Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-1.4011.302.2018.1.AN
z 2 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 13 lipca 2018 r. (data wpływu 18 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji, gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną informacji PIT-11 – jest prawidłowe,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za Rok Podziału – jest prawidłowe,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną deklaracji PIT-4R – jest prawidłowe,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za Rok Podziału – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji, gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną informacji PIT-11,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za Rok Podziału,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną deklaracji PIT-4R,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za Rok Podziału.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
    A sp. z o.o.;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    B sp. z o.o. w organizacji

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Dzielona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).

Spółka Dzielona jest podmiotem należącym do grupy kapitałowej X, jedynym udziałowcem Spółki Dzielonej jest spółka X y/z z siedzibą w Danii (dalej: „X”).

Spółka Dzielona prowadzi działalności w zakresie produkcji okien drewnianych dachowych oraz okuć. Ponadto, w ramach jej struktury organizacyjnej wyodrębniony jest również oddział, w którym prowadzona jest produkcja poliuretanowych okien dachowych oraz kołnierzy aluminiowych (dalej „Oddział”).

Spółka Przejmująca jest spółką w organizacji z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (1 na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w CIT od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Przejmująca na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, także zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w związku z czym będzie posiadać osobowość prawną.

Spółka Przejmująca również jest podmiotem należącym do grupy kapitałowej X, a jej większościowym udziałowcem jest X. Na moment zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku X będzie jedynym udziałowcem Spółki Przejmującej.

Planowane jest dokonanie podziału Spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.; dalej: „Kodeks spółek handlowych”) przez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej stanowiącej Oddział („Część Wydzielana”) na istniejącą spółkę - Spółkę Przejmującą (podział przez wydzielenie; dalej: „Podział”). Po Podziale w Spółce Dzielonej pozostanie część jej majątku, która nie zostanie przeniesiona w wyniku Podziału na Spółkę Przejmującą („Część Pozostająca”).

W zamian za część majątku Spółki Dzielonej, która zostanie przeniesiona w ramach Podziału na Spółkę Przejmującą (Część Wydzielaną), Spółka Przejmująca wyda nowe udziały, które zgodnie z planem Podziału zostaną objęte przez udziałowca Spółki Dzielonej. Skutkiem Podziału Spółki Dzielonej będzie zatem podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.

Zarówno Część Wydzielana, jak i Część Pozostająca, będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu:

  • art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”), oraz
  • art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: „ustawa o VAT”).

Zgodnie z art. 530 § 2 zdanie trzecie Kodeksu spółek handlowych, w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia). W przypadku planowanego Podziału, będzie to dzień wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (dalej: „Dzień Podziału”). W Dniu Podziału składniki majątku Spółki Dzielonej, składające się na Część Wydzielaną i określone w planie Podziału, sporządzonym zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, zostaną z mocy prawa przeniesione z Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą.

Z Dniem Podziału Spółka Przejmująca przejmie składniki majątku składające się na Część Wydzielaną i będzie kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez Spółkę Dzieloną w ramach Części Wydzielanej.

Do Części Wydzielanej zostaną również przypisani pracownicy Spółki Dzielonej zatrudnieni w Oddziale. Oddział stanowi odrębnego pracodawcę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. 2018 poz. 917 ze zm.; dalej: „Kodeks pracy”). W związku z Podziałem alokowani Oddziału pracownicy zostaną przejęci przez Spółkę Przejmującą zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

Spółka Dzielona jest płatnikiem PIT zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o PIT, w związku z czym jest zobowiązana obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na PIT od osób przez nią zatrudnionych. Równocześnie, zgodnie z art. 38 ust. 1a ustawy o PIT w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, Spółka Dzielona jest obowiązana przesłać do urzędu skarbowego roczną deklarację zawierającą informację o pobranych i odprowadzonych na rzecz urzędu zaliczkach na PIT (dalej: „PIT-4R”).

Stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy o PIT Spółka Dzielona, jako płatnik PIT, jest również zobowiązana przekazać w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, osobom przez nią zatrudnionym oraz właściwemu urzędowi skarbowemu, imienne informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy sporządzone według ustalonego wzoru (dalej: „PIT-11”).

W związku z planowanym Podziałem, może wystąpić sytuacja, w której termin na złożenie deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym nastąpi Dzień Podziału (dalej: „Rok Podziału”), upłynie po Dniu Podziału. Możliwe jest zatem, że deklaracja PIT-4R oraz informacji PIT-11 za rok poprzedzający Rok Podziału w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej zostaną wystawione po Dniu Podziału.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, do wystawienia pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji, gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną informacji PIT-11 - zobowiązana będzie Spółka Przejmująca?
  2. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, do wystawienia pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za Rok Podziału - zobowiązana będzie Spółka Przejmująca?
  3. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, do wystawienia deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną deklaracji PIT-4R - zobowiązana będzie Spółka Przejmująca?
  4. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, do wystawienia deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za Rok Podziału - zobowiązana będzie Spółka Przejmująca?

Zdaniem Zainteresowanych

Stanowisko w zakresie pytania nr 1

Zdaniem Zainteresowanych, w opisanym zdarzeniu przyszłym, do przekazania pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji, gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną informacji PIT-11 - zobowiązana będzie Spółka Przejmująca.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2

Zdaniem Zainteresowanych, w opisanym zdarzeniu przyszłym, do przekazania pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za Rok Podziału - zobowiązana będzie Spółka Przejmująca.

Stanowisko w zakresie pytania nr 3

Zdaniem Zainteresowanych, w opisanym zdarzeniu przyszłym, do przesłania deklaracji PIT-4R dotyczących pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną deklaracji PIT-4R - zobowiązana będzie Spółka Przejmująca.

Stanowisko w zakresie pytania nr 4

Zdaniem Zainteresowanych, w opisanym zdarzeniu przyszłym, do przesłania deklaracji PIT-4R dotyczących pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za Rok Podziału - zobowiązana będzie Spółka Przejmująca.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1

Na gruncie prawa podatkowego przejście praw i obowiązków podatkowych w przypadku podziału przez wydzielenie reguluje art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Powyższy przepis stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi ZCP (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej). Opisane w art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej zasady przejścia praw i obowiązków noszą nazwę podatkowej sukcesji uniwersalnej częściowej.

Należy zwrócić uwagę, iż w przepisach Ordynacji podatkowej nie została zawarta definicja terminu „zorganizowana część przedsiębiorstwa”. Biorąc to pod uwagę, w ocenie Zainteresowanych, ustalenie znaczenia tego terminu na gruncie Ordynacji podatkowej powinno nastąpić z uwzględnieniem wniosków płynących z wykładni systemowej zewnętrznej, tzn. z uwzględnieniem przepisów prawa podatkowego innych niż Ordynacja podatkowa.

Zakres pojęcia ZCP został wskazany w przepisach trzech ustaw podatkowych: ustawy o CIT (w art. 4a pkt 4), ustawy o PIT (w art. 5a pkt 4) oraz ustawy o VAT (w art. 2 pkt 27e), przy czym posługują się one jednakową definicją legalną tego terminu. Zgodnie z ww. przepisami, przez ZCP należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno Część Wydzielana, jak i Część Pozostająca, będą stanowić ZCP w rozumieniu ww. przepisów. W konsekwencji, w opinii Zainteresowanych, Część Wydzielana i Część Pozostająca powinny być uznane za ZCP również w rozumieniu art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej. Co za tym idzie, należy uznać, że wyrażona w art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej zasada sukcesji uniwersalnej częściowej będzie miała zastosowanie do planowanego Podziału z udziałem Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej, co oznacza, że Spółka Przejmująca wstąpi z Dniem Podziału we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółki Dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi Spółce Przejmującej, w planie Podziału, składnikami majątku Spółki Dzielonej. Do Części Wydzielanej zostaną przypisani również pracownicy, którzy w ramach Podziału zostaną przejęci przez Spółkę Przejmującą.

Ponadto, w myśl art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Jak z kolei wynika z treści art. 31 ustawy o PIT, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej zakładami pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o PIT, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a (tj. nieposiadającego na terytorium Polski miejsca zamieszkania), urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru - tj. informacja PIT-11.

Stosownie do ust. 2 cytowanego wyżej artykułu, jeżeli obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, są obowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imiennej informacji PIT-11.

Zgodnie z treścią art. 231 Kodeksu pracy, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Wskazany przepis przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w wyniku Podziału, stosownie do treści art. 231 Kodeksu pracy, Spółka Przejmująca z Dniem Podziału stanie się z mocy prawa pracodawcą wszystkich pracowników przypisanych do Części Wydzielanej.

Zgodnie bowiem z art. 231 Kodeksu pracy w razie przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę, pracodawca ten staje się stroną stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. Skutek ten następuje z mocy prawa, a więc Spółka Przejmująca nie musi zawierać z pracownikami przejmowanego zakładu nowych umów o pracę.

W opinii Zainteresowanych, w przypadku podziału przez wydzielenie, obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o PIT, w tym obowiązek sporządzenia stosownych informacji i obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy, nie ustają lecz przechodzą na nowego płatnika. Powyższe okoliczności powodują, iż przejmujący pracowników pracodawca winien kontynuować obowiązki płatnika nałożone przepisami art. 39 ustawy o PIT.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, możliwa jest sytuacja, w której Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną informacji imiennych PIT-11 w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za rok podatkowy poprzedzający Rok Podziału. W takiej sytuacji, obowiązek wystawienia informacji PIT-11 w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej zostanie przejęty z Dniem Podziału przez Spółkę Przejmującą. Stosownie bowiem do art. 231 Kodeksu pracy oraz art. 93c ust. 1 Ordynacji podatkowej, Spółka Przejmująca wstąpi we wszystkie obowiązki Spółki Dzielonej - w tym również obowiązek sporządzenia informacji PIT-11, jeśli obowiązek ten nie zostanie zrealizowany przez Spółkę Dzieloną przed Dniem Podziału.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych do wystawienia informacji PIT-11 w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej, przekazania ich pracownikom oraz odpowiednim urzędom skarbowym za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji, gdy Dzień Podziału nastąpi przed dniem wystawienia przez Spółkę Dzieloną informacji PIT-11 zobowiązaną będzie Spółka Przejmująca.

Tym samym, po Dniu Podziału, Spółka Dzielona nie będzie zobowiązana do wystawienia PIT-11 w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej i przekazania ich do właściwego urzędu skarbowego, jeśli Dzień Podziału nastąpi przed dniem wystawienia przez nią ww. informacji.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2

Zdaniem Zainteresowanych, w zakresie niniejszego pytania odpowiednie zastosowanie znajdzie argumentacja przedstawiona w uzasadnieniu stanowiska dotyczącego pytania nr 1 odnosząca się do tzw. zasady sukcesji uniwersalnej częściowej, jak również do przewidzianej na gruncie art. 231 Kodeksu Pracy sukcesji uniwersalnej w płaszczyźnie stosunków pracy.

Jak zostało wcześniej wskazane, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o PIT, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przekazać podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu, imienne informacje PIT-11.

Mając to na uwadze, należy wskazać, że obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 w odniesieniu do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za Rok Podziału powstanie dopiero po Dniu Podziału, a tym samym zostanie on przejęty przez Spółkę Przejmującą w wyniku Podziału.

W konsekwencji, w odniesieniu do sporządzenia informacji PIT-11 za Rok Podziału, tj. za okres, w którym pracownicy przypisani do Części Wydzielanej byli zatrudnieni zarówno przez Spółkę Dzieloną, jak i przez Spółkę Przejmującą - należy wskazać, że obowiązek ten również będzie spoczywał na Spółce Przejmującej.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych do wystawienia informacji PIT-11 w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej i przekazania ich pracownikom oraz odpowiednim urzędom skarbowym za Rok Podziału zobowiązaną będzie Spółka Przejmująca.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 3

Zdaniem Zainteresowanych, również w zakresie niniejszego pytania odpowiednie zastosowanie znajdzie argumentacja przedstawiona w uzasadnieniu stanowiska dotyczącego pytania nr 1 odnosząca się do tzw. zasady sukcesji uniwersalnej częściowej, jak również do przewidzianej na gruncie art. 231 Kodeksu Pracy sukcesji uniwersalnej w płaszczyźnie stosunków pracy.

Stosownie do treści art. 38 ust. 1 ustawy o PIT, płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Z kolei z ust. 1a ww. artykułu wynika, że w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35 ustawy o PIT, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczną deklarację, według ustalonego wzoru (deklaracja PIT-4R).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, możliwa jest sytuacja, w której Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za rok podatkowy poprzedzający Rok Podziału. W takiej sytuacji, obowiązek wystawienia deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej zostanie przejęty z Dniem Podziału przez Spółkę Przejmującą. Stosownie bowiem do art. 231 Kodeksu pracy oraz art. 93c ust. 1 Ordynacji podatkowej, Spółka Przejmująca wstąpi we wszystkie obowiązki Spółki Dzielonej - w tym również obowiązek sporządzenia Deklaracji PIT-4R, jeśli obowiązek ten nie zostanie zrealizowany przez Spółkę Dzieloną przed Dniem Podziału.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych do wystawienia deklaracji PIT-4R dotyczącej pracowników przypisanych do Części Wydzielanej oraz przekazania ich odpowiednim urzędom skarbowym za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji, gdy Dzień Podziału nastąpi przed dniem wystawienia deklaracji PIT-4R zobowiązana będzie Spółka Przejmująca.

Tym samym, po Dniu Podziału, Spółka Dzielona nie będzie zobowiązana do wystawienia deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej, jeśli Dzień Podziału nastąpi przed dniem wystawienia przez nią ww. deklaracji.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 4

Zdaniem Zainteresowanych, również w zakresie niniejszego pytania odpowiednie zastosowanie znajdzie argumentacja przedstawiona w uzasadnieniu stanowiska dotyczącego pytania nr 1 odnosząca się do tzw. zasady sukcesji uniwersalnej częściowej, jak również do przewidzianej na gruncie art. 231 Kodeksu Pracy sukcesji uniwersalnej w płaszczyźnie stosunków pracy.

Jak zostało wcześnie wskazane, stosownie do treści art. 38 ust. 1 ustawy o PIT, płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Z kolei z ust. 1a ww. artykułu wynika, że w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać do właściwego urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-4R, zawierającą informację o pobranych w ciągu roku zaliczkach na PIT.

Mając to na uwadze, należy wskazać, że obowiązek sporządzenia deklaracji PIT-4R w odniesieniu do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za Rok Podziału powstanie dopiero po Dniu Podziału, a tym samym zostanie on przejęty przez Spółkę Przejmującą w wyniku Podziału.

W konsekwencji, w odniesieniu do sporządzenia deklaracji PIT-4R za Rok Podziału, tj. za okres, w którym pracownicy przypisani do Części Wydzielanej byli zatrudnieni zarówno przez Spółkę Dzieloną, jak i przez Spółkę Przejmującą - należy wskazać, że obowiązek ten również będzie spoczywał na Spółce Przejmującej.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych do wystawienia deklaracji PIT-4R dotyczącej pracowników przypisanych do Części Wydzielanej oraz przekazania ich odpowiednim urzędom skarbowym za Rok Podziału zobowiązana będzie Spółka Przejmująca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji, gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną informacji PIT-11 jest prawidłowe,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 za Rok Podziału jest prawidłowe,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za rok poprzedzający Rok Podziału, w sytuacji gdy Dzień Podziału nastąpi przed wystawieniem przez Spółkę Dzieloną deklaracji PIT-4R jest prawidłowe,
  • obowiązków płatnika związanych z wystawieniem deklaracji PIT-4R w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej za Rok Podziału jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577, z późn. zm.) spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.

Sposoby dokonywania takiego podziału reguluje art. 529 § 1 ww. ustawy. Jednym z nich jest podział przez wydzielenie, polegający na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych). Jest to podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej. Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia) (art. 530 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Dla dokonania podziału konieczne jest uprzednie sporządzenie tzw. planu podziału. Jednym z koniecznych elementów tego dokumentu jest dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym (art. 534 § 1 pkt 7 Kodeksu spółek handlowych). Zgodnie z art. 531 § 5 Kodeksu spółek handlowych z dniem wydzielenia lub podziału wspólnicy spółki dzielonej stają się wspólnikami spółki przejmującej wskazanej w planie podziału.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują natomiast przepisy zawarte w art. 93-93e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.). W przepisach tych ustawodawca zawarł katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Przejście praw i obowiązków podatkowych w sytuacji podziału przez wydzielenie reguluje art. 93c ustawy. Zgodnie z § 1 tego artykułu, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej będą jedynie te prawa i obowiązki dzielonej osoby prawnej, które pozostają w związku z przydzielonymi sukcesorowi w planie podziału składnikami majątku. Przepis ten zakłada możliwość wyodrębnienia praw i obowiązków podatkowych związanych z poszczególnymi zorganizowanymi częściami majątku oraz że tak wyodrębnione zespoły praw i obowiązków są objęte sukcesją. Powyższy przepis wprowadza zatem do systemu podatkowego zasadę sukcesji podatkowej częściowej. Zgodnie z tą zasadą, w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w wyniku podziału przez wydzielenie przejmowane są prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, ale pod warunkiem, że majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Odnosząc się do kwestii zobowiązania do sporządzenia oraz przesłania podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu imiennej informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek PIT-11 oraz sporządzenia oraz przesłania do właściwego urzędu skarbowego deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R, należy zauważyć, co następuje.

Jak wynika z treści art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Stosownie do treści art. 38 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

Z kolei ust. 1a tegoż artykułu stanowi, że w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33–35, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczną deklarację, według ustalonego wzoru.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 cytowanej ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4, płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, są obowiązani przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Stosownie art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, są obowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, lub urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imiennej informacji, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że do Części Wydzielanej zostaną również przypisani pracownicy Spółki Dzielonej zatrudnieni w Oddziale. Oddział stanowi odrębnego pracodawcę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. W związku z Podziałem alokowani Oddziału pracownicy zostaną przejęci przez Spółkę Przejmującą zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

Odwołując się do treści powołanego we wniosku art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r., poz. 917, z późn. zm.), z którego wynika, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5, wywieść należy, że artykuł ten przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną na płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych.

Oznacza to, że obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym obowiązek sporządzenia stosownych deklaracji i informacji nie ustają lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników w oparciu o przepis art. 231 § 1 ustawy Kodeks pracy jak również przejmując składniki majątku dzielonej osoby prawnej, przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane. Okoliczności powyższe powodują, że przejmujący powinien kontynuować obowiązki płatnika nałożone m.in. przepisami art. 38, 39 i 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obowiązki informacyjne obejmują cały rok podatkowy, w którym ma miejsce przejęcie.

Spółka Przejmująca będzie zatem następcą prawnym Spółki Dzielonej w zakresie praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, a więc również obowiązków nałożonych przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, po zakończeniu roku podatkowego przejmujący pracodawca, winien przekazać podatnikowi oraz odpowiednim urzędom skarbowym informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 obejmujące dane za cały rok podatkowy oraz winien przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R obejmującą dane za cały rok podatkowy.

Tym samym do przekazania pracownikom przypisanym do Części Wydzielanej informacji PIT-11 oraz do przesłania deklaracji PIT-4R za Rok Podziału – zobowiązana będzie Spółka Przejmująca.

Natomiast należy zauważyć, że PIT-11 oraz PIT-4R można wypełnić niezwłocznie po zakończeniu roku podatkowego, zaś koniec lutego (w odniesieniu do PIT-11) oraz koniec stycznia (w odniesieniu do PIT-4R) są ostatecznymi datami, do których obowiązek powinien zostać spełniony. Tym samym od 1 stycznia w Roku Podziału do dnia zarejestrowania podziału, to Spółka Dzielona będzie zobowiązana sporządzić informację PIT-11 oraz PIT-4R za rok poprzedzający Rok Podziału.

Z opisu sprawy wynika jednak, że w związku z planowanym Podziałem, może wystąpić sytuacja, w której termin na złożenie deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym nastąpi Dzień Podziału, upłynie po Dniu Podziału. Możliwe jest zatem, że deklaracja PIT-4R oraz informacji PIT-11 za rok poprzedzający Rok Podziału w stosunku do pracowników przypisanych do Części Wydzielanej zostaną wystawione po Dniu Podziału.

W takiej sytuacji, w której Spółka Dzielona nie wypełni swojego obowiązku do dnia podziału, tj. będzie to „stan otwarty” – Spółka Przejmująca będzie wówczas zobowiązana do wystawienia informacji PIT-11 oraz deklaracji PIT-4R.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj