Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.437.2017.1.DB
z 18 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2017 r. (data wpływu 28 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie utraty prawa do opłacania podatku dochodowego w formie karty podatkowej, w przypadku objęcia przez współmałżonka stanowiska prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie prowadziła działalność gospodarczą w tym samym zakresie co działalność prowadzona obecnie przez Wnioskodawczynię - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie utraty prawa do opłacania podatku dochodowego w formie karty podatkowej, w przypadku objęcia przez współmałżonka stanowiska prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie prowadziła działalność gospodarczą w tym samym zakresie co działalność prowadzona obecnie przez Wnioskodawczynię.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność zgodna z PKD; 86.23.Z – praktyka lekarska dentystyczna, opodatkowaną w formie karty podatkowej.


Wraz z mężem rozważa możliwość zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której będą wspólnikami. Przedmiot działalności spółki ma być zgodny z PKD: 86.23.Z – praktyka lekarska dentystyczna tj. tożsamy z prowadzoną przez Wnioskodawczynię jako osobę fizyczną działalnością gospodarczą.

Na stanowisko prezesa zarządu spółki planują jako wspólnicy powołać męża Wnioskodawczyni.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy powołanie męża Wnioskodawczyni na stanowisko prezesa zarządu w planowanej do zawiązania spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie prowadziła działalność w tym samym zakresie co działalność prowadzona obecnie przez Wnioskodawczynię jako osobę fizyczną, będzie stanowiło przeszkodę do dalszego opodatkowania tej działalności w formie karty podatkowej ?


Zdaniem Wnioskodawczyni powołanie męża na stanowisko prezesa zarządu w planowanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie prowadziła działalność gospodarczą w tym samym zakresie co działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawczynię jako osobę fizyczną, nie wyłącza możliwości opodatkowania tej działalności w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych ( dalej KSH ) spółka kapitałową jest spółka z ograniczą odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z chwilą wpisu do rejestru uzyskuje osobowość prawną, na co wskazuje art. 12 KSH.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (także w organizacji) posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych, na co wskazuje art. 11 KSH. W myśl art. 201 KSH zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalność gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Jak podano, mąż Wnioskodawczyni nie prowadzi i nie będzie prowadził jednoosobowej działalności gospodarczej ani też w ramach spółki osobowej, jako lekarz dentysta – brak wymaganego wykształcenia i uprawnień.

Zdaniem Wnioskodawczyni powyższe wskazuje, że mąż pełniąc funkcję prezesa zarządu w planowanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie prowadził działalności w tym samym zakresie co ona, o czym stanowi art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w związku z czym nie będzie to stanowiło przeszkody do dalszego opodatkowania w formie karty podatkowej prowadzonej przez Wnioskodawczynię jako osobę fizyczną działalności gospodarczej. Przedsiębiorcą prowadzącym we własnym imieniu działalność gospodarczą będzie planowana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której mąż Wnioskodawczyni będzie pełnił funkcję prezesa zarządu tj. będzie prowadził jej sprawy i ją reprezentował, czego w opinii Wnioskodawczyni nie można utożsamić z prowadzeniem przez niego działalności w tym samym zakresie.


Ponadto zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się aktywności osoby spełniającej wymienione tam warunki łącznie. Zgodnie zaś ww. przepisem, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Dodatkowo, zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Zdaniem Wnioskodawczyni w myśl art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie wymieniono jako przeszkody do opodatkowania w formie karty podatkowej sytuacji, w której mąż pełni funkcję prezesa zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi działalność w tym samym zakresie.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni stwierdziła, że powołanie męża na funkcję prezesa zarządu w planowanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie wyłącza możliwości opodatkowania prowadzonej przez nią jako osobę fizyczną działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2175 ze zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Użyte w ww. ustawie określenie pozarolniczej działalności gospodarczej stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.


Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2393 ze zm.) – ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.


W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego - w warunkach określonych w części VIII tabeli.


Zgodnie z art. 25 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:


  1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie;
  2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli;
  3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne;
  4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej;
  5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie;
  6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym;
  7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Z przedstawionych przepisów wynika, że jedną z przesłanek wyłączających możliwość zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej jest prowadzenie przez małżonka podatnika działalności w tym samym zakresie (art. 25 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej w zakresie lekarskiej praktyki dentystycznej. Wraz z mężem rozważa założenie spółki z o.o., w której będą wspólnikami. Ponadto małżonek Wnioskodawczyni ma zostać prezesem zarządu spółki.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1577, ze zm.), użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.

W myśl art. 12 ww. ustawy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji.

W związku z powyższym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową i posiada osobowość prawną. Zgodnie z art. 201 § 1-3 ww. ustawy zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją. Zarząd składa się z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub ich grona.

Należy zatem stwierdzić, iż w świetle przedstawionych przepisów to spółka kapitałowa prowadzi działalność gospodarczą a nie jej wspólnicy (jak ma to miejsce w przypadku spółek osobowych). W myśl art. 191 § 1 ww. ustawy wspólnicy mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem art. 195 § 1.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródła przychodów ustawodawca wymienia m.in.:


  • działalność wykonywana osobiście ( pkt 2 )
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione pkt 8 lit. a)-c) (pkt 7)


Stosownie do art. 13 pkt 7 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących osób prawnych.

Wynika z tego iż, przychody otrzymywane przez osoby należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących osób prawnych będą stanowiły przychody z działalności wykonywanej osobiście a nie przychody z działalności gospodarczej.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (…). Udział wspólników w zyskach osoby prawnej jest prawem majątkowym zaliczającym się do dochodów ( przychodów ) z kapitałów pieniężnych.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że źródłem przychodów z tytułu udziału w spółce z.o.o. nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz przychody z działalności wykonywanej osobiście lub przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (pkt 7).

Mając na uwadze przedstawione powyżej regulacje oraz okoliczności zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku, objęcie przez małżonka Wnioskodawczyni w założonej przez nich spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowiska prezesa zarządu nie spowoduje uraty prawa do opodatkowania prowadzonej przez niej jako osoby fizycznej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej, gdyż w sytuacji opisanej we wniosku mąż Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj