Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.84.2018.2.AK
z 15 maja 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 lutego 2018 r. (data wpływu 2 marca 2018 r.), uzupełnionym 13 kwietnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop, usługi świadczone przez Spółkę polegające na:
    • zarządzaniu certyfikatami produktów - jest nieprawidłowe,
    • wspieraniu działu produkcji poprzez udzielanie porad technicznych – jest nieprawidłowe,
    • wspieranie działu sprzedaży i marketingu odnośnie technicznych informacji o produktach - jest nieprawidłowe,
    • odtwarzaniu dokumentacji maszyn lub urządzeń przeznaczonych do wyrobu istniejących produktów - jest nieprawidłowe,
    • w pozostałej części - jest prawidłowe,
  • działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy będącą przedmiotem świadczenia usług na rzecz innego podmiotu powiązanego na zasadach rynkowych tj. przy uwzględnieniu odpowiedniej marży uprawnia go do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2018 r. wpłynął do organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 27 marca 2018 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.84.2018.1.AK wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 13 kwietnia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką handlową prawa polskiego mającą siedzibę na terenie Polski i nie prowadzi swojej działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jest też spółką powiązaną kapitałowo ze spółkami mającymi siedzibę w innych krajach, w tym głównie na terenie Unii Europejskiej. Wnioskodawca kooperuje z tymi spółkami na różnych płaszczyznach na zasadach rynkowych i dokumentuje transakcje zgodnie z wymogami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w tym zakresie pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż produktów elektrotechnicznych produkowanych głównie w zakładach produkcyjnych Grupy w Finlandii oraz Estonii. Poza tym między innymi prowadzi też działalność w zakresie prac badawczo-rozwojowych.

Wnioskodawca zawarł umowę w sprawie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych z jedną ze spółek powiązanych kapitałowo (będącej jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy), na mocy której świadczy odpłatnie usługi polegające na:

  • opracowywaniu nowych produktów,
  • dokonywaniu znaczących ulepszeń istniejących produktów,
  • opracowywaniu nowych technologii,
  • zarządzaniu certyfikatami produktów,
  • wspieraniu działu produkcji poprzez udzielanie porad technicznych,
  • wspieranie działu sprzedaży i marketingu odnośnie technicznych informacji o produktach.

W związku z wykonywaniem tych usług Wnioskodawca ponosi koszty:

  • wynagrodzeń dwóch inżynierów działu rozwoju zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wraz z obowiązkowymi składkami,
  • koszty wyjazdów służbowych związanych z realizacją projektów i szkoleń,
  • koszty szkoleń i konferencji,
  • koszty utrzymania miejsca pracy (w tym amortyzacja komputerów i wartości niematerialnych i prawnych)
  • koszty materiałów, surowców i wydatków na zakup ekspertyz, przeprowadzanych testów, opinii i usług doradczych związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo rozwojową.

Wnioskodawca wszystkie koszty działalności badawczo-rozwojowej ewidencjonuje w systemie księgowym na ogólnych kontach kosztów księgowych stosując wymiary wyodrębniające:

  1. koszty badań działalności badawczo rozwojowej - symbol 770
  2. numer konkretnego projektu, jeżeli koszt ten bezpośrednio dotyczy danego projektu.

Numery projektów, opis jakich projektów dotyczą oraz czas pracy i postępy w tych pracach są ewidencjonowane przez pracowników działu badawczo-rozwojowego w odrębnym systemie, działającym w całej Grupie. System księgowy pozwala na odrębne wydruki i analizę kosztów dotyczącą poszczególnych projektów.

Wszystkie koszty działu badawczo-rozwojowego wraz z należnym zyskiem stanowią podstawę wystawienia faktury przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki będącej jej jedynym udziałowcem zgodnie z zawartą umową, o której była mowa powyżej.

Efekty usług Wnioskodawcy spółka powiązana na rzecz, której usługi te są i będą wykonywane w przyszłości wykorzystuje do stworzenia nowych produktów, unowocześnienia dotychczasowych i wprowadzania ich do obrotu. Wnioskodawca nie jest producentem tychże produktów jednakże będzie je nabywać od spółki producenta w celu dalszej odsprzedaży.

W piśmie z 11 kwietnia 2018 r. (data wpływu 13 kwietnia 2018 r.), będącego odpowiedzią na wezwania z 27 marca 2018 r., Spółka przedstawiła:

Opis merytoryczny dotyczący funkcjonowania działu rozwoju w Spółce:

Spółka zatrudnia 2 inżynierów (projektantów), których zadaniem jest opracowywanie nowych produktów, a także modyfikacja istniejących już na rynku produktów i ich dokumentacji w zależności od zgłaszanych potrzeb, na zlecenie zamawiającego. Osoby zatrudnione w dziale rozwoju zajmują się wyłącznie działaniami z tym związanymi.

Produkty projektowane w Spółce należą do rodziny rozłączników, zacisków i uchwytów stosowanych do budowy napowietrznych linii energetycznych, składające się z części wykonanych z metalu oraz różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Produkty te spełniają normy mechaniczne jak i elektryczne, zgodnie z europejskimi normami branżowymi w tym zakresie.

W tym miejscu Spółka przedstawiła przykładowe obrazy projektowanych produktów.

Działania projektantów zatrudnionych w Spółce można podzielić na dwa główne obszary:

  • pierwszy polegający na opracowaniu zupełnie nowych produktów wynikających ze zidentyfikowanego zapotrzebowania rynkowego oraz
  • drugi polegający na modyfikacji i dokumentacji istniejących już produktów
  • poza tym prowadzone są działania związane ze zdobywaniem odpowiedniej wiedzy i umiejętności (szkolenia) oraz prace administracyjne (głównie spotkania związane z pracą działu rozwoju i planowaniem).

W przypadku modyfikacji istniejących produktów wynika to ze zgłoszonych przez klientów uwag dotyczących ewentualnych nieprawidłowości lub możliwości ich ulepszeń, a przede wszystkim z potrzeby zmniejszenia kosztów produkcji (re-inżyniering), a także (w niektórych przypadkach) z potrzeby odtworzenia dokumentacji starych narzędzi (w szczególności zużytych form wtryskowych) używanych do produkcji istniejących już od wielu lat produktów.

Ze względu na zakres takiego projektu jest on mniej sformalizowany, zgodnie z obecnie stosowanym zwinnym „agile” podejściem do procesów projektowych, nastawionym na szybkie osiągnięcie rezultatu. W niektórych przypadkach projekt taki przeradza się w opracowanie zupełnie nowego produktu.

Odpowiedzi na zadane przez organ skarbowy pytania:


1. Na czym polega opracowywanie przez Spółkę nowych produktów (przykładowy proces)?
Tok powstawania nowego produktu oparty jest o przyjęty ustandaryzowany proces przyjęty w Grupie i zawiera działania wstępne oraz właściwe prace rozwojowe (projektowe).

Działania wstępne wykonywane poza działem rozwoju:

  • analiza rynku, potrzeb klientów,
  • zapotrzebowanie na nowy produkt - przetwarzanie informacji zwrotnych od klientów oraz dostępnych koncepcji nowego bądź ulepszonego produktu,
  • określenie kluczowych czynników sukcesu dla nowego produktu - tj. cech gwarantujących dochód na satysfakcjonującym poziomie,
  • określenie grupy docelowej klientów,
  • określenie spodziewanej ceny sprzedaży,
  • określenie spodziewanej rocznej wielkości sprzedaży,
  • określenie wstępnych wymagań technicznych.

Dokumentem wyjściowym jest ogólna specyfikacja dotycząca funkcjonalności nowego produktu, wymagań technicznych, które powinien on spełniać a także akceptowalny koszt wytworzenia nowego produktu.

Prace rozwojowe prowadzone w Spółce rozpoczynają się na etapie otrzymania przez dział rozwoju specyfikacji (zlecenie) dotyczącej funkcjonalności nowego produktu gdzie jest ona poddawana analizie pod kątem wykonalności. Studium wykonalności zawiera miedzy innymi:

  • analizę wymagań technicznych pod kątem możliwości technicznych oraz dostępnych technologii,
  • analizę ryzyka (DFMEA, SWOT, etc.),
  • analizę kosztów produktu oraz całego projektu do momentu wdrożenia wyrobu do produkcji,
  • generowanie realnych do wykonania koncepcji, całkowicie nowych oraz bazujących na istniejących na rynku rozwiązaniach,
  • weryfikację koncepcji pod kątem możliwych do uzyskania praw patentowych,
  • budowę oraz testowanie wczesnych prototypów w celu weryfikacji koncepcji.

Po wstępnej analizie wykonalności rozpoczyna się proces właściwego projektowania. Polega on na opracowaniu dokumentacji technicznej wyrobu oraz jego komponentów składowych wraz z określeniem procesu produkcji i potrzebnych do tego narzędzi oraz spodziewanego kosztu produkcji.

W ramach prac projektowych poszczególne, kolejne koncepcje produktu są uszczegóławiane poprzez dogłębną analizę techniczną, iteracyjną optymalizację parametrów technicznych, a także szacunek kosztów wytworzenia projektowanych produktów.

Jest to wykonywane przy wykorzystaniu zarówno metod komputerowych (tj. oprogramowania CAD - do modelowania właściwości mechanicznych 3D i przeprowadzania analizy inżynierskiej) jak i budowę oraz testowanie fizycznych prototypów. Prototypy wytwarzane są częściowo przez Spółkę w zakresie wydruków projektowanych elementów 3D z tworzyw sztucznych, natomiast w przypadku potrzeby wytworzenia prototypów przy użyciu form wtryskowych lub innych materiałów są one wykonywane na zlecenie u potencjalnych dostawców poszczególnych elementów nowego produktu.

Na etapie projektowania wysyłane są także zapytania ofertowe dotyczące komponentów składowych oraz wykonania narzędzi służących do produkcji wyrobu. Szacowane i analizowane są potencjalne koszty produkcji oraz porównywane do założeń projektowych.

Proste testy np. mechaniczne lub termiczne wykonywane są przez Spółkę we własnym zakresie. Testy na zgodność z wymaganymi normami mogą odbywać się w certyfikowanym laboratorium Spółki w Finlandii oraz certyfikowanych laboratoriach zewnętrznych, zarówno w Polsce jak i za granicą.

W celu walidacji zarówno nowych jak i ulepszonych produktów przygotowywana jest partia produktów z przeznaczeniem na testy przeprowadzane przez uprawnione laboratorium w celu uzyskania certyfikatu potwierdzającego zgodność produktu z wymaganiami norm technicznych.

Spółka nie ponosi kosztów badań certyfikujących, gdyż są one zlecane w imieniu zamawiającego. Pracownicy nadzorują jednak przebieg testów oraz analizują ich wyniki.

Efektem pracy projektantów w Spółce kończącym proces opracowania nowego produktu są:

  • opracowana dokumentacja techniczna (rysunki 2D, 3D, obliczenia, sposób montażu),
  • wyniki przeprowadzonych testów wymaganych norm technicznych,
  • określony spodziewany koszt produkcji.

Jeżeli pod kątem technicznym (satysfakcjonujące wyniki testów na prototypach) i kosztowym (spodziewany koszt wytworzenia nie przekracza wstępnych założeń) wyrób spełnia wymagania, Zamawiający usługę podejmuje decyzję o wdrożeniu do produkcji i ponoszone są przez niego inwestycje związane z zakupem narzędzi produkcyjnych oraz przygotowaniem stanowisk montażowych. Pracownicy Spółki udzielają koniecznych konsultacji dotyczących uruchamianej produkcji o ile zachodzi taka potrzeba.

2. Czy prace podejmowane przez Spółkę maja charakter twórczy (czy są nakierowane na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań)?

Tak, prace podejmowane przez Spółkę maja charakter twórczy i są nakierowane na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań. Ma to miejsce w przypadku projektowania zupełnie nowych produktów jak i przy modyfikacji produktów istniejących, będących już w produkcji, gdzie mamy do czynienia z wprowadzaniem zmian powodujących ich lepszą funkcjonalność, zmniejszenie kosztów produkcji czy też przygotowania nowej, nieistniejącej już dokumentacji np. dla zużytych form wtryskowych istniejących produktów, co również wymaga twórczego myślenia przy użyciu zaawansowanych programów graficznych do modelowania produktów.

3. Czy prace te prowadzone są systematycznie, czy też mają incydentalny charakter?


Prace są prowadzone systematycznie w oparciu o opisany powyżej proces. Osoby zatrudnione w dziale rozwoju zajmują się tymi pracami zgodnie z ustalonym wcześniej planem, modyfikowanym co jakiś czas przez Zamawiającego. Plany te przewidują zarówno tworzenie zupełnie nowych produktów jak i modyfikacje już istniejących.

4. Jaki jest cel podejmowanych prac?

Celem prac rozwojowych jest wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych, poprawnie opracowanych konstrukcyjnie produktów, spełniających wymagane normy oraz wymagania klientów przy zachowaniu odpowiedniej szacowanej rentowności na sprzedaży tych produktów. Opracowanie produktów powinno pozwalać na skuteczne wdrożenie ich do masowej produkcji w oparciu o przygotowaną dokumentację.


5. Czy w ramach prowadzonych prac opracowywane są: prototypy, programy pilotażowe?

W ramach prac rozwojowych poszczególne koncepcje są uszczegóławiane poprzez dogłębną analizę techniczną, iteracyjną optymalizację parametrów technicznych i kosztowych przy wykorzystaniu zarówno metod komputerowych jak i budowę oraz testowanie fizycznych prototypów. Prototypy są konsultowane zarówno wewnątrz firmy jak i z potencjalnymi, wybranymi klientami w postaci działań pilotażowych.


6. Czy prace te obejmują testowanie, walidacje nowych lub ulepszonych produktów?

Tak, prace wykonywane przez projektantów zawierają ich walidację. W celu walidacji nowych bądź ulepszonych produktów przygotowywana jest partia produktów z przeznaczeniem na testy przeprowadzane przez uprawnione laboratorium w celu uzyskania certyfikatu potwierdzającego zgodność produktu z wymaganiami norm technicznych.

Po zakończonych z sukcesem testach i uzyskaniu certyfikatu następuje ostateczne wdrożenie produktu do produkcji masowej.


7. Czy „dokonywanie znaczących ulepszeń istniejących produktów” nie sprowadza się do rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów?

Zmiany istniejących produktów, ich znaczących ulepszeń, dokonywane są w oparciu o przyjętą procedurę kwalifikacyjną do podjęcia tych kosztownych dla firmy działań i mają charakter sporadyczny, zależny od uzasadnionych w danym przypadku potrzeb rynkowych lub potrzeby obniżenia ich kosztów produkcji.

Nie są to działania rutynowe, wykonywane często i niemal automatycznie, podejmowane wobec dużej ilości produktów.

8. Jakich konkretnie znaczących ulepszeń istniejących produktów dokonuje Spółka?

Działania firmy nakierowane są głównie na zwiększanie rentowności oferowanych produktów jak również na zwiększanie ich funkcjonalności wymaganej przez klientów lub usuwania ewentualnych słabych punktów danego produktu.

Uzyskuje się to poprzez redukcję kosztów wytwarzania i optymalizację istniejących procesów i narzędzi produkcyjnych. Jednym ze sposobów optymalizacji procesów produkcyjnych jest automatyzacja procesu montażu produktów, co wiąże się z opracowaniem dokumentacji konstrukcyjnej podporządkowanej wyższym wymogom jakościowym oraz innym metodom produkcji (np. tolerancje, sposób zamocowania w trakcie montażu). Innym przykładem jest np. takie opracowanie elementów z tworzyw sztucznych, które można wyprodukować stosując tańsze formy wtryskowe. Przeprojektowanie danego produktu powoduje natomiast ulepszenie jego funkcjonalności.

W tym miejscu Spółka przedstawiła rysunki przykładów istotnych ulepszeń:

  • wprowadzenie osłony przeciw ptakom do uchwytu odciągowego … (ochrona przed porażeniami);
  • poszerzony zakres stosowalności zacisku … - możliwe niższe temperatury instalacji na linii niskiego napięcia dzięki wymianie elementów mocujących: nakrętki, śruby, podkładki, sposobu smarowania gwintu smarem. Umożliwiło to uzyskanie większych sił docisku przy tych samych parametrach procesu instalacji;
  • uchwyt … - szerszy zakres przewodów elektrycznych, z którymi może być stosowany: przewody …

W tabeli Spółka przedstawiła opis projektów prowadzonych w Spółce w 2017 r.:

Tabela – załącznik PDF

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie badań i rozwoju spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost. zm. Dz.U. z 2015 poz. 1932 dalej: „uPDOP”), która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d „uPDOP”?
  2. Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie badań i rozwoju będącą przedmiotem świadczenie usług na rzecz innego podmiotu powiązanego na zasadach rynkowych tj. przy uwzględnieniu odpowiedniej marży uprawnia go do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d „uPDOP” w nawiązaniu do art. 18d ust. 5? :


Ad. 1

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wykonywane przez niego działania opisane w stanie faktycznym stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 „uPDOP”. Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie wprowadzania nowych i znacznego ulepszania obecnych produktów, których jest dystrybutorem na terenie Polski, chociaż sam nie jest właścicielem tych produktów i nie jest ich producentem.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa jest nakierowana na praktyczne wykorzystanie nowych rozwiązań i komercjalizację. Prace prowadzi w oparciu o wiedzę zdobywaną z różnych źródeł, w tym od działu sprzedaży i klientów firmy na terenie Polski.

Wnioskodawca z trakcie realizacji projektów sporządza dokumentację produktów, raporty i analizy, które dokumentują sam przebieg realizacji projektu, wykorzystane środki oraz wyciągnięte wnioski. Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są projektami prowadzonymi w sposób systematyczny. Dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia poszczególnych projektów celem jej wykorzystania w procesie produkcji.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 „uPDOP”, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. :

Zgodnie z art. 4a pkt 27 „uPDOP”, działalność naukowa to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesowi usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Działalność rozwojowa definiowana jest natomiast w art. 4a pkt 28 „uPDOP”, jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Wobec powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisana w stanie faktycznym działalność w zakresie badań i rozwoju stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 „uPDOP”.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie wynagrodzenia za świadczone usługi badawczo-rozwojowe nie stanowi zwrotu kosztów kwalifikowanych (w odróżnieniu od dotacji i subwencji), o których mowa w art. 18d ust. 5 ustawy „uPDOP” w związku z tym Wnioskodawca ma prawo do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest w części prawidłowe, w części nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343, z późn. zm., dalej: „updop”), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi” (art. 18d ust. 1 updop).

Ustawodawca w art. 18d ust. 2 updop doprecyzował, że kosztami kwalifikowanymi są:

  1. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r., poz. 1620 oraz z 2015 r., poz. 249 i 1268) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;
  5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.


Stosownie do art. 18d ust. 3 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 updop nie stosuje się.

Jednocześnie, w art. 18d ust. 4 updop, ustawodawca dokonał zastrzeżenia, że koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Ponadto, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie (art. 18d ust. 5 updop).

W myśl art. 18d ust. 6 updop, prawo do odliczenia nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku, gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;
  2. w przypadku pozostałych podatników:
    1. 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,
    2. 30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.


W myśl art. 9 ust. 1b updop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 updop).

Zgodnie z art. 18e updop, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

Ustawą z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 2201) od 1 stycznia 2018 r. zmieniono brzmienie przepisów art. 18d updop.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Ustawodawca w art. 18d ust. 2 updop doprecyzował, że kosztami kwalifikowanymi są:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2016 r., poz. 2045, z późn. zm.), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

  1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
  2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
  3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
  4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 18d ust. 3 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Jednocześnie, w art. 18d ust. 4 updop, ustawodawca dokonał zastrzeżenia, że koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Ponadto, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 updop).

W myśl art. 18d ust. 6 updop, podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 updop).

Zgodnie z art. 18e updop, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

W myśl art. 9 ust. 1b updop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Rodzaje działalności, które uprawniają podatników do odliczenia kosztów kwalifikowanych w zeznaniu podatkowym zostały zdefiniowane w art. 4a updop, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o:

  • działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (pkt 26);
  • badaniach naukowych – oznacza to:
    1. badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
    2. badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
    3. badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych (pkt 27);
  • pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
    1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
    2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna (pkt 28).




W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Ad. 1.

Z definicji zawartych w ww. przepisach wynika, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Prace rozwojowe mogą obejmować również opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy art. 4a pkt 26-28 updop do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że działalność Wnioskodawcy polegająca na:

  • opracowywaniu nowych produktów,
  • dokonywaniu znaczących ulepszeń istniejących produktów,
  • opracowywaniu nowych technologii,

mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w nich zawartych.

Jak wynika z opisu sprawy prace podejmowane przez Spółkę mają charakter twórczy i są nakierowane na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań. Ma to miejsce w przypadku projektowania zupełnie nowych produktów jak i przy modyfikacji produktów istniejących, będących już w produkcji, gdzie mamy do czynienia z wprowadzaniem zmian powodujących ich lepszą funkcjonalność, zmniejszenie kosztów produkcji czy też przygotowania nowej, nieistniejącej już dokumentacji. Prace te są prowadzone systematycznie. Celem prac rozwojowych jest wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych, poprawnie opracowanych konstrukcyjnie produktów, spełniających wymagane normy oraz wymagania klientów przy zachowaniu odpowiedniej szacowanej rentowności na sprzedaży tych produktów. W ramach prac rozwojowych poszczególne koncepcje są uszczegóławiane poprzez dogłębną analizę techniczną, iteracyjną optymalizację parametrów technicznych i kosztowych przy wykorzystaniu zarówno metod komputerowych jak i budowę oraz testowanie fizycznych prototypów. Prototypy są konsultowane zarówno wewnątrz firmy jak i z potencjalnymi, wybranymi klientami w postaci działań pilotażowych. Prace wykonywane przez projektantów zawierają ich walidację. W celu walidacji nowych bądź ulepszonych produktów przygotowywana jest partia produktów z przeznaczeniem na testy przeprowadzane przez uprawnione laboratorium w celu uzyskania certyfikatu potwierdzającego zgodność produktu z wymaganiami norm technicznych. Po zakończonych z sukcesem testach i uzyskaniu certyfikatu następuje ostateczne wdrożenie produktu do produkcji masowej. Zmiany istniejących produktów, ich znaczących ulepszeń, dokonywane są w oparciu o przyjętą procedurę kwalifikacyjną do podjęcia tych kosztownych dla firmy działań i mają charakter sporadyczny, zależny od uzasadnionych w danym przypadku potrzeb rynkowych lub potrzeby obniżenia ich kosztów produkcji. Nie są to działania rutynowe, wykonywane często i niemal automatycznie, podejmowane wobec dużej ilości produktów. Działania firmy nakierowane są głównie na zwiększanie rentowności oferowanych produktów jak również na zwiększanie ich funkcjonalności wymaganej przez klientów lub usuwania ewentualnych słabych punktów danego produktu.

Natomiast świadczone przez Spółkę usługi polegające na:

  • zarządzaniu certyfikatami produktów,
  • wspieraniu działu produkcji poprzez udzielanie porad technicznych,
  • wspieranie działu sprzedaży i marketingu odnośnie technicznych informacji o produktach,

nie mieszczą się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop.

Zarzadzanie certyfikatami produktów, jak również wspieranie działu produkcji oraz działu sprzedaży i marketingu nie jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny, mającą na celu tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Z uzupełnienia opisu sprawy wynika, że działalność Wnioskodawcy polega również na przygotowaniu nieistniejącej już dokumentacji np. dla zużytych form wtryskowych istniejących produktów. W ocenie Organu również ta działalność nie mieści się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej. Co prawda, dokumentowanie procesów technologicznych, czy nowo powstałych produktów jest częścią działalności ale tylko wtedy, gdy dokumentacja opisuje nowe produkty, procesy i usługi lub znaczące ulepszenia produktów, procesów i usług już istniejących. Jak wynika z opisu sprawy (z uzupełnienia wniosku) tworzenie dokumentacji dotyczy nieistniejącej już dokumentacji np. dla zużytych form wtryskowych (do istniejących produktów). Jest to zatem proces odtwórczy, a nie twórczy. Tego typu działania nie mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 updop, usługi świadczone przez Spółkę polegające na:

  • zarządzaniu certyfikatami produktów – jest nieprawidłowe,
  • wspieraniu działu produkcji poprzez udzielanie porad technicznych – jest nieprawidłowe,
  • wspieranie działu sprzedaży i marketingu odnośnie technicznych informacji o produktach – jest nieprawidłowe
  • odtwarzaniu dokumentacji maszyn lub urządzeń przeznaczonych do wyrobu istniejących produktów – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części – jest prawidłowe.

Ad. 2

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że głównym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż produktów elektrotechnicznych produkowanych głównie w zakładach produkcyjnych Grupy w Finlandii oraz Estonii. Poza tym Spółka między innymi prowadzi też działalność w zakresie prac badawczo-rozwojowych. Wnioskodawca zawarł umowę w sprawie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych z jedną ze spółek powiązanych kapitałowo (będącej jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy).

Wnioskodawca wszystkie koszty działalności badawczo-rozwojowej ewidencjonuje w systemie księgowym na ogólnych kontach kosztów księgowych stosując wymiary wyodrębniające:

  1. koszty badań działalności badawczo rozwojowej - symbol 770
  2. numer konkretnego projektu, jeżeli koszt ten bezpośrednio dotyczy danego projektu.

Numery projektów, opis jakich projektów dotyczą oraz czas pracy i postępy w tych pracach są ewidencjonowane przez pracowników działu badawczo-rozwojowego w odrębnym systemie, działającym w całej Grupie. System księgowy pozwala na odrębne wydruki i analizę kosztów dotyczącą poszczególnych projektów.

Wszystkie koszty działu badawczo-rozwojowego wraz z należnym zyskiem stanowią podstawę wystawienia faktury przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki będącej jej jedynym udziałowcem zgodnie z zawartą umową.

Efekty usług Wnioskodawcy Spółka powiązana na rzecz, której usługi te są i będą wykonywane w przyszłości wykorzystuje do stworzenia nowych produktów, unowocześnienia dotychczasowych i wprowadzania ich do obrotu. Wnioskodawca nie jest producentem tychże produktów jednakże będzie je nabywać od spółki producenta w celu dalszej odsprzedaży.

Odnosząc przedstawiony we wniosku stan faktyczny do wyżej cytowanych przepisów stwierdzić należy, że działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy będąca przedmiotem świadczenia usług na rzecz innego podmiotu powiązanego na zasadach rynkowych tj. przy uwzględnieniu odpowiedniej marży uprawnia go do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d updop. Otrzymanie wynagrodzenia za świadczone usługi badawczo-rozwojowe nie stanowi zwrotu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 5 updop.

Zatem stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj