Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
01114-KDIB4.4015.152.2017.3.BB
z 22 listopada 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 11 września 2017 r. (data wpływu – 15 września 2017 r.), uzupełnionym 07 listopada 2017 r. oraz 13 listopada 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwrotu spadkobierczyni wywłaszczonej nieruchomości –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zwrotu spadkobierczyni wywłaszczonej nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 27 października 2017 r. znak: 0111-KDIB2-2.4011.284.1.AR, 0111-KDIB4.4015.152.2017.2.BB, wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 07 listopada 2017 r. (wniesienie brakującej opłaty) oraz 13 listopada 2017 r. (wpływ pisma uzupełniającego).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 07 października 1987 r. ciotka Wnioskodawczyni została wywłaszczona z nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. Z powodu niewykonania celu wywłaszczeniowego Starosta Skarżyński na podstawie obowiązujących przepisów przystąpił do zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Ponieważ ciotka zmarła 03 kwietnia 1996 r., była bezdzietna i w dniu 07 kwietnia 2002 r. zmarła również jej jedyna siostra (mama Wnioskodawczyni), spadek po ciotce odziedziczyła Wnioskodawczyni.

Prowadzone postępowanie w sprawie zwrotu nieruchomości zostało wstrzymane do czasu doręczenia prawomocnego postanowienia sądowego w sprawie nabycia praw do spadku po zmarłej ciotce. Postanowienie takowe Wnioskodawczyni otrzymała 27 kwietnia 2015 r.; postanowienie uprawomocniło się 19 maja 2015 r.

Po dostarczeniu tego postanowienia do Starostwa, Starosta podjął z urzędu zawieszone postępowanie. W dniu 26 lutego 2016 r. Starosta wydał decyzję zwrotu na rzecz Wnioskodawczyni nieruchomości po ciotce Wnioskodawczyni. Ciotka nie zostawiła testamentu, a jej nieruchomość jest dziedziczona z ustawy.

Po otrzymaniu postanowienia sądowego o nabyciu praw do spadku po ciotce Sędzia pouczyła Wnioskodawczynię o obowiązku zapłacenia podatku od spadku w urzędzie skarbowym.

Po uprawomocnieniu się postanowienia Wnioskodawczyni udała się do Urzędu Skarbowego w B. (tam gdzie mieszka) celem uregulowania podatku. Urzędnik poinformował Wnioskodawczynię, że nie musi płacić żadnego podatku.

Wnioskodawczyni wskazała, że to ona wystąpiła o zwrot opisanej we wniosku wywłaszczonej nieruchomości.

Pod koniec 2013 r. Prezydent Miasta ogłosił (ogłoszenie ważne do 17 grudnia 2013 r.), że poszukuje właścicieli wywłaszczonej działki (własność cioci Wnioskodawczyni) lub ich spadkobierców. Wnioskodawczyni wystąpiła 10 grudnia 2013 r. do Starostwa o zwrot nieruchomości.

W związku z powyższym opisem – po przeformułowaniu – zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku ze zwrotem nieruchomości Wnioskodawczyni ma obowiązek zapłacić podatek od spadków i darowizn?

Zdaniem Wnioskodawczyni nie płaci się podatku od spadków i darowizn, ponieważ zwrot nieruchomości następuje przy jednoczesnym zwrocie przez osobę, która odzyskała nieruchomość, zwaloryzowanego odszkodowania za tą nieruchomość poprzedniemu właścicielowi (w tym wypadku Starostwu Powiatowemu).

Wnioskodawczyni zaznaczyła, że w dniu 27 kwietnia 2015 r. (tj. w dniu wydania postanowienia w sprawie nabycia spadku) ciotka Wnioskodawczyni nie posiadała żadnej nieruchomości. Właścicielem nieruchomości był wówczas Skarb Państwa. Poza tym na tym etapie nie było wiadomo jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie dotyczące zwrotu nieruchomości.

W ocenie Wnioskodawczyni, w związku z tym, że zwrot wywłaszczonej nieruchomości odbywa się poprzez jednoczesny zwrot na rzecz Skarbu Państwa zwaloryzowanego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość to podatek od zwrotu nieruchomości nie jest należny. Wnioskodawczyni dodała, że w jej konkretnym przypadku w związku z faktem, że upłynęło 20 lat od wywłaszczenia i dom, który był usytuowany na zwracanej nieruchomości został zburzony, nie musiała zwracać zwaloryzowanego odszkodowania.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawczyni, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni wyłącznie w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Dodatkowo Organ pragnie zaznaczyć, że ponieważ śmierć spadkodawczyni nastąpiła – jak zostało wskazane we wniosku – 03 kwietnia 1996 r., w niniejszej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514, ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem spadku.

Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zm.).

W myśl art. 922 § 1 tej ustawy przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób.

Z powyższej normy prawnej wynika, że spadkobiercy w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca. Oznacza to, że w skład spadku wchodzą prawa i obowiązki, ale także uzasadnione prawnie nadzieje na nabycie prawa. Prawa majątkowe są składnikiem masy spadkowej dającym nabywcy w drodze dziedziczenia legitymację prawną do występowania z wnioskiem o ich dochodzenie. Takim prawem majątkowym jest m.in. roszczenie o zwrot nieruchomości.

Zgodnie z art. 924 ww. ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast stosownie do przepisu art. 925 tej ustawy spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Prawomocne postanowienie sądu ma natomiast charakter deklaratoryjny i stwierdza jedynie nabycie spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w związku z niewykonaniem celu wywłaszczeniowego otrzymała zwrot wywłaszczonej nieruchomości, której właścicielką była ciotka Wnioskodawczyni. Zwrot został dokonany na rzecz Wnioskodawczyni, jako spadkobierczyni ww. ciotki. O zwrot opisanej nieruchomości wystąpiła Wnioskodawczyni.

Wątpliwość Wnioskodawczyni sprowadza się do zagadnienia czy w związku ze zwrotem tej nieruchomości Wnioskodawczyni ma obowiązek zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości – jak słusznie stwierdziła Wnioskodawczyni – nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Przy czym takie stanowisko nie wynika z faktu, że zwrot nieruchomości następuje przy jednoczesnym zwrocie przez osobę, która odzyskała nieruchomość zwaloryzowanego odszkodowania za tą nieruchomość (którego jak wynika z wniosku – Wnioskodawczyni nie musiała uiszczać) lecz dlatego, że wywłaszczona nieruchomość w dacie nabycia spadku (nabycie to następuje z datą śmierci spadkodawcy) nie weszła do masy spadkowej.

Jednakże Organ pragnie zwrócić uwagę, że w skład masy spadkowej weszło roszczenie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. W związku z tym obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstał z tytułu dziedziczenia prawa majątkowego, a nie z tytułu zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

W związku z tym, że zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Końcowo wskazać należy, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany ani uprawniony do oceny załączonych dokumentów; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj