Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.586.2017.2.JŻ
z 5 stycznia 2018 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2017 r. (data wpływu 31 października 2017 r.), uzupełnionym w dniu 22 listopada 2017 r. (data wpływu 28 listopada 2017 r.), na wezwanie tut. Organu z dnia 14 listopada 2017 r. (skutecznie doręczone w dniu 15 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia od podmiotów posiadających siedzibę działalności gospodarczej w Polsce usług w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia od podmiotów posiadających siedzibę działalności gospodarczej w Polsce usług w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa. Wniosek uzupełniony został w dniu 26 października 2017 r. (data wpływu 31 października 2017 r.), uzupełnionym w dniu 22 listopada 2017 r. (data wpływu 28 listopada 2017 r.), na wezwanie tut. Organu z dnia 14 listopada 2017 r. (skutecznie doręczone w dniu 15 listopada 2017 r.).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług. Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie produkcji i dystrybucji piwa. Dystrybucja wyrobów Spółki dokonywana jest w Polsce i za granicą.


Spółka planuje rozwój sprzedaży zagranicznej. W celu realizacji tych planów Spółka utworzy zagraniczny oddział Spółki na terytorium Wielkiej Brytanii, który pełnić będzie rolę przedstawicielstwa Spółki (dalej: „Przedstawicielstwo”).


Przedstawicielstwo będzie zarejestrowane zgodnie z prawem brytyjskim w tzw. Companies House - stanowiącym odpowiednik polskiego KRS (na moment składnia niniejszego wniosku trwają prace mające na celu rejestrację Przedstawicielstwa). W związku z zarejestrowaniem Przedstawicielstwa nie powstanie nowy podmiot - w świetle prawa brytyjskiego Przedstawicielstwo i Spółka traktowane są jako jeden podmiot.


Cele Przedstawicielstwa to w szczególności (i) prowadzenie działalności marketingowej (promocja produktów Spółki), (ii) poszukiwanie potencjalnych klientów, (iii) stanowienie lokalnego punktu kontaktowego dla klientów z Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej.

Przedstawicielstwo nie będzie prowadzić działalności sprzedażowej na terytorium Wielkiej Brytanii. Ewentualne zawieranie umów sprzedaży (w tym proces negocjacyjny) i wystawianie faktur będzie dokonywane przez właściwych pracowników Spółki, znajdujących się poza strukturą Przedstawicielstwa - czynności w tym zakresie będą podejmowane poza terytorium Wielkiej Brytanii.

Działalność Przedstawicielstwa będzie obsługiwać współpracownik Spółki (dalej: „Współpracownik”). Współpracownik świadczyć będzie na rzecz Spółki usługi w oparciu o umowę o współpracę (umowa cywilnoprawna), bądź też będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Współpracownik nie będzie zaangażowany bezpośrednio w działalność sprzedażową Spółki. Współpracownik w szczególności nie będzie posiadać odpowiedniego umocowania do zawierania umów w przedmiocie podstawowej działalności Spółki, tzn. w zakresie umów sprzedaży piwa.

W związku z utworzeniem Przedstawicielstwa, w celu umożliwienia realizacji zadań przez Przedstawicielstwo, Spółka wynajęła biuro na terytorium Wielkiej Brytanii, które będzie używane przez Współpracownika.


Poza Przedstawicielstwem Spółka nie posiada na terytorium Wielkiej Brytanii żadnej innej infrastruktury gospodarczej, w szczególności magazynów, ani zakładów produkcyjnych.


Spółka nabywa usługi doradcze, które dotyczą działalności Przedstawicielstwa (dalej: „Usługi”). Usługi świadczone są przez podmioty będące podatnikami w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.


W odpowiedzi na wezwanie Organu o wskazanie czy usługi doradcze (Usługi), których dotyczy pytanie są świadczone przez podmioty posiadające siedzibę działalności gospodarczej w Polsce (bądź stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, które to uczestniczy w świadczeniu przedmiotowych usług doradczych), jeśli nie należało wskazać/podać informacje dotyczące podmiotów świadczących usługi doradcze (Usługi), Wnioskodawca poinformował, że usługi zazwyczaj świadczone są przez podmioty posiadające siedzibę działalności gospodarczej w Polsce, ale Wnioskodawca nie może wykluczyć, że będą również świadczone przez podmioty zagraniczne.


W odpowiedzi na pytanie czy usługi doradcze (Usługi), których dotyczy pytanie są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, które znajduje się w innym miejscu niż siedziba działalności gospodarczej Wnioskodawcy, tj. w innym miejscu niż Polska Wnioskodawca wskazał, że z uwagi na następujące okoliczności:

  1. brak odpowiedniego personelu umożliwiającego prowadzenia działalności w przedmiocie dystrybucji i produkcji wyrobów Wnioskodawcy na terytorium Wielkiej Brytanii,
  2. brak zasobów technicznych, infrastruktury technicznej umożliwiającej prowadzenie działalności na terytorium Wielkiej Brytanii w zakresie odpowiadającym zakresowi działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę

zdaniem Wnioskodawcy usługi doradcze (Usługi), których dotyczy pytanie nie są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, które znajduje się w innym miejscu niż siedziba działalności gospodarczej Wnioskodawcy, tj. w innym miejscu niż Polska.


Z uwagi na powyższe okoliczności, zdaniem Wnioskodawcy miejscem świadczenia Usług, których dotyczy pytanie jest miejsce, gdzie Wnioskodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej - tzn. Polska.


Ponadto wskazał, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności wykonuje czynności opodatkowane. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie produkcji i dystrybucji napojów alkoholowych i bezalkoholowych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie oznaczone we wniosku nr 2:


Czy Spółce przysługuje w Polsce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Usług, które są nabywane w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa?


Stanowisko Wnioskodawcy do pytania oznaczonego we wniosku nr 2:


W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zasadą jest, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast jak wynika z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur z tytułu nabycia towarów i usług.

Przepisy ustawy o VAT określają wyjątki od powyższej zasady - w szczególności dotyczy to sytuacji wskazanej w przepisie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawione faktury stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane.


Biorąc pod uwagę powyższe w świetle przepisów ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,
  • nie są to dostawy lub faktury, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT w tym faktury stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane.

Na podstawie art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy ustalenie istnienia stałego miejsca prowadzenia działalności ma istotne znaczenie zarówno dla miejsca opodatkowania usług nabywanych przez podatników jak i w zakresie przypisania prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów usług związanych z dokonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle powołanych przepisów, stwierdzić należy, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Odliczeniu podlega zatem podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Zdaniem Wnioskodawcy istotny jest więc związek tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi, gdyż to do realizacji czynności opodatkowanych mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku świadczenia czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zdaniem Wnioskodawcy dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym należy wskazać, że związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

W opinii Wnioskodawcy o związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary i usługi służą dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Z kolei o związku pośrednim, w opinii Wnioskodawcy, można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Aby można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

Biorąc pod uwagę powyższe, w kontekście związku nabywanych Usług z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę, zdaniem Wnioskodawcy należy wskazać, że Przedstawicielstwo jest elementem wewnętrznej struktury organizacyjnej Spółki służącym rozszerzeniu jej działalności gospodarczej poprzez działania promocyjne i reklamowe. W opinii Wnioskodawcy dokonywanie zakupu Usług dla potrzeb funkcjonowania Przedstawicielstwa, bez względu na jego status organizacyjno-prawny w myśl prawa brytyjskiego, nie przesądza o braku związku z czynnościami opodatkowanymi Spółki.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że nie zawsze związek ten musi być tego rodzaju, by można było przypisać bezpośrednio dany wydatek do konkretnej transakcji opodatkowanej. Związek ten w kontekście możliwości zastosowania odliczenia na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT może być oceniany tylko na gruncie indywidualnie analizowanego przypadku. Nabywane przez Spółkę Usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych co oznacza istnienie relacji pomiędzy czynnościami opodatkowanymi na gruncie ustawy o VAT, a wydatkami poniesionymi dla potrzeb wykonania czynności opodatkowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, Przedstawicielstwo Spółki istnieje w celu zwiększenia sprzedaży opodatkowanej i w konsekwencji dokonania większej ilości czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W konsekwencji zakup Usług dokonywany w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa będzie związany z czynnościami opodatkowanymi Spółki w sposób pośredni.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy Przedstawicielstwo nie uczestniczy w transakcjach, jako stałe miejsce prowadzenia działalności (jak ma to miejsce w danym przypadku) nabywane Usługi powinny być przypisane do Spółki. W związku z czym Spółce powinno przysługiwać w Polsce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabywania Usług dotyczących funkcjonowania Przedstawicielstwa.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, Spółce przysługuje w Polsce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabywania Usług, które są nabywane w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa - gdyż działalność Przedstawicielstwa nie kreuje dla Spółki tzw. stałego miejsca prowadzenia działalności.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

Zatem w sytuacji, gdy zostały wystawione faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których na fakturze nie wykazuje się kwoty podatku, podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w tej fakturze w części dotyczącej tych czynności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca, zarejestrowany czynny podatnik w zakresie podatku od towarów i usług, jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie produkcji i dystrybucji piwa. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie produkcji i dystrybucji napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Dystrybucja wyrobów Spółki dokonywana jest w Polsce i za granicą. Spółka planuje rozwój sprzedaży zagranicznej. W celu realizacji tych planów Spółka utworzy zagraniczny oddział Spółki na terytorium Wielkiej Brytanii, który pełnić będzie rolę przedstawicielstwa Spółki.


Cele Przedstawicielstwa to w szczególności (i) prowadzenie działalności marketingowej (promocja produktów Spółki), (ii) poszukiwanie potencjalnych klientów, (iii) stanowienie lokalnego punktu kontaktowego dla klientów z Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej.


Przedstawicielstwo nie będzie prowadzić działalności sprzedażowej na terytorium Wielkiej Brytanii. Ewentualne zawieranie umów sprzedaży (w tym proces negocjacyjny) i wystawianie faktur będzie dokonywane przez właściwych pracowników Spółki, znajdujących się poza strukturą Przedstawicielstwa - czynności w tym zakresie będą podejmowane poza terytorium Wielkiej Brytanii.

Spółka nabywa usługi doradcze, które dotyczą działalności Przedstawicielstwa. Usługi świadczone są m.in. przez podmioty będące podatnikami w rozumieniu przepisów ustawy, posiadające siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Usługi doradcze (Usługi), których dotyczy pytanie nie są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy, które znajduje się w innym miejscu niż siedziba działalności gospodarczej Wnioskodawcy, tj. w innym miejscu niż Polska.


Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności wykonuje czynności opodatkowane.


Przy tak przedstawionym opisie sprawy, wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia czy Spółce przysługuje w Polsce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Usług, które są nabywane w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa.


Zgodnie z powołanymi przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego prowadzą do wniosku, że w niniejszym przypadku zostaną spełnione warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca jest bowiem zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT oraz nabywane usługi doradcze będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych Wnioskodawcy. Jednocześnie w odniesieniu do nabywanych usług doradczych nie będą zachodziły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy bowiem w analizowanej sprawie przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności Spółki, która znajduje się w Polsce. Tym samym w przedmiotowym przypadku Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług doradczych, które są nabywane na terytorium kraju w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa, gdyż Wnioskodawca spełnia przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy oraz ograniczenie wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy nie ma zastosowania.


Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Ponadto w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należy wskazać, że niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia od podmiotów posiadających siedzibę działalności gospodarczej w Polsce usług w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa, natomiast w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia usług, które są nabywane od podmiotów zagranicznych w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie. Jednocześnie wskazać należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, tj. w zakresie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez Przedstawicielstwo Spółki na terytorium Wielkiej Brytanii zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Tut. Organ informuje również, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania oznaczonego nr 2 w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia od podmiotów posiadających siedzibę działalności gospodarczej w Polsce usług w związku z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisywanym zdarzeniu przyszłym oraz stanowisku nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności kwestii posiadania przez Wnioskodawcę stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj