Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP2/443-803/11-2/AW
z 21 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP2/443-803/11-2/AW
Data
2012.02.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
aport
budynek
pierwsze zasiedlenie


Istota interpretacji
Ze względu na fakt, iż od daty pierwszego zasiedlenia, upłynął już okres dwóch lat, to planowana czynność wniesienia przez Wnioskodawcę lokalu usługowego aportem do nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mogła korzystać z możliwości zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym, w myśl o art. 29 ust. 5 ustawy, zbycie udziału w gruncie w części X/10000 również będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 159 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2011 r. (data wpływu 25 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia w drodze aportu lokalu użytkowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia w drodze aportu lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Powiat zamierza wnieść aportem do Spółki z o.o. lokal usługowy mieszczący się na parterze budynku wraz z udziałem X/10000 części w gruncie, na którym budynek ten jest posadowiony. Spółka z o. o. zamierza wskazany lokal wnieść aportem do nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pokrywając obejmowane przez Spółkę – jako jednego ze wspólników – udziały.

Budynek, w którym mieści się lokal, wybudowany został w latach 70-tych XX wieku. Ówczesnym właścicielem budynku był Wojewoda budynek użytkowany był przez ZOZ

W wyniku zmian w systemie służby zdrowia, jakie miały miejsce w 2000 r. ZOZ został przekształcony w SP ZOZ.

Budynek, w którym mieści się lokal wraz z udziałem X/10000 w części w gruncie, na którym jest on posadowiony Wojewoda przekazał na własność Powiatowi na podstawie decyzji z dnia 28 lutego 2001 r. Następnie Powiat przekazał cały budynek w bezpłatne użytkowanie na rzecz SP ZOZ na podstawie umowy z dnia 2 lipca 2001.

W latach 2002-2003 lokal został wydzierżawiony przez SP ZOZ firmie A. Stan ten utrzymywał się do 2010 r.

W 2008 r. powstała Spółka z o. o. W dniu 31 sierpnia 2010 r. SP ZOZ został zlikwidowany. Właściciel nieruchomości – Powiat – wydzierżawił dotychczas wydzierżawiany przez SP ZOZ lokal na rzecz firmy A.

Od dnia nabycia budynku do dnia dzisiejszego Powiat nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie budynku w stosunku do których miałby prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W październiku 2011 r. w budynku wyodrębniono lokal użytkowy, który obecnie stanowi przedmiot odrębnej własności. Lokal ten stanowi samodzielny lokal usługowy w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Dostawa wskazanego wyżej lokalu przez Powiat do Spółki z o. o. korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 a lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie w drodze aportu lokalu użytkowego położonego na parterze budynku wraz z udziałem X/10000 części w gruncie, na którym budynek ten jest posadowiony przez Wnioskodawcę do nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a...

Zdaniem Wnioskodawcy, Powiat dokonując dostawy lokalu użytkowego znajdującego się na parterze budynku w drodze aportu na rzecz Wnioskodawcy korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. W tej sytuacji Wnioskodawca wnosząc ww. lokal aportem do nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością również będzie zwolniony z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Wnioskodawca nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 bowiem pomiędzy pierwszym zasiedleniem lokalu a jego dostawą do nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie upłynął okres 2 lat.

W stosunku do ww. lokalu Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu dostawy do nowotworzonej spółki, bowiem wnosząc do Spółki (Wnioskodawcy) przedmiotowy lokal, Powiat skorzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Wnioskodawca dokonując dostawy lokalu położonego w budynku znajdującym się nie zamierza ponieść żadnych wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z uwagi na fakt, iż dostawa przez Wnioskodawcę przedmiotowego lokalu korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług również dostawa udziału w gruncie w części X/10000, na którym posadowiony jest wskazany budynek korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem budynek ten jest trwale związany z gruntem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Według art. 2 pkt 22 ustawy sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego – w zależności od tego co jest jego przedmiotem – spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

W sytuacji zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przepisy co do zasady nie przewidują zwolnienia od podatku od towarów i usług aportów wnoszonych do spółek prawa handlowego, w związku z powyższym czynność ta jest opodatkowana. Jednakże sposób jej opodatkowania (właściwa stawka podatku VAT, zwolnienie lub wyłączenie) zależy od tego co jest przedmiotem aportu.

W art. 41 ust. 1 ustawy postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku, budowli lub ich części jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (budowla lub ich część) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę lub najem bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b, w świetle art. 43 ust. 7a, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa budynków, budowli lub ich części, co do zasady, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata, a ponadto, gdy przysługiwało podatnikowi w trakcie realizacji inwestycji prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na takich samych zasadach zwolniona z opodatkowania jest dostawa gruntu, na którym posadowione są budynki (budowle).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lokal usługowy wraz z udziałem X/10000 części w gruncie, na którym budynek ten jest posadowiony. Przedmiotowy lokal zostanie przekazany Wnioskodawcy w drodze aportu przez Powiat.

Budynek, w którym mieści się przedmiotowy lokal, wybudowany w latach 70-tych XX wieku, użytkowany był przez Zakład Opieki Zdrowotnej przekształcony w 2000 r. w SP ZOZ. Ówczesny właściciel budynku – Wojewoda – przekazał go w roku 2001 na podstawie decyzji na własność Powiatowi. Następnie Powiat przekazał budynek w bezpłatne użytkowanie na rzecz SP ZOZ na podstawie umowy z 2001 roku. W latach 2003-2003 lokal został wydzierżawiony przez SP ZOZ firmie A.

W 2008 r. powstała Spółka z o. o. W dniu 31 sierpnia 2010 r. SP ZOZ został zlikwidowany. Właściciel nieruchomości – Powiat – wydzierżawił dotychczas wydzierżawiany przez SP ZOZ lokal na rzecz firmy A.

Od dnia nabycia budynku do chwili obecnej Powiat nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie budynku, w stosunku do których miałby prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dostawa przez Powiat przedmiotowego lokalu na rzecz Wnioskodawcy będzie – jak wskazano we wniosku – korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Po otrzymaniu przedmiotowego lokalu od Powiatu Wnioskodawca nie zamierza ponosić żadnych wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miałby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Odnosząc treść przytoczonych wyżej przepisów do opisu sprawy stwierdzić należy, że pierwsze zasiedlenie przedmiotowego lokalu miało miejsce w momencie oddania go przez SP ZOZ w dzierżawę w 2002 r. Wobec powyższego ze względu na fakt, iż od daty pierwszego zasiedlenia, upłynął już okres dwóch lat, to planowana czynność wniesienia przez Wnioskodawcę lokalu usługowego aportem do nowotworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mogła korzystać z możliwości zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym, w myśl o art. 29 ust. 5 ustawy, zbycie udziału w gruncie w części X/10000 również będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Końcowo należy zauważyć, że Wnioskodawca wywodzi prawidłowy skutek prawny, jednak z innej podstawy prawnej. Dostawa przedmiotowego lokalu użytkowego będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a nie jak wskazał Wnioskodawca na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Tym samym oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy uznać je należy za nieprawidłowe.

Dodatkowo tut. Organ zwraca uwagę, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zwolnienia od podatku VAT czynności przekazania aportem lokalu usługowego przez Powiat na rzecz Wnioskodawcy, gdyż nie było to przedmiotem wniosku oraz nie zadano pytania w tym zakresie. Wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na opisie sprawy (zdarzenia przyszłego), w którym jednoznacznie wskazano, iż dostawa przedmiotowego lokalu przez Powiat na rzecz Wnioskodawcy korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego i nie było przedmiotem oceny.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj