Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4011.251.2017.1.MG
z 26 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2017 r. (data wpływu 20 grudnia 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków poniesionych w związku z podjęciem studiów przez Wnioskodawcę – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2017 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków poniesionych w związku z podjęciem studiów przez Wnioskodawcę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

1 listopada 2017 r. Wnioskodawca założył działalność gospodarczą. Od października 2016 r. Wnioskodawca studiuje „Zarządzanie” o specjalizacji „Zarządzanie projektami”. Studia umożliwiają Wnioskodawcy rozszerzenie wiedzy w zakresie funkcjonowania działalności gospodarczych, poznanie przepisów prawa cywilnego i gospodarczego i zarządzania w firmie, a przede wszystkim w branży IT. Kierunek studiów jest ściśle związany z zakresem wykonywanej przeze Wnioskodawcę działalności.

Wiedza jaką zdobywa dotyczy:

  • znajomości prawa cywilnego umożliwiająca rozstrzyganie sporów z klientami,
  • znajomości prawa pracy i możliwości zatrudnienia, która jest niezbędna w stworzeniu odpowiednich warunków współpracy z pracownikami (umowa o pracę, zlecenie, o dzieło) lub z kontraktorami (B2B);
  • znajomości zagadnień finansowych umożliwiających sprawniejszy obrót pieniędzmi, nabywanie aktywów oraz realizację inwestycji - także właściwe rozliczanie się z urzędem skarbowym,
  • sprawnego wykorzystywania kapitału ludzkiego,
  • zagadnień marketingowych w działalności,
  • sprawnego operowania łańcuchem dostaw w przyszłym rozwijaniu oprogramowania poprzez zlecanie go innym podwykonawcom,
  • realizowania projektów zleconych przez klientów oraz umożliwia przejęcie większej odpowiedzialności w przypadku kierowania zespołem projektowym,
  • poszerzenia wiedzy w zakresie dofinansowań Unii Europejskiej, zachowań konsumentów oraz ich preferencji, efektywnego zarządzania w IT, jak również przywództwa w organizacjach,
  • negocjacji z klientami/pracownikami,
  • umiejętności w zakresie rozwiązywania konfliktów w zespole,
  • udoskonalenia sztuki prezentacji - dzięki czemu możliwe będzie efektywniejsze zdobywanie klientów.

Pierwszorzędną strategią działalności Wnioskodawcy jest rozwijanie umiejętności w zakresie zarządzania projektami. Wiedza ta pozwolą na sfinalizowanie umów B2B. Ponadto nim do tego dojdzie, Wnioskodawca będzie mógł dzięki zdobytej wiedzy sprawniej realizować powierzone mu zadania, optymalizować procesy zmniejszenia kosztów dla klientów i zwiększyć jego dochody. Praca w zakresie oprogramowania dla dużych firm jest ściśle związana z efektywnym realizowaniem projektów. Uczelnia jest również niezbędna by nabyć doświadczenie akceptowalnego w certyfikacji PMI (zarządzanie projektami). Kolejnym celem jest nawiązywanie współpracy z podwykonawcami oraz rozszerzanie zasięgu poprzez zatrudnianie pracowników. Bez wiedzy nabywanej m.in. na uczelni będzie to wyraźnie utrudnione. Kolejnym bardzo dużym dla Wnioskodawcy kosztem oprócz opłaty za czesne jest opłata za dojazd jak również opłata za nocleg. Uczelnia, na której Wnioskodawca studiuje znajduje się w innej miejscowości niż jego miejsce zamieszkania. W związku z tym Wnioskodawca ponosi również opłaty za przejazdy i nocleg.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy kosztem w firmie Wnioskodawcy mogą być opłaty za studia, dojazd i nocleg?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na edukację są jego kosztami uzyskania przychodu. Czesne za studia, dojazdy i nocleg umożliwiają Wnioskodawcy zdobywanie fachowej wiedzy, niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Poniesione przez Wnioskodawcę koszty są racjonalne i uzasadnione gospodarczo, gdyż studia są związane z zakresem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 z późn zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • musi nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • musi być właściwie udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca 1 listopada 2017 r. założył działalność gospodarczą. Od października 2016 r. Wnioskodawca studiuje „Zarządzanie” o specjalizacji „Zarządzanie projektami”. Studia umożliwiają Wnioskodawcy rozszerzenie wiedzy w zakresie funkcjonowania działalności gospodarczych, poznanie przepisów prawa cywilnego i gospodarczego i zarządzania w firmie, a przede wszystkim w branży IT. Kierunek studiów jest ściśle związany z zakresem wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności. Strategią działalności Wnioskodawcy jest rozwijanie umiejętności w zakresie zarządzania projektami. Wnioskodawca będzie mógł dzięki zdobytej wiedzy sprawniej realizować powierzone mu zadania, optymalizować procesy zmniejszenia kosztów dla klientów i zwiększyć jego dochody. Praca w zakresie oprogramowania dla dużych firm jest ściśle związana z efektywnym realizowaniem projektów. Uczelnia jest również niezbędna by nabyć doświadczenie akceptowalnego w certyfikacji PMI (zarządzanie projektami). Kolejnym celem jest nawiązywanie współpracy z podwykonawcami oraz rozszerzanie zasięgu poprzez zatrudnianie pracowników. Bez wiedzy nabywanej m.in. na uczelni będzie to wyraźnie utrudnione. Bardzo dużym dla Wnioskodawcy kosztem oprócz opłaty za czesne jest opłata za dojazd, jak również opłata za nocleg. Uczelnia, na której Wnioskodawca studiuje znajduje się w innej miejscowości niż jego miejsce zamieszkania. W związku z tym Wnioskodawca ponosi również opłaty za przejazdy i nocleg.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa należy wskazać, że wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów w tym także związane z nimi opłaty za dojazd i nocleg, nie zostały ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Do stwierdzenia, czy ww. opłaty mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy też wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe, należy wskazać, że jeżeli w istocie kierunek studiów, w związku z którymi Wnioskodawca poniósł ww. wydatki (opłaty za czesne, dojazdy do miejscowości, gdzie znajduje się uczelnia i noclegi), jest ściśle związany z zakresem wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i w konsekwencji zdobyta wiedza przyczyni się do wzrostu, zachowania lub zabezpieczenia przychodu z tego źródła przychodu, to wydatki na ten cel faktycznie poniesione w okresie, w którym Wnioskodawca prowadził już działalność gospodarczą mogą, co do zasady, stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, o ile zostały właściwie udokumentowane.

Przy czym należy wskazać, że możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uwarunkowana jest spełnieniem wskazaniem powyżej warunków. Zauważyć należy, że to na Wnioskodawcy spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Jeśli podatnik nie wykaże, ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatków poniesionych na ww. studia z punktu widzenia zachowania, lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów, to wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

Końcowo, mając na uwadze treść art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa zauważyć należy, iż tutejszy organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które wskazywałoby, że poniesiony wydatek spełnia kryteria kosztu podatkowego. Zatem zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Z ww. zastrzeżeniem, przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj