w tych postępowaniach, że rzeczywisty stan faktyczny występujący w zakresie okoliczności faktycznych wskazanych przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji jest inny, może stanowić podstawę przyjęcia ostatecznie odrębnych rozstrzygnięć.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj