Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1-3.4012.347.2018.2.AT
z 14 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2018 r. (data wpływu 14 czerwca 2018 r.), uzupełnionym w dniu 6 sierpnia 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:


  • braku opodatkowania czynności przemieszczenia produktów Wnioskodawcy z Polski do Magazynu w Turcji – jest prawidłowe;
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług użytych do wytworzenia Produktów, które są sprzedawane z Magazynu w Turcji – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 6 sierpnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności przemieszczenia produktów Wnioskodawcy z Polski do Magazynu w Turcji oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług użytych do wytworzenia Produktów, które są sprzedawane z Magazynu w Turcji.



We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące stany faktyczne.


… z siedzibą w … (dalej: Wnioskodawca, Spółka), jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Jest producentem skrzyń biegów: lekkiej, średniej i ciężkiej obciążalności oraz komponentów do układów napędowych (dalej: Produkty) w samochodach ciężarowych i autobusach.

W ramach swojej działalności Spółka sprzedaje Produkty podmiotom krajowym, kontrahentom z państw członkowskich UE, a także tym z siedzibą poza granicami Unii Europejskiej. Niniejszy wniosek dotyczy transakcji sprzedaży towarów na rzecz podmiotów z siedzibą w Turcji, realizowanej zgodnie z następującym schematem.

Spółka zawarła umowę z niezależnym od niej podmiotem zewnętrznym o magazynowanie i obsługę logistyczną Produktów na terytorium Turcji. W oparciu o tę umowę Spółka transportuje swoje Produkty do magazynu w Turcji (dalej: Magazyn), zarządzanego przez ww. podmiot zewnętrzny. Na tym etapie nie dochodzi do sprzedaży Produktów, Spółka nie przenosi prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ani na rzecz podmiotu obsługującego w jej imieniu Magazyn, ani żadnego innego.

Następnie, po otrzymaniu informacji od Spółki o zainteresowaniu nabyciem Produktów przez kontrahentów, podmiot prowadzący w imieniu Spółki Magazyn na terenie Turcji dokonuje wydania takich Produktów na rzecz tych nabywców. W tym momencie dokonuje się transakcja sprzedaży, a podmiotem wystawiającym fakturę sprzedaży na rzecz kontrahenta jest Wnioskodawca. W każdym przypadku takiej transakcji sprzedawcą Produktów jest Wnioskodawca, a kupującym kontrahent z Turcji. Zatem do sprzedaży, a więc przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, dochodzi dopiero w momencie wydania przez podmiot magazynujący Produktu z Magazynu na rzecz kontrahenta tureckiego i wystawienia faktury sprzedaży. Taka organizacja sprzedaży wynika z konieczności dostosowania modelu dostaw do procesu produkcyjnego kontrahentów, którzy nabywają Produkty w dogodnym dla siebie momencie oraz skrócenia terminu realizacji zamówienia.

Należy podkreślić, że Spółka nie posiada na terenie Turcji oddziału, zakładu czy innego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowo Spółka potwierdza, że gdyby sprzedaż Produktów na rzecz kontrahentów tureckich była prowadzona w Polsce, przysługiwałoby jej prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z wytworzeniem tych Produktów - stanowiłaby bowiem odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług [dalej: UVAT], w stosunku do której nie znajdowałoby zastosowanie żadne zwolnienie od podatku.

Ponieważ wytwarzanie Produktów i innych wyrobów produkowanych przez Wnioskodawcę ma charakter produkcji masowej, nie jest możliwe wskazanie i udokumentowanie, które konkretnie zakupy towarów i usług (faktury zakupowe) związane są z wytworzeniem konkretnego egzemplarza Produktu. Wyprodukowanie danego egzemplarza skrzyni biegów wymaga przykładowo użycia wielu zróżnicowanych elementów i podzespołów, w tym oznaczonych tylko co do gatunku a także zakupu, np. energii elektrycznej, której zużycie, co oczywiste, rozliczane jest w związku z całością działalności produkcyjnej prowadzonej przez Wnioskodawcę, a nie w odniesieniu do konkretnego egzemplarza Produktu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Spółka, w związku ze swoją działalnością polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży Produktów oraz innych wyrobów, wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT albo też czynności, które byłyby opodatkowane tym podatkiem, gdyby zostały wykonane na terenie kraju (sprzedaż towarów poza terytorium kraju). Spółka nie dokonuje zatem w związku z tą działalnością żadnych czynności zwolnionych z tego podatku.


Na pytania postawione w wezwaniu do uzupełnienia wniosku: „Czy prowadzone są jakieś szczególne ewidencje, sporządzane są wewnętrzne dokumenty wydania towarów do celów produkcyjnych? Czy istnieją formy (procedury) pozwalające na ustalenie związku pomiędzy zakupami towarów, surowców, materiałów przeznaczonych do produkcji a wytworzonymi Produktami (jakie?)?” Wnioskodawca udzielił twierdzącej odpowiedzi. Ponadto wskazał, że ewidencjonuje transakcje wydania materiałów przeznaczonych na cele produkcyjne w systemie klasy …, wersja …. W systemie tym są zdefiniowane tzw. bills of materials (BOM), czyli zestawienia materiałów (komponentów) potrzebnych do produkcji elementów końcowych. Powyżej wspomniane zestawienia materiałów pokazują rodzajowy związek pomiędzy zakupami materiałów przeznaczonych do produkcji a wytwarzanymi Produktami, tzn. pokazują jakiego rodzaju materiały i w jakiej ilości są potrzebne do wytworzenia określonego modelu Produktu.

Natomiast, co do drugiego z pytań, należy odpowiedzieć, że związek pomiędzy fakturami zakupu materiałów oraz konkretnymi wyrobami gotowymi wyprodukowanymi w oparciu o te materiały jest w większości przypadków niemożliwy do jednoznacznego ustalenia (przypisania). Dzieje się tak dlatego, że Spółka nie stosuje zasad szczegółowej identyfikacji w odniesieniu do sposobu ewidencjonowania transakcji wydania materiałów do produkcji, co wynika z charakteru procesu produkcyjnego w Spółce (produkcja masowa). Jak wskazano we wniosku, powoduje to, że nie jest możliwe wskazanie i udokumentowanie, które konkretnie zakupy towarów i usług (faktury zakupowe) związane są z wytworzeniem konkretnego egzemplarza Produktu. Jest to sytuacja normalna w produkcji masowej, w której np. zakupu określonej zębatki (nabywanej w ilościach masowych) nie można powiązać z wyprodukowaniem konkretnego egzemplarza produktu końcowego.


Na pytanie „Czy Wnioskodawca prowadzi ewidencję lub inną dokumentację (jaką?) związaną z wydaniem i przemieszczeniem Produktów do Magazynu w Turcji?” Wnioskodawca również udzielił twierdzącej odpowiedzi. Wyjaśnił jednocześnie, że ewidencjonuje transakcje przemieszczenia międzymagazynowego wyrobów gotowych z magazynu w Polsce do magazynu w Turcji w systemie … wersja …. W związku z przemieszczeniem międzymagazynowym generowane są następujące dokumenty systemowe: dokument wydania wyrobów gotowych (delivery note) oraz faktura wewnętrzna. Dzięki temu możliwe jest prześledzenie przez Spółkę procesu wydania i przemieszczenia Produktów do Magazynu w Turcji.


W związku z powyższym opisem postawiono następujące pytania:


  1. Czy przemieszczenie przez Wnioskodawcę Produktów z Polski do Magazynu w Turcji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, związanego z nabyciem towarów i usług użytych do wytworzenia Produktów, które sprzedawane są z Magazynu w Turcji?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Ad. 1.

Spółka stoi na stanowisku, że opisane przemieszczenie Produktów do Magazynu w Turcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega w szczególności eksport towarów. Zgodnie z definicją sformułowaną w art. 2 pkt 8 UVAT, przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej. Dostawa towarów została z kolei zdefiniowana w art. 7 ust. 1 UVAT, zgodnie z którym przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W omawianym stanie faktycznym, pomimo przemieszczenia Produktów poza granicę Unii Europejskiej, władztwo nad nimi pozostaje przy Spółce - prawo do rozporządzania towarami nie zostaje w tym momencie przeniesione przez Spółkę na żaden podmiot. W konsekwencji, czynność przemieszczenia przez Spółkę Produktów do Magazynu nie może zostać uznana za dostawę towarów w rozumieniu UVAT, a tym samym nie może zostać także uznana za eksport w rozumieniu tej ustawy. Z tego powodu, zdaniem Spółki, na etapie przemieszczenia Produktów do Magazynu nie dochodzi do żadnego zdarzenia podlegającego opodatkowaniu VAT.

Na marginesie można wskazać, że w odniesieniu do eksportu ustawodawca nie przewidział przepisu analogicznego do art. 13 ust. 3 UVAT, który nakazywałby rozpoznanie eksportu w przypadku przemieszczenia Produktów poza granice UE w ramach własnego przedsiębiorstwa.

Do takich samych wniosków doszedł Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2016 r. (sygn. IPPP3/4512-935/15-2/IG). Z jej treści wynika, iż przemieszczenie produktów poza UE przed ich ostateczną sprzedażą nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu przepisów VAT. W efekcie, nie może być ono uznane za eksport dla celów VAT bez względu na sposób kwalifikacji transakcji na gruncie regulacji celnych. Takie przemieszczenie Produktów jest wyłącznie przemieszczeniem wewnętrznym, tj. dokonywanym w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, któremu nie towarzyszy (jeszcze) transakcja sprzedaży. Analogiczne stanowisko zostało przedstawione w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 września 2014 r. (sygn. IBPP4/443-278/14/PK).

W konsekwencji stwierdzić należy, że przemieszczenie Produktów do Turcji nie jest zdarzeniem opodatkowanym podatkiem od towarów i usług i jako takie powinno być wykazywane w pozycji 11 deklaracji VAT-7 (dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju).


Ad. 2.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług użytych do wytworzenia Produktów, które sprzedawane są z Magazynu w Turcji w schemacie transakcyjnym opisanym w stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 UVAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium Polski, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W związku z powyższym, podatnikom nabywającym towary i usługi opodatkowane polskim podatkiem od towarów i usług, które służą np. do wytworzenia towarów, które są następnie przedmiotem dostawy dokonywanej poza terytorium Polski, przysługuje prawo do odliczenia tego podatku naliczonego, jeżeli dostawa ta byłaby opodatkowana na terytorium Polski (gdyby - hipotetycznie - miała miejsce na terytorium kraju).

Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, należy zauważyć, że Wnioskodawca nabywa towary i usługi, opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które służą następnie do wytwarzania Produktów. Sprzedaż tych Produktów, ponieważ dokonywana jest poza terytorium kraju, nie stanowi czynności opodatkowanej polskim podatkiem od towarów i usług. Jednakże, gdyby ta sama sprzedaż nastąpiła na terytorium Polski, to Wnioskodawca rozpoznałby ją jako dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 UVAT (zachowane zostałyby warunki odpłatności i dokonania dostawy na terytorium kraju) a tym samym miałby także prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wytworzeniem sprzedawanych Produktów.

Jak wspomniano wyżej, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 UVAT, w przypadku sprzedaży dokonywanej poza granicami kraju, dodatkowym warunkiem, od którego uzależnione jest prawo Wnioskodawcy do odliczenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą Produktów, jest posiadanie przez Wnioskodawcę dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku z taką czynnością. Ustawodawca nie określił przy tym ani formy ani treści takich dokumentów.

Wnioskodawca, jak wskazano powyżej, z uwagi na masowy charakter procesów produkcyjnych, w ramach których wytwarzane są Produkty, nie może dokonać powiązania konkretnych faktur (i wynikającego z nich podatku naliczonego), dotyczących zakupu towarów i usług użytych do wytwarzania produkowanych przez siebie wyrobów, z konkretnymi egzemplarzami takich wyrobów (Produktami), które są przedmiotem sprzedaży z Magazynu. Wnioskodawca jest natomiast oczywiście w stanie stwierdzić, jakie kategorie (rodzaje) nabywanych przez niego towarów i usług służą do wytworzenia Produktów, przy czym należy zauważyć, że są to takie same kategorie towarów i usług, które służą do wytwarzania wyrobów będących przedmiotem dostaw opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (dostawy na terenie kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport). Jednocześnie należy ponownie podkreślić, że Wnioskodawca nie wykonuje żadnych czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług a zatem tym samym nie wykorzystuje żadnych nabywanych przez siebie towarów i usług do działalności zwolnionej.

W konsekwencji, to z analizy całości dokumentacji związanej z nabyciem towarów i usług dla potrzeb produkcji wyrobów (w tym Produktów) oraz dokumentacji związanej z czynnościami dotyczącymi wyrobów (w tym Produktów) wynika, że istnieje związek pomiędzy podatkiem odliczonym przez Spółkę a sprzedażą Produktów dokonywaną z Magazynu. Innymi słowy, spełnienie przez Wnioskodawcę przesłanki w postaci posiadania dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku ze sprzedażą Produktów z Magazynu, oceniać należy poprzez pryzmat całości posiadanej przez niego dokumentacji związanej z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Dlatego, zdaniem Spółki, przesłanka ta jest spełniona także wówczas, gdy Wnioskodawca nie może wskazać konkretnych faktur zakupu towarów i usług jako związanych z wytworzeniem konkretnych egzemplarzy Produktów lub jako związanych z wytworzeniem tylko Produktów (a nie również innych wyrobów).

Prawo do odliczenia VAT w podobnych przypadkach (tzn. sprzedaży poza terytorium kraju, z którą były związane zakupy na terytorium Polski, obciążone VAT naliczonym) potwierdził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 28 stycznia 2016 r. (sygn. IPPP3/4512-906/15-2/KT), a także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 24 marca 2015 r. (sygn. IBPP4/4512-49/15/LG), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 29 września 2016 r. (sygn. IBPP2/4512-606/16-1/BW) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 17 września 2014 r. (sygn. IBPP4/443-278/14/PK).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych jest:


  • prawidłowe – w zakresie braku opodatkowania czynności przemieszczenia produktów Wnioskodawcy z Polski do Magazynu w Turcji,
  • prawidłowe – w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług użytych do wytworzenia Produktów, które są sprzedawane z Magazynu w Turcji.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:


  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Powyższy katalog ma charakter zamknięty. Czynności, które nie zostały wskazane w powyższym katalogu nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (art. 2 pkt 22).


Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:


  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych


  • jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.


Regulacje dotyczące tzw. miejsca świadczenia przy dostawie towarów, zostały zawarte w art. 22 ustawy.


Miejsce świadczenia (opodatkowania) przy dostawie towarów uzależnione jest od sposobu, w jaki realizowana jest dostawa.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku:


  • towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (pkt 1);
  • (…);
  • towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy (pkt 3)
  • (…).


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Katalog przesłanek wyłączających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawiera art. 88 ustawy.


Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca (zarejestrowany, czynny podatnik VAT w Polsce), jest producentem skrzyń biegów: lekkiej, średniej i ciężkiej obciążalności oraz komponentów do układów napędowych (dalej: Produkty) w samochodach ciężarowych i autobusach. W ramach działalności Produkty sprzedawane są podmiotom krajowym, kontrahentom z państw członkowskich UE, a także tym z siedzibą poza granicami Unii Europejskiej.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii opodatkowania sprzedaży towarów na rzecz podmiotów z siedzibą w Turcji, realizowanej zgodnie z następującym schematem:

Spółka zawarła umowę z niezależnym od niej podmiotem zewnętrznym o magazynowanie i obsługę logistyczną Produktów na terytorium Turcji. W oparciu o tę umowę Spółka transportuje swoje Produkty do magazynu w Turcji (dalej: Magazyn), zarządzanego przez ww. podmiot zewnętrzny. Na tym etapie nie dochodzi do sprzedaży Produktów, Spółka nie przenosi prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ani na rzecz podmiotu obsługującego w jej imieniu Magazyn, ani żadnego innego.

Następnie, po otrzymaniu informacji od Spółki o zainteresowaniu nabyciem Produktów przez kontrahentów, podmiot prowadzący w imieniu Spółki Magazyn na terenie Turcji dokonuje wydania takich Produktów na rzecz tych nabywców. W tym momencie dokonuje się transakcja sprzedaży, a podmiotem wystawiającym fakturę sprzedaży na rzecz kontrahenta jest Wnioskodawca. W każdym przypadku takiej transakcji sprzedawcą Produktów jest Wnioskodawca, a kupującym kontrahent z Turcji. Zatem do sprzedaży, a więc przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, dochodzi dopiero w momencie wydania przez podmiot magazynujący Produktu z Magazynu na rzecz kontrahenta tureckiego i wystawienia faktury sprzedaży. Spółka nie posiada na terenie Turcji oddziału, zakładu czy innego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazuje, że gdyby sprzedaż Produktów na rzecz kontrahentów tureckich była prowadzona w Polsce, przysługiwałoby prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z wytworzeniem tych Produktów - stanowiłaby bowiem odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do której nie znajdowałoby zastosowanie żadne zwolnienie od podatku.

Ponieważ wytwarzanie Produktów i innych wyrobów produkowanych przez Wnioskodawcę ma charakter produkcji masowej, nie jest możliwe wskazanie i udokumentowanie, które konkretnie zakupy towarów i usług (faktury zakupowe) związane są z wytworzeniem konkretnego egzemplarza Produktu. Wyprodukowanie danego egzemplarza skrzyni biegów wymaga przykładowo użycia wielu zróżnicowanych elementów i podzespołów, w tym oznaczonych tylko co do gatunku a także zakupu np. energii elektrycznej, której zużycie, co oczywiste, rozliczane jest w związku z całością działalności produkcyjnej prowadzonej przez Wnioskodawcę a nie w odniesieniu do konkretnego egzemplarza Produktu. Nie ulega jednak wątpliwości, że Spółka, w związku ze swoją działalnością polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży Produktów oraz innych wyrobów, wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT albo też czynności, które byłyby opodatkowane tym podatkiem, gdyby zostały wykonane na terenie kraju (sprzedaż towarów poza terytorium kraju). Spółka nie dokonuje zatem w związku z tą działalnością żadnych czynności zwolnionych z tego podatku.

Wnioskodawca ewidencjonuje transakcje wydania materiałów przeznaczonych na cele produkcyjne. Zestawienia materiałów pokazują rodzajowy związek pomiędzy zakupami materiałów przeznaczonych do produkcji a wytwarzanymi Produktami, tzn. pokazują jakiego rodzaju materiały i w jakiej ilości są potrzebne do wytworzenia określonego modelu Produktu. Związek pomiędzy fakturami zakupu materiałów oraz konkretnymi wyrobami gotowymi wyprodukowanymi w oparciu o te materiały jest w większości przypadków niemożliwy do jednoznacznego ustalenia (przypisania). Dzieje się tak dlatego, że Spółka nie stosuje zasad szczegółowej identyfikacji w odniesieniu do sposobu ewidencjonowania transakcji wydania materiałów do produkcji, co wynika z charakteru procesu produkcyjnego w Spółce (produkcja masowa). Wnioskodawca ewidencjonuje transakcje przemieszczenia międzymagazynowego wyrobów gotowych z magazynu w Polsce do magazynu w Turcji. Dzięki temu możliwe jest prześledzenie przez Spółkę procesu wydania i przemieszczenia Produktów do Magazynu w Turcji.


Odnosząc się do opisanej sytuacji i obowiązujących w tym zakresie przepisów należy zauważyć, że aby daną czynność uznać za eksport towarów muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:


  • ma miejsce dostawa towarów czyli czynność określona w art. 7 ustawy o VAT,
  • w konsekwencji tej czynności, dochodzi do wywozu towaru z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni),
  • wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.


Mając zatem na uwadze opis sprawy, należy stwierdzić, że wywóz własnych towarów do Magazynu prowadzonego przez podmiot zewnętrzny na terytorium Turcji, w którym będą one do czasu sprzedaży (po otrzymaniu informacji od Spółki o zainteresowaniu nabyciem Produktów, podmiot prowadzący Magazyn na terenie Turcji wydaje Produkty na rzecz nabywców i w tym momencie dokonuje się transakcja sprzedaży), nie stanowi dostawy ani eksportu towaru w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Na etapie przemieszczenia towarów nie dojdzie do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towary cały czas będą własnością Wnioskodawcy. Takie przemieszczenie towarów jest wyłącznie przemieszczeniem wewnętrznym, tj. dokonywanym w ramach przedsiębiorstwa Spółki, któremu nie towarzyszy transakcja sprzedaży.

Tym samym przemieszczenie przez Wnioskodawcę Produktów z Polski do Magazynu w Turcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie objętym pytaniem 1 jest prawidłowe.


Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług użytych do wytworzenia Produktów, które są sprzedawane z Magazynu w Turcji stwierdzić należy, że z cytowanego wcześniej art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy wynika, że podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Wnioskodawca wskazał, że gdyby sprzedaż towarów wysyłanych do magazynu w Turcji odbywała się w Polsce, przysługiwałoby Wnioskodawcy prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z wytworzeniem Produktów (Wnioskodawca w związku ze swoją działalnością polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży Produktów oraz innych wyrobów, wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT). Wnioskodawca wprawdzie nie może wskazać i udokumentować, które konkretnie zakupy towarów i usług (faktury zakupowe) związane są z wytworzeniem konkretnego egzemplarza Produktu (tu: sprzedawanego w Turcji), jednakże ewidencjonuje transakcje wydania materiałów przeznaczonych na cele produkcyjne, jak również transakcje przemieszczenia międzymagazynowego wyrobów gotowych z magazynu w Polsce do magazynu w Turcji. Dzięki temu możliwe jest prześledzenie przez Spółkę procesu wydania i przemieszczenia Produktów do Magazynu w Turcji.

Zatem w opisanym we wniosku stanie faktycznym Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w związku z zakupem towarów i usług użytych do wytworzenia Produktów, które sprzedawane są z Magazynu w Turcji, pod warunkiem, że nie wystąpiły przesłanki wyłączające prawo do odliczenia wskazane w art. 88 ustawy.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie objętym pytaniem 2 jest prawidłowe.


Zaznaczyć należy, że interpretacja została wydana przy założeniu, że przemieszczenie opisanych we wniosku towarów na terytorium Turcji jest zgodne z odpowiednimi przepisami prawa celnego (odbyło się z zachowaniem warunków określonych tymi przepisami).


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj