Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1150/11-2/MS
z 23 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1150/11-2/MS
Data
2011.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
fundacje
odliczenia
podatek naliczony
prawo do odliczenia
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
projekt


Istota interpretacji
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją sfinansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej projektu pn. „Warsztaty umiejętnego kreowania własnego wizerunku (…)”.



Wniosek ORD-IN 304 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją sfinansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej projektu pn. „Warsztaty umiejętnego kreowania własnego wizerunku (…)” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją sfinansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej projektu pn. „Warsztaty umiejętnego kreowania własnego wizerunku (…)”.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Fundacja za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania złożyła wniosek o dofinansowanie unijne w ramach PROW oś IV LEADER, działanie: „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – „Małe projekty”. Wniosek został pozytywnie zweryfikowany przez Radę LGD oraz Samorząd Województwa i otrzymał dofinansowanie w wysokości 25.000 zł na operację: „Warsztaty umiejętnego kreowania własnego wizerunku (…)”.

Każda kobieta zawsze chce wyglądać i czuć się atrakcyjnie, a tym bardziej kobiety ze wsi, które kojarzone są z brakiem elegancji i klasy. Proponowane warsztaty dają możliwość kobietom wiejskim poczuć się jak gwiazdy filmowe i modelki. Zmiana fryzury, makijażu oraz odpowiednie dobranie stroju dzięki poradom profesjonalnej stylistki pozwoli kobietom wiejskim na świadome kreowanie własnego wizerunku, a co za tym idzie podniesienie ich własnej wartości i samooceny. Fundacja proponuje zorganizowanie 9 warsztatów 5 godzinnych w sumie 45 godzin na temat wizerunku, robienia makijażu, doboru fryzur dla 20 kobiet z 9 sołectw gminy. Kobiety będą podzielone na 4 grupy po 5 osób, aby każda z osobna mogła jak najwięcej skorzystać z porad wizażystki i krok po kroku kompleksowo zmieniać swój wizerunek. Wykłady o tematyce ogólnej będą organizowane dla wszystkich 20 pań razem. W ramach projektu odbędą się warsztaty robienia biżuterii – 2 warsztaty 3 godzinne, 2 warsztaty 3 godzinne malowania na jedwabiu oraz 2 warsztaty 3 godzinne z filcowania oraz dla wszystkich innych zainteresowanych kobiet ze wsi gminy. Dodatkowo zostanie wykonana usługa przygotowania i przeprowadzenia warsztatów z decupage, która zostaje wliczona jako wkład własny do projektu.

Warsztaty na temat wizerunku, robienia makijażu, doboru fryzur będą trwać 5 tygodni: przez 4 tygodnie 2 razy w tygodniu po 5 godzin odbędą się warsztaty z wizerunku i robienia makijażu oraz w 5 tygodniu jeden warsztat 5 godzinny z zakresu doboru fryzur, w sumie 45 godz.

Wielkim finałem zakończenia warsztatów będzie pokaz mody „Moda Wiejska”, który odbędzie się na powiatowych dożynkach. Tematyka warsztatów: 1 i 2 tydzień: wizerunek i jego znaczenie, podstawy autoprezentacji, najczęściej popełniane błędy, rodzaje sylwetek i ich atuty, indywidualne doradztwo w zakresie kolorystyki, wstępne projekty do planowanego pokazu mody; 3 i 4 tydzień: fason i jego znaczenie, wybór fasonów garderoby, rodzaje kosmetyków kolorowych i ich zastosowanie, zasady i kolejność wykonania makijażu, analiza twarzy – kształt i proporcje, makijaż dzienny i wieczorowy, wykonywanie makijażu indywidualnie, wstępne projekty do planowanego pokazu mody; 5 tydzień: doradztwo w zakresie kolorystyki, fryzury, propozycje nowych fryzur i wykonanie fryzur. W trakcie warsztatów będą prowadzone prace związane z wykonaniem ostatecznego projektu ubrań do pokazu mody – zdjęcie miary, wstępne przymiarki, poprawki, konsultacje; 6 tydzień: ostateczne przymiarki i próba generalna przed pokazem mody. Warsztaty z robienia biżuterii, malowania na jedwabiu, filcowania będą prowadzone w grupach 10 osobowych dla każdej z grup po jednym z warsztatów, z każdej techniki, łącznie 6 warsztatów, w sumie z warsztatów skorzysta 60 osób. Całe przygotowanie warsztatów oraz 10 godzinne warsztaty z decupage poprowadzi w grupach 4 os. przez 5 dni razem 50 godz. dla 20 osób jedna z osób związanych z Wnioskodawcą, zrobi to bezpłatnie i jej pracę Fundacja wliczy do projektu jako wkład własny. W sumie we wszystkich warsztatach weźmie udział 80 kobiet. Warsztaty mają pokazać, że własnoręcznie zrobiona biżuteria, apaszka ozdobiona własnymi malowidłami jest wspaniałą ozdobą i eleganckim dodatkiem do stroju. Wspólne warsztaty na pewno zintegrują panie w różnym wieku, zainteresowaniach i poglądach. Być może pozwolą odkryć u nich nowe talenty i zainteresowania. Zagospodarowanie czasu przez wspólną zabawę i naukę pozwoli kobietom ze wsi nabyć umiejętności świadomego kreowania własnego wizerunku, odnalezienia swojego stylu, odważnego podejścia do zmiany swojego wyglądu. Liczba uczestniczek to w sumie 100 kobiet z 9 sołectw z gminy. Realizacja tego projektu idealnie wpasowuje się w cel ogólny 3 LSR, wskazujący między innymi na dążenie do szczęśliwego życia na wsi, poznania własnej wartości, a co za tym idzie nabycie przebojowości, samodzielności, otworzenia się na świat i ludzi. W konsekwencji sprawia to, że ludzie stają się bardziej zaradni życiowo, wyzbywają się kompleksów pochodzenia z obszarów wiejskich i zacierają się różnice mentalnościowe pomiędzy mieszkańcami miast i wsi. Organizowane warsztaty dla kobiet pozwolą im poczuć się pięknymi i wartościowymi kobietami, wspólna praca kobiet będzie doskonałą okazją do poznania siebie, integracji środowiska kobiet wiejskich. Dzięki temu efektem dodanym do projektu Fundacji będzie kształtowanie postaw wspólnotowych oraz zdolności do samoorganizacji i samopomocy kobiet na wsi, co wskazuje na wpisanie się w cel szczegółowy 3.2 w LSR.

Wszystkie oferowane w ramach operacji warsztaty dla kobiet są bezpłatne i finansowane w ramach otrzymanej dotacji, projekt nie generuje żadnych przychodów. Wszystkie zadania realizowane podczas operacji są zlecane przez Fundację na zewnątrz i opłacane po otrzymaniu stosownych dokumentów do zapłaty.

Fundacja nie jest i nigdy nie była czynnym podatnikiem VAT, co wynika z treści art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwolnienie podmiotowe). Nie prowadzi działalności gospodarczej w ogóle, a rozmiar działalności statutowej jest nieznaczny i nie przekracza kwoty określonej w cyt. przepisie ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie składał i nie składa deklaracji VAT-7.

Działalność Fundacji związana z realizacją projektu nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Fundacja nie stanie się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Efekty powstałe w wyniku projektu nie będą związane w żaden sposób z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług (VAT), bowiem Wnioskodawca nie stanie się czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Fundacja ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu sfinansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej (działanie 4.2 PROW 2007-2013)...

Zdaniem Wnioskodawcy, realizacja ww. projektu nie będzie prowadziła do tego, że Zainteresowany stanie się czynnym podatnikiem podatku VAT. Z uwagi na powyższe nie będzie mógł obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu sfinansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Wnioskodawca nadal nie będzie miał obowiązku składania deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

   - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem m. in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni na podstawie art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku VAT skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Przepis art. 96 ust. 1 ustawy stanowi, iż podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie zatem do powyższych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania złożył wniosek o dofinansowanie unijne w ramach PROW oś IV LEADER, działanie: „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” - „Małe projekty”. Wniosek został pozytywnie zweryfikowany przez Radę LGD oraz Samorząd Województwa i otrzymał dofinansowanie w wysokości 25.000 zł na operację: „Warsztaty umiejętnego kreowania własnego wizerunku (…)”.

Fundacja proponuje zorganizowanie 9 warsztatów 5 godzinnych w sumie 45 godzin na temat wizerunku, robienia makijażu, doboru fryzur dla 20 kobiet z 9 sołectw gminy. Kobiety będą podzielone na 4 grupy po 5 osób, aby każda z osobna mogła jak najwięcej skorzystać z porad wizażystki i krok po kroku kompleksowo zmieniać swój wizerunek. Wykłady o tematyce ogólnej będą organizowane dla wszystkich 20 pań razem. W ramach projektu odbędą się warsztaty robienia biżuterii – 2 warsztaty 3 godzinne, 2 warsztaty 3 godzinne malowania na jedwabiu oraz 2 warsztaty 3 godzinne z filcowania oraz dla wszystkich innych zainteresowanych kobiet ze wsi gminy. Dodatkowo zostanie wykonana usługa przygotowania i przeprowadzenia warsztatów z decupage, która zostaje wliczona jako wkład własny do projektu.

Warsztaty na temat wizerunku, robienia makijażu, doboru fryzur będą trwać 5 tygodni: przez 4 tygodnie 2 razy w tygodniu po 5 godzin odbędą się warsztaty z wizerunku i robienia makijażu oraz w 5 tygodniu jeden warsztat 5 godzinny z zakresu doboru fryzur, w sumie 45 godz. Wielkim finałem zakończenia warsztatów będzie pokaz mody „Moda Wiejska”, który odbędzie się na powiatowych dożynkach.

Warsztaty z robienia biżuterii, malowania na jedwabiu, filcowania będą prowadzone w grupach 10 osobowych dla każdej z grup po jednym z warsztatów, z każdej techniki, łącznie 6 warsztatów, w sumie z warsztatów skorzysta 60 osób. Całe przygotowanie warsztatów oraz 10 godzinne warsztaty z decupage poprowadzi w grupach 4 os. przez 5 dni razem 50 godz. dla 20 osób jedna z osób związanych z Wnioskodawcą, zrobi to bezpłatnie i jej pracę Fundacja wliczy do projektu jako wkład własny. W sumie we wszystkich warsztatach weźmie udział 80 kobiet. Liczba uczestniczek to w sumie 100 kobiet z 9 sołectw z gminy.

Wszystkie oferowane w ramach operacji warsztaty dla kobiet są bezpłatne i finansowane w ramach otrzymanej dotacji, projekt nie generuje żadnych przychodów. Wszystkie zadania realizowane podczas operacji są zlecane przez Fundację na zewnątrz i opłacane po otrzymaniu stosownych dokumentów do zapłaty.

Fundacja nie jest i nigdy nie była czynnym podatnikiem VAT, co wynika z treści art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwolnienie podmiotowe). Nie prowadzi działalności gospodarczej w ogóle, a rozmiar działalności statutowej jest nieznaczny i nie przekracza kwoty określonej w cyt. przepisie ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie składał i nie składa deklaracji VAT-7.

Działalność Fundacji związana z realizacją projektu nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Fundacja nie stanie się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Efekty powstałe w wyniku projektu nie będą związane w żaden sposób z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, bowiem Wnioskodawca nie stanie się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów nie będących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione, gdyż Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a usługi i towary nabywane w ramach realizacji projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu finansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej pn. „Warsztaty umiejętnego kreowania własnego wizerunku (…)” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oś IV Leader w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – „Małe projekty”.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj