Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.363.2018.2.KS
z 21 sierpnia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2018 r. (data wpływu 20 czerwca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lipca 2018 r. (data wpływu 23 lipca 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłacaniem uczestnikom projektu świadczenia stażowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłacaniem uczestnikom projektu świadczenia stażowego.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 6 lipca 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.363.2018.1.KS (doręczonym w dniu 11 lipca 2018 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 23 lipca 2018 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 17 lipca 2018 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X w K. (dalej: „Wnioskodawca”, „Uczelnia”), działająca jako publiczna szkoła wyższa stosownie do umowy o dofinansowanie nr … zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju realizuje projekt pt. „Staże zawodowe …”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Osi priorytetowej III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie nr 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie praktycznych umiejętności zawodowych, nabycie doświadczenia zawodowego oraz wzrost kompetencji zawodowych i interpersonalnych studentów Wydziału Y. Projekt obejmuje studentów drugiego roku studiów stacjonarnych I stopnia kierunków A., B. i C. Uczelni, a jego istotą jest realizacja płatnych staży zawodowych u pracodawców umożliwiających studentom zdobycie praktycznego doświadczenia uzupełniającego ich wiedzę zdobytą na studiach.

Uczelnia w trakcie realizacji projektu będzie zawierać trójstronne umowy cywilnoprawne (Wnioskodawca, student, pracodawca), które regulować będą zasady przyznania wsparcia dla studentów w postaci wynagrodzenia za odbycie przez nich stażu u pracodawcy. Wynagrodzenie to, zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem o dofinansowanie projektu, będzie mieć charakter pieniężny i wypłacane będzie studentom przez Wnioskodawcę z przyznanego w ramach projektu dofinansowania dla uczestników studiów licencjackich na ww. kierunkach w trakcie realizacji staży (w wysokości 2 220 zł za całość 120 godzin stażu).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy od wypłaconego przez Wnioskodawcę świadczenia (wynagrodzenia stażowego) z tytułu odbycia stażu, studentom w ramach projektu „Staże zawodowe …” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Osi priorytetowej III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie nr 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wystawiać PIT? Jeśli tak to jaki?

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 823) przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia otrzymywanego w trakcie realizacji stażu/praktyki zawodowej, które należy traktować jako środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowego z udziałem środków europejskich, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 195).

Zgodnie z art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (w tym Europejskiego Funduszu Społecznego).

Ponieważ stypendium wypłacane będzie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, który jest współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a student odbywający staż przewidziany w projekcie na mocy stosownej umowy będzie uczestnikiem takiego projektu, w związku z tym na podstawie przytoczonych przepisów, wynagrodzenia tytułem odbycia stażu podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawca uważa, że nie będzie zobowiązany do potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od ww. świadczenia oraz do niewystawiania PIT-ów studentom.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077, z późn. zm.), przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2, 4 i 5a-5c.

Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (w tym Europejskiego Funduszu Społecznego) – wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Zauważyć należy również, że zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w powołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu. Użyte w powyższym przepisie pojęcie „z udziałem środków europejskich”, należy rozumieć jako współfinansowanie pomocy z tych środków.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca działający jako publiczna szkoła wyższa na podstawie umowy zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju realizuje projekt „Staże zawodowe …”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Głównym celem ww. projektu jest wzmocnienie praktycznych umiejętności zawodowych, nabycie doświadczenia zawodowego oraz wzrost kompetencji zawodowych i interpersonalnych studentów. W ramach powyższego projektu zawierane będą trójstronne umowy cywilnoprawne, których stronami będzie Wnioskodawca, student oraz pracodawca. Umowy te będą regulować zasady przyznania wsparcia studentom w postaci wynagrodzenia za odbycie przez nich stażu u pracodawcy. Wynagrodzenia te, zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem o dofinansowanie projektu, będą mieć charakter pieniężny i będą wypłacane z przyznanego w ramach projektu dofinansowania dla uczestników studiów licencjackich w trakcie realizacji staży.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że wypłacane przez Wnioskodawcę uczestnikom projektu „Staże zawodowe …”, świadczenie stażowe finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – będzie stanowiło dla uczestników projektu przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 tej ustawy.

Skoro zatem przychód uczestników projektu z tytułu wynagrodzenia stażowego jest przychodem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to w związku z wypłatą tego świadczenia Wnioskodawca nie będzie zobowiązany odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, jak również nie będzie na Nim ciążył obowiązek wystawienia informacji o uzyskanych przychodach.

Wobec powyższego, przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj