Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4015.20.2018.2.PB
z 7 marca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 04 grudnia 2017 r. (data wpływu – 30 stycznia 2018 r.), uzupełnionym 22 lutego 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wycofania udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i przekazania ich do majątków wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wycofania udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i przekazania ich do majątku wspólników.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 15 lutego 2018 r. znak: 0111-KDIB4.4015.20.2018.1.PB wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 22 lutego 2018 r. (wniesienie brakującej opłaty) oraz 27 lutego 2018 r. (wpływ pisma uzupełniającego).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest wspólnikiem w Spółce Jawnej posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka Jawna). Spółka Jawna powstała w 2001 r. z przekształcenia spółki cywilnej. Wspólnikami Spółki Jawnej są dwie osoby: Wnioskodawca oraz druga osoba fizyczna – małżonek Wnioskodawcy. Każdemu ze wspólników w Spółce Jawnej przysługuje 50% udział w zyskach i stratach Spółki Jawnej. W przypadku likwidacji Spółki Jawnej nastąpi spłata udziałów na rzecz wspólników, zaś nadwyżka zostanie podzielona pomiędzy wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą w zysku (zgodnie z art. 82 § 2 k.s.h.).

Wspólnicy pozostają w związku małżeńskim. Wspólnicy nie zawarli małżeńskiej umowy majątkowej. Pomiędzy wspólnikami nie powstała rozdzielność majątkowa. Zyski wypłacone wspólnikom przez Spółkę Jawną wchodzą do majątku wspólnego małżonków (wspólników). Podobnie, w przypadku likwidacji Spółki Jawnej nadwyżki zostaną podzielone pomiędzy wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą w zysku, przy czym nadwyżki te trafią do majątku wspólnego małżonków (wspólników).

Spółka Jawna jest właścicielem 15.627 udziałów (dalej: Udziały) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka z o.o.), przy czym 15.614 udziały został objęte przez Spółkę Jawną w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który Spółka Jawna wniosła do Spółki z o.o.

Na mocy uchwały, wspólnicy zamierzają wycofać Udziały Spółki z o.o. z majątki Spółki Jawnej i przenieść ich własność na swoją rzecz, do majątku prywatnego (w efekcie czego staną się ich współwłaścicielami). Wycofanie Udziałów Spółki z o.o. odbędzie się na zasadzie nieodpłatnego przeniesienia ich własności z majątku Spółki Jawnej do majątku wspólników. W ten sposób wspólnicy nabędą udziały we współwłasności wycofanych Udziałów. Wysokość udziałów we współwłasności Udziałów przypadających poszczególnym wspólnikom odpowiadać będzie udziałom w jakich wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki Jawnej (Wnioskodawca – 50%, drugi wspólnik (małżonek Wnioskodawcy) – 50%).

Podstawą przeniesienia własności Udziałów będzie jednomyślna uchwała wspólników o wycofaniu Udziałów Spółki z o.o. na potrzeby własne Wnioskodawcy i drugiego wspólnika Spółki (małżonka Wnioskodawcy). Wspólnicy podejmą następującą uchwałę:

” § 1.

Wspólnicy (...) spółki jawnej postanawiają przenieść nieodpłatnie, na swoje własne potrzeby, prawo własności 15.627 Udziałów przysługujących (...) spółce jawnej w (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Udział we współwłasności każdego Udziału odpowiadać będzie przysługującym poszczególnym wspólnikom udziałom w zyskach i stratach w Spółce Jawnej.

§ 2.

Wspólnicy postanawiają przenieść nieodpłatnie, na swoje własne potrzeby, prawo własności Udziałów. Udział we współwłasności każdego Udziału odpowiadać będzie przysługującym poszczególnym wspólnikom udziałom w zyskach i stratach w Spółce Jawnej, przy czym prawo współwłasności Udziałów każdego ze Wspólników wejdzie w skład majątku wspólnego Wspólników w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej.

§ 3.

Wspólnicy oświadczają, że w celu wykonania niniejszej uchwały zawarta zostanie umowa nienazwana inna niż umowa darowizny (na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników, a wszyscy wspólnicy utrzymają swój stan posiadania)”.

W celu wykonania powyższej uchwały zostanie sporządzona w formie pisemnej, z podpisami notarialnie poświadczonymi, Umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia prawa własności Udziałów na rzecz wspólników Spółki Jawnej o następującej treści:

” § 1.

W celu wykonania podjętej przez wspólników Spółki Jawnej Uchwały z dnia ... Przekazujący oświadcza, że przenosi nieodpłatnie na Nabywców (tj. aktualnych wspólników Spółki Jawnej) prawo własności Udziałów, a Nabywcy oświadczają, że niniejsze Udziały przyjmują.

§ 2.

Strony oświadczają, że przeniesienie prawa własności Udziałów następuje przy zachowaniu udziału we współwłasności każdego Udziału odpowiadającej udziałom przysługującym poszczególnym wspólnikom Spółki Jawnej w zyskach i stratach w Spółce Jawnej w taki sposób, że Przekazujący przenosi własność każdego z Udziałów Spółki z o.o.:

  1. na rzecz Wnioskodawcy - udział w każdym Udziale Spółki z o.o. wynoszący 50%,
  2. na rzecz drugiego wspólnika - udział w każdym Udziale Spółki z o. o. wynoszący 50%.

§ 3.

Strony oświadczają, że:

  1. przeniesienie na Nabywców prawa własności Udziałów następuje na potrzeby własne (prywatne) Nabywców;
  2. Przekazujący nie uzyskuje żadnych korzyści majątkowych z tytułu dokonania czynności przeniesienia Udziałów;
  3. dokonanie niniejszej czynności nie powoduje powstania u wspólników Spółki Jawnej (Nabywców) przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani nie podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

§ 4.

Ponadto Strony oświadczają, że zawierając niniejszą umowę nienazwaną, ich wolą nie jest zawarcie umowy darowizny o treści i skutkach określonych w niniejszej Umowie. Na skutek zawarcia niniejszej Umowy żaden ze wspólników Spółki Jawnej nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników Spółki Jawnej, a wszyscy wspólnicy Spółki Jawnej utrzymają swój stan posiadania.

Wycofanie Udziałów nie spowoduje obniżenia wkładów wspólników”.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wycofanie Udziałów Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku Spółki Jawnej i przekazanie ich do majątków wspólników, w tym Wnioskodawcy, w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Zdaniem Wnioskodawcy, wskazana czynność nie będzie podlegała ustawie o podatku od spadków i darowizn, gdyż nie przyjmie ona formy żadnego z tytułów wskazanych w ustawie w art. 1 ust. 1 tej ustawy. Wycofanie Udziałów Spółki z o.o. z majątku Spółki Jawnej i przekazanie ich do majątków wspólników, w ten sposób, że wspólnicy nabędą udziały we współwłasności każdego z Udziałów odpowiadające przysługującym im udziałom w zyskach i stratach spółki nie stanowi nieodpłatnego zniesienia współwłasności podlegającego opodatkowaniu podatkiem od spadkowi darowizn, jak również nie stanowi darowizny.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2017 r., poz. 833, ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy, podatkowi od spadków i darowizn podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Z analizy powyższych przepisów wynika, że ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powyższy katalog czynności ujęty w art. 1 ww. ustawy ma charakter zamknięty. Zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko takie nabycie, które zostało w nim wymienione w sposób wyraźny.

Z powołanego powyżej przepisu art. 1 ust. 1 ww. ustawy wynika, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych, m.in. tytułem darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Jako, że przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia „darowizna’ należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego. Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r., poz. 459, ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Darowizna jest więc czynnością, której celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego), a zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne.

Do zawarcia umowy darowizny, podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony umowy. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli przez obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Z przedstawionego powyżej opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka Jawna posiada siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólnikami w spółce jawnej są dwie osoby fizyczne, którym przysługuje 50% udział w zyskach i stratach spółki jawnej. Wspólnicy są małżonkami, pomiędzy którymi nie istnieje ustrój rozdzielności majątkowej. Na mocy uchwały wspólnicy zamierzają wycofać Udziały Spółki z o.o. z majątku spółki jawnej i przenieść ich własność na swoją rzecz. Wycofanie udziałów odbędzie się na zasadzie nieodpłatnego przeniesienia ich własności z majątku spółki jawnej do majątku wspólników. W ten sposób wspólnicy nabędą udziały we współwłasności wycofywanych udziałów. Wysokość udziałów we współwłasności przypadających poszczególnym wspólnikom odpowiadać będzie udziałom w jakich wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach spółki jawnej.

Podstawą przeniesienia własności Udziałów będzie jednomyślna uchwała wspólników o wycofaniu Udziałów na potrzeby własne Wnioskodawcy i drugiego wspólnika Spółki Jawnej (małżonka Wspólnika). W celu wykonania powyższej uchwały zostanie sporządzona umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia Udziałów Spółki z o.o. na rzecz wspólników Spółki Jawnej, która będzie obejmowała m.in. oświadczenie wspólników, że zawierając umowę nienazwaną, ich wolą nie jest zawarcie umowy darowizny o treści i skutkach określonych w tejże umowie. Na skutek zawarcia umowy żaden ze wspólników Spółki Jawnej nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników Spółki Jawnej, a wszyscy wspólnicy spółki jawnej utrzymają swój stan posiadania.

Z powyższego wynika, że wskazana umowa będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z jednomyślnej uchwały wspólników o wycofaniu Udziałów Spółki z o.o. Jako, że uchwała sama w sobie nie powoduje przeniesienia własności Udziałów przedmiotowa umowa będzie czynnością mającą na celu wykonanie uprawnienia przysługującego wspólnikom spółki jawnej. Skoro więc czynność nieodpłatnego przeniesienia przez spółkę osobową (jawną) Udziałów na ich cele osobiste będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z jednomyślnej uchwały wspólników o wycofaniu Udziałów Spółki z o.o. i nie przyjmie formy umowy darowizny, to wskazana czynność nie będzie podlegała ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Jak wskazano powyżej, podatkowi od spadków i darowizn podlegają jedynie czynności enumeratywnie wymienione w art. 1 ww. ustawy; wśród nich ustawodawca nie wymienił czynności opisanej we wniosku.

Tym samym wycofanie Udziałów Spółki z o.o. z majątku Spółki Jawnej i nieodpłatne przekazanie ich do majątku wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn, zatem nie spowoduje dla wspólnika (Wnioskodawcy) powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Wnioskodawca na potwierdzenie swojego stanowiska powołał interpretację indywidualną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do powołanego art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj