Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-3.4011.191.2018.2.MK
z 20 lipca 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2018 r. (data wpływu 22 maja 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu .


We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.


W 2007 r. - nastąpiło nabycie nieruchomości (akt notarialny Repertorium A nr X) przez męża (przed zawarciem aktu małżeństwa), nieruchomość [powinno być: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - dopisek organu] nabyto w drodze kredytu hipotecznego.

W 2009 r. miało miejsce zawarcie aktu małżeństwa (współwłasność majątkowa małżeńska od momentu zawarcia małżeństwa).

W 2016 r. - nastąpiło przekazanie (w formie aktu notarialnego Repertorium A nr X) spółdzielczego prawa do lokalu swojej żonie (Wnioskodawcy).

Wyżej wymieniona nieruchomość [powinno być: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - dopisek organu] została przekazana do majątku wspólnego małżeńskiego (darowizna rozszerza wspólność małżeńską). Paragraf 2 aktu notarialnego (umowa darowizny) zawartego 2016 r. mówi: „X Y spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (wraz z wkładem budowlanym) wyżej w par. 1 opisane, objęte księgą wieczystą kw nr X daruje swojej żonie Z Z Yej, postanawiając, że wymieniony przedmiot darowizny objęty będzie małżeńską wspólnością ustawową Xa i Z Z małżonków Ych, a Z Z Y na powyższe wyraża zgodę i darowiznę powyższą przyjmuje.”

ZDARZENIE PRZYSZŁE - Planowana sprzedaż ww. nieruchomości [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - dopisek organu] w 2018 roku.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy planowana na 2018 rok sprzedaż - zbycie odpłatne nieruchomości [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dopisek organu] wspólnej majątkowej małżeńskiej, która powstała na skutek rozszerzenia notarialnego na majątek osobisty męża (2016 r.) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w stosunku do Wnioskodawczyni - podatek dochodowy od osób fizycznych (sprzedaż nieruchomości - mieszkania [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dopisek organu] poniżej 5 lat od daty rozszerzenia współwłasności małżeńskiej majątkowej)?


Zdaniem Wnioskodawcy, rozszerzenie współwłasności majątkowej małżeńskiej na majątek osobisty męża (nieruchomości [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dopisek organu]) nie jest przychodem, nabyciem, itp. Wnioskodawca nie uzyskał osobistego prawa własności do nieruchomości – mieszkanie [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dopisek organu] - art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozszerzenie wspólnoty majątkowej małżeńskiej na majątek osobisty miało charakter organizacyjno-prawny w celu poprawy majątkowych stosunków małżeńskich (utrzymanie mieszkania, itp.). Wspólnota majątkowa małżeńska jest własnością bezudziałową - regulują to przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - określają charakter wspólnoty małżeńskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 682). Zbycie odpłatne w/w nieruchomości [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dopisek organu] jako wspólnej własności rozszerzonej majątkowej (nie było nabyciem dla Wnioskodawcy) nie powinno powodować obowiązku podatkowego od osób fizycznych dla Wnioskodawcy.

Faktyczna data nabycia tej nieruchomości [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dopisek organu] to data nabycia przez małżonka (2007 r.).

Podsumowując - rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej poprzez włączenie do majątku wspólnego nieruchomości [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dopisek organu] wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego jednego z małżonków, nie stanowi nabycia tej nieruchomości [powinno być: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – dopisek organu] przez drugiego z małżonków w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Stanowisko w tej sprawie podzielają sądy administracyjne w swoich wyrokach dotyczących spraw spornych analogicznych lub bardzo podobnych - publikowane w Internecie, np.:


  • wyrok NSA z 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17
  • wyrok NSA z 22 marca 2017 r., sygn. akt II FSK 456/15
  • wyrok NSA z 13 maja 2016 r„ sygn. akt II FSK 1110/14
  • wyrok NSA z 7 kwietnia 2016 r., sygn. II FSK 313/14
  • wyrok WSA Wrocław z 8 lutego 2017 r., sygn. I SA/Wr 1328/16
  • wyrok WSA Wrocław z 13 lipca 2016 r., sygn. I SA/Wr 392/16
  • wyrok WSA Gdańsk z 29 października 2014 r., sygn. I SA/Gd 964/14
  • wyrok WSA Rzeszów z 19 listopada 2013 r., sygn. I SA/Rz 949/13

i wiele innych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym
od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy- przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w ww. przepisie.

Zgodnie natomiast z art. 30e ust. 1 ustawy d dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z treści wniosku wynika, że aktem notarialnym z 2016 r. pani mąż darował jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, postanawiając, że będzie ono objęte małżeńską wspólnością ustawową. Przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostanie zbyte w 2018 r. Zatem rozstrzygając kwestię odnoszącą się do daty nabycia przez Wnioskodawcę tego prawa należy odwołać się również do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025, 1104).

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (art. 33 ww. Kodeksu).

Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską uregulowana została w art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

Jest to umowa, której celem jest ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowy o rozszerzenie wspólności ustawowej w zakresie, w jakim ustanawiają zasadę kształtującą ustrój majątkowy, są stricte umowami majątkowymi małżeńskimi, działają na przyszłość
i mają charakter organizacyjny.

Z powyższego wynika, że wspólność małżeńska jest szczególnym rodzajem współwłasności

– tzw. „współwłasność łączna”. Jest to wspólność bezudziałowa, a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności. Współwłasność łączna,w tym wypadku wspólność majątkowa, różni się od ułamkowej tym, że nie można w niej określić ilości udziałów każdego współwłaściciela.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 maja 2016 r., sygn. akt II FSK 1110/14, wyraził stanowisko, że skoro z chwilą objęcia nieruchomości wspólnością majątkową nie następuje jakiekolwiek wydzielenie części nieruchomości, a żadnemu z małżonków (współwłaścicieli) nie przysługuje własność fizycznie wydzielonej części rzeczy, to nie można przyjąć, że z chwilą rozszerzenia wspólności majątkowej (wspólności ustawowej) strona takiej umowy wyzbyła się prawa do tej rzeczy.

Tożsamej oceny dokonano w szeregu innych wyroków NSA (przykładowo: wyrok NSA z dnia 22 marca 2017 r., sygn. akt II FSK 456/15, wyrok NSA z dnia 13 maja 2016 r., sygn. akt II FSK 1110/14, wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. akt 11 FSK 313/14 oraz wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2002 r., sygn. akt III SA 2717/00.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe należy uznać, że od daty zawarcia umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską, czy – jak w niniejszej sprawie – umowy darowizny i objęcia tą wspólnością spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, stała się pani współwłaścicielem tego prawa już od daty jego nabycia przez małżonka, tj. od dnia XX 2007 r. W konsekwencji od tej daty należy liczyć upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, odpłatne zbycie tego prawa w 2018 r. - z uwagi na upływ pięcioletniego terminu liczonego od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie - nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji obowiązku uiszczenia podatku w związku z art. 30e ust. 1 tej ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 14 na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja utraci swoją aktualność.

Zastrzec również należy, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie przeprowadza postępowania dowodowego - jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj