Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-2.4012.405.2017.1.MC
z 13 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2017 r. (data wpływu 12 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziału w wysokości ½ we własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziału w wysokości ½ we własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 10.10.2002 r. w Kancelarii Notarialnej …., aktem notarialnym Numer Rep. A …. w wyniku publicznego przetargu Wnioskodawca nabył od Gminy …. ½ udziału we współwłasności nieruchomości gruntowej niezabudowanej – działka ewidencyjna nr 480/5, obręb geodezyjny …. o całkowitej powierzchni 0,4779 ha. Dla przedmiotowej nieruchomości prowadzona jest aktualnie księga wieczysta Nr …. Do ceny nabycia nie został doliczony podatek VAT. Drugi udział w wysokości ½ we współwłasności tej nieruchomości, w tym samym czasie i tym samym aktem notarialnym nabyli do współwłasności majątkowej małżeńskiej rodzice Wnioskodawcy ….. Na dzień nabycia zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Uchwała nr …. Rady Gminy …. z dnia 12 września 2002 r. sposób zagospodarowania działki 480/5 był określony jako …. – o następujących ustaleniach:

  1. Przeznaczenie terenu: parking, stacja paliw-gaz
  2. Zasady zagospodarowania terenu:
    1. parking przeznaczony do obsługi ruchu turystycznego związanego z zalewem,
    2. możliwość zlokalizowania niewielkiej stacji paliw (gaz); miejsce lokalizacji stacji paliw nie może kolidować z docelowym zagospodarowaniem terenu – należy opracować kompleksowy plan zagospodarowania, uwzględniający podział na stanowiska parkowania, wjazd od drogi gminnej (bocznej), obsadzenie zielenią osłonową oraz możliwość powiązania funkcjonalnego z obszarem …..


Udział w wysokości ½ we współwłasności przedmiotowej nieruchomości został nabyty przez Wnioskodawcę ze środków prywatnych do majątku osobistego, jednak z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej na części nieruchomości. Również udział w wysokości ½ we współwłasności przedmiotowej nieruchomości nabyty przez rodziców Wnioskodawcy został nabyty z ich środków prywatnych do ich majątku osobistego z zamiarem wykorzystywania części nieruchomości do celów osobistych.

W momencie zakupu ww. nieruchomości Wnioskodawca umówił się z współwłaścicielami (rodzicami Wnioskodawcy) co do zasad korzystania z ww. nieruchomości w taki sposób, że Wnioskodawca będzie korzystał z zachodniej, przylegającej do drogi gminnej części nieruchomości w celu prowadzenia działalności gospodarczej – zlokalizuje na niej obiekty stacji paliw gazu płynnego i inne obiekty budowlane związane z działalnością, natomiast Współwłaściciele …. będą korzystali ze wschodniej części przedmiotowej nieruchomości do celów osobistych.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od dnia 16.07.2001 roku pod nazwą …., zarejestrowaną pod adresem lokalizacji przedmiotowej nieruchomości – …., ul. …., poczta …... Zainteresowany jest zarejestrowanym, aktywnym podatnikiem podatku VAT.

W chwili obecnej podstawowym profilem działalności Wnioskodawcy zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności jest – sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw (kod PKD 47.30.Z). Pozostała wykonywana przez Wnioskodawcę według danych rejestrowych działalność gospodarcza (kody PKD): 45.11.Z, 45.20.Z, 45.32.Z, 47.11.Z, 47.23.Z, 47.25.Z, 47.42.Z, 47.59.Z, 47.71.Z, 49.31.Z, 49.32.Z, 49.39.Z, 49.41.Z, 56.10.A, 56.10.B, 77.11.Z, 77.12.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.11.B, 79.12.Z – z tym, że główne wykonywane przez Wnioskodawcę działalności gospodarcze związane z przedmiotową lokalizacją oprócz stacji paliw to: naprawy opon i dętek, zakładanie i wymiana; sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli; sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych; sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach oraz sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Wnioskodawca nie prowadzi ani nigdy nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami na własny rachunek lub pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Po nabyciu przedmiotowej nieruchomości w celu przystosowania jej do użytkowania Zainteresowany i pozostali współwłaściciele podjęli wspólnie kilka czynności niezbędnych dla korzystania z nieruchomości takich jak: wyrównanie terenu, wystąpienie do operatora sieci elektroenergetycznej o usunięcie słupów energetycznych nieczynnej linii średniego napięcia, ogrodzenie terenu. Równocześnie niezależnie od ww. czynności Wnioskodawca podjął szereg działań w celu realizacji obiektów związanych z wykonywaną przez Zainteresowanego działalnością gospodarczą w zachodniej części nieruchomości w szczególności: podłączenie do sieci elektroenergetycznej, podłączenie do sieci wodociągowej, podłączenie do sieci kanalizacyjnej, budowa obiektów i urządzeń związanych ze stacją LPG, utwardzenie terenu stacji LPG, budowa dwóch parterowych budynków usługowo-handlowych pierwszego o powierzchni zabudowy 31 m2 i drugiego o powierzchni zabudowy 77 m2>. Wszystkie te obiekty są wykorzystywane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Przedmiotowa nieruchomość – działka gruntu nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych.

Niezależnie od wymienionych powyżej, wykonanych przez Wnioskodawcę i Jego rodziców działań w czasie od kiedy zostali współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości w gruncie tej nieruchomości, wzdłuż jej południowej granicy z pasem drogowym drogi wojewódzkiej nr …. zostały zlokalizowane przez operatorów mediów sieć kanalizacyjna i sieć telekomunikacyjna.

Ojciec Wnioskodawcy działalności gospodarczej nie prowadził wcale, natomiast matka Zainteresowanego prowadziła w latach 1994-2014 jednoosobową działalność gospodarczą NIP …., w wynajętym lokalu w innej miejscowości pod adresem: ul. …., woj. ….. Działalność ta nie była w żaden sposób związana z przedmiotową nieruchomością. W stosunku do przedmiotowej nieruchomości rodzice Zainteresowanego oprócz wymienionych powyżej nie podejmowali innych czynności w celu jej uatrakcyjnienia.

Opis stanu nieruchomości na dzień dzisiejszy:

Zgodnie z kopią mapy ewidencyjnej i wypisem z rejestru gruntów (kopie w załączniku) prowadzonym przez Starostę ….. działkę gruntu 480/5 tworzą tereny o następujących użytkach gruntowych: Bi – inne tereny zabudowane – 0,1251 ha, Ps III – pastwiska trwałe – 0,0231 ha, Ps IV – pastwiska trwałe – 0,3297 ha.

Zgodnie z wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dnia 04.01.2017 r. (kopia w załączniku) przedmiotowa nieruchomość przeznaczona jest: północna i wschodnia część działki oznaczona w planie 14U – pod usługi, południowa część działki oznaczona w planie 3KS – pod parkowanie samochodów (za wyjątkiem skrajnie południowo-zachodniego fragmentu około 2 m zarezerwowanego pod drogę wojewódzką nr …. oznaczona symbolem KDW-G oraz południowo-wschodniego fragmentu oznaczonego symbolem 3E przeznaczonego pod stację transformatorową).

Opis zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawca oraz pozostali współwłaściciele przedmiotowej nieruchomości, czyli rodzice Zainteresowanego, zamierzają dokonać podziału ewidencyjnego nieruchomości w celu wydzielenia niezabudowanej działki o powierzchni około 0,3250 ha, oznaczonej w załączniku graficznym jako ograniczony linią w kolorze granatowym wielokąt o wierzchołkach ABCDEFGHIJKLMN. Tak wydzieloną działkę (nieruchomość) Wnioskodawca i Jego rodzice zamierzają odłączyć z dotychczasowej księgi wieczystej i założyć dla niej odrębną księgę wieczystą.

Udziały we współwłasności powstałej w sposób opisany powyżej nowej nieruchomości w wielkości odpowiednio ½ – Wnioskodawca oraz ½ – rodzice Wnioskodawcy (wspólność majątkowa małżeńska) zamierzają następnie sprzedać podmiotowi (osoba prawna – spółka akcyjna), który jest aktywnym podatnikiem podatku VAT. Przyszły nabywca zamierza wybudować na terenie zakupionej od Zainteresowanego i Jego rodziców nieruchomości obiekt handlowo-usługowy z parkingami oraz inną niezbędną infrastrukturą.

Dodatkowe informacje:

W załączniku graficznym do wniosku część działki o numerze ewidencyjnym 480/5 nie wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele związane z działalnością gospodarczą, natomiast używana przez rodziców Wnioskodawcy do celów prywatnych– głównie jako ogródek warzywny i do celów rekreacyjnych – oznaczona jest jako wielokąt ograniczony czerwoną linią o wierzchołkach: 1A2FGH.

W granicach przeznaczonej do sprzedaży oznaczonej jako ograniczony linią w kolorze granatowym wielokąt o wierzchołkach ABCDEFGHIJKLMN nieruchomości znajdzie się zarówno – w większości – część działki o numerze ewidencyjnym 480/5 nie wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele związane z działalnością gospodarczą, ale także część działki 480/5 (południowo-zachodnia) wykorzystywana przez Zainteresowanego na cele związane z działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału w wysokości ½ we współwłasności niezabudowanej nieruchomości gruntowej powstałej w wyniku wydzielenia jej z zabudowanej nieruchomości, której część była i jest aktualnie wykorzystywana przez Zainteresowanego do celów związanych z działalnością gospodarczą będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziału w wysokości ½ we współwłasności niezabudowanej nieruchomości gruntowej powstałej w wyniku wydzielenia jej z zabudowanej nieruchomości, której część była i jest aktualnie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do celów związanych z prowadzoną przez niego jednoosobową działalnością gospodarczą będzie podlegać opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zgodnie zatem z ww. przepisami grunt jak również budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działa w charakterze podatnika VAT

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Pod pojęciem działalności gospodarczej – na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o VAT – rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem, z powyższych przepisów wynika, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek:

  • po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • po drugie – czynność wykonywana jest przez podmiot który w jej ramach działa w charakterze podatnika.

W kwestii spełnienia przesłanki podmiotowej i uznania Wnioskodawcy za podatnika w zakresie wykonania tej konkretnej czynności czyli, sprzedaży udziału w wysokości ½ we współwłasności niezabudowanej nieruchomości gruntowej powstałej w wyniku wydzielenia jej z zabudowanej nieruchomości, Zainteresowany uważa, że pomimo iż nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami oraz mimo tego, że wykonane przez Niego i opisane szczegółowo w części G niniejszego wniosku działania w zakresie realizacji na terenie części nieruchomości obiektów w celu prowadzenia działalności gospodarczej nie służyły podniesieniu atrakcyjności w zakresie przygotowania jej do późniejszej odsprzedaży, to fakt, że wykonywana przez Zainteresowanego na terenie tej nieruchomości, z wykorzystaniem obiektów na niej zlokalizowanych działalność gospodarcza była i jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, stanowi wystarczające uzasadnienie do uznania Wnioskodawcy za podatnika w zakresie sprzedaży udziału we współwłasności przeznaczonej do wydzielenia części tej nieruchomości.

Dodatkowo, w kwestii spełnienia przesłanki przedmiotowej – udział w wysokości ½ we współwłasności niezabudowanej nieruchomości gruntowej powstałej w wyniku wydzielenia jej z zabudowanej nieruchomości opisanej przez Wnioskodawcę szczegółowo w części G niniejszego wniosku spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Poza tym w związku z faktem, że zgodnie z zapisami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona jest pod usługi, pod parkowanie samochodów oraz pod stację transformatorową, spełnia ona definicję terenu budowlanego w rozumieniu z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, ponieważ przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W związku z przedstawionymi powyżej argumentami Wnioskodawca uważa, że sprzedaż przez Niego udziału w wysokości ½ we współwłasności tak opisanej nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Z powyższych przepisów wynika, że nieruchomość zarówno gruntowa, jak i zabudowana spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459, z późn. zm.).

Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego).

Jak stanowi art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu (§ 2 ww. przepisu).

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

W przypadku zbycia udziału w nieruchomości, dotychczasowy współwłaściciel przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel, w zakresie, w jakim uprawnia go do tego wysokość jego udziału. W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości, a także udziału we współwłasności nieruchomości należy więc traktować w kategorii odpłatnej dostawy towarów.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług będzie miało miejsce wówczas, jeżeli spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 ustawy i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zostanie dokonana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającą w takim charakterze.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Z przytoczonych przepisów wynika, że dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz przywołane przepisy należy stwierdzić, że skoro niezabudowana nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem sprzedaży, powstała w wyniku wydzielenia jej z zabudowanej nieruchomości wykorzystywanej przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej, to dostawa ww. nieruchomości niezabudowanej będzie dokona w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym ww. dostawa będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt ustawy.

Jednocześnie brak jest podstaw prawnych do zastosowania przez Wnioskodawcę dla ww. sprzedaży udziału nieruchomości gruntowej zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. W myśl tego przepisu zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Stosownie zaś do treści art. 2 pkt 33 ustawy przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o którym mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Skoro przeznaczony do sprzedaży udział nieruchomości gruntowej, zgodnie z istniejącym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest terenem przeznaczonym pod zabudowę, to przedmiotowa nieruchomość stanowi tereny budowlane w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy i jej sprzedaż nie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W analizowanej sprawie nie będą również spełnione przesłanki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, bowiem z okoliczności sprawy nie wynika, że ww. nieruchomość gruntowa były/jest wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT.

Zatem sprzedaż przedmiotowego udziału nieruchomości gruntowej nie będzie korzystała ze zwolnienia i zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy będzie opodatkowana 23% stawką podatku VAT.

Tym samym, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów, nie przeprowadza bowiem postępowania dowodowego, jest zatem związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego (stanu faktycznego) przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj