Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-1.4012.473.2017.3.JP
z 6 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 sierpnia 2017 r. (data wpływu 11 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z 2 listopada 2017 r. (data wpływu 7 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia całej kwoty podatku VAT od nabycia usługi organizacji spotkania integracyjnego dla pracowników oraz nagrody rzeczowej – jest prawidłowe,
  • opodatkowania nieodpłatnych świadczeń zapewnionych pracownikom w ramach spotkania integracyjnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2017r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku VAT od nabycia usługi organizacji spotkania integracyjnego dla handlowców oraz nagrody rzeczowej oraz braku opodatkowania nieodpłatnych świadczeń zapewnionych pracownikom w ramach spotkania integracyjnego. Wniosek został uzupełniony pismem z 2 listopada 2017 r. (data wpływu 7 listopada 2017 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 12 października 2017r. znak: 0111-KDIB2-2.4010.104.7.2017.1.JW, 0111-KDIB3-1.4012.473.2017.2.JP.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka F sp. z o. o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) prowadzi działalność z zakresie sprzedaży systemów mocowań. W związku z profilem działalności Spółka zatrudnia pracowników zajmujących się m.in. handlem.

Z punktu widzenia Wnioskodawcy istotne jest tworzenie właściwych więzi zarówno pomiędzy pracownikami jak również na linii Spółka - pracownicy. W związku z powyższym Spółka nabyła usługę organizacji spotkania integracyjnego dla swoich pracowników. Organizacją spotkania zajęła się profesjonalna agencja eventowa. Głównym celem spotkania było zbudowanie pozytywnych relacji w zespole, w dalszym zakresie wpływające na dalej idącą identyfikację pracowników ze Spółką, zwiększenie efektywności pracy w zespole i wydajność pracowników, a przez to realizację głównego celu Spółki, którym jest rozwój gospodarczy oraz jak największa sprzedaż jej produktów, a w efekcie uzyskanie przychodu. Oprócz tego spotkanie w tej formie przyczynić się miało do wprowadzenia przyjaznej atmosfery w miejscu pracy, pogłębienia wzajemnych relacji pomiędzy pracownikami, usuwanie nieporozumień i ograniczeń w komunikacji w ramach zespołu oraz motywowanie pracowników do sumiennego wykonywania obowiązków służbowych.

W trakcie imprezy integracyjnej uczestnikom zapewniono następujące świadczenia:

  • zakwaterowanie,
  • zajęcia integracyjne,
  • drobne gadżety związane z wyjazdem,
  • napoje i wyżywienie,
  • ubezpieczenie oraz zapewnienia zaplecza sanitarnego i technicznego.

Wnioskodawca nie prowadził szczegółowej ewidencji, pozwalającej na ustalenie, która osoba skorzystała z dostępnych świadczeń i w jakim zakresie. Nabycie usługi organizacji spotkania integracyjnego udokumentowane zostało fakturą wystawioną przez organizatora. Organizator wystawił fakturę VAT na kwotę ryczałtową, tj. bez rozbicia na poszczególne świadczenia.

Jednym z punktów spotkania integracyjnego był konkurs, na potrzeby którego uczestnicy podzieleni zostali na konkurujące ze sobą grupy. Zwycięska grupa pracowników otrzymała nagrodę rzeczową w postaci szkolenia jazdy (z mistrzem rajdowym na torze z Poznaniu). Nie został jeszcze ustalony dokładny termin realizacji nagrody. Koszt nagrody poniesie Spółka. Nabycie nagrody dla pracowników udokumentowane zostanie odrębną fakturą (nie jest objęte fakturą za organizację imprezy).

Pismem z 7 listopada 2017 r. Wnioskodawca uzupełnił opis sprawy wskazując, że nabyte od agencji eventowej towary i usługi są związane wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez Wnioskodawcę. Wydatki na nabycie tych towarów i usług stanowią tzw. koszty ogólne - nie ma możliwości ich przyporządkowania do konkretnej transakcji opodatkowanej. Koszty tego rodzaju obciążają działalność gospodarczą w ten sposób, że są uwzględniane przy kalkulacji ceny czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Udział w spotkaniu był nieodpłatny. Spotkanie integracyjne było związane wyłącznie z działalnością Wnioskodawcy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia całej kwoty podatku VAT od nabycia usługi organizacji spotkania integracyjnego dla handlowców oraz nagrody rzeczowej?
  2. Czy nieodpłatne świadczenia zapewnione pracownikom w ramach spotkania integracyjnego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy. (w zakresie podatku od towarów i usług)

Ad 1.

Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia całej kwoty podatku VAT od nabycia usługi organizacji spotkania integracyjnego dla handlowców oraz nagrody rzeczowej.

W myśl art. 15 ust. 1 uptu, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Art. 86 ust. 1 uptu stanowi, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem dalszych przepisów. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. A uptu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki, tj. gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Zasada ta wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot nie będący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych lub niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że w celu realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek ten może mieć charakter pośredni bądź bezpośredni. Związek pośredni pomiędzy nabywanymi towarami i usługami a prowadzona działalności gospodarczą występuje w szczególności w sytuacjach, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Można o nim mówić, gdy zakup towarów i usług nie wpływa bezpośrednio na uzyskanie obrotu przez podatnika lecz poprzez korzystny wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podatnika obrotów.

Zdaniem Wnioskodawcy, na tle przedstawionego opisu stanu faktycznego będzie mu przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez organizatora spotkania. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek organizowanego spotkania integracyjnego z wykonywaną działalnością. Zorganizowane spotkanie jest wyrazem społecznej odpowiedzialności Wnioskodawcy i dbałości o swoich pracowników, ale przede wszystkim ma się przyczynić do zwiększenia przychodów Spółki poprzez poprawę komunikacji wśród pracowników, zmotywowanie ich do bardziej efektywnej pracy jak również umocnienie pozytywnego wizerunku firmy. Nabyte przez Wnioskodawcę usługi nie będą służyły dalszej odsprzedaży ani nie będą wykorzystywane do wytworzenia towarów i usług będących przedmiotem obrotu, ale wyłącznie pośrednio, poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości wpływać na budowanie pozytywnych relacji pomiędzy Spółką a jej pracownikami, w konsekwencji przyczyni się do generowania przez Wnioskodawcę większego obrotu.

Analogiczne stanowisko zostało wyrażone m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 września 2015 r. sygn. IPPP3/4512-610/15-2/MC. Do nabycia usługi organizacji spotkania integracyjnego, z uwagi, że nie została ona wymieniona w art. 88 uptu, Wnioskodawcy przysługuje prawo odliczenia całego podatku VAT, wykazanego na otrzymanej fakturze, pomimo że względem poszczególnych elementów wchodzących w skład spotkania, nabywanych samodzielnie, podatnikowi nie przysługiwałoby prawo do odliczenia tego podatku.

Ad 2.

Nieodpłatne świadczenia zapewnione pracownikom w ramach spotkania integracyjnego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 8 ust. 2 uptu.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu opodatkowaniu podatkiem od towarów usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Zgodnie natomiast z 8 ust. 2 uptu jako odpłatne świadczenie usług rozumie się również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części. Powyższe zastrzeżenie oznacza, że opodatkowaniu VAT podlega wyłącznie takie nieodpłatne świadczenie usług, które służąc celom osobistym pracowników, ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym, nie ma przy tym żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika, nie służąc mu w jakikolwiek sposób lub służąc mu jedynie w sposób niezamierzony, znikomy. W sytuacji jednak, gdy nabywana usługa realizowana jest w związku z działalnością pracodawcy, dla realizacji celów z nią związanych, wówczas jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT.

Układ korzyści przedstawiony w opisanym stanie faktycznym powoduje, że nabycie przez Wnioskodawcę usługi zorganizowania spotkania integracyjnego związane jest z prowadzonym przedsiębiorstwem, a tym samym nie jest objęte dyspozycją art. 8 ust. 2 uptu, a przez to nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Analogiczne stanowisko prezentowane jest zarówno przez organy podatkowe (interpretacja Dyrektora IS w Warszawie z 12 stycznia 2012 r., sygn. IPPP3/443-1397/11-2/KB), jak i w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych (wyrok WSA w Warszawie z 17 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Wa 1287/07). W tym samym kierunku kieruje się również linia orzecznicza ETS- u, (orzeczenie z dnia 16 października 1997 r. w sprawie C-258/95 pomiędzy Julius Filibeck Sohne GmbH and Co.KG a Finanzamt Neustadt), w którym zaznaczono, że dla prawidłowego ustalenia opodatkowania nieodpłatnej usługi ma znaczenie, kto uzyskuje dominującą korzyść z tego tytułu. Jeżeli pracodawca to świadczenie takie nie jest opodatkowane).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest:

  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia całej kwoty podatku VAT od nabycia usługi organizacji spotkania integracyjnego dla pracowników oraz nagrody rzeczowej,
  • nieprawidłowe w zakresie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń zapewnionych pracownikom w ramach spotkania integracyjnego.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawa o VAT”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów i usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości oraz przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

Powyższe jest zgodne z utrwalonym już orzecznictwem TSUE dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego, np. z wyrokiem TSUE w sprawie C-126/14 (pkt 28), w którym m.in. stwierdzono: „Jednak jak wskazała rzecznik generalna w pkt 33 i 34 opinii, Trybunał przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a transakcją lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy poniesione wydatki należą do kosztów ogólnych tego podatnika i jako takie stanowią elementy cenotwórcze dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Tego rodzaju wydatki mają bowiem bezpośredni i ścisły związek z całością działalności gospodarczej podatnika (podobne wyroki: Investrand, C-435/05, EU:C:2007:87, pkt 24, SKF, C 29/08, EU:C:2009:665, pkt 58)”.

Z powyższych przepisów wynika, że podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług, które zostały przez niego nabyte jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy ich nabyciu a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Aby stwierdzić, czy wymieniona wyżej norma art. 88 ustawy znajduje zastosowanie, w pierwszej kolejności ustalenia wymaga czy dana transakcja podlega opodatkowaniu czy też korzysta ze zwolnienia od podatku lub nie podlega opodatkowaniu.

Jak wyjaśniono, odliczeniu powinien podlegać taki podatek naliczony, który zawarty jest w cenie towarów i usług nabytych w celu wykonania czynności opodatkowanych. Należy zaznaczyć, że nie zawsze możliwe jest wskazanie na ścisłe powiązanie podatku naliczonego z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Ważne jest jednak, by związek ten w chwili dokonywania zakupów był oczywisty, a nabyte towary i usługi muszą w sposób niewątpliwy służyć czynnościom opodatkowanym. Okoliczności towarzyszące konkretnej transakcji zakupu towaru lub usługi powinny wskazywać jednoznacznie, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej lub planowanej przez niego działalności gospodarczej.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, głównym celem spotkania było zbudowanie pozytywnych relacji w zespole, w dalszym zakresie wpływające na dalej idącą identyfikację pracowników ze Spółką, zwiększenie efektywności pracy w zespole i wydajność pracowników, a przez to realizację głównego celu Spółki, którym jest rozwój gospodarczy oraz jak największa sprzedaż jej produktów, a w efekcie uzyskanie przychodu. Oprócz tego spotkanie w tej formie przyczynić się miało do wprowadzenia przyjaznej atmosfery w miejscu pracy, pogłębienia wzajemnych relacji pomiędzy pracownikami, usuwanie nieporozumień i ograniczeń w komunikacji w ramach zespołu oraz motywowanie pracowników do sumiennego wykonywania obowiązków służbowych. Nabyte od agencji eventowej towary i usługi są związane wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez Wnioskodawcę. Wydatki na nabycie tych towarów i usług stanowią tzw. koszty ogólne - nie ma możliwości ich przyporządkowania do konkretnej transakcji opodatkowanej. Koszty tego rodzaju obciążają działalność gospodarczą w ten sposób, że są uwzględniane przy kalkulacji ceny czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spotkanie integracyjne było związane wyłącznie z działalnością Wnioskodawcy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy w odniesieniu do powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usługi organizacji spotkania integracyjnego dla handlowców oraz nagrody rzeczowej, przy założeniu, że nie wystąpią okoliczności przewidziane w art. 88 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Ponadto, Wnioskodawcy powziął wątpliwość w zakresie uznania, czy nieodpłatne świadczenia zapewnione pracownikom w ramach spotkania integracyjnego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Należy wskazać, że w przypadku, gdy świadczenie usług ma charakter nieodpłatny to, co do zasady, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast w świetle art. 8 ust. 1 ustawy – przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również (…).

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Należy nadmienić, że pojęcie podatnika obejmuje swym zakresem podmioty, które dokonują czynności podlegające opodatkowaniu. Ustawodawca określił wskazane pojęcie na tyle szeroko, by w każdym przypadku profesjonalnej aktywności zawodowej, dokonywania czynności opodatkowanych podmiot mógł zostać uznany za podatnika w zakresie tych czynności.

Działalność gospodarcza, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Działalność gospodarcza ma miejsce również wówczas, gdy nie przyniosła ona żadnych widocznych efektów (bez względu na cel i rezultat takiej działalności). Charakterystyka ta pozwala na uznanie, że pojęcie podatnika na gruncie podatku od towarów i usług ma wymiar autonomiczny – niezależny od uregulowań innych aktów normatywnych regulujących stosunki prawnopodatkowe.

Wskazać należy, że w pewnych, ściśle określonych przypadkach wymienionych w treści art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy – za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powołanego przepisu wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione określone warunki:

  • w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa – użycie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz istnienie prawa podatnika do odliczenia – w całości lub w części – podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (warunki te muszą być spełnione łącznie),
  • w przypadku świadczenia usług – świadczenie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W konsekwencji dane nieodpłatne świadczenie usług będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od VAT, jeżeli nie będzie ono się wpisywało w cel prowadzonej działalności gospodarczej podatnika, a podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego

Odnosząc się do powyższego, mając na uwadze powołane przepisy należy wskazać, że głównym celem spotkania było zbudowanie pozytywnych relacji w zespole, w dalszym zakresie wpływające na dalej idącą identyfikację pracowników ze Spółką, zwiększenie efektywności pracy w zespole i wydajność pracowników, a przez to realizację głównego celu Spółki, którym jest rozwój gospodarczy oraz jak największa sprzedaż jej produktów, a w efekcie uzyskanie przychodu.

Czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na ich nieodpłatność oraz fakt, że będą odbywały się w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2, zgodnie z którym nieodpłatne świadczenia zapewnione pracownikom w ramach spotkania integracyjnego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 8 ust. 2 uptu, jest nieprawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretację wydano przy założeniu, że spotkanie integracyjne było związane wyłącznie z działalnością Wnioskodawcy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia od podatku VAT, tj. z działalnością gospodarczą opodatkowana podatkiem VAT.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytań) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, w szczególności w zakresie uznania nabywanej usługi organizacji imprezy integracyjnej za kompleksową oraz prawidłowości jej udokumentowania, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Interpretacja rozstrzyga w zakresie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj