Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.17.2018.3.KK
z 28 marca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku wspólnym z 12 stycznia 2018 r. (data wpływu 18 stycznia 2018 r.), uzupełnionym pismem z 7 marca 2018 r. r. (data wpływu 14 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nieodpłatnej cesji praw do nabycia nieruchomości – jest prawidłowe.



UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nieodpłatnej cesji praw do nabycia nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 26 lutego 2018 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.41.2018.1.MGO 0111-KDIB2-3.4014.17.2018.2.KK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano pismem z 7 marca 2018 r. (data wpływu 14 marca 2018 r.).

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: A spółka jawna
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: B spółka jawna

przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie zaprezentowany w uzupełnieniu wniosku z 7 marca 2018 r.):

I. Wnioskodawca („Wnioskodawca”) jest: spółką jawną, posiadającą siedzibę oraz miejsce zarządu na terytorium Polski oraz czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług („podatek VAT”).

II.[Umowa przedwstępna] Wspólnicy spółki cywilnej („Spółka Cywilna”) w dniu 6 maja 2016 r. zawarli z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej („Sprzedający”) umowę Przedwstępną (Rep. A Nr ...) („Umowa Przedwstępna”) na zakup trzech działek budowlanych („Nieruchomość”). Zgodnie z Umową Przedwstępną sprzedający z tytułu sprzedaży Nieruchomości nie będą podatnikami podatku VAT, w związku z tym transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Zadatek („Zadatek”) na poczet ceny z tytułu nabycia Nieruchomości miał zostać zapłacony przez Spółkę Cywilną na rzecz Sprzedających do dnia 9 maja 2016 r. Pozostała do zapłaty cena sprzedaży miała zostać zapłacona przed podpisaniem umowy przyrzeczonej przenoszącej własność Nieruchomości, tj. do dnia 10 stycznia 2017 r. w sposób opisany w Umowie Przedwstępnej poprzez wpłatę zaliczek na poczet ceny („Zaliczki”).

Jednocześnie Spółka wskazuje, że:

  • Zadatek z tytułu nabycia dwóch z trzech działek (I i II działki) został wpłacony przez Spółkę Cywilną w dniu 9 maja 2016 r., dwie z trzech Zaliczek zostały zapłacone w dniu 17 maja 2016 r. oraz 15 sierpnia 2016 r.;
  • Zadatek z tytułu nabycia III działki został wpłacony przez Spółkę Cywilną w dniu 9 maja 2016 r., jedna z dwóch Zaliczek została zapłacona w dniu 17 maja 2016 r.

Na dzień podpisania Umowy Przyrzeczonej pozostała do zapłaty:

  • Zaliczka z tytułu nabycia dwóch z trzech działek (I i II działki), która została wpłacona na rzecz Sprzedających przez Spółkę Jawną 2 po zawarciu Umowy Przyrzeczonej;
  • Zaliczka z tytułu nabycia III działki, która została wpłacona na rzecz Sprzedających przez Spółkę Jawną 2 po zawarciu Umowy Przyrzeczonej;

III. [Przekształcenie Spółki Cywilnej w spółkę jawną] Pod koniec 2016 r. Spółka Cywilna została przekształcona w A (Wnioskodawca) – Wnioskodawca został zarejestrowany w KRS w dniu 17 listopada 2016 r. Spółka Cywilna była (do momentu przekształcenia) czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, a Wnioskodawca był i jest nadal czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

IV. [Założenie nowej spółki jawnej] Po zawarciu Umowy Przedwstępnej i uiszczeniu części ceny nabycia Nieruchomości (Zadatku i Zaliczki), wspólnicy Spółki Cywilnej (która została przekształcona we Wnioskodawcę) podjęli też decyzję o założeniu nowej spółki jawnej, tj. B spółka jawna („Spółka Jawna 2”) (tj. spółki występującej we wniosku jako zainteresowany niebędący stroną postępowania), która miała realizować przedsięwzięcie deweloperskie na Nieruchomości wskazanej we wniosku. Spółka Jawna 2 została zarejestrowana w KRS w dniu 22 grudnia 2016 r.

V. Umowa przyrzeczona] Ostatecznie Nieruchomość została zakupiona przez Spółkę Jawną 2, na podstawie aktu notarialnego z dnia 4 stycznia 2017 r. (Rep. A Nr …) („Umowa Przyrzeczona”), a Sprzedający zobowiązali się wydać przedmiotową Nieruchomość na rzecz Spółki Jawnej 2 do dnia 11 stycznia 2017 r. Do dnia 10 stycznia 2017 r. Spółka Jawna 2 miała uiścić pozostałą część ceny na rzecz Sprzedających (część ceny nabycia Nieruchomości (Zadatek i Zaliczka) została zapłacona przed dniem 4 stycznia 2017 r. przez Spółkę Cywilną (która została przekształcona we Wnioskodawcę)). Zgodnie z Umową Przyrzeczoną, Sprzedający w związku z transakcją sprzedaży Nieruchomości nie występowali jako podatnicy podatku VAT oraz od umowy sprzedaży nie został naliczony podatek VAT.

VI. [Zwrot zapłaconej części ceny przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy] W dniu 19 kwietnia 2017 r. Spółka Jawna 2 dokonała zwrotu wpłaconej przez wspólników Spółki Cywilnej (która została przekształcona we Wnioskodawcę) części ceny za Nieruchomość (Zadatku i Zaliczki), na rzecz Wnioskodawcy.

Zwrot części ceny nabycia Nieruchomości (Zadatku i Zaliczki) został dokonany przelewem z rachunku bankowego Spółki Jawnej 2 na rachunek bankowy Wnioskodawcy w dniu 19 kwietnia 2017 r. Dowodem dokumentującym zwrot części ceny nabycia Nieruchomości jest zatem potwierdzenie dokonania przelewu, będące dokumentem sporządzonym na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 1988 ze zm.), zgodnie z którym „oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w postaci elektronicznej”.

Umowa Przyrzeczona nie wskazuje w żadnym miejscu na jakiej postawie prawnej nastąpiła zmiana kupującego. Pomiędzy Wnioskodawcą, a Spółką Jawną 2 nie została zawarta również żadna odrębna umowa w tym zakresie. Niemniej jednak w związku z tym, że (1) Umowa Przedwstępna została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą, a Sprzedającymi, natomiast (2) Umowa Przyrzeczona została zawarta pomiędzy Spółką Jawną 2, a Sprzedającymi oraz (3) Spółka Jawna 2 dokonała zwrotu całości uiszczonej części ceny Nieruchomości przez wspólników Spółki Cywilnej na rzecz Wnioskodawcy, w ocenie Wnioskodawcy, doszło faktycznie w efekcie do nieodpłatnej cesji praw do nabycia Nieruchomości pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Jawną 2 (zwrócona kwota przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy nie została i nie zostanie powiększona o jakiekolwiek wynagrodzenie; zwrócona kwota przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy nie została i nie zostanie zwrócona przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Jawnej 2).

VII. Wspólnikami Spółki Cywilnej/Wnioskodawcy oraz Spółki Jawnej 2 są te same osoby w takich samych udziałach.

W uzupełnieniu wniosku w piśmie z 7 marca 2018 r. (data wpływu 14 marca 2018 r.) Wnioskodawca wskazał, że cesja, do której faktycznie doszło pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Jawną 2 nie przybrała postaci którejkolwiek z czynności wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowa Przyrzeczona nie wskazuje w żadnym miejscu na jakiej postawie prawnej nastąpiła zmiana kupującego. Pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Jawną 2 nie została zawarta również żadna odrębna umowa w tym zakresie. Niemniej jednak w związku z tym, że (1) Umowa Przedwstępna została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Sprzedającymi, natomiast (2) Umowa Przyrzeczona została zawarta pomiędzy Spółką Jawną 2 a Sprzedającymi oraz (3) Spółka Jawna 2 dokonała zwrotu całości uiszczonej części ceny Nieruchomości przez wspólników Spółki Cywilnej na rzecz Wnioskodawcy, w ocenie Wnio-skodawcy, doszło faktycznie w efekcie do nieodpłatnej cesji praw do nabycia Nieruchomości pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Jawną 2 (zwrócona kwota przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy nie została i nie zostanie powiększona o jakiekolwiek wynagrodzenie; zwró¬cona kwota przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy nie została i nie zostanie zwrócona przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Jawnej 2).

W związku z powyższym opisem w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, nieodpłatna cesja praw do nabycia Nieruchomości dokonana przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Jawnej 2 powodująca zwrot wpłaconej części ceny Nieruchomości przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem PCC po stronie Wnioskodawcy? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, nieodpłatna cesja praw do nabycia Nieruchomości dokonana przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki Jawnej 2 powodująca zwrot wpłaconej części ceny Nieruchomości przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy nie jest czynnością opodatkowana podatkiem PCC po stronie Spółki Jawnej 2? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przed¬stawionym we Wniosku, nieodpłatna cesja praw do nabycia Nieruchomości dokonana przez Wniosko¬dawcę na rzecz Spółki Jawnej 2 powodująca zwrot wpłaconej części ceny Nieruchomości przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem PCC po stronie Wnio¬skodawcy.

[Opodatkowanie podatkiem PCC] Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, podatkowi PCC podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  4. umowy dożywocia,
  5. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  6. ustanowienie hipoteki,
  7. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności,
  8. umowy depozytu nieprawidłowego,
  9. umowy spółki.

[Umowa cesji jako czynność opodatkowana podatkiem PCC] Katalog wskazany w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC jest katalogiem zamkniętym. Cesja nie jest wymieniona w tym katalogu, jednak cesja może przybrać kształt umowy wymienionej w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, tj. może być np. umową sprzedaży bądź zamiany praw.

[Stan faktyczny przedstawiony we wniosku] Zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym, w dniu 6 maja 2016 r. wspólnicy Spółki Cywilnej zawarli ze Sprzedającymi (osobami fizycz¬nymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej) Umowę Przedwstępną nabycia Nieruchomości. Zgodnie z Umową Przedwstępną sprzedający z tytułu sprzedaży Nieruchomości nie będą podatnikami podatku VAT, w związku z tym transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie opodatkowana podat¬kiem VAT.

Zadatek na poczet ceny z tytułu nabycia Nieruchomości został zapłacony przez Spółkę Cywilną.

Pod koniec 2016 r. Spółka Cywilna została przekształcona we Wnioskodawcę (spółkę jawną) – Wnio¬skodawca został zarejestrowany w KRS w dniu 17 listopada 2016 r. Spółka Cywilna była (do momen¬tu przekształcenia) czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, a Wnioskodawca był i jest nadal czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Po zawarciu Umowy Przedwstępnej i uiszczeniu części ceny Nieruchomości (Zadatku i Zaliczki), wspólnicy Spółki Cywilnej (która została przekształcona we Wnioskodawcę) podjęli decyzję o założe¬niu nowej spółki jawnej, tj. Spółki Jawnej 2 (tj. spółki występującej we Wniosku jako zainteresowany niebędący stroną postępowania), która miała realizować przedsięwzięcie deweloperskie na wskazanej we wniosku Nieruchomości. Spółkę Jawną 2 zarejestrowano w KRS w dniu 22 grudnia 2016 r.

Ostatecznie Nieruchomość została zakupiona przez Spółkę Jawną 2, na podstawie Umowy Przyrze¬czonej, a Sprzedający zobowiązali się wydać przedmiotową Nieruchomość na rzecz Spółki Jawnej 2 do dnia 11 stycznia 2017 r. Zgodnie z Umową Przyrzeczoną, Sprzedający w związku z transakcją sprzedaży Nieruchomości nie występowali jako podatnicy podatku VAT, oraz od umowy sprzedaży nie został naliczony podatek VAT.

Cześć ceny nabycia Nieruchomości (Zadatek i Zaliczka) została zapłacona przed dniem 4 stycznia 2017 r. przez Spółkę Cywilna (która została przekształcona we Wnioskodawcę). W dniu 19 kwietnia 2017 r. Spółka Jawna 2 dokonała zwrotu wpłaconej przez wspólników Spółki Cy-wilnej (która została przekształcona we Wnioskodawcę) części ceny za Nieruchomość (Zadatku i Za¬liczki), na rzecz Wnioskodawcy.

Zwrot części ceny nabycia Nieruchomości (Zadatku i Zaliczki) został dokonany przelewem z rachunku bankowego Spółki Jawnej 2 na rachunek bankowy Wnioskodawcy w dniu 19 kwietnia 2017 r. Do¬wodem dokumentującym zwrot części ceny nabycia Nieruchomości jest zatem potwierdzenie dokona¬nia przelewu, będące dokumentem sporządzonym na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 1988 ze zm.), zgodnie z którym „oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w postaci elektronicznej”.

Umowa Przyrzeczona nie wskazuje na jakiej podstawie nastąpiła zmiana kupującego. Pomiędzy Wnio¬skodawcą a Spółką Jawną 2 nie została zawarta żadna umowa. Niemniej jednak w związku z tym, że Umowa Przedwstępna została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Sprzedającymi, natomiast Umowa Przyrzeczona została zawarta pomiędzy Spółką Jawną 2 a Sprzedającymi doszło do nieodpłatnej cesji praw do nabycia Nieruchomości pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Jawną 2. Wspólnikami Spółki Cy¬wilnej/Wnioskodawcy oraz Spółki Jawnej 2 są te same osoby.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, nieopłatna umowa cesji praw do nabycia Nie¬ruchomości dokonana faktycznie przez Wnioskodawcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC po stronie Wnioskodawcy.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przed¬stawionym we Wniosku, nieodpłatna cesja praw do nabycia Nieruchomości dokonana przez Wniosko¬dawcę na rzecz Spółki Jawnej 2 powodująca zwrot wpłaconej części ceny Nieruchomości przez Spółkę Jawną 2 na rzecz Wnioskodawcy nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem PCC po stronie Spółki Jawnej 2.

[Opodatkowanie podatkiem PCC] Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, podatkowi PCC podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  4. umowy dożywocia,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. ustanowienie hipoteki,
  8. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności,
  9. umowy depozytu nieprawidłowego,
  10. umowy spółki.

[Umowa cesji jako czynność opodatkowana podatkiem PCC] Katalog wskazany w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC jest katalogiem zamkniętym. Cesja nie jest wymieniona w tym katalogu, jednak cesja może przybrać kształt umowy wymienionej w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, tj. może być np. umową sprzedaży bądź zamiany praw.

[Stan faktyczny przedstawiony we wniosku] Zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym, w dniu 6 maja 2016 r. wspólnicy Spółki Cywilnej zawarli ze Sprzedającymi (osobami fizycz¬nymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej) Umowę Przedwstępną nabycia Nieruchomości. Zgodnie z Umową Przedwstępną sprzedający z tytułu sprzedaży Nieruchomości nie będą podatnikami podatku VAT, w związku z tym transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie opodatkowana podat¬kiem VAT.

Zadatek na poczet ceny z tytułu nabycia Nieruchomości został zapłacony przez Spółkę Cywilną.

Pod koniec 2016 r. Spółka Cywilna została przekształcona we Wnioskodawcę (spółkę jawną) – Wnio¬skodawca został zarejestrowany w KRS w dniu 17 listopada 2016 r. Spółka Cywilna była (do momen¬tu przekształcenia) czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, a Wnioskodawca był i jest nadal czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Po zawarciu Umowy Przedwstępnej i uiszczeniu części ceny Nieruchomości (Zadatku i Zaliczki), wspólnicy Spółki Cywilnej (która została przekształcona we Wnioskodawcę) podjęli decyzję o założe¬niu nowej spółki jawnej, tj. Spółki Jawnej 2 (tj. spółki występującej we Wniosku jako zainteresowany niebędący stroną postępowania), która miała realizować przedsięwzięcie deweloperskie na wskazanej we wniosku Nieruchomości. Spółkę Jawną 2 zarejestrowano w KRS w dniu 22 grudnia 2016 r.

Ostatecznie Nieruchomość została zakupiona przez Spółkę Jawną 2, na podstawie Umowy Przyrzeczonej, a Sprzedający zobowiązali się wydać przedmiotową Nieruchomość na rzecz Spółki Jawnej 2 do dnia 11 stycznia 2017 r. Zgodnie z Umową Przyrzeczoną, Sprzedający w związku z transakcją sprzedaży Nieruchomości nie występowali jako podatnicy podatku VAT, oraz od umowy sprzedaży nie został naliczony podatek VAT.

Cześć ceny nabycia Nieruchomości (Zadatek i Zaliczka) została zapłacona przed dniem 4 stycznia 2017 r. przez Spółkę Cywilna (która została przekształcona we Wnioskodawcę).

W dniu 19 kwietnia 2017 r. Spółka Jawna 2 dokonała zwrotu wpłaconej przez wspólników Spółki Cy¬wilnej (która została przekształcona we Wnioskodawcę) części ceny za Nieruchomość (Zadatku i Za¬liczki), na rzecz Wnioskodawcy.

Zwrot części ceny nabycia Nieruchomości (Zadatku i Zaliczki) został dokonany przelewem z rachunku bankowego Spółki Jawnej 2 na rachunek bankowy Wnioskodawcy w dniu 19 kwietnia 2017 r. Do¬wodem dokumentującym zwrot części ceny nabycia Nieruchomości jest zatem potwierdzenie dokona¬nia przelewu, będące dokumentem sporządzonym na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 1988 ze zm.), zgodnie z którym „oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w postaci elektronicznej”.

Umowa Przyrzeczona nie wskazuje na jakiej podstawie nastąpiła zmiana kupującego. Pomiędzy Wnio¬skodawcą a Spółką Jawną 2 nie została zawarta żadna umowa. Niemniej jednak w związku z tym, że Umowa Przedwstępna została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Sprzedającymi, natomiast Umowa Przyrzeczona została zawarta pomiędzy Spółką Jawną 2 a Sprzedającymi doszło do nieodpłatnej cesji praw do nabycia Nieruchomości pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Jawną 2. Wspólnikami Spółki Cy¬wilnej/Wnioskodawcy oraz Spółki Jawnej 2 są te same osoby.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, nieopłatna umowa cesji praw do nabycia Nie¬ruchomości dokonana Wnioskodawcę na rzecz Spółki Jawnej 2 nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC po stronie Spółki Jawnej 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umowa cesji należy do czynności prawnych rozporządzających o skutkach zbliżonych do umów przenoszących własność. Z uwagi na to, iż ustawodawca nie nadał cesji praw formy samoistnej umowy należy posiłkować się treścią art. 510 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.), z którego wynika, że czynnością prawną stanowiącą podstawę cesji może być umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa – przyjmując za Wnioskodawcą, że zawarta umowa cesji nie przybrała postaci czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – należy stwierdzić, że opisana we wniosku umowa cesji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym z tytułu zawarcia umowy cesji Zainteresowani nie są zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a,
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 40, 20-029 Lublin w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj