Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-973/11-2/MK
z 12 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-973/11-2/MK
Data
2011.10.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
pakiet
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego wykazanej na fakturze VAT, która obejmuje wynagrodzenie za opisany we wniosku Pakiet Konferencyjny?



Wniosek ORD-IN 680 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2011 r. (data wpływu 12.07.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w związku z zakupem pakietu konferencyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.07.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w związku zakupem pakietu konferencyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

W roku 2012 w Polsce i na Ukrainie odbędzie się Finałowy Turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (dalej: „Turniej”). Właścicielem wszelkich praw do Turnieju jest Unia Europejskich Związków Piłkarskich z siedzibą w Szwajcarii (dalej UEFA) Głównym partnerem UEFA w Polsce w zakresie organizacji Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej (dalej PZPN) który podpisał z UEFA umowę określającą podział obowiązków przy organizacji Turnieju (tzw. „Staging Agreement”). Do realizacji swoich obowiązków wynikających z Umowy o przeprowadzenie Turnieju (tzw. Staging Agreement) PZPN w uzgodnieniu z UEFA powołał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”), w której PZPN objął 100% udziałów. Jest to spółka celowa i jej głównym celem działalności jest przygotowanie, organizacja i przeprowadzenie we współdziałaniu z UEFA Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

Spółka zawarła z UEFA Umowę o Świadczenie Usług, która szeroko określa obowiązki Spółki (jako zleceniobiorcy) opisane w umowie jako „zorganizowanie i przeprowadzenie Turnieju w Polsce”.

Spółka celem właściwego przygotowania i przeprowadzenia na terenie Polski Turnieju organizuje różnego rodzaju spotkania (np. spotkania z podwykonawcami, którzy będą świadczyć usługi niezbędne do organizacji Turnieju, spotkania z przedstawicielami Miast Gospodarzy, spotkania wewnętrzne z przedstawicielami UEFA itp.), konferencje (np. konferencje prasowe przy udziale dziennikarzy), imprezy towarzyszące organizacji Turnieju (takie jak np. losowanie grup eliminacyjnych, prezentacja oficjalnej maskotki Turnieju, itp.), szkolenia (np. szkolenia dla firm zewnętrznych zaangażowanych przy organizacji Turnieju, szkolenia wewnętrzne dla pracowników firmy, itp.). Spotkania, imprezy, konferencje czy szkolenia odbywają się na terenie całej Polski. Organizowane są między innymi w specjalnie wynajętych na ten cel salach (salach konferencyjnych znajdujących się w biurowcach, w hotelach, czy innych miejscach.

Zdarza się, że firma, która oferuje Spółce salę do wynajęcia, oferuje również inne usługi np. wynajem sprzętu nagłaśniającego, audiowizualnego, itp., zapewnienie uczestnikom danego spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy) poczęstunku w postaci np. kawy, herbaty, zimnych napojów, przekąsek, czy obiadu. W takim wypadku wynagrodzenie, które ma uiścić Spółka, jest ustalane w łącznej kwocie i obejmuje różne, kompleksowe usługi związane ze zorganizowaniem spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy) zwane dalej „Pakietem Konferencyjnym”. Innymi słowy Spółka nabywa usługi kompleksowe jako Pakiet Konferencyjny, który obejmuje wynajem sali wraz z odpowiednim sprzętem oraz zapewnienie uczestnikom poczęstunku. W ramach Pakietu Konferencyjnego Spółka może również mieć zapewnioną pomoc techniczną (np. w razie awarii sprzętu nagłaśniającego, czy audiowizualnego), czy obsługę kelnerską (osoby, które zajmują się podawaniem posiłków, zapewnieniem czystych naczyń, wymianą termosów z kawą, czy herbatą, itp.). Może się zdarzyć, że wynagrodzenie za Pakiet Konferencyjny obejmuje również opłatę za zapewnienie uczestnikom spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy) noclegu (opłata za hotel).

Wynagrodzenie za Pakiet Konferencyjny zazwyczaj uzależnione jest od liczby uczestników danego spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy) . Przykładowo wynagrodzenie określone zostaje jako kwota 150 zł za jedną osobę.

Spółka otrzymuje fakturę obejmującą wynagrodzenie za Pakiet Konferencyjny. Wynagrodzenie to jest ustalane łącznie. Innymi słowy Spółka nie wie, jaka część opłaty uiszczana jest tytułem wynajmu sali, czy sprzętu, a jaka dotyczy wyżywienia zapewnionego uczestnikom danego spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy), czy opłaty za nocleg. Wystawca faktury opodatkowuje należne mu wynagrodzenie 23% stawką VAT.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego wykazanej na fakturze VAT, która obejmuje wynagrodzenie za opisany we wniosku Pakiet Konferencyjny...

Stanowisko podatnika:

Spółka uważa, że ma prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT, która obejmuje łączne wynagrodzenie za różne usługi wykonane w ramach Pakietu Konferencyjnego.

Uzasadnienie:

Nabywając Pakiet Konferencyjny Spółka nabywa jedną, kompleksową usługę związaną z organizacją danego spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy). Taki pogląd znajduje uzasadnienie w wyrokach ETS wydawanych w sprawie C-111/05 (Aktiebolaget NN przeciwko Skatteyerket), C-41/04 (Leyob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Staatssecretaris van Financien) C-349/96 (Card Protection Plan Ltd przeciwko Commissioners of Customs and Excise) czy też C-231/94 (Faaborg Gelting Linien A/S przeciwko Finanzamt Flensenburg) Zdaniem ETS z kompleksowością usługi mamy do czynienia wówczas, gdy dane czynności składające się na transakcję w aspekcie gospodarczym obiektywnie tworzą jedną całość. Nie są one niezależne od siebie, przy czym na co zwracał uwagę ETS – „niezależne” to nie to samo co „dające się wyodrębnić”. ETS wielokrotnie podkreślał ze nie można w sposób sztuczny rozdzielać usługi świadczonej kompleksowo.

W przedmiotowej sprawie Spółka - zlecając firmom zewnętrznym organizację spotkań (szkolenia, konferencji, imprezy) - zainteresowana jest uzyskaniem kompleksowego świadczenia, a nie szeregu świadczeń. Świadczeniem głównym, które powinno rozstrzygać kwalifikację czynności na gruncie Ustawy VAT, jest organizacja spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy). Wszelkie świadczenia wchodzące w skład Pakietu Konferencyjnego (np. usługi gastronomiczne, czy usługi hotelowe tj. zapewnienie uczestnikom noclegu) są powiązane ze świadczeniem głównym i zarazem warunkują jego prawidłowe wykonanie (są usługami pomocniczymi). Taka konstatacja znajduje odzwierciedlenie w treści otrzymywanych przez Spółkę faktur VAT, w których kwota wynagrodzenia za Pakiet Konferencyjny określona jest łącznie (nie jest dzielona na poszczególne usługi) i w całości jest opodatkowana 23% stawką VAT. Za kompleksowym charakterem usługi organizacji konferencji opowiedział się między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 20 kwietnia 2011 r. znak IPPP3/443-42/11-4/IB. Zdaniem tego organu podatkowego: „w przedmiotowej sprawie można mówić o jednym świadczeniu głównym — organizacji konferencji, na które składają się inne świadczenia pomocnicze, w tym usługi hotelowe, wynajmu sali konferencyjnej, czy usługi gastronomiczne. Jak sam bowiem wskazał Wnioskodawca, usługi hotelowe mają stanowić jedynie rozszerzający element całościowej usługi >>organizacji konferencji<<. Ponadto z opisu sprawy nie wynika, aby poszczególne elementy wymienione powyżej, stanowiące usługi o charakterze pomocniczym do usługi głównej, były przedmiotem odrębnego świadczenia.”

O tym, że usługi nabywane w ramach Pakietu Konferencyjnego powinny być uznane za usługi kompleksowe przekonane są również inne organy podatkowe. Zwracają one uwagę, że przy nabywaniu tego rodzaju usługi kompleksowej zastosowania nie znajdą wyłączenia odliczenia zawarte w katalogu z art. 88 ust 1 Ustawy VAT, a zwłaszcza w punkcie 4 tego przepisu.

Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 3 sierpnia 2010 r., znak IBPP4/443-963/10/EJ stwierdził:

„W zakresie odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usługi organizacji szkolenia należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawca zawarł ze świadczącym usługi umowę o nabyciu usługi kompleksowej (usługi organizacji szkolenia, składającej się z kilku innych usług tj. usługi gastronomicznej usługi hotelowej usługi wynajmu sali) i w związku z tą usługą otrzyma zbiorczą fakturę (za kompleksową organizację szkolenia) to brak jest podstaw do stosowania ograniczenia w prawie do odliczenia wynikającego z cyt. wyżej regulacji art. 88 ust. 1 pkt 4 lit b.”

Ww. organ analogiczne stanowisko wyraził również w Interpretacji z dnia 5 października 2010 r., znak IBPP1/443-933/10/EA:

„Podkreślenia wymaga fakt, że w świetle powołanego art. 88 ust 1 pkt 4 ustawy o VAT podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych - co do zasady - nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji konferencji, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne.”

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w interpretacji z dnia 30 listopada 2010 r., znak ITPP1/443-892/10/AT, stwierdził natomiast:

„skoro wydatki związane z organizacją opisanej we wniosku konferencji dotyczą nabycia przez Spółkę usługi, w ramach której zapewnione zostaną: sale wykładowe, miejsce na postawienie stoiska firmowego Spółki, wyżywienie i nocleg dla uczestników konferencji oraz inne wydatki związane z uczestnictwem kontrahentów w konferencji i konferencja ta związana będzie z działalnością opodatkowaną Spółki, a usługa ta udokumentowana zostanie fakturą, bądź fakturami VAT, dokumentującymi nabycie usługi kompleksowej, nie zaś usług noclegowych i gastronomicznych (art. 88 ust 1 pkt 4 ustawy), to Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tych (otrzymanych) faktur w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile nie wystąpią inne okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy.”

Spółka pragnie zwrócić również uwagę na interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 listopada 2008 r., znak IPPP1/443-1531/08-4/AK, z dnia 2 marca 2009 r. znak IPPP1/443-2196/08-4/AK. Organ ten wyraził następujące stanowisko:

„stwierdzić należy, iż nabywane przez Spółkę usługi organizacji konferencji/szkolenia należy zaliczyć do usług złożonych, składających się z kombinacji różnych czynności. Można bowiem w powyższych okolicznościach mówić o jednym świadczeniu głównym — organizacji konferencji/szkolenia, na które składają się inne świadczenia pomocnicze, zakwaterowanie w hotelu, wynajem sal konferencyjnych. Dlatego też nabywane przez Wnioskodawcę usługi w zakresie organizacji szkolenia/konferencji można uznać za usługi kompleksowe, gdzie usługę zasadniczą stanowi organizacja szkolenia/konferencji, zaś inne czynności składające się na usługę główną są traktowane jako usługi pomocnicze. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie wynika ponadto, aby poszczególne ww. elementy, stanowiące usługi o charakterze pomocniczym do usługi głównej, były przedmiotem odrębnego świadczenia (...) Zatem na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy, w stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, stwierdzić należy, iż przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach z tytułu zakupu kompleksowej usługi organizacji wyjazdu szkoleniowo - integracyjnego, gdyż nabywane przez Spółkę usługi są związane z czynnościami opodatkowanymi przez nią wykonywanymi.”

Na poparcie swojego stanowiska Spółka wskazuje również na inne interpretacje np. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 maja 2010 r., znak IBPP2/443-169/10/ASz; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 października 2010 r., znak IPPP2/443-676/10-4/KOM; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 listopada 2010 r., znak IPPP1-443-872/10-4/BS.

Odnosząc się do kwestii samego prawa do odliczenia podatku VAT Spółka zwraca uwagę, że zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Art. 86 ust 8 pkt 1 Ustawy VAT stanowi natomiast, że podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeśli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Jak była o tym mowa, usługa wykonywana przez Spółkę na rzecz UEFA, polegająca na organizacji i promocji Turnieju, stanowi usługę opodatkowaną VAT. Miejscem świadczenia tej usługi będzie Polska lub Szwajcaria. Miejsce opodatkowania VAT usługi nie wpływa jednak na prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z jej wykonaniem. Innymi słowy, niezależnie od tego, czy usługa będzie podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce, czy w Szwajcarii, Spółka - co do zasady - będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z jej wykonaniem. Organizowane przez Spółkę spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy) służą bowiem prawidłowemu wykonaniu usługi na rzecz UEFA.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. nr 177, poz. 1054 z 2011 r.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług – w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Generalna zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. W przepisie tym wskazano, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy ponadto wskazać, iż pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, to przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują wiele sytuacji, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

I tak, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, iż w niniejszej sprawie najistotniejszą kwestią jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) wynika, że Spółka celem właściwego przygotowania i przeprowadzenia na terenie Polski Turnieju organizuje różnego rodzaju spotkania. Zdarza się, że firma, która oferuje Spółce salę do wynajęcia, oferuje również inne usługi np. wynajem sprzętu nagłaśniającego, audiowizualnego, itp., zapewnienie uczestnikom danego spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy) poczęstunku w postaci np. kawy, herbaty, zimnych napojów, przekąsek, czy obiadu. W takim wypadku wynagrodzenie, które ma uiścić Spółka, jest ustalane w łącznej kwocie i obejmuje różne, kompleksowe usługi związane ze zorganizowaniem spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy) zwane dalej „Pakietem Konferencyjnym”. Innymi słowy Spółka nabywa usługi kompleksowe jako Pakiet Konferencyjny, który obejmuje wynajem sali wraz z odpowiednim sprzętem oraz zapewnienie uczestnikom poczęstunku. W ramach Pakietu Konferencyjnego Spółka może również mieć zapewnioną pomoc techniczną (np. w razie awarii sprzętu nagłaśniającego, czy audiowizualnego), czy obsługę kelnerską (osoby, które zajmują się podawaniem posiłków, zapewnieniem czystych naczyń, wymianą termosów z kawą, czy herbatą, itp.). Może się zdarzyć, że wynagrodzenie za Pakiet Konferencyjny obejmuje również opłatę za zapewnienie uczestnikom spotkania (szkolenia, konferencji, imprezy) noclegu (opłata za hotel). Spółka otrzymuje fakturę obejmującą wynagrodzenie za Pakiet Konferencyjny. Wynagrodzenie to jest ustalane łącznie. Innymi słowy Spółka nie wie, jaka część opłaty uiszczana jest tytułem wynajmu sali, czy sprzętu, a jaka dotyczy wyżywienia zapewnionego uczestnikom danego spotkania, czy opłaty za nocleg. Wystawca faktury opodatkowuje należne mu wynagrodzenie 23% stawką VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi możliwość skorzystania z prawa do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego, wykazanej na fakturze VAT, która obejmuje wynagrodzenie za opisany we wniosku Pakiet Konferencyjny.

Dla rozstrzygnięcia niniejszych wątpliwości sformułowanych na gruncie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b, istotne znaczenie ma fakt, jakiego rodzaju usługi Wnioskodawca faktycznie nabywa i do jakich czynności są one wykorzystywane.

Zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem w skutecznym wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa, oraz przedstawione zdarzenie przyszłe należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie można mówić o jednym świadczeniu głównym – organizacji konferencji, na które składają się inne świadczenia pomocnicze, w tym usługi noclegowe, wynajmu sali konferencyjnej, czy usługi gastronomiczne. Jak sam bowiem wskazał Wnioskodawca, w niektórych przypadkach nabywa on od jednego kontrahenta usługi obejmujące wynajem sali, sprzętu nagłaśniającego, audiowizualnego, itp., zapewnienia uczestnikom danego spotkania poczęstunku w postaci kawy, herbaty, zimnych napojów, przekąsek, czy obiadu, a także w zapewnienia uczestnikom spotkania noclegu, określane jako „Pakiet Konferencyjny”.

Reasumując, w związku z nabyciem przedmiotowej usługi określanej jako „Pakiet Konferencyjny” udokumentowanej fakturą wykazującą nabycie usługi kompleksowej, nie zaś noclegowej czy gastronomicznej, zastosowania nie znajdzie art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b. Wnioskodawcy przysługiwać więc będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nabywane usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a także nie zajdą inne okoliczności wskazane w art. 88 ustawy.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy dotyczących prawa do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT dokumentującej przedmiotowe usługi, których miejscem świadczenia będzie terytorium Szwajcarii, przywołać należy art. 86 ust 6 pkt 1 ustawy o VAT w myśl, którego podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, m.in. jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju i kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Tak więc przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy uzależnia możliwość skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od spełnienia łącznie wskazanych w tym przepisie warunków, a mianowicie:

  • kwota podatku naliczonego, która ma obniżać kwotę podatku należnego, musi być związana z importowanymi lub nabywanymi towarami i usługami, które dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,
  • podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W związku z powyższym Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, związanego ze świadczeniem ww. usług na rzecz zleceniodawcy w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi, dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego — stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj