Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-2.4011.175.2017.2.EC
z 13 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2017 r. (data wpływu 3 lipca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 sierpnia 2017 r. (data wpływu 6 września 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną własność – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną własność.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 23 sierpnia 2017 r., Nr 0113-KDIPT2-2.4011.175.2017.1.EC, wezwano Wnioskodawcę, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 24 sierpnia 2017 r. (skutecznie doręczone w dniu 29 sierpnia 2017 r.). W dniu 6 września 2017 r. (nadano w dniu 31 sierpnia 2017 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od 1991 r. był lokatorem mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej, w …przy ul….. Lokal mieszkalny w…, będący przedmiotem sprzedaży w dniu 18 maja 2016 r., od dnia 19 stycznia 1991 r. posiadał status spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca był współwłaścicielem tego mieszkania wraz z małżonką.

W dniu 7 maja 2012 r., w banku… , Wnioskodawca zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup mieszkania w …. W dniu 24 lipca 2012 r. Wnioskodawca zakupił mieszkanie w … przy ul…., które to mieszkanie spełniało cele mieszkaniowe Wnioskodawcy do dnia 9 czerwca 2016 r. Wnioskodawca wraz z małżonką byli właścicielami lokalu mieszkalnego w …przy ul. …, zakupionego z wykorzystaniem środków pieniężnych pochodzących z kredytu hipotecznego. Forma prawna mieszkania zakupionego przez Wnioskodawcę w 2012 r., w ….przy ul…., to lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość. W zakupionym ww. mieszkaniu Wnioskodawca realizował własne potrzeby mieszkaniowe. W dniu 9 czerwca 2016 r. Wnioskodawca przekazał w darowiźnie synowi mieszkanie w… przy ul. …(na które zaciągnął kredyt hipoteczny). Kredyt hipoteczny został zaciągnięty przez Wnioskodawcę i to Wnioskodawca do końca trwania umowy kredytowej będzie spłacał raty tego kredytu zgodnie z harmonogramem spłat.

W dniu 18 lutego 2013 r. Wnioskodawca wykupił na własność ze spółdzielni mieszkaniowej mieszkanie w …przy ul. …i od tego momentu mieszkanie stanowiło odrębną własność.

W dniu 18 maja 2016 r. Wnioskodawca sprzedał mieszkanie w …przy ul…. Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego w …nie było dokonane w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ze sprzedaży mieszkania Wnioskodawca w całości wydatkuje na cele mieszkaniowe określone w art. 25 ust. l pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód zostanie wydatkowany do końca 2018 r. na spłatę rat kredytu hipotecznego oraz na remont obecnego domu.

Wnioskodawca sprzedał mieszkanie w …przed upływem 5 lat od daty jego nabycia, w związku z tym do końca kwietnia 2017 r. złożył zeznanie roczne PIT-39, określając dochód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości. Dodatkowo, w PIT-39 Wnioskodawca określił kwotę dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy raty kredytu, które Wnioskodawca zapłaci od momentu sprzedaży mieszkania w … do końca 2018 r. będzie można uznać za wydatki na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniające do skorzystania ze zwolnienia dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania w … będzie można zaliczyć jako wydatki na cele mieszkaniowe, uprawniające do skorzystania ze zwolnienia dochodu uzyskanego ze zbycia mieszkania w ...

Wydatek na spłatę kredytu hipotecznego należy zaliczyć do wydatków wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mieszkanie w …zostało zakupione w celach mieszkaniowych Wnioskodawcy i przez okres od dnia 24 lipca 2012 r. do dnia 9 czerwca 2016 r. służyło tylko i wyłącznie tym celom. Wnioskodawca spełnia przesłanki do zwolnienia dochodu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia jest fakt, że mieszkanie w … od dnia 9 czerwca 2016 r. zostało przekazane w darowiźnie synowi. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje jak długo nieruchomość ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych podatnika, jedynie że takim celom ma służyć.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje więc generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, udziału w nieruchomości oraz ww. praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast ich odpłatne zbycie następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wobec powyższej regulacji prawnej należy wyjaśnić, że w przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części bądź udziału w nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment i sposób jej nabycia.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca od 1991 r. był lokatorem mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej, w... Od dnia 19 stycznia 1991 r. ww. mieszkanie posiadało status spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca był jego współwłaścicielem wraz z małżonką. W dniu 7 maja 2012 r., Wnioskodawca zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, a w dniu 24 lipca 2012 r. zakupił ze środków pieniężnych pochodzących z ww. kredytu hipotecznego mieszkanie w …, które spełniało Jego cele mieszkaniowe do dnia 9 czerwca 2016 r. Właścicielem ww. mieszkania był Wnioskodawca wraz z małżonką. Forma prawna mieszkania zakupionego przez Wnioskodawcę w 2012 r., to lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość. W zakupionym lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość, Wnioskodawca realizował własne potrzeby mieszkaniowe.

W dniu 18 lutego 2013 r. Wnioskodawca wykupił na własność ze spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i od tego momentu lokal mieszkalny w …stanowił odrębną własność.

W dniu 18 maja 2016 r. Wnioskodawca sprzedał udział w ww. lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną własność w... Odpłatne zbycie ww. udziału w lokalu mieszkalnym nie było dokonane w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej. Przychód ze sprzedaży ww. udziału w lokalu Wnioskodawca w całości wydatkuje na cele mieszkaniowe. Przychód zostanie wydatkowany do końca 2018 r. między innymi na spłatę rat kredytu hipotecznego. W dniu 9 czerwca 2016 r. Wnioskodawca przekazał w darowiźnie synowi udział w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość (na który zaciągnął kredyt hipoteczny). Kredyt hipoteczny został zaciągnięty przez Wnioskodawcę i to Wnioskodawca do końca trwania umowy kredytowej będzie spłacał raty tego kredytu zgodnie z harmonogramem spłat.

Podkreślić należy, że użyty w cytowanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych termin „nabycie” oznacza każde przeniesienie na nabywcę własności rzeczy w ramach spadku, umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości. Przez pojęcie „nabycie” należy zatem rozumieć nie tylko zakup, ale również każdą inną czynność prawną, w wyniku której dochodzi do przeniesienia prawa własności.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca w dniu 19 stycznia 1991 r. nabył udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, natomiast w dniu 18 lutego 2013 r. prawo to zostało przekształcone w udział w odrębnej własności lokalu mieszkalnego poprzez wykupienie przez Wnioskodawcę ze spółdzielni mieszkaniowej własności lokalu.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380, z późn. zm.) – „Własność i inne prawa rzeczowe”.

W myśl art. 1714 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1222, z późn. zm.) na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:

  1. spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
  2. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1.

Zgodnie z art. 1717 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jeżeli spółdzielnia na mocy jednostronnej czynności prawnej, ustanowiła dla siebie odrębną własność lokalu, przeniesienie własności lokalu może nastąpić wyłącznie na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu, albo osoby niebędącej członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej i części wspólnych budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie prawa własności nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym, przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym.

Podkreślić należy, że w sytuacji, w której Wnioskodawca wraz z małżonką w 1991 r. nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na Ich rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, za datę nabycia lokalu mieszkalnego, uwzględnianą do liczenia pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nastąpiło w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, tj. w dniu 19 stycznia 1991 r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl natomiast art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Natomiast za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, uważa się udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania (art. 22 ust. 6c ww. ustawy).

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy, wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6d ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Stosownie do treści art. 30e ust. 4 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie określonym w ust. 1 (do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym) podatnicy są obowiązani składać Urzędom Skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe określa art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, zastosowanie zwolnienia od podatku dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga uprzedniego stwierdzenia, że uzyskany przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Mając na uwadze powołane przepisy prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że nabycie przez Wnioskodawcę udziału w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną własność w…, nastąpiło w 1991 r., tj. w dacie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie). Zatem, odpłatne zbycie w dniu 18 maja 2016 r. udziału w ww. lokalu mieszkalnym, po upływie pięciu lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, z tytułu sprzedaży udziału w odrębnej własności lokalu mieszkalnego ustanowionej wskutek przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ Wnioskodawca nie uzyska z ww. tytułu dochodu, który mógłby podlegać ww. zwolnieniu od podatku.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, w którym stwierdzono, że wydatki poniesione na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania w …będzie można zaliczyć jako wydatki na cele mieszkaniowe, uprawniające do skorzystania ze zwolnienia dochodu uzyskanego ze zbycia mieszkania w …, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Podkreślić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku nie prowadzi postępowania dowodowego. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność. Ponadto wskazać należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy jako osoby występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla żony Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj