Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.122.2017.1.ES
z 30 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2017 r. (data wpływu 11 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej przez wspólnika spółki komandytowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej przez wspólnika spółki komandytowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (dalej również jako „Komandytariusz”).
Wnioskodawca jest jedynym komandytariuszem w spółce komandytowej z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka Komandytowa”). Komplementariuszem w Spółce Komandytowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka z o.o. lub Komplementariusz”), w której Wnioskodawca posiada 50% udziałów. Drugie 50% udziałów w Spółce z o.o. posiada żona Wnioskodawcy.

Spółka Komandytowa działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami. Czas trwania Spółki Komandytowej jest nieograniczony. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki Komandytowej jest PKD 70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Wkład Komplementariusza do Spółki Komandytowej wynosi 50 złotych. Wkład Komandytariusza wynosi 4.950 złotych. Udziały kapitałowe wspólników odpowiadają wartości rzeczywiście wniesionych wkładów. Wspólnicy uczestniczą w zysku i stratach Spółki Komandytowej proporcjonalnie do ich wkładów rzeczywiście wniesionych do Spółki Komandytowej.

Komplementariusz reprezentuje Spółkę Komandytową samodzielnie. Komplementariusz ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw Spółki Komandytowej. Za prowadzenie spraw Spółki Komplementariusz otrzymuje wynagrodzenie.


Z umowy Spółki Komandytowej wynika, że Wnioskodawca, jako Komandytariusz może prowadzić sprawy Spółki Komandytowej, w szczególności w zakresie świadczenia przez Spółkę Komandytową usług doradczych.


Spółka Komandytowa będzie świadczyć usługi doradcze na rzecz podmiotów niepowiązanych z Wnioskodawcą.


Wiedzę (know-how) w zakresie usług doradczych, które będzie świadczyć Spółka Komandytowa posiada Wnioskodawca. Wnioskodawca będzie prowadził sprawy Spółki Komandytowej w zakresie usług doradczych świadczonych na rzecz podmiotów niepowiązanych (podmiotów, z którymi Spółka Komandytowa będzie miała zawarte umowy o świadczenie usług doradczych) w imieniu i na rzecz Spółki Komandytowej, jako jej wspólnik.


Spółkę Komandytową i Wnioskodawcę łączył będzie wyłącznie stosunek spółki komandytowej. Spółka Komandytowa i Wnioskodawca nie zamierzają zawierać odrębnych umów, takich jak umowa o pracę, czy umowa o świadczenie usług.


Wnioskodawca za prowadzenie spraw Spółki Komandytowej w zakresie świadczonych przez nią usług doradczych nie będzie otrzymywać odrębnego wynagrodzenia. Jedynym przysporzeniem Wnioskodawcy będzie jego udział w zysku Spółki Komandytowej, osiąganego przede wszystkim z usług, które ta spółka świadczyć będzie na rzecz podmiotów niepowiązanych.

Wnioskodawca nie będzie reprezentował Spółki Komandytowej, ani nie będzie zarządzał/ kierował nią. Zarządzaniem Spółką Komandytową zajmował się będzie, w imieniu Komplementariusza (Spółki z o.o.), niepowiązany z Wnioskodawcą menedżer – jedyny członek zarządu Spółki z o.o. Za zarządzenie Spółką Komandytową Komplementariuszowi (Spółce z o.o.) będzie należało się stosowane wynagrodzenie.


Wnioskodawca nie będzie miał zarejestrowanej działalności gospodarczej. Pozarolniczą działalność gospodarczą będzie prowadziła Spółka Komandytowa i to ona jest przedsiębiorcą wpisanym do właściwego rejestru.


Wnioskodawca złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowaniu dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c updof.


Do Wnioskodawcy nie ma zastosowania art. 9a ust. 3 updof.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, jedynym przychodem do opodatkowania po stronie Wnioskodawcy będzie przychód z udziału w zyskach Spółki Komandytowej, ustalany zgodnie art. 8 ust. 1 updof?,
  2. Czy dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w zyskach Spółki Komandytowej, ustalony zgodnie z art. 8 updof, będzie mógł być opodatkowany na zasadach przewidzianych w art. 30c updof?

Zdaniem Wnioskodawcy,


  1. W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, jedynym przychodem do opodatkowania po stronie Wnioskodawcy będzie przychód z udziału w zyskach Spółki Komandytowej, ustalany zgodnie z art. 8 ust. 1 updof.
  2. Dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w zyskach Spółki Komandytowej, ustalony zgodnie z art. 8 updof, będzie mógł być opodatkowany na zasadach przewidzianych w art. 30c updof.

Uzasadnienie


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 updof źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Jak stanowi art. 13 ust. 1 pkt 8 updof „za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od (…) - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 9 updof”.

Z kolei w świetle art. 13 ust. 1 pkt 9 updof, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 7 updof.


W ocenie Wnioskodawcy, do przychodów osiąganych przez niego z tytułu udziału w zysku Spółki Komandytowej nie będzie miał zastosowanie ani art. 13 ust. 1 pkt 8 updof, ani art. 13 ust. 1 pkt pkt 9 updof. Będzie tak, ponieważ:

  1. Wnioskodawca nie będzie świadczyć usług na rzecz Spółki Komandytowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ale będzie prowadził jej sprawy w zakresie świadczenia przez nią (Spółkę Komandytową) usług doradczych na mocy umowy Spółki Komandytowej, jako jej wspólnik.
  2. Wnioskodawca nie będzie zarządzał Spółką Komandytową i nie będzie zawierał umów, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 9 updof. Prowadzenie sprawa Spółki Komandytowej w zakresie jej zarządzania i kierowania nią będzie spoczywało wyłączenie na Komplementariuszu (Spółce z o.o.), z tytułu czego Komplementariusz będzie uzyskiwał stosowne wynagrodzenie.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym przez niego opisie zdarzenia przyszłego zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 5b ust. 2 updof.


Zgodnie z tym pierwszym przepisem, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Jak z kolei stanowi art. 5b ust. 2 updof, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 updof, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.

Z art. 8 ust. 1 updof wynika, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 updof. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jednakże – o czym stanowi art. 8 ust. 1a updof - przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 updof, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c updof, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 updof.


Powyższe zasady, na podstawie art. 8 ust. 2 updof, stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Mając na względzie powyższe przepisy, w ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym przez niego opisie zdarzenia przyszłego jedynym przychodem do opodatkowania po stronie Wnioskodawcy będzie przychód z udziału w zyskach Spółki Komandytowej, ustalany zgodnie art. 8 ust. 1 updof.

W świetle art. 30c ust. 1 updof podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zważywszy na fakt, że Wnioskodawca złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowaniu dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c updof, dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w zyskach Spółki Komandytowej, ustalony zgodnie z art. 8 updof, będzie mógł być opodatkowany na zasadach przewidzianych w art. 30c updof.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoja aktualność.


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj