Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.151.2018.1.AS
z 20 kwietnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2018 r. (data nadania 20 lutego 2018 r., data wpływu 23 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia niezakończonych na Dzień Połączenia usług świadczonych pomiędzy Wnioskodawcą a Spółkami przejmowanymi (pytanie Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 23 lutego 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia niezakończonych na Dzień Połączenia usług świadczonych pomiędzy Wnioskodawcą a Spółkami przejmowanymi (pytanie Nr 2).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Spółka A. Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) planuje przejęcie spółki B. S.A. (dalej: „B”), C. Sp. z o.o. (dalej: „C”), D. Sp. z o.o. (dalej: „D”), E. Sp. z o.o. (dalej: „E”) oraz F. Sp. z o.o. (dalej: „F” oraz łącznie: „Spółki przejmowane”). Przy czym w pierwszej kolejności nastąpi przejęcie „B”, następnie “C”, zaś ostatnim etapem będą połączenia z „D”, „E” oraz „F”. Proces połączenia Spółki z „B” został już rozpoczęty.


Dla pełnego przedstawienia zdarzenia przyszłego Wnioskodawca pragnie również wskazać, iż przed połączeniem się ze Spółką, „B” przejmie spółkę Z. Sp. z o.o., która koncentruje swoją działalność na świadczeniu usług IT dla podmiotów działających w branży medialnej (procedura połączenia jest już w toku).


Wszystkie Spółki przejmowane prowadzą działalność podlegającą opodatkowaniu VAT i są zarejestrowane na potrzeby podatku VAT jako podatnicy VAT czynni. Wnioskodawca jest natomiast zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, jednak dotychczas nie wykonywał (i do momentu pierwszego z planowanych połączeń nie będzie wykonywał) czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Zarówno Wnioskodawca, jak i Spółki przejmowane (dalej łącznie jako: „Spółki”) należą do tej samej międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: „Grupa”).

W związku z obecnym modelem biznesowym obowiązującym w Grupie, Spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczą między sobą różnego rodzaju usługi. W związku z czym możliwe jest, że Wnioskodawca (kontynuując działalność Spółek przejmowanych) będzie świadczył na rzecz danej Spółki przejmowanej różnego rodzaju usługi. Niewykluczone jest również, że dana Spółka przejmowana będzie świadczyć na rzecz Wnioskodawcy również inne usługi.

Usługi świadczone między Spółkami mają albo charakter usług ciągłych i są rozliczane w oparciu o przyjęte okresy rozliczeniowe albo stanowią usługi, dla których obowiązek podatkowy w CIT powstaje w momencie wykonania lub częściowego wykonania tych usług (dalej łącznie: „Usługi”). W przypadku usług ciągłych, w zależności od rodzaju świadczonej usługi, okres rozliczeniowy obejmuje okres jednego miesiąca lub kwartału kalendarzowego (dalej: „Okres rozliczeniowy”), co znajduje odpowiednie odzwierciedlenie w umowach/porozumieniach łączących Spółki i na wystawionych z tego tytułu fakturach.


Usługi świadczone pomiędzy Wnioskodawcą i Spółkami przejmowanymi będą zapewniały ich prawidłowe funkcjonowanie lub będą miały pośredni wpływ na generowane przychody w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę oraz Spółki przejmowane działalności gospodarczej.


Zawarte umowy/porozumienia przewidują zakres świadczonych usług, metodę i moment rozliczenia, jak również pozostałe niezbędne elementy wymagane dla umów o świadczenie usług. W rezultacie wszelkie warunki dotyczące świadczenia usług pomiędzy Spółkami, w szczególności wysokość wynagrodzenia za świadczone usługi, zostały w sposób precyzyjny określone w zawartych umowach/porozumieniach.


Ponadto, niektóre spośród świadczonych przez Spółki usług rozliczane są, zgodnie z zawartymi umowami/porozumieniami, na podstawie tzw. wartości szacunkowych (opartych np. na wstępnie przyjętych kluczach alokacji). Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że w takich przypadkach umowy/porozumienia przewidują sprecyzowany model obliczenia przysługującego świadczeniodawcy usługi wynagrodzenia, który pozwala na dokonanie kalkulacji honorarium za wykonane usługi. Niemniej jednak, Wnioskodawca, w przypadku każdej ze świadczonych wzajemnie Usług, bazując na zawartych umowach/porozumieniach, jest w stanie ustalić wszelkie dane istotne dla rozpoznania przychodu oraz kosztu uzyskania przychodu z tytułu świadczonych usług, a w szczególności moment powstania tego przychodu/kosztu uzyskania przychodu oraz jego wysokość.

Obecnie w związku z procesem restrukturyzacji w Grupie, zaplanowane zostały połączenia Wnioskodawcy jako spółki przejmującej oraz Spółek przejmowanych (dalej: „Połączenia”). Połączenia mają nastąpić w trybie połączenia przez przejęcie zgodnie z art. 492 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH”), tj. cały majątek Spółek przejmowanych zostanie przeniesiony na Wnioskodawcę (spółkę przejmującą).


W celu przedstawienia pełnego stanu faktycznego Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż nie jest wykluczone, że połączenie Spółki przejmującej z „D” zostanie przeprowadzone z zamknięciem ksiąg rachunkowych „D”.


Z chwilą dokonania wpisu Połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „Dzień Połączenia”), dana Spółka przejmowana zostanie wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego, i w konsekwencji utraci swój byt prawny.


Spółki, mając na celu minimalizację ewentualnych wątpliwości dotyczących wzajemnych rozliczeń w okresie, na który planowane jest Połączenie, poinstruowały pracowników o konieczności prawidłowego udokumentowania wszystkich usług świadczonych pomiędzy Spółkami, dla których obowiązek podatkowy powstanie przed Dniem Połączenia, poprzez wystawienie (przed tym dniem) odpowiednich faktur VAT.

Biorąc jednak pod uwagę brak możliwości precyzyjnego i pewnego określenia Dnia Połączenia (rzeczywista data dokonania wpisu Połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego może się okazać inna od zakładanej przez Wnioskodawcę), a także znaczną liczbę transakcji dokonywanych między Spółkami, Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż mimo poczynionych przez Spółki kroków, niektóre świadczenia wykonywane między Spółkami, dla których obowiązek podatkowy powstanie przed Dniem Połączenia, nie zostaną udokumentowane przy pomocy prawidłowo wystawionej przed Dniem Połączenia faktury VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w sytuacji, gdy przed Dniem Połączenia nie zostanie wystawiona przez spółkę świadczącą Usługę (tj. Wnioskodawcę lub daną Spółkę przejmowaną) faktura z tytułu świadczonej na rzecz drugiej ze Spółek Usługi (dla której obowiązek podatkowy w podatku CIT powstaje, co do zasady, z ostatnim dniem Okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze albo w momencie częściowego wykonania usługi), a przed Dniem Połączenia nie upłynie przewidziany przepisami ustawy o VAT termin wystawienia takiej faktury, Wnioskodawca (działający jako sukcesor Spółek przejmowanych) będzie zobowiązany odpowiednio do wykazania/rozliczenia przychodu lub kosztu uzyskania przychodu z tytułu przedmiotowego świadczenia we własnej ewidencji lub ewidencji danej Spółki przejmowanej bazując na podstawie obowiązującej strony umowy/porozumienia?
  2. Czy w sytuacji, gdy pomiędzy Wnioskodawcą a daną Spółką przejmowaną będą świadczone Usługi, które na Dzień Połączenia nie zostaną częściowo wykonane lub dla których na Dzień Połączenia nie zakończy się przewidziany umową/porozumieniem okres rozliczeniowy (tj. nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku CIT z tytułu świadczonych Usług), Wnioskodawca nie będzie zobowiązany odpowiednio do wykazania/rozliczenia przychodu lub kosztu uzyskania przychodu z tytułu przedmiotowych Usług we własnej ewidencji lub ewidencji danej Spółki przejmowanej?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie Nr 2 w zakresie sposobu rozliczenia niezakończonych na Dzień Połączenia usług świadczonych pomiędzy Wnioskodawcą a Spółkami przejmowanymi.


Wniosek Spółki w zakresie pytania Nr 1 zostanie rozpatrzony w odrębnym rozstrzygnięciu.


Stanowisko Wnioskodawcy.


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy pomiędzy Wnioskodawcą a daną Spółką przejmowaną będą świadczone Usługi, które na Dzień Połączenia nie zostaną częściowo wykonane lub dla których na Dzień Połączenia nie zakończy się przewidziany umową/porozumieniem okres rozliczeniowy (tj. nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku CIT z tytułu świadczonych Usług), Wnioskodawca nie będzie zobowiązany odpowiednio do wykazania/rozliczenia przychodu lub kosztu uzyskania przychodu z tytułu przedmiotowego świadczenia we własnej ewidencji lub ewidencji danej Spółki przejmowanej.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2343, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Stosownie do art. 12 ust. 3a ww. ustawy o CIT, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

W myśl art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego.

W konsekwencji, należy uznać, że datą powstania przychodu dla Usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych będzie ostatni dzień Okresu rozliczeniowego określonego w umowie/porozumieniu lub na wystawionej fakturze. Natomiast, w przypadku Usług, dla których nie został przewidziany Okres rozliczeniowy, przychód należny powstanie w momencie ich częściowego wykonania nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury.


Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, iż w sytuacji, gdy Dzień Połączenia z daną Spółką przejmowaną przypadnie w trakcie trwania okresu rozliczeniowego lub w trakcie świadczenia Usługi i na Dzień Połączenia usługa ta nie będzie jeszcze choćby częściowo wykonana, w stosunku do przedmiotowych Usług, nie powstanie już obowiązek podatkowy, bowiem nie zostaną spełnione przesłanki warunkujące zaistnienie usługi podlegającej opodatkowaniu CIT.


Jak wskazano w uzasadnieniu do punktu 1, z Dniem Połączenia Wnioskodawca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki (również powstałe na gruncie prawa podatkowego) danej Spółki przejmowanej i stanie się jej następcą prawnym dla celów podatkowych. Z chwilą zarejestrowania przez sąd rejestrowy przejęcia danej Spółki przejmowanej przez Wnioskodawcę dojdzie do wykreślenia tej Spółki przejmowanej z KRS, co oznacza, iż ustanie zarówno jej byt cywilnoprawny, jak i prawnopodatkowy, co w konsekwencji doprowadzi także do utraty przez nią statusu podatnika CIT. W wyniku Połączenia Wnioskodawca i dana Spółka przejmowana staną się jednym podmiotem prawnym – jednym podatnikiem CIT – tj. po Dniu Połączenia nie będzie możliwości wyodrębnienia usługodawcy i usługobiorcy. W konsekwencji, po Dniu Połączenia z daną Spółką przejmowaną nie wystąpi odbiorca świadczenia (usługobiorca).

A zatem, zgodnie z zasadą sukcesji generalnej, w momencie Połączenia dojdzie do skupienia w jednym podmiocie (Spółce) funkcji wierzyciela i dłużnika z tytułu wzajemnych transakcji, które spowoduje wygaśniecie wynikających z tych transakcji zobowiązań z uwagi na tożsamość wierzyciela i zobowiązanego, tzw. konfuzje. Tym samym, na moment, w którym miałby powstać obowiązek podatkowy w CIT nie będzie już odbiorcy usługi będącego odrębnym od świadczącego usługę podmiotem prawnym.


Co prawda instytucja konfuzji nie została uregulowana wprost w przepisach, w doktrynie prawa cywilnego ugruntowało się rozumienie konfuzji jako połączenia w jednym podmiocie osoby wierzyciela i dłużnika, prowadzące do wygaśnięcia zobowiązania (wierzytelności i długu).


Rozumienie to związane jest z brzmieniem art. 353 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 459 ze zm., dalej: „KC”), zgodnie z którym, zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika spełnienia świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Skoro zatem na treść każdego stosunku zobowiązaniowego składa się istnienie uprawnienia po stronie wierzyciela i skorelowanego z nim obowiązku oznaczonego działania (lub zaniechania) po stronie dłużnika, to nie może, co do zasady, istnieć wierzytelność bez odpowiadającego jej długu, ani dług bez odpowiadającej mu wierzytelności. Innymi słowy, jeden podmiot nie może być jednocześnie swoim własnym dłużnikiem i wierzycielem, a co za tym idzie warunkiem istnienia (trwania) zobowiązania jest istnienie dwóch jego stron (dłużnika i wierzyciela).


W ocenie Wnioskodawcy oznacza to, iż z Dniem Połączenia z daną Spółką przejmowaną żaden stosunek prawny łączący go z tą spółką nie może dalej istnieć (z uwagi na brak dwóch stron stosunek staje się bezprzedmiotowy).


W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku Usług, które nie zostały zakończone przed Dniem Połączenia, a zgodnie z zawartą umową/porozumieniem ich częściowe odebranie zostało przewidziane po Dniu Połączenia lub dla których przewidziany w zawartej umowie/porozumieniu okres rozliczeniowy nie zakończył się przed Dniem Połączenia, na Dzień Połączenia nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku CIT. Nie ulega bowiem wątpliwości, że świadczenie niezakończone, czyli niewykonane na Dzień Połączenia nie powoduje powstania przychodu na gruncie ustawy o CIT.

Ponadto kontynuacja przez Spółkę przejmującą tych Usług po Dniu Połączenia będzie stanowiła prace wewnętrzne, a więc zakończenie czyli wykonanie takich prac nie może zostać uznane za usługę. W takim przypadku brak jest możliwości, tj. podstaw prawnych oraz narzędzi ekonomicznych, aby oszacować wartość tej części świadczenia przypadającej na okres do Dnia Połączenia (zwłaszcza w przypadku usług ciągłych) i całość świadczenia powinna zostać wykazana jako obrót wewnętrzny w Spółce. W rezultacie powyższe spowoduje brak obowiązku wykazania na Dzień Połączenia z tytułu przedmiotowych Usług przychodu przez Wnioskodawcę w ewidencji własnej lub ewidencji danej Spółki przejmowanej.


Jednocześnie, w takim przypadku nie będzie również możliwe wykazanie przez spółkę będącą odbiorcą tych Usług korespondującego kosztu uzyskania przychodu.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.


Jednocześnie, w myśl art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.


Ponadto, zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Biorąc pod uwagę powyżej powołane przepisy, w przypadku Usług, dla których zgodnie z zawartą umową/porozumieniem nie zakończy się Okres rozliczeniowy przed Dniem Połączenia lub nie dojdzie do częściowego odebrania wykonanych Usług, zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie możliwe ustalenie i wykazanie kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu. Jak bowiem wskazano powyżej, w takim przypadku brak jest możliwości, tj. podstaw prawnych oraz narzędzi ekonomicznych, aby oszacować wartość tej części świadczenia przypadającej na okres do dnia połączenia. W konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wykazania w ewidencji własnej lub danej Spółki przejmowanej kosztu uzyskania przychodu z tytułu Usługi, dla której okres rozliczeniowy nie zakończy się przed Dniem Połączenia lub Usługa ta nie zostanie w części odebrana.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2010 r. (sygn. IPPB5/423-358/10-4/AS), w której organ podatkowy odstąpił od uzasadnienia w całości uznając stanowisko podatnika za prawidłowe potwierdzając, że jeżeli świadczenie nie zostało zakończone przed połączeniem, to jego kontynuacja po połączeniu będzie stanowiła pracę wewnętrzną – własnych służb Spółki dla siebie samej, a więc zakończenie, czyli wykonanie takiej pracy, nie może zostać uznane za usługę.

Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 września 2010 r. (sygn. IBPBI/2/423-784/10/MO), wskazując, iż w sytuacji, gdy świadczenia pomiędzy Wnioskodawcą jako spółką przejmującą, a spółkami przejmowanymi nie zostaną zakończone do dnia połączenia, to zakończenie tych świadczeń po dniu połączenia nie będzie skutkowało powstaniem przychodu, ani możliwością ustalenia kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy pomiędzy Wnioskodawcą a daną Spółką przejmowaną będą świadczone Usługi, które na Dzień Połączenia nie zostaną częściowo wykonane lub dla których na Dzień Połączenia nie zakończy się przewidziany umową/porozumieniem okres rozliczeniowy (tj. nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku CIT z tytułu świadczonych Usług), Wnioskodawca nie będzie zobowiązany odpowiednio do wykazania/rozliczenia przychodu lub kosztu uzyskania przychodu z tytułu przedmiotowego świadczenia we własnej ewidencji lub ewidencji danej Spółki przejmowanej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie sposobu rozliczenia niezakończonych na Dzień Połączenia usług świadczonych pomiędzy Wnioskodawcą a Spółkami przejmowanymi (pytanie Nr 2) – jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny Wnioskodawcy.


Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).


Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja ma moc wiążącą wyłącznie dla Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych dla Spółek przejmowanych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  • z zastosowaniem art. 119a;
  • w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj