Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.202.2017.1.AK
z 20 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

NTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2017 r. (data wpływu 21 lipca 2017 r.) .) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci zobowiązania do świadczenia pracy na rzecz spółkijest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci zobowiązania do świadczenia pracy na rzecz spółki.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej, zatrudnioną na umowę o pracę w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa na stanowisku dyrektora operacyjnego. W przyszłości wspólnicy spółki komandytowej zamierzają przyjąć do spółki nowego wspólnika komandytariusza, którym będzie Wnioskodawca.

Nowy wspólnik komandytariusz (tj. Wnioskodawca) wniesie wkład pieniężny w kwocie równej sumie komandytowej oraz wkład niepieniężny w postaci zobowiązania do świadczenia pracy na rzecz Spółki polegającej na utrzymaniu i rozwoju systemów IT w Spółce, w wymiarze 20 godzin miesięcznie, przez okres 10 lat.


Zakres prac Wnioskodawcy będzie obejmował w szczególności:


  1. wybór rozwiązań (programów) konkretnych producentów i najkorzystniejszego sposobu ich licencjonowania,
  2. konfigurowanie programów do potrzeb i wymagań Spółki i zmieniającego się otoczenia biznesowego Spółki,
  3. wprowadzenie dodatkowych zmian dostosowujących programy do potrzeb Spółki,
  4. instalację programów w środowisku IT Spółki,
  5. szkolenia użytkowników programów i wspieranie w tym zakresie pracowników Spółki w realizacji procesów gospodarczych w oparciu o te programy,
  6. wsparcie dla wdrożonych rozwiązań IT,
  7. przeprowadzanie testów oprogramowania,
  8. administrację serwerami oraz podsystemami dyskowymi,
  9. analizę danych ze wszystkich systemów nadzorujących działanie Spółki.


W zamian za wniesiony do Spółki wkład pieniężny i niepieniężny w postaci zobowiązania się do świadczenia pracy Wnioskodawca otrzyma tzw. „udział spółkowy” tj. ogół praw i obowiązków jako wspólnik komandytariusz. W wyniku otrzymanego „udziału spółkowego” Wnioskodawca nabędzie jednocześnie uprawnienia m.in. do udziału w zyskach i stratach Spółki.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki w postaci zobowiązania do świadczenia pracy na rzecz Spółki opisanej w zdarzeniu przyszłym skutkować będzie dla Wnioskodawcy powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza przystąpić do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza. Jako wkład do spółki zamierza wnieść środki pieniężne oraz zobowiązanie do osobistego świadczenia na rzecz spółki przez 10 lat pracy w zakresie nadzoru nad systemami informatycznymi. Z tytułu świadczenia tej pracy Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało wynagrodzenie. W zamian za wniesiony do Spółki wkład niepieniężny w postaci zobowiązania się do świadczenia pracy Wnioskodawca otrzyma tzw. „udział spółkowy” tj. ogół praw i obowiązków jako komandytariusz Spółki. W wyniku otrzymanego „udziału spółkowego” Wnioskodawca nabędzie jednocześnie uprawnienia m.in. do udziału w zyskach i stratach Spółki.

Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm., dalej k.s.h.), spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. W myśl art. 107 § 1-3 k.s.h., jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne. Zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki, chyba że wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej.

Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki (art. 117 k.s.h.). Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik. Jeżeli komandytariusz dokona w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia; dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres (art. 118 § 1 i 2 k.s.h.). Postanowienia umowy niezgodne z przepisami niniejszego rozdziału (t.j. m.in. z art. 117 i 118 k.s.h.) nie wywołują skutków prawnych wobec osób trzecich. Stosownie natomiast do art. 121 § 1 k.s.h., komandytariusz nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przepisy Kodeksu Spółek Handlowych dopuszczają wniesienie przez komandytariusza, jako wkładu niepieniężnego zobowiązania do świadczenia pracy na rzecz Spółki. Zdaniem Wnioskodawcy praca ta, określona w umowie Spółki, nie będzie stanowić czynności reprezentowania spółki wobec osób trzecich.

Spółka komandytowa jest spółką, która nie posiada osobowości prawnej. Spółka ta nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki komandytowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce komandytowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem takiej spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku). Takim zwolnieniem zostały objęte m.in. wkłady wnoszone aportem do spółek niebędących osobami prawnymi. Art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy stanowi bowiem, że wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Przy czym, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną, oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego (art. 5a pkt 26 ww. ustawy), a zatem także spółkę komandytową.

Tak, więc zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej w postaci zobowiązania do świadczenia opisanej w zdarzeniu przyszłym pracy, zwolnione jest z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, praca świadczona przez wspólnika jako wkład nie powoduje powstania stosunku pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy, gdyż wynika wyłącznie z umowy spółki, i w związku z tym nie może stanowić przychodu z umowy o pracę.

Reasumując, wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki w postaci zobowiązania do świadczenia pracy na rzecz Spółki i świadczenie tej pracy nie będzie skutkować dla wnoszącego (Wnioskodawcy) powstaniem przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-563 Olsztyn w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj