Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-1.4011.215.2017.1.MST
z 26 września 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2017 r. (data wpływu 2 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 23 listopada 2004 r. pomiędzy Wnioskodawczynią a Spółdzielnią Mieszkaniową X z siedzibą w Y (dalej: „Spółdzielnia”), reprezentowaną przez Zarząd, zawarta została umowa o budowę lokalu mieszkalnego. Na mocy § 8 ww. umowy, Spółdzielnia zobowiązała się po wybudowaniu lokalu mieszkalnego do zawarcia w formie pisemnej z Członkiem Spółdzielni, tj. Wnioskodawczynią, umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do tego mieszkania.

W dniu 14 listopada 2005 r. w formie pisemnej zawarta została umowa ustanowienia przez Spółdzielnię na rzecz Wnioskodawczyni prawa do lokalu mieszkalnego na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni została jedynym właścicielem tego prawa.

W dniu 28 lutego 2012 r. w formie aktu notarialnego zawarta została umowa ustanowienia przez Spółdzielnię na rzecz Wnioskodawczyni odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności oraz przeniesienia własności udziału w nieruchomości i ustanowienia służebności gruntowej.

W dniu 21 marca 2017 r. Wnioskodawczyni w formie aktu notarialnego dokonała sprzedaży ww. nieruchomości na rzecz osoby fizycznej. Sprzedaż nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej oraz w przedstawionym stanie faktycznym nie mają zastosowania przypadki zawarte w art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy przychody otrzymane przez Wnioskodawczynię w związku ze sprzedażą w dniu 21 marca 2017 r. (data podpisania aktu notarialnego) opisanej w stanie faktycznym nieruchomości, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i należy z tego tytułu zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymane przez nią przychody w związku ze sprzedażą w dniu 21 marca 2017 r. (data podpisania aktu notarialnego) opisanej w stanie faktycznym nieruchomości, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. W związku z powyższym, nie powstało zobowiązanie do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

W celu potwierdzenia stanowiska Wnioskodawczyni w zakresie braku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dokonanej przez nią sprzedaży nieruchomości, należy odwołać się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8, źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu jest „odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

(...)

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...)”.


Powołany przepis formułuje podstawową zasadę opodatkowania bądź braku opodatkowania czynności odpłatnego zbycia nieruchomości w oparciu o kryterium czasu, jaki upłynął od momentu nabycia lub wybudowania nieruchomości do momentu jej odpłatnego zbycia. W kontekście powyższego, kluczową kwestią jest właściwe określenie daty nabycia lub wybudowania nieruchomości, od której należy zacząć liczyć upływ pięciu lat.



A. Data nabycia nieruchomości

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest definicji pojęcia „nabycie”. Przepisy nie wskazują, czy ma to być nabycie odpłatne czy nieodpłatne, nie określają również, na podstawie jakiej czynności prawnej ma nastąpić nabycie nieruchomości, co jest istotne w kontekście momentu, od którego należy zacząć liczyć upływ pięciu lat. W związku z brakiem legalnej definicji, pojęcie nabycia należy rozumieć szeroko, tzn. że nabycie nieruchomości następuje z chwilą uzyskania prawa własności do tej nieruchomości, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do nabycia tego prawa własności.



B. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a ustanowienie odrębnej własności

I. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego

W myśl art. 244 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 459 ze zm., dalej: „KC”), spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego należy do tzw. ograniczonych praw rzeczowych. Właściciel tego prawa może z lokalu korzystać oraz ma prawo rozporządzać swoim prawem. Atrybuty spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powodują, że jest ono zbliżone do prawa własności. Prawo to jest zbywalne, można więc sprzedać mieszkanie, darować je albo wynająć, można je obciążyć (ustanowić hipotekę na mieszkaniu celem zabezpieczenia zaciągniętego kredytu), jak również można zapisać je w testamencie, gdyż prawo to podlega dziedziczeniu. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego może także podlegać egzekucji.



II. Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu

Kwestia ustanowienia odrębnej własności lokalu i założenia dla niego osobnej księgi wieczystej została szczegółowo uregulowana w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 1892 ze zm.). Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, z ograniczonych praw rzeczowych uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości wspólnej.

W tym miejscu należy podkreślić, że ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie prawa własności nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.

Powyższe potwierdził między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 3 października 2013 r., sygn. IBPBII/2/415-708/13/ŁCz, w której czytamy: „ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przynależnego do tego lokalu mieszkalnego gruntu (prawa wieczystego użytkowania gruntu) jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym, przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu gruntem (prawem użytkowania wieczystego) należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego”.

Mając powyższe na uwadze, w opinii Wnioskodawczyni ustanowienie przez Spółdzielnię na jej rzecz odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienie jego własności oraz przeniesienie własności udziału w nieruchomości i ustanowienia służebności gruntowej dokonane w dniu 28 lutego 2012 r. oznaczało tylko zmianę formy prawnej dysponowania lokalem i nie stanowiło nowego nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.

Reasumując, w świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, datą nabycia przez Wnioskodawczynię lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do tego lokalu gruntem jest dzień 14 listopada 2005 r., tj. dzień ustanowienia przez Spółdzielnię na rzecz Wnioskodawczyni prawa do lokalu na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W konsekwencji, pięcioletni okres w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. należy liczyć od końca 2005 roku. Zatem sprzedaż przez Wnioskodawczynię nieruchomości, dokonana w dniu 21 marca 2017 r. w formie aktu notarialnego, nie stanowi w ogóle źródła przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z faktem, że została dokonana po upływie pięcioletniego okresu pomiędzy datą nabycia nieruchomości przez Wnioskodawczynię, a datą jej odpłatnego zbycia (sprzedaży). Tym samym, z tytułu dokonanej sprzedaży nie powstał dla Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj