Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/4512-506/15/BS
z 20 lipca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2015 r. (data wpływu 12 maja 2015 r.) uzupełnionym w dniu 23 czerwca 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla produkcji i dostawy książek i czasopism specjalistycznych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 23 czerwca 2015 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla produkcji i dostawy książek i czasopism specjalistycznych.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, podmiotem gospodarczym, działającym na rynku poligraficznym. Zajmuje się drukiem heatsetowym, m.in. drukiem książek i czasopism. W tym scenariuszu działalność spółki wygląda następująco:


  1. Wnioskodawca – drukarnia otrzymuje zlecenie od zleceniodawcy, aby wydrukować określoną ilość książek/czasopism i dostarczyć wydrukowany nakład zgodnie z otrzymanym zleceniem.
  2. Wnioskodawca po otrzymaniu zlecenia od zleceniodawcy produkuje zamówioną ilość książek/czasopism z własnych surowców i komponentów zgodnie z otrzymanym zamówieniem od zleceniodawcy.
  3. Po zakończeniu produkcji, Wnioskodawca przekazuje zamówiony nakład fizycznie zleceniodawcy zgodnie z jego zleceniem.
  4. Po wydaniu książek/czasopism zleceniodawcy, Wnioskodawca, fakturuje tę sprzedaż, zleceniodawca staje się właścicielem książek/czasopism w momencie ich odbioru od Wnioskodawcy oraz zapłaty za nie.
  5. Prawa autorskie w stosunku do książek/czasopism na każdym etapie ww. procesu, są w każdym przypadku własnością zleceniodawcy.


Odnośnie wariantów realizacji opisywanych transakcji, z punktu widzenia tego kto jest wydawcą książki i kto dokonuje oznaczeń książek, czasopism symbolami ISBN (dla książek) i ISSN (dla czasopism), występują następujące warianty – postępowania Spółki:


  1. Wariant.


  2. Wydawcą książki jest zleceniodawca (w książce jest podane, że zleceniodawca jest wydawcą) i jest tam jego symbol ISBN. W takiej książce jest informacja, że Wnioskodawca - drukarnia wykonał druk książki. W tym wariancie podpisywana jest umowa na druk książki, bądź też Wnioskodawca otrzymuje zlecenie handlowe w formie pisemnej. Fizycznie zleceniodawcy jest dostarczany cały zamówiony przez niego nakład książki.

  3. Wariant.


  4. Wydawcą czasopisma specjalistycznego jest zleceniodawca. W biuletynie widnieje informacja, że zleceniodawca jest wydawcą, oraz że Wnioskodawca – drukarnia wykonał druk oraz jest podany numer ISSN. Zawierane jest w tym przypadku zlecenie pisemne na druk czasopisma. Do zleceniodawcy dostarczany jest cały zamówiony przez niego nakład czasopisma.


W uzupełnieniu wniosku wskazano, że książki wytwarzane przez Wnioskodawcę mieszczą się w PKWiU w grupowaniu 58.11.1, natomiast czasopisma w grupowaniu 58.14.1. Jednocześnie Wnioskodawca oświadczył, że w czasopismach opisanych w wariancie II powierzchnia przeznaczona na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe zajmuje mniej niż 33%.


W wyżej opisanych transakcjach biorą zatem udział dwa podmioty:


  1. Wnioskodawca – drukarnia, który produkuje z własnych surowców i komponentów książki/czasopisma dla zleceniodawcy i dostarcza gotowe egzemplarze książek/czasopism.
  2. Zleceniodawca otrzymujący książki/czasopisma od Wnioskodawcy – drukarni.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy Wnioskodawca – drukarnia, może stosować stawkę VAT w wysokości 5% dla produkcji i dostawy książek/czasopism specjalistycznych spełniających kryteria określone w art. 2 pkt 27f ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedawanych według dwóch wariantów zgodnie z przytoczonym powyżej stanem faktycznym?
  2. Czy Wnioskodawca – drukarnia, może stosować stawkę VAT w wysokości 8% dla produkcji i dostawy innych czasopism, sprzedawanych według drugiego wariantu zgodnie z przytoczonym powyżej stanem faktycznym?



Wnioskodawca, stoi na stanowisku, że może stosować stawkę VAT w wysokości 5%, dla sprzedawanych książek i czasopism specjalistycznych oraz 8% dla pozostałych czasopism.

Argumenty na tę okoliczność są następujące:


  1. Proces wydrukowania książki/czasopisma jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), które staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa do dysponowania nimi z drukarni na zleceniodawcę. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne zleceniodawcy do drukowanego utworu, gdyż nie one są w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu, jakim jest książka/czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki/czasopisma są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co do których Wnioskodawca – drukarnia – aby zleceniodawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo ich posiadania na zleceniodawcę.
  2. Kiedy mowa o „przeniesieniu prawa do rozporządzania jak właściciel” nie należy tego zwrotu utożsamiać jedynie z przeniesieniem prawa własności w sensie prawnym, gdyż w pojęciu tym mieszczą się wszelkie formy przeniesienia prawa, które nabywcy umożliwiają rozporządzanie dobrami materialnymi (rzeczami), jak właścicielowi. W opisywanym przypadku Wnioskodawca wyzbywa się własności sprzedawanych zleceniodawcy książek/czasopism. Przeniesienie własności tych towarów na zleceniodawcę - wydawcę wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku - art. 155 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), czyli przeniesienia również ich posiadania na wydawcę, co pozwala temu ostatniemu na rozporządzanie tymi rzeczami jak właściciel. Tym samym, następuje w takim przypadku przeniesienie przez Wnioskodawcę - drukarnię na zleceniodawcę prawa do rozporządzania jak właściciel, wydanymi mu książkami/czasopismami, co czyni tę czynność dostawą towarów w rozumieniu, art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
  3. Skoro wydanie książek/czasopism zleceniodawcy jest dostawą towarów, (co oczywiste), to może być do transakcji ich dostawy zastosowana stawka VAT w wysokości 5 %, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, przewidującego stawkę 5% dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy, a konkretnie na podstawie jego dwóch pozycji, tj.:
    1. poz. 32, w której wymieniono książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy-wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie braillea. Wnioskodawca sprzedaje książki oznaczone ISBN, czyli ww. warunek jest spełniony to, że w I Wariancie opisanego stanu faktycznego ISBN jest przypisany zleceniodawcy (nie Wnioskodawcy) nie ma prawnego znaczenia ponieważ analizowany przepis ustawy o VAT wymaga tylko, aby symbol ten się w książce znajdował, nie ważne jest kogo znamionuje (ustawa o VAT nie wymaga typu podmiotu, do którego ma być przypisany ISBN),
    2. poz. 34, w której wymieniono czasopisma specjalistyczne. Wnioskodawca, sprzedaje zleceniodawcy czasopisma specjalistyczne (II Wariant opisanego stanu faktycznego), które spełniają warunki określone w art. 2 pkt 27f ustawy.
  4. W odniesieniu do dostawy innych czasopism drukowanych i sprzedawanych przez Wnioskodawcę – drukarnię w sposób opisany w wariancie II stanu faktycznego a wymienionych w poz. 74 załącznika nr 3 do ustawy - czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych) - wyłącznie czasopisma i pozostałe periodyki oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, może być zastosowana stawka VAT w wysokości 8 %, na podstawie art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, przewidującego stawkę VAT 8 % dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że wskazane przez Wnioskodawcę grupowania statystyczne są prawidłowe. Podkreślić bowiem należy, że analiza prawidłowości klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej towaru będącego przedmiotem wniosku. Zgodnie bowiem z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Końcowo należy wskazać, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, wobec czego w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny od przedstawionego stan faktyczny, interpretacja nie wywrze w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj