Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.154.2017.1.MST
z 2 sierpnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 czerwca 2017 r. (data wpływu 23 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Oddział prawidłowo stosuje klucz przychodowy w celu rozliczania kosztów ogólnego zarządu pomiędzy Oddział a Jednostkę macierzystą (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Oddział prawidłowo stosuje klucz przychodowy w celu rozliczania kosztów ogólnego zarządu pomiędzy Oddział a Jednostkę macierzystą.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (dalej: „Oddział”) jest odziałem szwedzkiej Spółki (dalej: „Jednostka macierzysta”) zlokalizowanym na terytorium Polski, będącym zakładem w rozumieniu art. 5 ust. 1 Konwencji między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów, podpisanej w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r. (dalej: „UPO”).

Oddział jest jednostką samobilansującą, wyodrębnioną organizacyjnie, pozbawioną odrębnej od Jednostki macierzystej osobowości prawnej. Jednostka macierzysta oraz Oddział prowadzą księgi rachunkowe według przepisów właściwych dla miejsca ich siedziby. Oddział prowadzi tym samym księgi rachunkowe w oparciu o przepisy polskiej ustawy o rachunkowości. Jednostka macierzysta poprzez Oddział jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie osiągniętych przychodów na terytorium Polski. Jednostka macierzysta zajmuje się udzielaniem pożyczek.

Docelowym przedmiotem działalności Oddziału są pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.02.Z). Działalność ta, na chwilę obecną, jest na etapie początkowego rozwoju i nie generuje przychodów dla Oddziału. Poza w/w Oddział zajmuje się działalnością wspomagającą działalność Jednostki macierzystej w postaci świadczenia usług informatycznych. Usługi informatyczne świadczone są przez zatrudnionych w Oddziale na umowę o pracę informatyków i polegają na pracach mających na celu rozwój oraz rozbudowę funkcjonalności systemu informatycznego Jednostki macierzystej, a docelowo także Oddziału, służącego do sprawnego prowadzenia działalności pożyczkowej. Część usług informatycznych świadczonych przez Oddział na rzecz Jednostki macierzystej jest dalej przez nią odsprzedawanych na rzecz spółek od niej zależnych.

Oddział w prowadzonej przez siebie ewidencji księgowej agreguje ponoszone koszty w podziale na realizowane projekty. W ewidencji księgowej wyróżnione są projekty świadczonych usług informatycznych zarówno bezpośrednio na rzecz Jednostki macierzystej jak i pośrednio na rzecz spółek zależnych. Bezpośrednimi kosztami Oddziału związanymi z realizowanymi projektami informatycznymi są m.in. koszty wynagrodzeń informatyków, koszty wykorzystania sprzętu komputerowego, zakupu licencji oraz zakupy dokonywane od podwykonawców, a także koszty delegacji pracowników. Odrębnej agregacji podlegają koszty ponoszone bezpośrednio w związku z organizacją działalności pożyczkowej Oddziału. Koszty pośrednie w postaci kosztów ogólnego zarządu i administracji, związane z utrzymaniem Oddziału, obejmujące w szczególności koszty wynajmu pomieszczeń, obsługi księgowej oraz koszty utrzymania kadry zarządczej Oddziału również podlegają wyodrębnieniu w ramach prowadzonej ewidencji księgowej.

W związku z powyżej opisanym zakresem działalności Oddziału, przyjął on następujące zasady rozliczeń z Jednostką macierzystą:

  1. Oddział obciąża Jednostkę macierzystą pełnymi bezpośrednimi kosztami projektów informatycznych realizowanych na jej rzecz oraz częścią pośrednich kosztów ogólnego zarządu, które przyporządkować można do tego rodzaju działalności bez doliczania do tych kosztów z tego tytułu marży,
  2. Oddział obciąża Jednostkę macierzystą pełnymi bezpośrednimi kosztami projektów informatycznych realizowanych na jej rzecz, które ona następnie przeznacza do odsprzedaży oraz częścią pośrednich kosztów ogólnego zarządu, które przyporządkować można do tego rodzaju działalności, z doliczeniem do tych kosztów tzw. marży rynkowej.

Oddział założył, że koszty ogólnego zarządu, o których mowa powyżej, będą rozliczenie pomiędzy Oddział a Jednostkę macierzystą wg klucza generowanych przez Oddział przychodów odpowiednio z tytułu działalności pożyczkowej i z tytułu świadczonych wewnętrznych usług informatycznych.

W związku z brakiem w bieżącym okresie przychodów z działalności pożyczkowej, Oddział obciąża Jednostkę macierzystą pełnymi kosztami ogólnego zarządu i administracji jakie ponosi.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Oddział prawidłowo stosuje klucz przychodowy w celu rozliczania kosztów ogólnego zarządu pomiędzy Oddział a Jednostkę macierzystą, zważywszy ze działalność pożyczkowa w okresie organizacji nie generuje dla Oddziału przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, wysokość generowanych przez Oddział kosztów ogólnego zarządu uzależniona jest od skali jego działalności. W obecnym stadium rozwoju Oddziału, świadczone wewnętrznie usługi informatyczne stanowią znacząco większy element aktywności gospodarczej Podmiotu niż docelowa działalność pożyczkowa, a tym samym są źródłem generowania przez Oddział wyższych kosztów ogólnego zarządu w stosunku do tych, które byłyby generowane, gdyby działalność Oddziału została ograniczona tylko do działalności pożyczkowej. W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy, koszty ogólnego zarządu powinny być częściowo alokowane do Jednostki macierzystej, ze względu na fakt, że powstają w efekcie świadczonych na jej rzecz usług wewnętrznych.

Kosztów ogólnego zarządu nie da się bezpośrednio przypisać do konkretnych realizowanych przez Oddział projektów. W rezultacie, do ich rozliczenia zastosowano art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.). Art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

W efekcie założono rozliczenie kosztów ogólnego zarządu Oddziału pomiędzy Oddział a Jednostkę macierzystą wg klucza generowanych przez Oddział przychodów odpowiednio z tytułu działalności pożyczkowej i z tytułu świadczonych wewnętrznych usług informatycznych. W ocenie Wnioskodawcy, fakt, że działalność pożyczkowa nie generuje obecnie przychodów dla Oddziału nie dyskwalifikuje zastosowanej przez Oddział metody rozliczania kosztów ogólnego zarządu według klucza przychodowego, a jedynie ma wpływ na ich alokację.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj