Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.23.2018.1.IF
z 23 lutego 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2018 r. (data wpływu 17 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „Wnioskodawczyni").
W dniu 30 października 2012 r. na podstawie aktu notarialnego, babcia Wnioskodawczyni darowała jej lokal mieszkalny (dalej jako: „Mieszkanie"). W dniu przyjęcia Mieszkania w drodze Darowizny Wnioskodawczyni była panną.

W dniu 21 czerwca 2014 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński. Z chwilą zawarcia małżeństwa między Wnioskodawczynią a jej mężem powstała z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa).


Mąż Wnioskodawczyni w dniu 25 listopada 2015 r. na podstawie aktu notarialnego otrzymał od swoich rodziców darowiznę w postaci udziału wynoszącego 7/10 części we współwłasności nieruchomości gruntowej (dalej: „Nieruchomość"). Udział w Nieruchomości został nabyty do majątku osobistego męża Wnioskodawczyni.


Rodzice męża Wnioskodawczyni pozostali współwłaścicielami Nieruchomości w udziale wynoszącym 3/10.


W dniu 25 listopada 2016 r. Wnioskodawczyni sprzedała Mieszkanie. W związku z dokonaną sprzedażą, Wnioskodawczyni w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (PIT-39), wskazała, iż całość dochodu ze sprzedaży Mieszkania będzie stanowiła kwotę dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT.

Wnioskodawczyni wraz z mężem rozpoczęła w 2017 r. budowę domu jednorodzinnego (dalej: „Dom") na terenie Nieruchomości. Wnioskodawczyni ponosiła wydatki na budowę Domu ze środków pieniężnych, które otrzymała z tytułu sprzedaży Mieszkania (dalej: „Wydatki").


Wnioskodawczyni oraz jej mąż planują w ciągu najbliższych kilku miesięcy (nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.) zawrzeć umowę rozszerzającą ustawową wspólność małżeńską (dalej: „Umowa majątkowa").


Na podstawie Umowy majątkowej, do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i jej męża, zostanie włączony: (1) udział w Nieruchomości należący do majątku osobistego męża Wnioskodawczyni oraz (2) środki pieniężne uzyskane z odpłatnego zbycia Mieszkania stanowiącego odrębny majątek Wnioskodawczyni.


W ten sposób Wnioskodawczyni zostanie wraz z mężem współwłaścicielem udziału wynoszącego 7/10 części we współwłasności Nieruchomości.


Wnioskodawczyni planuje wraz z mężem wydatkować pozostałą kwotę ze sprzedaży Mieszkania na zakup od rodziców męża Wnioskodawczyni ich udziału w Nieruchomości w wysokości wynoszącej 3/10 (dalej: „Zakup Udziału w Nieruchomości").


Wnioskodawczyni wraz z mężem zostaną wtedy jedynymi właścicielami Nieruchomości. Zakup Udziału w Nieruchomości od rodziców męża Wnioskodawczyni nastąpi po zawarciu Umowy majątkowej i nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy kwota poniesionych Wydatków będzie stanowić wydatek na własne cele mieszkaniowe Wnioskodawczyni i w konsekwencji będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT??
  2. Czy kwota wydatkowana na Zakup Udziału w Nieruchomości będzie stanowić wydatek na własne cele mieszkaniowe Wnioskodawczyni i w konsekwencji będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy,


Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawczyni, kwota poniesionych Wydatków będzie stanowić wydatek na jej własne cele mieszkaniowe i w konsekwencji będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT.


Ad. 2


Zdaniem Wnioskodawczyni, kwota wydatkowana na zakup udziału w nieruchomości będzie stanowić wydatek na jej własne cele mieszkaniowe i w konsekwencji będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT.

Uzasadnienie


Ad. 1


Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) Ustawy o PIT źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Wskazany przepis zawiera generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.


Z uwagi na dokonanie sprzedaży Mieszkania w dniu 25 listopada 2016 r., stwierdzić należy, że przychód uzyskany ze sprzedaży z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do jego nabycia do momentu sprzedaży nie upłynęło 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT.

Na podstawie art. 30e ust. 1 i 4 Ustawy o PIT, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.


Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. la pkt 3 (PIT-39), wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.


Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wymienione zostały w art. 21 ust. 25 pkt 1 Ustawy o PIT. Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

  1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.



Na podstawie art. 21 ust. 26 Ustawy o PIT należy uznać, że przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

Zgodnie z powyższym, podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT jest fakt wydatkowania - począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie - środków uzyskanych z tegoż zbycia na wskazane w ustawie własne cele mieszkaniowe, a więc na nabycie własności bądź współwłasności nieruchomości.


W wyniku zawarcia Umowy majątkowej Wnioskodawczyni do dnia 31 grudnia 2018 r. zostanie wraz z mężem współwłaścicielem udziału wynoszącego 7/10 części we współwłasności Nieruchomości.


Wskazać należy, że stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 682, dalej: „KRO"). Zgodnie z art. 31 § 1 KRO, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Jak wynika z art. 33 pkt 2 i 10 KRO, do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, ale także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Zgodnie jednak z art. 47 § 1 KRO, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Stosownie do wskazanego przepisu, małżonkowie mogą, na podstawie umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, włączyć do majątku wspólnego nieruchomość, która została wcześniej (w przeszłości) nabyta do majątku osobistego jednego z małżonków. W konsekwencji, drugi z małżonków nabywa prawo współwłasności do tej nieruchomości w momencie zawarcia takiej umowy.


Wnioskodawczyni stanie się zatem współwłaścicielem Nieruchomości nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie Mieszkania.


W związku z tym, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że Wydatki poniesione od momentu rozpoczęcia budowy Domu na terenie Nieruchomości będą stanowiły wydatki na budowę własnego budynku mieszkalnego i będą mieściły się w katalogu wydatków wskazanych w art. 21 ust. 25 pkt 1 Ustawy o PIT. Bez znaczenia pozostaje przy tym okoliczność, że Wnioskodawczyni nie była współwłaścicielem Nieruchomości w momencie ponoszenia Wydatków.


Stanowisko Wnioskodawczyni znajduje potwierdzenie w następujących interpretacjach indywidualnych i orzecznictwie:

  1. interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2017 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0112-KDIL3-2.4011.271.2017.2.NK: „(...) gdyby Wnioskodawca nabył współwłasność lokalu mieszkalnego w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości odziedziczonej po matce (czyli do końca 2015 r.), spełniłby warunki uprawniające go do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania ustanowionego przepisem art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.";
  2. interpretacja indywidualna z dnia 8 czerwca 2017 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0113-KDIPT2-2.4011.18.2017.2.MK;
  3. interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2016 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach IBPB-2-2/4511-627/15/NG;
  4. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/GI 959/16: „(...) termin dwuletni, zakreślony w omawianym przepisie, odnosi się do legitymowania się przez podatnika tytułem własności/współwłasności budynku mieszkalnego (lokalu mieszkalnego), na który wydatkowano przychód z uprzedniego zbycia prawa majątkowego.";
  5. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 65/15: „Zastosowanie wykładni gramatycznej uzasadnia twierdzenie, że nabycie tego prawa musi nastąpić przed upływem 2-letniego terminu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a u.p.d.o.f. Spełnienie tego warunku jest bowiem konieczne dla uznania, że nakłady poniesione zostały na czynności związane z "własnym" budynkiem (lokalem) mieszkalnym podatnika.";
  6. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2012 r. sygn. akt II FSK 2079/10;
  7. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1655/14;

Ad. 2


Mając na uwadze regulacje przywołane w uzasadnieniu odpowiedzi do pierwszego pytania, Wnioskodawczyni uważa, że kwota wydatkowana na Zakup Udziału w Nieruchomości będzie stanowić wydatek na własne cele mieszkaniowe Wnioskodawczyni określony w art. 21 ust. 25 pkt 1 Ustawy o PIT w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT.

Wskazać należy, że ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością (art. 35 KRO). Dopiero z chwilą ustania małżeństwa wspólność ta ulega przekształceniu i wówczas małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art. 43 § 1 KRO).

Powyższe przepisy, określają charakter prawny majątkowej wspólności ustawowej małżonków jako współwłasności łącznej co znaczy, że udziały w tej wspólności nie są określone w okresie jej trwania. Inaczej mówiąc z bezudziałowego charakteru małżeńskiej wspólności ustawowej wynika bezudziałowy charakter współposiadania składników majątku wspólnego.

Zatem nawet w sytuacji gdy Mieszkanie stanowiło majątek odrębny Wnioskodawczyni, a uzyskany z jego sprzedaży przychód zostałby wydatkowany na Zakup Udziału w Nieruchomości, której Wnioskodawczyni będzie współwłaścicielem na zasadzie wspólności łącznej małżeńskiej, należącej do majątku wspólnego małżonków, to w tej sytuacji nie ma przeszkód prawnych, aby przychód ten korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 Ustawy o PIT. Wydatkowanie środków z majątku osobistego Wnioskodawczyni na majątek wspólny małżonków stanowiłoby wydatek Wnioskodawczyni na jej własny cel mieszkaniowy.

Tym bardziej prawo do uzyskania zwolnienia podatkowego będzie przysługiwało Wnioskodawczyni, jeśli na podstawie Umowy majątkowej do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i jej męża zostaną włączone środki pieniężne uzyskane z odpłatnego zbycia Mieszkania stanowiącego odrębny majątek Wnioskodawczyni, a następnie za te środki pieniężne zostanie dokonany Zakup Udziału w Nieruchomości do majątku wspólnego małżonków.


Stanowisko Wnioskodawczyni znajduje potwierdzenie w następujących interpretacjach indywidualnych:

  1. interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie znak IPPB4/415-741/14-2/JK: „Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy, uznać należy, że skoro sprzedane mieszkanie stanowiło majątek odrębny Wnioskodawcy, a uzyskany ze sprzedaży tego mieszkania przychód zostanie wydatkowany na cele określone w art. 21 ust. 25, tj. na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę oraz Jego żonę przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), na zakup lokalu mieszkalnego, który będzie stanowił majątek wspólny małżonków, nie ma w tej sytuacji przeszkód prawnych, aby dochód ten korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodać przy tym należy, że cele mieszkaniowe, o którym mowa powyżej zostaną spełnione w odniesieniu do całej kwoty wydatkowanej w wymaganym terminie na cele wskazane w ustawie, bowiem w tym przypadku bez znaczenia pozostaje fakt, że środki pochodzące ze sprzedaży majątku odrębnego Wnioskodawcy zostały wydatkowane na spłatę kredytu zaciągniętego przez obojga małżonków na zakup lokalu mieszkalnego, którego Wnioskodawca jest współwłaścicielem wraz z żoną. Przy czym, do zastosowania przedmiotowego zwolnienia bez znaczenia jest fakt notarialnego włączenia środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania nabytego w darowiźnie do majątku wspólnego.";
  2. interpretacja indywidualna z dnia 31 lipca 2017 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znak 0111-KDIB2-2.4011.123.2017.3.BF: „Skoro więc udział w lokalu mieszkalnym, który został sprzedany stanowił majątek odrębny Wnioskodawcy, a uzyskany ze sprzedaży tego udziału przychód został częściowo wydatkowany na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, tj. zakup nieruchomości, której Wnioskodawca jest współwłaścicielem na zasadzie wspólności łącznej małżeńskiej, należącej do majątku wspólnego małżonków oraz remont tej nieruchomości a pozostała część uzyskanych środków również zostanie w przyszłości wydatkowana na ww. cele, to w tej sytuacji nie ma przeszkód prawnych, aby przychód ten korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodać przy tym należy, że cel mieszkaniowy, o którym mowa powyżej zostanie spełniony w odniesieniu do całej kwoty wydatkowanej na cele wskazane w ustawie, bowiem w tym przypadku bez znaczenia pozostaje fakt, że środki pochodzące ze sprzedaży majątku odrębnego Wnioskodawcy zostały/zostaną wydatkowane na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę wspólnie z małżonką na nabycie lokalu mieszkalnego oraz jego remont jeśli nabycie to miało miejsce w momencie trwania związku małżeńskiego i istnienia pomiędzy małżonkami ustawowej wspólności majątkowej.";
  3. interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2015 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach znak IBPB-2-2/4511-305/15/MZM;
  4. interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi znak IPTPB2/415-448/14-4/MP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawców wyroków sądów oraz interpretacji organów podatkowych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i tylko w tych sprawach są one wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoja aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj