Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-1.4012.307.2017.1.MJ
z 29 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2017 r. (data wpływu 31 lipca 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury/faktur w związku ze sprzedażą składników majątku wspólnego małżonków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury/faktur w związku ze sprzedażą składników majątku wspólnego małżonków. Wniosek uzupełniono w dniu 16 sierpnia 2017 r. o podpis Wnioskodawcy złożony pod oświadczeniem, o którym mowa w art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą (posiada ziemię i ją uprawia), a także prowadzi działy specjalne produkcji rolnej w zakresie chowu, wylęgu i hodowli drobiu.

Działalność ta obejmuje:

  • chów i hodowle stad reprodukcyjnych, których finalnym produktem jest jajko wylęgowe, które trafia do prowadzonej przez Wnioskodawcę wylęgarni drobiu. Drób wchodzący w skład stad reprodukcyjnych pozostaje w cyklu: odchowu od 1-go dnia życia do 24 tygodnia życia i w cyklu produkcji jaj od 25 tygodnia życia do około 60 tygodnia. Po tym czasie drób ten trafia do ubojni na zewnątrz.
  • wylęgarnię drobiu: jaja z ferm obejmujących wyżej opisane stada reprodukcyjne trafiają do wylęgarni. Cykl wylęgowy trwa 21 dni, po nim wykluwa się pisklę (produkt). Tego samego dnia po wykluciu pisklę jest sprzedawane na zewnątrz hodowcom krajowym jak również do własnych kurników, gdzie odbywa się hodowla brojlerów. Przychody ze sprzedaży piskląt są rozliczane w ramach działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych.
  • tucz brojlerów, który trwa około 42 dni. Po tym okresie kurczęta brojlery są sprzedawane do ubojni.

Z tytułu prowadzonej działalności rolniczej i działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój majątkowej wspólności małżeńskiej. Działalność rolniczą i działy specjalne produkcji rolnej Wnioskodawca prowadzi we własnym imieniu, a nie w imieniu obojga małżonków.

W trakcie prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według norm szacunkowych Wnioskodawca nabywał do majątku wspólnego nieruchomości i inne składniki majątkowe (przykładowo maszyny rolnicze i urządzenia), ponosił wydatki na ulepszenie, remont istniejących składników majątkowych lub na ich wytworzenie. Zawsze tego rodzaju wydatki dokumentowane były fakturami VAT lub rachunkami (gdy sprzedawca nie był podatnikiem VAT) wystawianymi na Wnioskodawcę. Faktury VAT i rachunki nie były wystawiane na małżonkę.

Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedaż niektórych z tych nieruchomości (gruntów wraz z budynkami i budowlami na nich posadowionymi) oraz innych składników majątkowych. Ze względu na przepisy art. 43 ustawy VAT zbycie tych nieruchomości i innych składników majątkowych będzie w większości podlegało efektywnemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%. Małżonka Wnioskodawcy nie jest obecnie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i nie będzie takim czynnym podatnikiem VAT, w dniu dokonania planowanej sprzedaży.

Na tle opisanych wyżej okoliczności i zdarzenia przyszłego polegającego na sprzedaży nieruchomości i innych składników majątkowych powstała potrzeba ustalenia prawidłowości zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT lub faktur VAT wyłącznie przez Wnioskodawcę, pomimo tego, że na gruncie ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nieruchomości te i inne składniki majątkowe wchodzą i będą wchodziły w dniu sprzedaży do majątku wspólnego małżonków, to jest Wnioskodawcy i jego żony.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko, że Wnioskodawca może wystawić fakturę VAT lub faktury VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości i innych składników majątkowych wchodzących do majątku wspólnego małżonków i że takich faktur nie musi wraz z nim wystawiać jego małżonka?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z planowaną sprzedażą może wystawić fakturę VAT lub faktury VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości i innych składników majątkowych wchodzących do majątku wspólnego małżonków, a jego małżonka nie musi wraz z nim wystawiać faktur VAT (ani na całość wartość sprzedaży ani też na połowę wartości sprzedaży danej nieruchomości czy innego składnika majątkowego). Czyli prawidłowe będzie, że jedynym wystawcą faktury VAT lub faktur VAT z tytułu planowanej sprzedaży będzie Wnioskodawca.

W okresie trwania małżeństwa, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej obowiązuje między małżonkami współwłasność łączna (bezułamkowa).

W zakresie dotyczącym nieruchomości i innych składników majątkowych w akcie notarialnym jako sprzedający zostanie wskazany Wnioskodawca. Jego małżonka wyrazi, w formie aktu notarialnego, zgodę na dokonanie tej sprzedaży.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy VAT faktura winna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Przepisy ustawy VAT nie przewidują ujęcia na jednej fakturze VAT jako sprzedawców dwóch osób fizycznych.

Skoro więc małżonka Wnioskodawcy nie będzie w dniu sprzedaży zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, wcześniejsze faktury VAT (lub rachunki) z tytułu nabycia, ulepszenia, remontu lub wytworzenia nieruchomości i innych składników majątkowych, które są planowane do sprzedaży były wystawiane wyłącznie na Wnioskodawcę, a dostawy w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT tych nieruchomości i innych składników majątkowych będzie dokonywał Wnioskodawca jako zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług (za zgodą małżonki), to dopuszczalne i zgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług jest, by tylko Wnioskodawca wystawił fakturę VAT lub faktury VAT na całość wartości sprzedawanych nieruchomości i innych środków trwałych.

Fakt, że dana nieruchomość czy składnik majątkowy wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków nie oznacza, że sprzedaż takiej nieruchomości czy składnika majątkowego musi być udokumentowana dwoma fakturami VAT wystawionymi odrębnie przez każdego z małżonków na połowę wartości sprzedawanego składnika majątkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy wynika, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy lub świadczenie usług, w rozumieniu art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, według art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

W myśl, art. 15 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Na mocy art. 96 ust. 2 ustawy, w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Przepisy ustawy wprowadzają jednocześnie zasadę, że do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uprawniona jest tylko i wyłącznie jedna osoba fizyczna spośród tych, które prowadzą gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego ma takie znaczenie, że wówczas faktury dotyczące tegoż gospodarstwa będą wystawiane na tę właśnie osobę, która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego. Jednocześnie ta sama osoba występować będzie w roli zbywcy (dostawcy) przy sprzedaży.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Z opisu spawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą (posiada ziemię ją uprawia), a także prowadzi działy specjalne produkcji rolnej w zakresie chowu, wylęgu i hodowli drobiu. Z tytułu prowadzonej działalności rolniczej i działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój majątkowej wspólności małżeńskiej. Działalność rolniczą i działy specjalne produkcji rolnej Wnioskodawca prowadzi we własnym imieniu, a nie w imieniu obojga małżonków.

W trakcie prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według norm szacunkowych Wnioskodawca nabywał do majątku wspólnego nieruchomości i inne składniki majątkowe (przykładowo maszyny rolnicze i urządzenia), ponosił wydatki na ulepszenie, remont istniejących składników majątkowych lub na ich wytworzenie. Zawsze tego rodzaju wydatki dokumentowane były fakturami VAT lub rachunkami (gdy sprzedawca nie był podatnikiem VAT) wystawianymi na Wnioskodawcę. Faktury VAT i rachunki nie były wystawiane na małżonkę.

Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedaż niektórych z tych nieruchomości (gruntów wraz z budynkami i budowlami na nich posadowionymi) oraz innych składników majątkowych. Ze względu na przepisy art. 43 ustawy zbycie tych nieruchomości i innych składników majątkowych będzie w większości podlegało efektywnemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%. Małżonka Wnioskodawcy nie jest obecnie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i nie będzie takim czynnym podatnikiem VAT, w dniu dokonania planowanej sprzedaży.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia podmiotu upoważnianego do wystawienia faktury/faktur w związku ze sprzedażą składników majątku wspólnego małżonków.

W świetle art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682) – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

Zgodnie z brzmieniem art. 36 § 1 oraz § 2 cyt. ustawy – oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Wskazać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Należy zauważyć, że żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.

W konsekwencji podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokona czynności podlegającej opodatkowaniu.

Z treści wniosku wynika, że to Wnioskodawca we własnym imieniu prowadzi działalność rolniczą i działy specjalne produkcji rolnej (nie w imieniu obojga małżonków) i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Na cele tej działalności dokonywał zakupów składników majątku, które zamierza sprzedać. Dodatkowo to Wnioskodawca będzie stroną umowy sprzedaży. Zostanie on bowiem wskazany w akcie notarialnym jako sprzedający.

Tym samym w przedmiotowej sytuacji tylko Wnioskodawca wykona czynności podlegające opodatkowaniu działając jako podatnik.

Należy w tym miejscu wskazać, że zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Stosownie do art. 106b ust. 3 ustawy, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,
  2. sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

– jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem, skoro to Wnioskodawca (a nie małżonka Wnioskodawcy) działając jako podatnik dokona czynności podlegających opodatkowaniu, tylko on będzie upoważniony do wystawienia faktury/faktur na podstawie art. 106b ustawy.

Tym samym prawidłowe jest stanowisko, że Wnioskodawca może wystawić fakturę VAT lub faktury VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości i innych składników majątkowych wchodzących do majątku wspólnego małżonków i że takich faktur nie musi wraz z nim wystawiać jego małżonka.

Jednakże wskazać należy, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Wobec powyższego, wydana interpretacja indywidualna jest wiążąca tylko dla Wnioskodawcy i nie wywiera skutku prawnego dla jego małżonki.

Jednocześnie, tut. organ informuje, że zgodnie z przepisem art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Zatem, interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile zaistniały stan faktyczny i projektowane zdarzenie przyszłe pokrywać się będą z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wydana interpretacja straci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj