Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1-1.4012.711.2017.1.EA
z 1 grudnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2017 r. (data wpływu 4 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn. „…..”– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Gmina …. jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.

Gmina zamierza przystąpić do realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą „……”. Przedmiotem inwestycji jest budowa ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury rekreacyjnej poprzez zagospodarowanie terenu przy stanicy żeglarskiej ….. w ….. wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Projekt obejmuje wykonanie: ścieżek spacerowych utwardzonych, nawiezienie czarnoziemu pod zieleń niską - trawniki, zamontowanie bramy w ogrodzeniu stanicy, przebudowę ogrodzenia w istniejącym slipie, wykonanie boiska do piłki plażowej, nasadzenia w formie drzew i krzewów, ustawienie ławek parkowych i koszy na śmieci, pogłębienie i skorygowanie nabrzeża fragmentu starorzecza ….. Część działki …. (zgodnie z postanowieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska) zostanie wygrodzona drewnianym ogrodzeniem. Za „wygrodzeniem” zostanie zamontowana tablica informacyjno-edukacyjna (z logo ….), zawierająca informacje: nazwę i mapę obszaru …….. Istniejący zbiornik wodny będący fragmentem starorzecza zostanie pogłębiony, brzegi wyprofilowane z łagodnym spadkiem, pozwalającym na zasiedlenie naturalną roślinnością szuwarową i swobodną migrację płazów. W północno-zachodniej części zaplanowano boisko do piłki plażowej z nawierzchnią z piasku płukanego rzecznego. W ogrodzeniu stanicy zamontowana zostanie brama wjazdowa. Ogrodzenie systemowe z paneli zgrzewanych pomiędzy przedmiotowym terenem i dojściem do kładki zostanie częściowo rozebrane i przesunięte w kierunku południowym zgodnie z projektem zagospodarowania terenu. Wzdłuż alejek zaplanowano ławki parkowe oraz ustawienie koszy na śmieci. Poza terenami utwardzonymi zaplanowano nawiezienie ziemi i obsianie trawą. Zaprojektowana zieleń obejmuje m.in.: krzewy: Berberys, Kalinę, Forsycję, Śnieguliczkę oraz drzewa: Rajską Jabłoń, Brzozę, Lipę, Katalpę Pospolitą, Kasztanowiec, Platan, Tulipanowiec Amerykański, Magnolię Japońską. Dla prawidłowej realizacji zadania konieczne jest zapewnienie nadzoru inwestorskiego.

Umowa przyznania pomocy w ramach poddziałania 19.2 „….” objętego PROW na lata 2014-2020 na operację pt. „….” została zawarta w dniu 21 sierpnia 2017 r. Wkład własny pochodzi z budżetu gminy ….

W związku z realizacją przedmiotowej inwestycji Gmina będzie ponosić wydatki dokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Gminę.

Majątek powstały wskutek realizacji przedmiotowej inwestycji będzie służył zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności nie będzie on wykorzystywany przez Gminę do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT.

Gmina nie będzie pobierała od nikogo żadnych opłat z tytułu korzystania z przedmiotowej infrastruktury.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Gminie ... przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania pod nazwą „….”?


Zdaniem Wnioskodawcy, Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania pod nazwą „…..”.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2017.1221 t.j. z dnia 24 czerwca 2017 r. ze zm.), Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z budową infrastruktury, ponieważ nie będzie ona wykorzystywana przez Gminę do czynności podlegających opodatkowaniu. Przedmiotowa infrastruktura rekreacyjna będzie służyła wyłącznie zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty, a więc wyłącznie realizacji zadań własnych Gminy. Z tytułu jej użytkowania Gmina nie będzie pobierała żadnych opłat. Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie zostanie spełniony, ponieważ nabywane podczas realizacji inwestycji towary i usługi będą służyły do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem, skoro efekty przedmiotowej inwestycji nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją ww. inwestycji.

Tym samym Gmina nie będzie miała prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ….., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj