Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.247.2017.1.IZ
z 3 października 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 sierpnia 2017 r. (data wpływu tego samego dnia) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),
  • do kosztów kwalifikowanych, stanowiących koszty uzyskania przychodów poniesione przez Spółkę na działalność badawczo-rozwojową, należy zaliczyć zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, część zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w zakresie, w jakim dotyczą one realizacji tej działalności (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT,
  • do kosztów kwalifikowanych, stanowiących koszty uzyskania przychodów poniesione przez Spółkę na działalność badawczo-rozwojową, należy zaliczyć zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, część zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w zakresie, w jakim dotyczą one realizacji tej działalności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „X”, „Spółka”, „Wnioskodawca”), należąca do polskiej grupy kapitałowej Y, prowadzi działalność w dziedzinie opracowywania innowacyjnych rozwiązań w zakresie wielomodułowych systemów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych, systemów klasy ERP, systemów zarządzania dokumentami itp.

Struktura organizacyjna Spółki, w ramach podziału pionowego, składa się z kilku pionów projektowych, z których każdy operuje w innej dziedzinie rozwoju produktów (dalej: „Piony Projektowe”), horyzontalnie natomiast wydzielić można w każdym Pionie grupy stanowisk informatycznych, w szczególności takich jak programiści, analitycy, czy specjaliści ds. systemów. Spółka jest przedsiębiorcą innowacyjnym, dla którego prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej stanowi istotną część strategii rozwojowej. Obecnie, Spółka finalizuje budowę nowego budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego wraz z wyposażeniem.

Projekty prowadzone przez Spółkę podzielić można na projekty generowane wewnętrznie oraz projekty generowane przez klientów.

Decyzja o rozpoczęciu projektów pierwszego typu zapada wewnętrznie, w ramach odpowiednich Pionów, Komitetu Sterującego oraz Zarządu Spółki, na podstawie zidentyfikowanych trendów rynkowych i przewidywanych potrzeb klientów. Takie projekty mogą skupiać się wokół zagadnień sustaining innovation, innowacji opracowywanych na potrzeby bieżącego portfolio produktowego Rekord, jak i mogą mieć charakter disruptive innovation - innowacji, których wdrożenie powodują istotną zmianę na rynku dotychczas funkcjonujących produktów.

Drugi typ projektów inicjowany jest na podstawie zgłoszeń różnego typu problemów i zagadnień technologicznych przedstawianych przez klientów. Klienci Spółki mają dostęp do systemu generowania różnego typu zgłoszeń, które trafiają do Spółki. Mogą one dotyczyć zarówno zidentyfikowanych przez klientów problemów technologicznych, pomysłów na rozwój systemów, wprowadzenie do nich ulepszeń, a także występujących w już posiadanych produktach błędów, jak i potrzeb, na które odpowiedzią będzie opracowanie przez Wnioskodawcę nowych funkcjonalności lub produktów.

Zarówno przy projektach generowanych wewnętrznie, jak i generowanych przez klientów, Spółka realizuje prace badawczo-rozwojowe w celu tworzenia nowych, lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań, które po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych będą mogły zostać wykorzystane w systemach oferowanych przez Spółkę. Jednocześnie, poza opisywanym rozwojem nowych produktów, funkcjonalności i technologii, Wnioskodawca realizuje też liczne projekty utrzymaniowe - służące rutynowym pracom związanym z istniejącymi produktami (systemami), naprawie zgłaszanych i wychwytywanych błędów, a także drobnym usprawnieniom. Taka działalność, nie stanowi, zdaniem Wnioskodawcy, działalności badawczo-rozwojowej.

W ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych, po podjęciu decyzji o prowadzeniu projektu wewnętrznego lub też po otrzymaniu zgłoszenia od klienta, uprawnieni pracownicy Spółki dokonują analizy posiadanych informacji w zakresie oczekiwań stawianych opracowywanym rozwiązaniom, możliwych do zastosowania metod, wymaganych zasobów i innych istotnych czynników. Jest to pierwszy krok do opracowania zagadnienia technologicznego. Nakreślane są oczekiwane rezultaty, definiowane wymogi stawiane produktowi końcowemu etc. Pracownicy na stanowiskach analitycznych przedstawiają zagadnienie zespołowi programistycznemu i proponują metody rozwiązań.

Po przedstawieniu problemu (zagadnienia badawczego) zespół projektowy przystępuje do rozwiązywania go. Celem działań jest zarówno opracowywanie zupełnie nowych produktów, nowych funkcjonalności, które można będzie zaimplementować w istniejących systemach, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie produktu (systemu) o ulepszonych cechach, znacząco sprawniejszym działaniu, czy tez nowych możliwościach. W ramach zaprezentowanych zagadnień programiści Spółki rozwiązują poszczególne problemy (tematy badawcze). Muszą wybrać odpowiednią technologię, w której opracowywane rozwiązania są tworzone, metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań, integracji nowych funkcjonalności z istniejącymi systemami oraz infrastrukturą (z uwzględnieniem ograniczeń, które ona narzuca) oraz określić, w jaki sposób rozwiązanie to zostanie zbudowane. Ponadto, konieczne jest tworzenie narzędzi do testowania prototypów oraz przeprowadzenie testów. Wytworzone prototypy są na koniec testowane i walidowane.

Kluczowe dla realizacji czynności badawczo-rozwojowych w Spółce jest zdobywanie nowej wiedzy z dziedziny informatyki, środowisk programistycznych, języków programowania, architektur. Programiści i analitycy uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, konferencjach, na których poznają najnowsze osiągnięcia w dziedzinie systemów informatycznych i metody ich implementacji, integracji i zastosowania, co następnie znajduje przełożenie w ich pracy. Pomysły na opracowanie nowych produktów lub zagadnień badawczych często powstają w wyniku prób wykorzystania metod poznanych w literaturze fachowej, podczas wydarzeń branżowych itd.

Poniżej przedstawiono przykładowe czynności, występujące w ramach prowadzonych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych:

  • zdobywanie nowej wiedzy oraz poznawanie najnowszych rozwiązań z dziedziny technologii informacyjnej, w celu wykorzystania w opracowywaniu nowych rozwiązań i produktów,
  • wyszukiwanie odpowiednich technologii i prowadzenie prac nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia innowacyjnych rozwiązań,
  • opracowywanie i budowanie prototypów rozwiązań w celu zbadania i porównania ich przydatności w środowisku testowym (na serwerach testowych) na etapie dalszych prac nad nowymi rozwiązaniami/produktami,
  • opracowywanie narzędzi wspierających proces wytwórczy (automatyzację programowania i testowania),
  • opracowywanie rozwiązań umożliwiających integrację wewnętrzną i zewnętrzną budowanych systemów,
  • testowanie prototypowych wersji produktów i funkcjonalności.

Podstawą prowadzenia wszelkich prac przez uprawnionych pracowników Spółki są tzw. stories. Story to, oparty o zidentyfikowany problem, opis koniecznego do wprowadzenia rozwiązania (problemu, pożądanego efektu itd.). Są to opisy niezbędnych do przeprowadzenia prac (czynności) z perspektywy założeń technologicznych oraz wymagań co do finalnego produktu. Opisy te są istotnym elementem prowadzenia prac na podstawie metodyk zarządzania zwinnego, o czym mowa w dalszej części niniejszego Wniosku.

Czynności (scharakteryzowane w ramach tzw. stories) realizowane w pracach Spółki dzielą się na dwa typy:

  1. czynności badawczo-rozwojowe;
  2. czynności utrzymaniowe.


Prace badawczo-rozwojowe, czy to prowadzone w projektach generowanych wewnętrznie, czy też generowanych przez klientów, są przez Wnioskodawcę rozgraniczane od prac utrzymaniowych właśnie przy pomocy przedstawionego powyżej systemu stories.

Zdaniem Spółki, działalność prowadzona w ramach projektów generowanych wewnętrznie oraz generowanych przez klientów, tj. projektów badawczo-rozwojowych, w oparciu o czynności badawczo-rozwojowe, stanowi działalność badawczo-rozwojową, natomiast prace utrzymaniowe (czynności rutynowe) nie stanowią działalności badawczo-rozwojowej.

Z uwagi na fakt, że prace Spółki opierają się na iteracyjno-przyrostowych systemach zarządzania projektem, wszystkie projekty Wnioskodawcy, niezależnie czy dotyczą prac badawczo-rozwojowych czy utrzymaniowych, prowadzone są w metodyce Agile (Serum - podtypie metodyki Agile). Informatycy pracują w dwutygodniowych iteracjach, podczas których realizują prace nad zagadnieniami opisanymi w ramach kilku lub kilkunastu stories.

W ramach prac nad każdym produktem tworzony jest rejestr koniecznych do przeprowadzenia prac, w kolejności od najbardziej do najmniej priorytetowych. Rejestr jest listą zadań (w formie listy stories), które redagują uprawnieni pracownicy Spółki. Jak wspomniano powyżej, story to oparty o zidentyfikowany problem opis koniecznego do wprowadzenia rozwiązania (problemu, pożądanego efektu itd.), zatwierdzany przez pracowników odpowiedzialnych za dany produkt, którzy następnie pracują nad rozwiązaniem. W każdej iteracji prac realizowane są stories znajdujące się najwyżej w rejestrze produktu.

Niezależnie od sposobu generowania projektu (generowany wewnętrznie lub generowany przez klienta), w ramach każdego z nich mogą występować równolegle czynności badawczo- rozwojowe, a także takie, które nie zakładają prac badawczo-rozwojowych, gdyż stanowią rutynowe zmiany, ulepszenia, usuwanie błędów, Spółka rozróżnia, więc, w projektach czynności badawczo-rozwojowe oraz czynności utrzymaniowe. Wnioskodawca podkreśla, że każdorazowo jest i będzie dokonywana ocena (na podstawie stories) czynności podejmowanych przez pracowników pod kątem ich charakteru (czy jest to czynność badawczo-rozwojowa, czy dotycząca utrzymania i rutynowych zmian produktów).

Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W prowadzonej działalności Spółka wykorzystuje środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (WNiP), służące między innymi do prac badawczo-rozwojowych. Wśród nich można wyróżnić dwa typy aktywów. Pierwszym są takie, które znajdują zastosowanie wyłącznie w pracach B+R, a należą do nich np. serwery testowe, na których implementowane są środowiska testowe i wykorzystuje się je tylko do przeprowadzania walidacji i testów opracowywanych rozwiązań innowacyjnych. Drugą część aktywów stanowią licencje na oprogramowanie wykorzystywane w całej działalności Spółki. Poszczególne licencje są przypisywane do pracowników. W związku z tym, że czas pracy pracowników jest rejestrowany w podziale na czynności badawczo-rozwojowe oraz utrzymaniowe (Wnioskodawca prowadzi ewidencję zadań zatrudnionych pracowników, która pozwala na rozdzielenie prac prowadzonych przez każdego z pracowników oraz alokację tego czasu pracy pomiędzy poszczególne czynności opisane w ramach stories (badawczo-rozwojowe oraz utrzymaniowe) możliwe jest także ustalenie, w jakiej proporcji licencje wykorzystywane są do działalności badawczo-rozwojowej, a w jakiej do pozostałych prac.

Wnioskodawca zaznacza, że:

  • w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm. – winno być t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
  • nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w ramach stories badawczo- rozwojowych, opisanych powyżej, również w przyszłości,
  • w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, Spółka będzie wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym do kosztów kwalifikowanych, stanowiących koszty uzyskania przychodów poniesione przez Spółkę na działalność badawczo-rozwojową, należy zaliczyć zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, część zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w zakresie, w jakim dotyczą one realizacji tej działalności?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Przytoczona w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność Spółki dotycząca realizacji zadań badawczo-rozwojowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w szczególności stanowi prace rozwojowe i badania przemysłowe, o których mowa w art. 4a pkt 27c (winno być: art. 4a pkt 27 lit. c) i 28 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na podstawie art. 4a pkt 27c ustawy o CIT (winno być: art. 4a pkt 27 lit. c), badania przemysłowe to badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Art. 4a pkt 28 ustawy o CIT stanowi, że przez prace rozwojowe rozumieć należy nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących.

Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych jest opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, systemów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie systemów informatycznych wspierających działalność przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy z dziedziny informatyki. Zamierzeniem Spółki jest tworzenie rozwiązań, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane w działalności operacyjnej Spółki oraz opracowywanie nowych produktów.

Pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań informatycznych łączą dotychczas istniejącą wiedzę oraz opracowują nową wiedzę z dziedziny informatyki w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych, w sposób polegający na wniesieniu znaczących usprawnień do procesów zachodzących w działalności prowadzonej przez klientów Wnioskodawcy.

Wnioskodawca podkreśla, że czynności badawczo-rozwojowe (scharakteryzowane w ramach stories tego typu), podejmowane przez pracowników w poszczególnych projektach, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących - te, bowiem, mają miejsce w stories utrzymaniowych - dotyczących utrzymania i obsługi istniejących produktów i rozwiązań. O nierutynowym charakterze przesądza fakt, że każde prace należące do kategorii badawczo-rozwojowych zaczynają się od zdefiniowania unikatowych wymagań, zagadnień badawczych i tematów badawczych.

O rozpoczęciu nowego projektu badawczo-rozwojowego każdorazowo decyduje Komitet Sterujący, dyrektor odpowiedniego Pionu lub Zarząd Spółki, po dokładnym przeanalizowaniu projekcji przyszłych warunków i potrzeb rynku. Prace składają się z wyraźnych etapów, w iteracjach Scrum, w ramach których powstają prototypy, następnie są one testowane i weryfikowana jest ich przydatność. Każda iteracja polega na opracowywaniu wskazanych tematów badawczych poprzez tworzenie odpowiednich rozwiązań informatycznych. Co do zasady, iteracje kończą się powstaniem prototypu (wersji demonstracyjnej rozwiązania), a część z nich skutkuje powstaniem Minimal Viable Product (MVP), czyli prototypu cechującego się wysokim stopniem gotowości technologicznej. Rozwiązania te powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień. Istotną rolę w procesie odgrywa także budowa narzędzi (oprogramowania) do testowania stworzonych prototypów oraz samo testowanie. Testowanie rozwiązań jest właśnie ostatnią fazą projektu - dostarczone przez programistów prototypy są testowane i walidowane pod kątem spełnienia założeń określonych w story.

Zgodnie z przedstawioną definicją, w ramach prac rozwojowych odbywa się w szczególności nabywanie, łączenie i opracowywanie wiedzy z zakresu technologii, budowanie prototypów, demonstracje, testowanie i walidacja nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania. Czynności wykonywane przez Spółkę w ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych wpisują się, zatem, w tę definicję.

Co więcej, działalność Spółki spełnia również przesłankę systematyczności - Wnioskodawca realizuje projekty badawczo-rozwojowe systematycznie, dbając o rozwój oferty rozwiązań informatycznych wspierających działalność klientów.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza m.in. wydana co do podobnego zdarzenia przyszłego, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego w imieniu Ministra Finansów z 16 sierpnia 2016 r. o sygn. IPPB5/4510-641/16-3/MR, w której Organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że [...] projekty prowadzące do stworzenia oraz zmodernizowania już istniejących produktów lub rozwiązań informatycznych stanowią prace badawczo-rozwojowe w rozumieniu art. 4a ust. 26 ustawy o CIT. Podobnie, pozytywne stanowisko Ministra Finansów w zakresie uznania tego typu działalności za prace badawczo-rozwojowe, przedstawiono w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2017 r. o sygn. 2461-IBPB-1-1.4510.334.2016.EN (winno być: 2461-IBPB-1-1.4510.334.2016.2.EN), wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace realizowane poprzez czynności badawczo-rozwojowe (scharakteryzowane w stories badawczo-rozwojowych), polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych oraz ulepszonych produktów, rozwiązań, funkcjonalności (które będę mogły zostać wykorzystane przez Wnioskodawcę w przyszłości w trakcje realizacji projektów dla konkretnych klientów lub tez takich, które bezpośrednio wpływają na istniejący produkt), poprzez budowanie i ulepszanie rozwiązań informatycznych i ich integrację, a następnie ich testowanie stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, do kosztów kwalifikowanych, stanowiących podstawę do obliczenia dodatkowego odliczenia kosztów uzyskania przychodów od podstawy opodatkowania, należy zaliczyć, zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, część zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Spółka powinna więc rozdzielać wskazane koszty zgodnie ze specyfikacją prowadzonych prac, do których są one wykorzystywane. W przypadku, gdy wykorzystuje się je wyłącznie do działalności badawczo-rozwojowej, koszty te powinny zostać zaliczone w całości do kosztów kwalifikowanych, natomiast jeżeli aktywa wykorzystywane są w części do prac badawczo-rozwojowych, a w części do pozostałej działalności, zaliczenie powinno być proporcjonalne do czasu wykorzystania.

Na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Zgodnie z art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (dalej również: koszty amortyzacji).

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć limitów, o których mowa w art. 18d ust. 7 pkt 1 ustawy o CIT, w odniesieniu do poszczególnych rodzajów tych kosztów.

Zgodnie z art. 18e ustawy o CIT, podatnicy korzystający z odliczenia, są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu. Mając na uwadze powyższe, w celu skorzystania z ulgi, Spółka prowadzić będzie odpowiednią ewidencję środków trwałych oraz WNiP, umożliwiającą określenie, jaka część kosztów amortyzacji dotyczy realizowanych czynności badawczo-rozwojowych, a jaka pozostałych.

Tym samym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że do kosztów kwalifikowanych stanowiących podstawę do obliczenia ulgi, może zaliczyć koszty określone w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, dotyczące środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących do realizacji czynności badawczo-rozwojowych. Wnioskodawca, na podstawie wdrożonego w Spółce systemu ewidencji czasu pracy pracowników, do których przypisane są WNiP jest w stanie dokładnie oznaczyć, w jakim stopniu wartości te służą do prac badawczo-rozwojowych, a w jakim do pozostałej działalności. Natomiast, w przypadku środków trwałych, które służą wyłącznie do działalności badawczo-rozwojowej, odpisy amortyzacyjne od tych aktywów do kosztów kwalifikowanych zaliczane będą w całości. Zatem, Spółka będzie w stanie w wiarygodny sposób określić, jaka część kosztów amortyzacji powinna zostać odliczona od podstawy opodatkowania z tytułu ulgi B+R.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj