Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT3.4011.155.2017.3.KC
z 11 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2017 r. (data wpływu 14 czerwca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lipca 2017 r. (data wpływu 26 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2017 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 7 lipca 2017 r., nr 0113-KDIPT3.4011.155.2017.1.KC, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 7 lipca 2017 r. (data doręczenia 17 lipca 2017 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 24 lipca 2017 r. (data wpływu 26 lipca 2017 r.), nadanym za pośrednictwem placówki pocztowej w dniu 24 lipca 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W związku z pełnieniem funkcji proboszcza, Wnioskodawca jest płatnikiem zryczałtowanego podatku od osób duchownych. Kwota podatku ustalana jest corocznie decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego na dany rok podatkowy z kwartalnie określonymi terminami płatności i wysokością ryczałtu za poszczególne kwartały roku podatkowego (do 20-go dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, a za IV kwartał do 28 grudnia). Zgodnie z art. 44 ust. 1 i 2, kwotę ryczałtu podlegającego wpłacie do Urzędu Skarbowego obniża się o 7,75% składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w danym kwartale.

Wnioskodawca w 2016 r. zapłacił składki na ubezpieczenie zdrowotne za cały rok 2016 w listopadzie 2016 r. (tj. w IV kwartale 2016 r.) i odliczył je od ryczałtu należnego za rok 2016, wykazując w PIT-19A kwotę opłaconej składki w poz. 23 i 24 oraz odliczonej składki w poz. 28 i 29.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca opłacając składki na ubezpieczenie zdrowotne za cały rok w IV kwartale 2016 r. miał prawo do odliczenia ich w danym roku podatkowym od kwoty podatku należnego za ten rok, czy też mógł odliczyć je jedynie do wysokości ryczałtu za IV kwartał 2016 r., tracąc prawo do odliczenia zapłaconych kwot składek należnych za miesiące od stycznia do września 2016 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, zryczałtowany podatek od przychodów osób duchownych jest należny za rok podatkowy (co wskazuje art. 46 ust. 1 ustawy) i zgodnie z art. 44 ust. 5 ma On prawo do obniżenia go o opłacone w danym roku składki na ubezpieczenie zdrowotne, wykazując w PIT-19A kwoty zapłaconych i odliczonych składek zgodnie ze stanem faktycznym w podziale na poszczególne kwartały roku podatkowego. Prawo do obniżenia zryczałtowanego podatku o kwotę zapłaconych w roku podatkowym składek, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, daje również art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne w jednym kwartale roku podatkowego nie odbiera Wnioskodawcy prawa do obniżenia kwoty ryczałtu o zapłacone w tym samym roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r., poz. 2180, z późn. zm.), osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim, opłacają od tych przychodów podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów osób duchownych, zwany dalej „ryczałtem”.

Ryczałt ten, w myśl art. 44 ust. 1 ww. ustawy, ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych bezpośrednio przez osobę duchowną w kwartale, za jaki uiszczany jest ryczałt, o ile składka ta nie została odliczona od podatku dochodowego.

Natomiast, w myśl art. 44 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), o którą zmniejsza się stawkę ryczałtu od przychodów osób duchownych, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, określonej w odrębnych przepisach. Stosownie do treści ust. 3 tego artykułu, wysokość wydatków na cele, o których mowa w ust. 1, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Zgodnie z art. 44 ust. 4 cytowanej ustawy, do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym osoba duchowna jest obowiązana złożyć w urzędzie skarbowym, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim wykonuje swoje zadania, roczną deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zapłaconej i odliczonej od ryczałtu w poszczególnych kwartałach.

Z przytoczonego powyżej art. 44 ust. 4 cyt. ustawy wynika, że podatnik powinien w deklaracji wykazać składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwartale ich poniesienia i odliczenia. Nie ma możliwości odliczenia od podatku składki należnej, ale nie zapłaconej. Nie ma też możliwości odliczenia składki zapłaconej w innym kwartale.

Przepisy ust. 1-4 i art. 47 stosuje się do składek, o których mowa w art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym. Przepis art. 27b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym stosuje się odpowiednio (art. 44 ust. 5 ww. ustawy).

W myśl art. 46 ust. 1 ww. ustawy, naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim, zwany dalej „właściwym naczelnikiem urzędu skarbowego”, wydaje decyzję ustalającą wysokość ryczałtu, odrębnie na każdy rok podatkowy.

Zgodnie z art. 47 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby duchowne opłacają ryczałt, pomniejszony o zapłaconą w kwartale składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), bez wezwania – w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, a za czwarty kwartał – do dnia 28 grudnia roku podatkowego, na rachunek urzędu skarbowego.

Wskazać należy, że zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1793, z późn. zm.), składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu:

  1. od podatku dochodowego od osób fizycznych – na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  2. od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych – na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 930, z późn. zm.) .

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w art. 44 ust. 2 określa jedynie procentową wartość opłacanej przez osobę duchowną składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się stawkę ryczałtu od przychodów osób duchownych, ustalając ją jako 7,75% wysokości podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne określonej w odrębnych przepisach.

Biorąc powyższe pod uwagę, aby podatnik mógł dokonać obniżenia podatku o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, istotnym jest spełnienie dwóch warunków:

  • składka powinna być opłacana zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, oraz
  • powinna być opłacona bezpośrednio przez osobę duchowną w kwartale, za jaki uiszczany jest ryczałt, o ile składka nie została odliczona od podatku dochodowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest płatnikiem zryczałtowanego podatku od osób duchownych. Kwota podatku ustalana jest corocznie z kwartalnie określonymi terminami płatności i wysokością ryczałtu za poszczególne kwartały roku podatkowego. Wnioskodawca w 2016 r. zapłacił składki na ubezpieczenie zdrowotne za cały rok 2016 w listopadzie 2016 r. (tj. w IV kwartale 2016 r.) i odliczył je od ryczałtu należnego za rok 2016, wykazując w PIT-19A kwotę opłaconej składki w poz. 23 i 24 oraz odliczonej składki w poz. 28 i 29.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że Wnioskodawca opłacając składkę na ubezpieczenie zdrowotne za cały 2016 r. w listopadzie 2016 r., tj. w IV kwartale 2016 r. miał prawo do odliczenia ww. składki zdrowotnej, nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki, od ryczałtu za IV kwartał 2016 r.

Zatem, skoro Wnioskodawca dokonał zapłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne za cały rok 2016 w IV kwartale 2016 r. nie miał On prawa do obniżenia ryczałtu opłaconego w poprzednich kwartałach 2016 r. o kwotę składek zdrowotnych należnych za poprzednie kwartały a zapłaconych dopiero w listopadzie 2016 r.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym ma On prawo do obniżenia ryczałtu o opłacone w danym roku składki na ubezpieczenie zdrowotne, wykazując w PIT-19A kwoty zapłaconych i odliczonych składek zgodnie ze stanem faktycznym w podziale na poszczególne kwartały roku podatkowego, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj