Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1183/11/LSz
z 14 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1183/11/LSz
Data
2011.10.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
budynek
dostawa
faktura
korekta
nieruchomość zabudowana


Istota interpretacji
Przekazanie lokalu na własne cele osobiste Wnioskodawcy stanowi odpłatną dostawę towarów, która korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W przypadku dostawy (nieodpłatnego przekazania) zwolnionej z podatku VAT, której przedmiotem jest lokal zakupiony w 2001r., korekta podatku naliczonego nie będzie dokonywana, zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2011r. (data wpływu 15 lipca 2011r.) uzupełnione pismem z dnia 13 października 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy przekazanie lokalu handlowego na cele osobiste Wnioskodawcy będzie zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT oraz w zakresie obowiązku dokonania korekty kwoty podatku naliczonego z tytułu przekazania tego lokalu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2011r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 13 października 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy przekazanie lokalu handlowego na cele osobiste Wnioskodawcy będzie zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT oraz w zakresie obowiązku dokonania korekty kwoty podatku naliczonego z tytułu przekazania tego lokalu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (ewidencja podatkowa w formie książki przychodów i rozchodów). Przeważającą działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę jest produkcja odzieży wierzchniej. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 27 grudnia 2001r. Wnioskodawca zakupił za pieniądze pochodzące z majątku odrębnego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej lokal użytkowy. Kupno lokalu zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez sprzedawcę - spółkę deweloperską - ze stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Podatek VAT od kupna lokalu został odliczony w całości. Lokal został ujęty w ewidencji środków trwałych i jest amortyzowany. Początkowo zakupiony lokal był wykorzystywany jako lokal handlowy, w którym Wnioskodawca eksponował i sprzedawał towary. Od połowy 2002 roku, z uwagi na to, iż wykorzystywanie tej nieruchomości jako lokalu handlowego nie było ekonomicznie opłacalne, Wnioskodawca podjął decyzję o wynajmie nieruchomości innym podmiotom gospodarczym. Wynajem ten miał formę najmu składnika majątkowego przeznaczonego do działalności gospodarczej, opodatkowanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal handlowy cały czas służył wyłącznie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - początkowa sprzedaż towarów, jak również późniejszy najem są opodatkowane podatkiem od towarowi usług (stawka 22%, obecnie 23%).

Wnioskodawca planuje wycofać nieruchomość z działalności gospodarczej i przeznaczyć ją na cele osobiste.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, że w stosunku do nieruchomości będącej przedmiotem zapytania nie dokonywano ulepszeń w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakupiony lokal był nowy. W całym okresie użytkowania poza bieżącymi wydatkami eksploatacyjnymi nie wykonywano remontów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przekazanie nieruchomości na cele osobiste Wnioskodawcy będzie zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze
  2. Jeśli odpowiedź na pytanie 1. jest twierdząca - czy z uwagi na nabycie nieruchomość przed 1 maja 2004 roku Wnioskodawca nie będzie zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 u.p.tu....

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie nieruchomości na jego cele osobiste będzie zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.tu., opodatkowaniu podatkiem od towarowi usług podlegają, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 u.p.t.u. są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Definicja dostawy towarów zawarta została w art. 7 ust. 1 u.p.t.u., zgodnie z którą, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami Jak właściciel.

Stosownie do art. 7 ust. 2 u.p.t.u. przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do Jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż przekazanie przez Wnioskodawcę lokalu użytkowego na własne cele osobiste mieści się w pojęciu dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 u.p.t.u. Nieruchomość należąca do Wnioskodawcy zostanie bowiem przekazana mu nieodpłatnie na cele osobiste co więcej przy nabyciu nieruchomości przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego, co oznacza, że zostały spełnione wszystkie przesłanki warunkujące zrównanie nieodpłatnego przekazania towarów z odpłatną dostawą towarów.

Zatem czynność przekazania na potrzeby osobiste lokalu użytkowego będzie w tym przypadku stanowić dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 u.p.tu. stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z art. 146a pkt 1 u.p.tu. w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust 1 i 13, art. 109 ust 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust 1 pkt 10 u.p.tu., z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 u.p.tu., przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub ulepszony obiekt (jego cześć) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem. Zarówno sprzedaż, jak i najem są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu (tak Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30 marca 2011 roku, sygn. IBPP3/443-4/11/KO).

W analizowanej sprawie, kluczowym elementem jest ustalenie, czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku, a jeżeli tak to w którym momencie. Tak więc mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż do pierwszego zasiedlenia budynku doszło w 2001r. tj. w momencie sprzedaży lokalu. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a zamierzonym przekazaniem nieruchomości na własne cele osobiste Wnioskodawcy upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Zatem przekazanie lokalu użytkowego na własne cele osobiste Wnioskodawcy stanowi odpłatną dostawę towarów, które korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.tu.

Ad. 2. Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na nabycie nieruchomości przed 1 maja 2004 roku Wnioskodawca nie będzie zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 u.p.tu. Wskazana w opisie zdarzenia przyszłego nieruchomość została nabyta i oddana do użytkowania przed 1 maja 2004 roku, dlatego w odniesieniu do ewentualnej korekty podatku naliczonego mają zastosowanie przepisy art. 163 ust. 2 u.p.tu., na mocy których w odniesieniu do środków trwałych nabytych przed dniem 1 maja 2004 roku stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.). W latach 2001-2004 Wnioskodawca wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT, dlatego nie miał obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego Wnioskodawca nie będzie miał również tego obowiązku w momencie przekazania opisanej nieruchomości na jego cele osobiste.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że z uwagi na fakt ścisłego powiązania z sobą zadanych przez Wnioskodawcę pytań w zakresie podatku od towarów i usług, tut. organ udzielił na nie odpowiedzi w jednej interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Definicja dostawy towarów zawarta została w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zakupił w dniu 27 grudnia 2001r. za pieniądze pochodzące z majątku odrębnego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej lokal użytkowy. Kupno lokalu zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez sprzedawcę - spółkę deweloperską - ze stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Podatek VAT od kupna lokalu został odliczony w całości. Lokal został ujęty w ewidencji środków trwałych i jest amortyzowany. Początkowo zakupiony lokal był wykorzystywany jako lokal handlowy, w którym Wnioskodawca eksponował i sprzedawał towary. Od połowy 2002 roku, z uwagi na to, iż wykorzystywanie tej nieruchomości jako lokalu handlowego nie było ekonomicznie opłacalne, Wnioskodawca podjął decyzję o wynajmie nieruchomości innym podmiotom gospodarczym. Wynajem ten miał formę najmu składnika majątkowego przeznaczonego do działalności gospodarczej, opodatkowanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal handlowy cały czas służył wyłącznie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - początkowa sprzedaż towarów, jak również późniejszy najem są opodatkowane podatkiem od towarowi usług (stawka 22%, obecnie 23%).

W stosunku do nieruchomości będącej przedmiotem zapytania nie dokonywano ulepszeń w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakupiony lokal był nowy. W całym okresie użytkowania poza bieżącymi wydatkami eksploatacyjnymi nie wykonywano remontów.

Wnioskodawca planuje wycofać nieruchomość z działalności gospodarczej i przeznaczyć ją na cele osobiste.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w przeważającej części dotyczącej produkcji odzieży wierzchniej i jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wysokość opodatkowania regulują przepisy Działu VIII ww. ustawy (art. 41-85).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. - w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z ustawowej definicji „pierwszego zasiedlenia” wynika, że pod tym pojęciem należy rozumieć:

  • oddanie do używania,
  • w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po wybudowaniu lub ulepszeniu, wynoszącym co najmniej 30% wartości początkowej.

Niewątpliwie przez czynności opodatkowane należy rozumieć nie tylko dostawę, ale również najem, dzierżawę, leasing lub podobne czynności (umowy), które w rozumieniu przepisów ustawy stanowią odpłatne świadczenie usług. Z kolei pod pojęciem oddania do używania należy rozumieć przekazania budynków, budowli lub ich części ich nabywcy lub użytkownikowi do korzystania w sposób zgodny z zakresem przekazanych do nich praw. Nabywca, na rzecz którego przeniesiono prawo do rozporządzania nieruchomością jak właściciel może w sposób dowolny dysponować tą nieruchomością, tj. może ją sprzedać, używać na własne potrzeby lub przekazać do użytkowania np. na podstawie umów najmu lub dzierżawy.

Podkreślić przy tym należy, że jeżeli podatnik wybuduje obiekt, a następnie obiekt ten po wybudowaniu zostanie oddany do użytkowania na własne potrzeby tego podatnika (i wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych) nie oznacza to, że obiekt taki został zasiedlony. W takim przypadku oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Innymi słowy, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objecie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika, które następuje jednak w wykonaniu czynności opodatkowanej.

W analizowanej sprawie, kluczowym elementem jest ustalenie, czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie lokalu, a jeżeli tak to w którym momencie.

Tak więc mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż do pierwszego zasiedlenia lokalu doszło w 2001r. tj. w momencie jego sprzedaży. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a zamierzonym przekazaniem lokalu na własne cele osobiste Wnioskodawcy upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Ponadto w całym okresie użytkowania lokalu Wnioskodawca nie dokonywał jego ulepszeń w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem przekazanie lokalu na własne cele osobiste Wnioskodawcy stanowi odpłatną dostawę towarów, która korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie stwierdzenia czy przekazanie nieruchomości na cele osobiste Wnioskodawcy będzie zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, należało uznać za prawidłowe.

Odnośnie natomiast kwestii dotyczącej obowiązku dokonania korekty kwoty podatku naliczonego z tytułu przekazania nieruchomości nabytej przed 1 maja 2004r. na cele osobiste Wnioskodawcy należy zauważyć, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego uregulowania wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługiwać będzie podatnikowi w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zakupił w dniu 27 grudnia 2001r. za pieniądze pochodzące z majątku odrębnego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej lokal użytkowy. Kupno lokalu zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez sprzedawcę - spółkę deweloperską - ze stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Podatek VAT od kupna lokalu został odliczony w całości. Lokal został ujęty w ewidencji środków trwałych i jest amortyzowany. Początkowo zakupiony lokal był wykorzystywany jako lokal handlowy, w którym Wnioskodawca eksponował i sprzedawał towary. Od połowy 2002 roku, z uwagi na to, iż wykorzystywanie tej nieruchomości jako lokalu handlowego nie było ekonomicznie opłacalne, Wnioskodawca podjął decyzję o wynajmie nieruchomości innym podmiotom gospodarczym. Wynajem ten miał formę najmu składnika majątkowego przeznaczonego do działalności gospodarczej, opodatkowanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal handlowy cały czas służył wyłącznie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W sytuacji, gdy Wnioskodawca zastosuje do czynności nieodpłatnego przekazania lokalu na cele osobiste zwolnienie od podatku VAT należy rozważyć konieczność dokonania korekty podatku odliczonego przy zakupie tego lokalu.

Zasady i przypadki dokonywania korekty podatku naliczonego określono w art. 91 ustawy o VAT.

Przepis ten jednak nie ma zastosowania w odniesieniu do przypadków określonych w art. 163 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT, korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005r. W stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 175.

Stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

Podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną – art. 20 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku.

W myśl art. 20 ust. 4 ww. ustawy w przypadku nabycia towarów, o których mowa w art. 21 ust. 3, procentowy udział wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem oblicza się na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy. Przepis ust. 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 20 ust. 5 ww. ustawy, podatnicy dokonujący czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1-3, w okresie krótszym niż sześć miesięcy obliczają procentowy udział zgodnie z ust. 3, przy czym po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności wyliczają ten udział zgodnie z ust. 4 i dokonują korekty podatku naliczonego.

Z powyższych unormowań wynika, że przepisy te nie przewidywały korekty podatku naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług zaliczanych do środków trwałych podlegających amortyzacji po okresie dłuższym niż 6 miesięcy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku dostawy (nieodpłatnego przekazania) zwolnionej z podatku VAT, której przedmiotem jest lokal zakupiony w 2001r., korekta podatku naliczonego nie będzie dokonywana, zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie na podstawie danych zawartych w opisie zdarzenia przyszłego przedstawionym we wniosku, a zatem traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj