Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4011.415.2017.1.MZ
z 31 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 grudnia 2017 r. (data wpływu 15 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Rodzice Wnioskodawcy byli właścicielami nieruchomości, składającej się z trzech działek o numerach 349/1, 388/1 i 388/2.

Umową dożywocia z 14 lipca 2009 r. rodzice Wnioskodawcy przenieśli na rzecz Wnioskodawcy i jego żony prawo własności działek nr 349/1 i 388/2 w zamian za zobowiązanie się ich do dożywotniego utrzymania rodziców Wnioskodawcy. Działka nr 388/1 pozostała nadal własnością rodziców Wnioskodawcy.

W dniu 18 czerwca 2012 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy, a 13 lutego 2013 r. jego matka.

W dniu 17 września 2016 r. w kancelarii notarialnej sporządzono akty poświadczenia dziedziczenia po każdym z rodziców Wnioskodawcy. Pozostawili oni po sobie zabudowaną nieruchomość w postaci działki nr 388/1. W świetle sporządzonych aktów poświadczenia dziedziczenia współwłaścicielami ww. działki nr 388/1 zostali spadkobiercy rodziców Wnioskodawcy w osobach: Wnioskodawca – syn w 1/3 części, czworo wnucząt w 1/12 części oraz dwóch wnuków w 1/6 części. W związku z nabyciem przedmiotowego spadku został złożony w urzędzie skarbowym 20 września 2016 r. formularz SD-Z2 – zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Nabycie przez Wnioskodawcę udziału w spadku po rodzicach podlegało zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn w oparciu o art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Aktem notarialnym z 10 października 2016 r. udziały we współwłasności działki nr 388/1 zostały darowane przez pozostałych spadkobierców na rzecz Wnioskodawcy. W wyniku ww. umowy darowizny Wnioskodawca stał się właścicielem całości działki nr 388/1. Z uwagi na to, że wartość darowizn od poszczególnych spadkobierców nie przekraczała kwoty wolnej od podatku, podatku nie pobrano.

W dniu 19 stycznia 2017 r. Wnioskodawca sprzedał nieruchomość, na którą składały się działki nr 388/1 (nabyta przez wnioskodawcę w drodze dziedziczenia i darowizny) i nr 388/2 (nabyta w drodze umowy dożywocia).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy zbycie przez Wnioskodawcę nieruchomości w dniu 19 stycznia 2017 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jedynie w stosunku do działki nr 388/1 oraz czy jest możliwość zastosowania w takim przypadku zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.), w sytuacji gdy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca przeznaczy na własne cele mieszkaniowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie nieruchomości dokonane przez niego 19 stycznia 2017 r. podlega opodatkowaniu jedynie w stosunku do działki nr 388/1. Przedmiotem opodatkowania będzie zatem dochód uzyskany ze sprzedaży wyłącznie tej działki.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Według Wnioskodawcy, przedmiotową umową sprzedaży zbył co prawda dwie działki, tj. nr 388/1 i 388/2, jednak od nabycia działki nr 388/2 w drodze umowy dożywocia minęło przeszło 5 lat. Zatem odpłatne zbycie tej działki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jedynie w przypadku działki nr 388/1 nabytej przez Wnioskodawcę w drodze dziedziczenia i darowizny nie upłynął okres 5-letni od momentu ich nabycia i zgodnie z obowiązującymi przepisami zbycie takie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca wskazał następnie, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Do zastosowania ulgi przewidzianej w powyższym przepisie konieczne jest spełnienie dwóch warunków, a mianowicie: wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe i dokonanie tej czynności przed upływem dwuletniego terminu od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. W ocenie Wnioskodawcy nie ma przeszkód w przypadku spełnienia warunków wynikających z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do skorzystania ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w tym przepisie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej – interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj