Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.166.2017.1.IF
z 13 lipca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2017 r. (data wpływu 6 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W 2013 r. Wnioskodawca otrzymał po matce w drodze dziedziczenia testamentowego nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny (dalej: „Nieruchomość"). Nieruchomość stanowiła majątek osobisty Wnioskodawcy. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, przy czym żadnych umów majątkowych małżeńskich nie zawierał.


Wnioskodawca w 2015 r. dokonał sprzedaży ww. Nieruchomości. W wymaganym terminie została złożona informacja w urzędzie skarbowym, że przychód ze sprzedaży Nieruchomości zostanie przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym Nieruchomość została zbyta Wnioskodawca wydatkował cały przychód uzyskany ze sprzedaży Nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, tzn.:

  1. Wnioskodawca przeprowadził remont kuchni i łazienki we własnym lokalu mieszkalnym oraz
  2. w 2016 r. Wnioskodawca nabył udział wynoszący 64/100 części w zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej poza Warszawą (dalej: Udział w nieruchomości). Udział w nieruchomości należy do majątku osobistego Wnioskodawcy.

Wnioskodawca rozważa, aby w przyszłości Udział w nieruchomości przekazać w drodze darowizny do majątku osobistego małżonki.


W związku z takim zamiarem wystąpiły wątpliwości, czy zbycie Udziału w nieruchomości wpływa na wcześniejsze zastosowane zwolnienia z opodatkowania sprzedaży Nieruchomości, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy zbycie w drodze darowizny Udziału w nieruchomości zakupionego w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych będzie mieć wpływ na kwestię wcześniejszego zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie Udziału w nieruchomości, który został nabyty ze środków uzyskanych ze sprzedaży Nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie ma wpływu na wyżej zastosowane zwolnienie, jeśli warunki przewidziane w tym przepisie zostały spełnione.

Zgodnie z przepisem art. 21 pkt 131 ww. ustawy, wolne od opodatkowania są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 2 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

  1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.


Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ogranicza możliwości dysponowania nieruchomością nabytą na własne cele mieszkaniowe. Przepisy ww. ustawy nie przewidują również szczegółowych wymogów co do sposobu realizacji wspomnianego warunku "własnego celu mieszkaniowego". W szczególności ustawodawca nie określił ani konkretnego momentu, ani minimalnego okresu, czy też przedziału czasowego, w którym ów cel powinien zostać zrealizowany. Zbyt daleko idącym ograniczeniem praw podatnika byłoby zatem kwestionowanie prawa do skorzystania z omawianego zwolnienia w przypadku, gdy faktyczna realizacja tego celu już u niego nastąpiła, niezależnie od okresu przez jaki była w istocie wykonywana. Należy wziąć przy tym pod uwagę zmieniające się okoliczności życiowe, zdrowotne, finansowe oraz zawodowe, które niejednokrotnie generują konieczność zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu podatników, a w konsekwencji również zmianę pierwotnych planów co do przeznaczenia posiadanych nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia Nieruchomości korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy pod warunkiem wydatkowania go na własne cele mieszkaniowe Wnioskodawcy, niezależnie od zakresu i długości trwania realizacji przez niego tego celu mieszkaniowego. Jednocześnie, późniejsze zbycie Udziału w nieruchomości nabytego na własne potrzeby mieszkaniowe, nie wpłynie na zwolnienie z podatku, jakie Wnioskodawca uzyskał na skutek wcześniejszego spełnienia warunków ustawowych.


Wnioskodawca podkreśla, że spełnił ustawowe warunki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. w okresie nie dłuższym niż dwa lata od zbycia Nieruchomości począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 2 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia Nieruchomości wydatkował na własne cele mieszkaniowe poprzez:

  1. przeprowadzenie remontu kuchni i łazienki we własnym lokalu mieszkalnym oraz
  2. nabycie Udziału w nieruchomości.

Zatem późniejsze zbycie Udziału w nieruchomości nie wpłynie na ww. zwolnienie.


Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż Wnioskodawca dokonując darowizny Udziału w nieruchomości na rzecz małżonki do jej majątku osobistego, nie utraci prawa do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwestię opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia Nieruchomości w 2015 r. oraz wydatkowanie tego dochodu na tzw. własne cele mieszkaniowe należy ocenić odrębnie niezależnie od dalszych czynności związanych ze zbyciem Udziału w nieruchomości. Zdaniem Wnioskodawcy odrębną czynnością na gruncie prawa podatkowego jest dalsze rozporządzanie nabytym na własne cele mieszkaniowe Udziałem w nieruchomości.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie m in. w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 października 2015 r. (IPTPB2/4511-459/15-2/JR) -„Zaznaczyć należy, że w przypadku gdy podatnik skorzystał z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, tj. przeznaczył i wydatkował przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe poprzez nabycie własności lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, przychód ten w kwocie odpowiadającej udokumentowanym wydatkom na te cele podlega zwolnieniu. Zatem, sprzedaż lokalu mieszkalnego, nabytego w ramach realizacji własnych celów mieszkaniowych nie będzie skutkowała utratą prawa do ulgi na podstawie art. 21 ust. pkt 131 ww. ustawy o ile w rzeczywistości podatnikowi prawo takie przysługiwało"
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 maja 2011 r. (IBPBII/2/415-282/11/NG) -„wnioskodawca będzie miał prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ewentualnego dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nabytej na własne cele mieszkaniowe, oczywiście jeżeli środki uzyskane z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości przeznaczy na cele mieszkaniowe. Należy także stwierdzić, że wnioskodawca nie straci prawa do zwolnienia z opodatkowania środków przeznaczonych na zakup przedmiotowej nieruchomości mającej być przedmiotem sprzedaży, która to nieruchomość została zakupiona na własne cele mieszkaniowe w 2010 r.”.


Podsumowując, według Wnioskodawcy, ma on prawo do rozporządzania Udziałem w nieruchomości w sposób nieograniczony tzn. może ten udział zbyć i czynność ta nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem ustawa nie przewiduje utraty prawa do zwolnienia określonej tym przepisem, w przypadku zbycia nieruchomości (Udziału w nieruchomości) nabytej na własne cele mieszkaniowe, jeśli wszystkie przesłanki aby zastosować ww. zwolnienie zostały spełnione.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie w zakresie wynikającym z postawionego pytania dotyczącego utraty zwolnienia przedmiotowego w przypadku darowizny Udziału w nieruchomości nabytego w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych i nie odnosi się do opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, nabytego w drodze dziedziczenia.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawców interpretacji organów podatkowych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i tylko w tych sprawach są one wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj