Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.215.2018.2.EJ
z 21 czerwca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2018 r. (data wpływu 10 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 czerwca 2018 r. (data wpływu 12 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie zasad ustalania przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 18 maja 2018 r., 0113-KDIPT2-1.4011.215.2018.1.EJ, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 21 maja 2018 r. (data doręczenia 29 maja 2018 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 5 czerwca 2018 r. (data wpływu 12 czerwca 2018 r.), nadanym w dniu 5 czerwca 2018 r.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od 1 stycznia 2018 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zgłoszoną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której prowadzi ewidencję przychodów, a podatek dochodowy od osób fizycznych opłaca w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (co zostało zgłoszone na druku CEIDG-1 w dniu 29 grudnia 2017 r.). Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT.

Zakres prowadzonej działalności gospodarczej to usługi budowlano-montażowe i remontowe na terenie Polski i Niemiec na podstawie PKD: 43.39.Z, 43.21.Z, 43.32.Z, 43.99.Z, 43.11.Z, 43.22.Z, 43.34.Z, 41.20.Z, 43.12.Z, 43.31.Z, 43.91.Z, przeważająca działalność PKD 43.33.Z. Ww. usługi świadczone są w Niemczech na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, dlatego też Wnioskodawca zarejestrował się jako podatnik podatku od wartości dodanej i rozliczał ten podatek. Każdą wykonaną usługę w Niemczech kończy wystawieniem faktury, na której oprócz wartości wykonanej usługi w Euro dolicza niemiecki podatek od wartości dodanej w kwocie 19% wartości usługi, który odprowadza do właściwego urzędu skarbowego. Wnioskodawca nie posiada na terytorium Niemiec zakładu w rozumieniu art. 5a ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.). Wszystkie przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej, zarówno zagraniczne, jak i osiągane na terenie kraju, rozlicza w Polsce. Wnioskodawca posiada polską rezydencję podatkową (ośrodek interesów życiowych, tj. centrum interesów osobistych i gospodarczych, jest w Polsce).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy Wnioskodawca musi zapłacić w Polsce podatek (ryczałt) od kwoty wpłaconego w Niemczech podatku od wartości dodanej? Ewentualnie, czy podatek od wartości dodanej rozliczany w Niemczech ma być odliczany od wartości brutto usług wykonanych w Niemczech i od tak wyliczonej wartości netto wykonanych usług Wnioskodawca ma liczyć w Polsce podatek ryczałtowy, bo podatek od wartości dodanej traktuje się na równi z polskim podatkiem od towarów i usług - VAT, który też pomniejsza przychód brutto od rozliczanych w Polsce usług (art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a wynika to stąd, że podatek od towarów i usług (podatek VAT) i podatek od wartości dodanej, to ten sam podatek tylko inaczej nazwany?

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym w uzupełnieniu wniosku, źródłem Jego przychodów, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, są przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa także w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – usługi remontowe i budowlano-montażowe wykonywane na terenie Polski i Niemiec. Czyli należne kwoty sprzedanych usług, pomniejszone w przypadku usług wykonanych na terenie Niemiec o należny podatek od towarów i usług, tzw. niemiecki podatek od wartości dodanej, równy 19% wykonanych usług. Podatek 19% jest podatkiem, co prawda otrzymanym od usługobiorcy, ale nie należną kwotą, tylko kwotą do wpłaty na konto niemieckiego urzędu skarbowego.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj