Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-2.4012.692.2017.3.MD
z 3 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 października 2017 r. (data wpływu 6 listopada 2017 r.) uzupełnionym pismem z 21 grudnia 2017 r. (data wpływu 27 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych faktur VAT z tytułu świadczenia na rzecz Spółki usług doradczych oraz prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych faktur VAT z tytułu świadczenia na rzecz Spółki usług doradczych oraz prawnych. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 21 grudnia 2017 r. (data wpływu 27 grudnia 2017 r.) znak: 0111-KDIB3-2.4012.692.2017.1.MD.

We wniosku uzupełnionym pismem 21 grudnia z 2017 r., przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca prowadzi swoją działalność w S… i na terenie X… Strefy Ekonomicznej zajmując się przede wszystkim przetwórstwem ryb. Spółka przetworzone wyroby sprzedaje na rynku polskim i zagranicznym głównie niemieckim i włoskim.

W toku prowadzonej działalności gospodarczej, z uwagi na dalszą możliwość rozwoju, Spółka zaczęła rozważać podjęcie działań w celu pozyskania dodatkowego kapitału potrzebnego do sfinansowania kolejnych inwestycji, które w dalszej kolejności miałyby przełożyć się na dodatkowe przychody związane z prowadzoną działalnością.

Pozyskanie dodatkowego kapitału odbyło się poprzez sprzedaż całości udziałów nowemu inwestorowi przez dotychczasowego udziałowca Spółki. Następnie zaś przeprowadzono podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy sfinansowane poprzez wkład pieniężny nowego udziałowca.

W perspektywie operacja ta miała umożliwić realizację planów rozwojowych w kolejnych latach działalności, umocnienie pozycji Spółki na polskim i zagranicznych rynkach.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka poniosła następujące koszty związane z transakcją pozyskania inwestora (dalej: „Wydatki”):

  • koszty usług doradczych;
  • koszty usług prawnych;
  • pozostałe wydatki związane ze świadczeniem powyższych usług jak np. koszty transportu, tłumaczeń, telefonów etc.

W szczególności, nabywane usługi polegały na:

  • w odniesieniu do usług doradczych – wsparciu w opracowywaniu optymalnej struktury i harmonogramu przeprowadzenia transakcji, przygotowaniu i negocjowaniu umów związanych z przeprowadzaną transakcją, analizę rynku i określenie dalszej strategii działalności Spółki;
  • w odniesieniu do usług prawnych – konsultacjach w zakresie planu prawnego transakcji, projektowaniu zmian w treści umowy Spółki, poświadczeń podpisów oraz kosztów wypisów z aktów notarialnych z wyłączeniem opłat notarialnych.

Wyżej wskazane usługi doradcze oraz prawne zostały odpowiednio udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez czynnych podatników z tytułu ich wykonania.

W opisanych we wniosku fakturach VAT dokumentujących nabycie usług doradczych oraz prawnych Spółka została wskazana jako nabywca usług.

Faktury dotyczące wydatków poniesionych na nabycie usług doradczych oraz prawnych dokumentują poniesienie kosztów związanych z wykonywaniem przez Spółkę czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest przetwórstwo ryb oraz sprzedaż przetworzonych wyrobów. Jednocześnie, Spółka informuje, iż w latach 2014-2015 sporadycznie udzielała pożyczek podmiotom powiązanym funkcjonującym w ramach jednej grupy kapitałowej. Tym samym, otrzymane odsetek od udzielonych pożyczek zostały wykazane w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolniona z opodatkowania VAT. Niemniej, wydatki opisywane we wniosku są związane stricte z czynnościami opodatkowanymi VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka uprawniona będzie do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych faktur VAT z tytułu świadczenia na rzecz Spółki usług doradczych oraz prawnych?

Stanowisko Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki, należy uznać, iż wszystkie wydatki poniesione na zakup usług doradczych oraz prawnych są związane z czynnościami opodatkowanymi VAT. Tym samym. Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tych usług.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo od obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114. art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten implementuje do polskiego ustawodawstwa art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE. L z dnia 11 grudnia 2005 r. z późn. zm.).

Zarówno Dyrektywa jak i ustawa o VAT nie precyzują w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. W związku z powyższym kwestia ta powinna być interpretowana w świetle zasad naczelnych podatku od wartości dodanej wyrażonych w Dyrektywie, orzecznictwa ETS oraz sądów administracyjnych.

Z powyższego wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, o ile spełniona jest przesłanka związku dokonanych zakupów z opodatkowaną VAT działalnością gospodarczą.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT jest realizacją zasady neutralności podatku VAT dla podatnika tego podatku, przy jednoczesnym opodatkowaniu konsumpcji. Poprzez realizację prawa do odliczenia podatnik nie ponosi faktycznego (ekonomicznego) ciężaru tego podatku. Z zasady neutralności podatku VAT wynika zatem, konieczność stworzenia takich mechanizmów prawnych, które umożliwią podatnikowi odliczenie podatku VAT zapłaconego w cenie nabytych towarów i usług wykorzystywanych przez niego do prowadzenia działalności opodatkowanej tym podatkiem. Tym samym, podatek ten nie będzie dla niego stanowił obciążenia ekonomicznego.

Biorąc powyższe pod uwagę, aby wykazać związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT wydatków poniesionych na nabycie usług doradztwa, Wnioskodawca musi wykazać albo ich bezpośrednie przełożenie na wykonywanie czynności opodatkowanych albo wykazać ich pośredni związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, wydatki na zakup usług doradczych oraz prawnych zostały dokonane w związku z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tj. realizacji przez Wnioskodawcę procesu uzyskiwania kapitału. W wyniku przedmiotowych operacji Wnioskodawca będzie miał możliwość przedsięwzięcia planów rozwojowych Spółki w kolejnych latach działalności, umocni pozycję na polskim rynku oraz podniesie jej wiarygodność. Dodatkowo, w rezultacie nabycia wspominanych usług zminimalizowane zostanie ryzyko finansowe, podatkowe oraz prawne związane z nabyciem udziałów. Tym samym, nie ulega wątpliwości iż zakup usług doradczych oraz prawnych związany jest bezpośrednio z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 lutego 2011 r sygn. IPPP1/443-1291/10-2/ISz oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2009 r., sygn. IPPP3/443-837/09-2/SM w którym zostało stwierdzone, iż ”należy stwierdzić, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usług doradczych i prawnych. Chociaż wydatki na nabycie tych usług nie mają bezpośredniego związku z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi (tekst jedn.: nie przekładają się bezpośrednio na generowanie podatku należnego), stanowią one jednak koszty ogólne mające związek z ogólną działalnością Spółki opodatkowaną podatkiem VAT”.

W konsekwencji, należy uznać, iż Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych faktur VAT z tytułu wykonanych na rzecz Spółki usług doradczych oraz prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowoprawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z okoliczności sprawy wynika, że głównym przedmiotem działalności Spółki jest przetwórstwo ryb oraz sprzedaż przetworzonych wyrobów. Spółka poniosła koszty usług doradczych oraz prawnych, które związane są z transakcją pozyskania inwestora. Faktury dotyczące nabycie usług doradczych oraz prawnych, jak wskazała Spółka dokumentują poniesienie kosztów związanych z wykonywaniem przez nią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych faktur VAT z tytułu świadczenia na jej rzecz usług doradczych oraz prawnych.

Jak wskazano na wstępie podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W omawianej sprawie Spółka nabywa usługi doradcze oraz prawne – jak wskazano w opisie sprawy – wydatki opisywane we wniosku są związane stricte z czynnościami opodatkowanymi VAT.

Zatem, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie opisanych usług doradczych oraz prawnych, które wykorzystywane są do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, jest prawidłowe.

Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj