Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.504.2017.1.MG
z 1 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2017 r. (data wpływu 5 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 5 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


B. W. [dalej: Wnioskodawczyni] zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej m.in. na zakupie oraz sprzedaży różnego rodzaju papierów wartościowych [dalej: Działalność Inwestycyjna). Działalność Inwestycyjna będzie przez Wnioskodawczynię wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej („CEIDG”).

Kapitał na Działalność Inwestycyjną będzie pochodził z kwot uzyskanych z tytułu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością [dalej: Spółka], której Wnioskodawczyni była jednym z udziałowców. Zakres działalności gospodarczej Spółki był zbliżony do Działalności Inwestycyjnej, którą Wnioskodawczyni ma zamiar obecnie wykonywać w ramach planowanej działalności gospodarczej.

Działalność inwestycyjna Wnioskodawczyni będzie polegać, w szczególności, na:


  1. udzielaniu pożyczek

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni będzie udzielała oprocentowanych pożyczek. Odsetki od pożyczek udzielonych w ramach działalności gospodarczej będą wpływały na rachunek bankowy Wnioskodawczyni, prowadzony w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Jednocześnie, nie jest wykluczone, iż Wnioskodawczyni, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w następstwie wniesienia określonych aktywów do prowadzonej działalności gospodarczej, stanie się stroną umów pożyczek zawartych pierwotnie przez nią, jako osobę fizyczną poza prowadzoną działalnością gospodarczą, z innymi podmiotami.


  1. lokowaniu środków pieniężnych na rachunkach bankowych prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą oraz na lokatach bankowych utworzonych na tych rachunkach

  2. nabywaniu i zbywaniu akcji, udziałów, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych, innych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw wynikających z tych aktywów

W ramach tej kategorii Wnioskodawczyni zamierza nabywać oraz zbywać m.in. udziały (akcje) polskich oraz zagranicznych podmiotów prawnych; obligacje, w tym obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne, obligacje zamienne, emitowane z kuponem odsetkowym lub z dyskontem, które mogą być notowane na rynku; certyfikaty inwestycyjne zamkniętych funduszy inwestycyjnych mających siedzibę zarówno w Polsce jak i zagranicą; pochodne instrumenty finansowe takie jak lokaty dwuwalutowe (eng. dual currency deposit).

Nabywane obligacje będą mogły być m.in. emitowanymi w rożnych walutach obcych papierami dyskontowanymi, czyli emitowanymi z dyskontem lub też papierami kuponowymi, czyli emitowanymi z ustalonym kuponem odsetkowym, tj. gdzie cena wykupu obligacji jest równa cenie emisyjnej a nabywca obligacji dodatkowo otrzymuje odsetki, naliczane i wypłacane w ustalonych w warunkach emisji obligacji okresach rozliczeniowych.

W odniesieniu do nabywanych obligacji, Wnioskodawczyni ma zamiar składać emitentom obligacji bądź domom maklerskim reprezentującym emitentów obligacji pisemne oświadczenia, że dochody z zakupu i sprzedaży obligacji oraz dochody z odsetek bądź dyskonta z obligacji będą przez nią uzyskiwane w ramach faktycznie prowadzonej, w tym zakresie, działalności gospodarczej.

  1. nabywaniu i zbywaniu walut obcych,


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, za pośrednictwem firmowych rachunków bankowych prowadzonych w walucie polskiej oraz rachunków w walutach obcych, przy wykorzystaniu środków pieniężnych pochodzących z działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni nie wyklucza nabywania oraz zbywania walut obcych. Zakup walut obcych będzie polegał m.in. na przelaniu określonej kwoty z firmowego rachunku bankowego prowadzonego w walucie polskiej na firmowy rachunek walutowy w tym samym lub innym banku. Natomiast zakup waluty polskiej będzie miał miejsce, bądź w momencie kiedy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom zysku wynikający z różnic kursowych, bądź w sytuacji, kiedy środki w walucie polskiej będą Wnioskodawczyni potrzebne na inne cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. na nabycie papierów wartościowych.


  1. nabywaniu i zbywaniu metali szlachetnych,


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni rozważa również zakup metali szlachetnych np. złota w sztabkach. Złoto zostanie zakupione przez Wnioskodawczynię w celu osiągnięcia dochodu przy jego odsprzedaży.


Wnioskodawczyni nie wyklucza również, iż Działalność Inwestycyjna będzie obejmowała inne, niż wyżej wymienione aktywności.


Wnioskodawczyni dokonała złożenia stosownego wpisu w CEIDG, poprzez ujawnienie w pozycji „przeważająca działalność gospodarcza” kodu PKD 64.99.Z, tj. „pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych".

Wnioskodawczyni przewiduje, iż Działalność Inwestycyjna będzie stanowiła znaczącą część wykonywanej działalności gospodarczej. Działalność Inwestycyjna będzie prowadzona w sposób ciągły i systematyczny w związku z tym, nie będzie stanowiła działalności o charakterze okazjonalnym.


Wnioskodawczyni przewiduje również, że wpływy pieniężne oraz wydatki w ramach wykonywanej działalności gospodarczej będą związane z podjętą Działalnością Inwestycyjną.


W związku z podjętą Działalnością Inwestycyjną, Wnioskodawczyni będzie osiągała przychody z tytułu:

  1. odsetek od pożyczek udzielonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
  2. odsetek od środków pieniężnych lokowanych na rachunkach bankowych prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą oraz na lokatach bankowych utworzonych na tych rachunkach,
  3. zbycia akcji, udziałów, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych, innych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, a także realizacji praw z nich wynikających,
  4. odsetek i dyskont od obligacji oraz innych papierów wartościowych,
  5. dodatnich różnic kursowych,
  6. zbycia metali szlachetnych.

Jednocześnie, w związku z podjętą Działalnością Inwestycyjną, Wnioskodawczyni będzie ponosiła wydatki, między innymi, z tytułu:

  1. nabycia akcji, udziałów, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych, innych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych,
  2. kosztów prowadzenia rachunku maklerskiego oraz prowizji biura maklerskiego, opłat od transferu papierów wartościowych, opłat za przechowywanie papierów wartościowych, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat notarialnych, kosztów wyceny papierów wartościowych oraz analiz finansowych, kosztów doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego, prowizji i odsetek od pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie papierów wartościowych, prowizji typu all-in fees, które polegają na tym, iż bank, z tytułu świadczonych usług, pobiera jedną opłatę, w wysokości określonego procentu wartości posiadanych przez Wnioskodawcę aktywów w tym banku.
  3. ujemnych różnic kursowych,
  4. nabycia metali szlachetnych,
  5. wszelkich innych kosztów niezbędnych w celu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym kosztów wynajmu biura oraz innych kosztów związanych z jego funkcjonowaniem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy osiągane przez Wnioskodawczynię przychody, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, będą kumulowane i zaliczane do przychodów Wnioskodawczyni ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza?
  2. Czy ponoszone przez Wnioskodawczynię wydatki, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, pomniejszających przychody Wnioskodawczyni ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza?

Niniejsza interpretacja stanowi rozstrzygnięcie wniosku, w zakresie pytania oznaczonego Nr 2, natomiast w zakresie pytania oznaczonego Nr 1 zostanie wydane odrębna interpretacja indywidualna.


Zdaniem Wnioskodawczyni,


Ponoszone przez Wnioskodawczynię wydatki, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, będą mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, pomniejszających przychody Wnioskodawczyni ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Uwagi wstępne


Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy PIT, dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z punktu widzenia omawianej problematyki istotne jest, zdaniem Wnioskodawczyni, wskazanie czym w rozumieniu ustawy PIT jest działalność gospodarcza, bowiem jeśli danego rodzaju czynności - w przypadku Wnioskodawczyni będzie to Działalność Inwestycyjna - zostaną uznane za działalność gospodarczą, względnie uznane za wykonywane w ramach dzielności gospodarczej, to wówczas nie będzie również budziło wątpliwości, iż w świetle ustawy PIT, uzyskane z tego tytułu przychody (dochody) winny być opodatkowane na zasadach takich, jak przychody (dochody) z działalności gospodarczej.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy PIT, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Treść definicji zawartej w powyższym przepisie daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków, tj. wykonywanie tej działalności:

  • w celu osiągnięcia dochodu - przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu.
  • w sposób ciągły - jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu. Przy czym, o ciągłości nie przesądza prowadzenie danej działalności przez np. kilka lat, lecz powtarzalność (stałość) podejmowanych działań.
  • w sposób zorganizowany - co oznacza, iż podejmowana działalność przyjmuje m.in. określoną formę organizacyjno-prawną oraz został dopełniony formalny wymóg jej rejestracji w odpowiednim rejestrze. W przypadku indywidualnej działalności gospodarczej jest to rejestracja w CEIDG.


W ocenie Wnioskodawczyni, Działalność Inwestycyjna, którą zamierza wykonywać w ramach działalności gospodarczej, spełnia wszystkie powyższe przesłanki, warunkujące uznanie jej za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy PIT.


Przede wszystkim, należy zauważyć, że głównym celem wykonywania Działalności Inwestycyjnej jest chęć osiągnięcia przez Wnioskodawczynię dochodu.


Ponadto, czynności podejmowane w ramach Działalności Inwestycyjnej będą czynnościami o charakterze ciągłym, na co wskazuje m.in. zamiar Wnioskodawczyni uczynienia z Działalności Inwestycyjnej głównego rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Natomiast o zorganizowanym charakterze Działalności Inwestycyjnej świadczy zamiar korzystania przez Wnioskodawczynię z pomocy profesjonalnych doradców finansowych oraz prawnych, w zakresie dokonywanych inwestycji. Jednocześnie, należy zauważyć, że decyzje związane z wykonywaną Działalnością Inwestycyjną, w tym przede wszystkim decyzje dotyczące przedsięwzięć inwestycyjnych, będą podejmowane przez Wnioskodawczynię samodzielnie, na jej własny rachunek.

Niezależnie od powyższego, należy także zauważyć, że wykonywanie działalności gospodarczej to realizowanie zadeklarowanego zgłoszeniem do właściwej ewidencji przedmiotu działalności, w przeciwieństwie do działań i operacji o charakterze okazjonalnym, wykonywanych niejako ubocznie.

W odniesieniu do powyższego, Wnioskodawczyni wskazuje, że przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest m.in. działalność określona w PKD 64.99.Z - „pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych”. Co istotne, zgodnie z komentarzem do PKD, podklasa 64.99.Z obejmuje działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp. Powyższe potwierdza również komentarz do podklasy 66.12.Z PKD zgodnie z którym, podklasa 64.99.Z obejmuje, działalność na rynkach finansowych wykonywaną na własny rachunek.

W świetle powyższego, czynności podejmowane przez Wnioskodawczynię w ramach Działalności Inwestycyjnej, należy uznać za czynności podejmowane w ramach wykonywanej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. W konsekwencji, osiągane przychody oraz ponoszone wydatki, które zostały przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, w ocenie Wnioskodawczyni, należy uznać, odpowiednio, za przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodu związane ze źródłem przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Ponoszone przez Wnioskodawczynię wydatki, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pomniejszających przychody Wnioskodawczyni ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Poniżej Wnioskodawczyni przedstawia własną argumentację dotyczącą poszczególnych kategorii wydatków.


Wydatki na nabycie akcji, udziałów, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych, innych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz inne wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię w związku z nabyciem ww. aktywów.


W ocenie Wnioskodawczyni, wydatki na nabycie akcji, udziałów, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych, innych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, w przypadku odpłatnego zbycia powyższych aktywów lub realizacji praw z nich wynikających będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pomniejszających przychody Wnioskodawczyni ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Ponadto, wydatki ponoszone w związku z nabyciem ww. aktywów takie jak: koszty prowadzenia rachunku maklerskiego oraz prowizja biura maklerskiego, opłaty od transferu papierów wartościowych, opłaty za przechowywanie papierów wartościowych, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne, koszty wyceny papierów wartościowych oraz analiz finansowych, koszty doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego, prowizje i odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie papierów wartościowych, prowizje typu all-in fees również będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pomniejszających przychody Wnioskodawczyni ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


W myśl art. 30b ust. 2 ustawy PIT, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest:

  1. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. lf lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
  2. różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  3. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  4. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. lf oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e;

Zgodnie zaś z art. 23 ust. 1 pkt 38a ustawy PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych;

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38b ustawy PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów zapłaconych odsetek i prowizji od kredytu, za który nabyto papiery wartościowe, udziały (akcje) lub pochodne instrumenty finansowe, przypadających proporcjonalnie na tę część kredytu, która nie została wydatkowana na nabycie tych papierów wartościowych, udziałów (akcji) lub pochodnych instrumentów finansowych.


Należy zauważyć, że aby dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.


Co do zasady, należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, o ile w myśl ustawy PIT, nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Jednocześnie, zauważyć należy, iż koszty uzyskania przychodów nie są kosztami uzyskania jakichkolwiek przychodów, lecz zawsze związane są z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Koszty te są zatem ściśle i funkcjonalnie przyporządkowane do danego źródła przychodów.

W ocenie Wnioskodawczyni, wydatki na nabycie akcji, udziałów, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych, innych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz inne wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z nabyciem ww. aktywów będą ponoszone w celu osiągnięcia przychodu ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przedmiotowe wydatki będą ponoszone przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej Działalności Inwestycyjnej, która - jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego - będzie prowadzona w sposób ciągły w celu osiągnięcia dochodu.

W konsekwencji powyższego, zdaniem Wnioskodawczyni, przedmiotowe wydatki ponoszone w związku z nabyciem powyższych aktywów będą podlegały sumowaniu w ramach kosztów uzyskania przychodów pomniejszających przychody Wnioskodawczyni ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawczyni, należy dokonać podziału omawianych wydatków związanych z nabywaniem ww. aktywów na dwie grupy:

  • wydatki związane stricte z nabyciem papierów wartościowych (tzw. koszty bezpośrednie); mając na względzie wykładnię literalną, wspartą wykładnią celowościową, przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38a ustawy PIT, stwierdzić należy, że za „wydatki na objęcie lub nabycie, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych” oraz „wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych” uznać należy samą cenę uiszczoną za te aktywa, powiększoną o poniesione koszty, które bezpośrednio warunkują skuteczne nabycie udziałów, akcji, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych, innych papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych. Do takich wydatków należeć będą zatem, zdaniem Wnioskodawczyni: cena nabycia, prowizja biura maklerskiego, opłaty od transferu papierów wartościowych, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne. Tego typu koszty będą stanowiły koszt uzyskania przychodów dopiero przy zbyciu nabytych lub objętych uprzednio papierów wartościowych.
  • wydatki pośrednio związane z nabyciem/objęciem papierów wartościowych; do tej kategorii należy zaliczyć koszty takie jak: koszty prowadzenia rachunku maklerskiego, opłaty za przechowywanie papierów wartościowych, koszty usług doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego związanego z prowadzoną Działalnością Inwestycyjną, koszty analiz finansowych oraz wycen nabywanych papierów wartościowych, prowizje i odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie papierów wartościowych, prowizje typu all-in fees, a także inne koszty związane z powyższą działalnością. Ponieważ nie są to koszty warunkujące samo nabycie lub objęcie papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, lecz koszty pośrednie, poprzedzające transakcję nabycia lub objęcia tych aktywów, nie mogą one stanowić wydatków objętych dyspozycją art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy PIT. Dlatego też, należy je zakwalifikować do kosztów pośrednich, w rozumieniu art. 22 ust. 5c ustawy PIT, które stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.


Stanowisko Wnioskodawczyni w powyższym zakresie znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. 1462- IPPB1.4511.1097.2016.1.KS1 oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2015 r., sygn. IPPB1/4511-188/15-2/EC.

Ujemne różnice kursowe


Zgodnie z art. 24c ust. 1 ustawy PIT, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody, jako dodatnie różnice kursowe, albo koszty uzyskania przychodów, jako ujemne różnice kursowe, w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.


W myśl art. 24c ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość, otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.


Zasady ustalania różnic kursowych, określone w art. 24c ust. 1-9, stosują podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej (art. 24c ust. 10 ustawy PIT).


Z powyższych przepisów wynika, iż u podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, dokonujących transakcji w walutach obcych, powstają m.in. różnice od własnych środków pieniężnych zgromadzonych w walucie obcej przez podmiot gospodarczy, w tym także na rachunku bankowym, wynikające z ruchu środków na tym rachunku; różnice te powstają w przypadku, gdy faktycznie zastosowany kurs waluty z dnia wpływu środków pieniężnych (wartości pieniężnych) jest inny niż kurs faktycznie zastosowany waluty z dnia wypływu tych środków (wartości).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawczyni, ujemne różnice kursowe powstałe w wyniku obrotu walutami obcymi, który będzie odbywał się w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, pomniejszające przychody Wnioskodawczyni ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Nabycie metali szlachetnych


W ocenie Wnioskodawczyni, wydatek poniesiony na nabycie metali szlachetnych, w tym sztabek złota, które zostały nabyte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu ich późniejszej sprzedaży powinien zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów pomniejszających przychody ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Obrót metalami szlachetnymi będzie przez Wnioskodawczynię wykonywany w ramach podjętej Działalności Inwestycyjnej. Wnioskodawczyni planuje nabywanie metali szlachetnych, w tym sztabek złota, w celu osiągnięcia dochodu poprzez sprzedaż tych metali w cenie wyższej, niż wydatek poniesiony na ich nabycie. Ponadto, obrót metalami szlachetnymi, będzie miał charakter ciągły i zorganizowany.

Dodatkowo, Wnioskodawczyni wskazuje, że obrót metalami szlachetnymi ma na celu dywersyfikację podjętej Działalności Inwestycyjnej, w taki sposób, aby nie dochodziło do kumulacji zainwestowanych środków pieniężnych tylko w jedną kategorię inwestycji, co mogłoby mieć negatywny skutek w przypadku spadku wartości określonych kategorii inwestycji. Dokonując inwestycji w różne aktywa (papiery wartościowe, metale szlachetne, pochodne instrumenty finansowe) Wnioskodawczyni dywersyfikuje ryzyko i, tym samym, zmniejsza prawdopodobieństwo poniesienia straty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawczyni, wydatek na nabycie metali szlachetnych, w tym sztabek złota, powinien zostać zaliczony kosztów uzyskania przychodów pomniejszających przychody ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.


Tutejszy organ w wydanej interpretacji indywidualnej nie odniósł się do kwestii prawidłowości ustalania różnic kursowych, gdyż nie było to przedmiotem zapytania. Treść pytania, postawionego we wniosku dotyczyła jedynie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedz traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj