Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB4/4511-529/15/KK
z 22 grudnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2015 r. (data wpływu 15 października 2015 r.), uzupełnionym w dniach 30 października i 10 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 października 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 30 października i 10 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania.


We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca dokonał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w ramach którego zadeklarował, że będzie prowadził działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek (zwaną dalej „indywidualną działalnością gospodarczą”) i jednocześnie oświadczył, że będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz rozliczał podatek dochodowy „metodą liniową”, określoną w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca nie rozpoczął faktycznego prowadzenia powyższej, indywidualnej działalności gospodarczej i nie osiągnął z tego tytułu żadnych przychodów oraz kosztów. Wnioskodawca następnie dokonał zmiany wpisu w ewidencji działalności gospodarczej, w ten sposób, że wykreślił (wyrejestrował) wpis o prowadzeniu indywidualnej działalności gospodarczej (likwidacja działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek) i zgłosił, że od dnia następnego, po wykreśleniu indywidualnej działalności gospodarczej, będzie prowadził działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej.


Dokonując zmiany wpisu, Wnioskodawca nie zaznaczył w jakiej formie będzie rozliczał podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodów uzyskanych w spółce cywilnej. Wnioskodawca uznał, że po wykreśleniu i likwidacji indywidualnej działalności gospodarczej oraz ujawnieniu w następnym dniu działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie w formie spółki cywilnej, dochody osiągnięte z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej będą opodatkowane według zasad ogólnych określonych z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem przychody (dochody) z działalności gospodarczej, przy braku oświadczenia podatnika, co do ich opodatkowania w formie określonej w:


  1. ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym
  2. w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – „metoda liniowa”

    podlegają obligatoryjnie opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych


W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnił ponadto, że wykreślił (wyrejestrował) wpis o prowadzeniu indywidualnej działalności gospodarczej prowadzonej we własnym imieniu i na własny rachunek z dniem 21 maja 2013 r. i od dnia następnego, po wykreśleniu indywidualnej działalności gospodarczej, zgłosił w CEIDG z dniem 22 maja 2013 r. że będzie prowadził działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej.

Wykreślenia indywidualnej działalności gospodarczej dokonano na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca całkowicie zaprzestał wykonywania indywidualnej działalności gospodarczej (likwidacja), a następnie rozpoczął prowadzenie innej, nowej działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie w formie spółki cywilnej. Wnioskodawca nie osiągnął przychodów oraz nie poniósł żadnych kosztów z indywidualnej działalności gospodarczej, a sporządzony na dzień wykreślenia (likwidacja) indywidualnej działalności gospodarczej wykaz składników majątkowych, o którym mowa w art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynosi zero (0).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy zgodnie z zamiarem i wolą podatnika działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę wyłącznie w formie spółki cywilnej powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wybór formy opodatkowania dotyczy faktycznie prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem Wnioskodawca zaprzestał (zlikwidował) prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek i fakt ten został potwierdzony właściwym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, a następnie rozpoczął nową działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej, to na podstawie art. 9a może wybrać dla tej nowej działalności gospodarczej nową formę podatku dochodowego zgodnie z art. 9a ust. 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w terminie nie później niż w dzień uzyskania pierwszego przychodu.

Brak zatem oświadczenia Wnioskodawcy w tym zakresie oznacza opodatkowanie nowej działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie w formie spółki cywilnej (po zakończeniu indywidualnej działalności gospodarczej) według zasad ogólnych, o których mowa w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


W myśl art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowemu pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Natomiast stosownie do treści art. 9a ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przepis art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyższych przepisów wynika, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia – w wymienionym w przepisach terminie – jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego albo podatku zryczałtowanego.

Przy tym, w trakcie roku podatkowego, wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jest możliwy tylko w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W innych przypadkach oświadczenie o wyborze formy opodatkowania należy złożyć do 20 stycznia roku podatkowego.

Oznacza to, że jeżeli nie została zgłoszona likwidacja działalności gospodarczej, wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania dochodów podatnik dokonuje na dany rok podatkowy.

Natomiast w sytuacji kiedy w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i o tym fakcie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego, dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma przeszkód do wyboru przez ten podmiot formy opodatkowania.

Co do zasady zatem, skoro podatnik zawiadomił wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych) to gdy rozpocznie on ponownie działalność nie ma podstaw, aby odmówić statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej należy dokonać wyboru formy opodatkowania, zgodnie z cytowanymi przepisami. W przypadku zaś niezłożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w ramach którego zadeklarował, że będzie prowadził działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek i jednocześnie oświadczył, że będzie rozliczał podatek dochodowy „metodą liniową”, określoną w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie Wnioskodawca całkowicie zaprzestał wykonywania indywidualnej działalności gospodarczej (likwidacja) i rozpoczął prowadzenie innej, nowej działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki cywilnej. Dokonując zmiany wpisu, Wnioskodawca nie zaznaczył w jakiej formie będzie rozliczał podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodów uzyskanych w spółce cywilnej.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca – jak wskazuje w opisie stanu faktycznego – zlikwidował trwale poprzednio prowadzoną indywidualną działalność poprzez jej wykreślenie w dniu 21 maja 2013 r. z ewidencji działalności gospodarczej oraz od dnia następnego rozpoczął ponownie prowadzenie działalności gospodarczej tym razem wyłącznie w formie spółki cywilnej, to można uznać go za podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego. Wnioskodawca jest więc uprawniony do wyboru nowej, innej niż dotychczas formy opodatkowania, zaś w przypadku niezłożenia oświadczenia o wyborze takiej formy, dochody z działalności gospodarczej prowadzonej obecnie wyłącznie w formie spółki cywilnej opodatkowane są na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślenia jednakże wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli zatem stan faktyczny przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej będzie różnił się od tego, który wystąpił w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja indywidualna nie będzie chroniła Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj