Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/4512-133/16/AK
z 14 kwietnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2016 r. (data wpływu 19 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów na podstawie posiadanych dokumentów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów na podstawie posiadanych dokumentów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na produkcji aktywnych materiałów hydroizolacyjnych, akcesoriów niezbędnych do wykonywania izolacji, produkcji materiałów eksploatacyjnych dla wiertnictwa. Wyprodukowane towary są następnie sprzedawane do kontrahentów Spółki mających siedzibę w innych krajach Unii Europejskiej.

Spółka jest zarejestrowana dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych jako podatku VAT UE. Nabywcy towarów są podatnikami podatku od wartości dodanej posiadającymi właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo właściwe dla nabywcy zawierający dwuliterowy kod dla celów podatku od wartości dodanej.

Dokonywana sprzedaż jest traktowana na gruncie podatku od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 0%.

W celu zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% Spółka posiada następujące dokumenty potwierdzające dokonanie WDT:


  • specyfikację poszczególnych sztuk załadunku, którą stanowią dokumenty „Delivery Note" wystawione przez Spółkę,
  • dokumenty od przewoźnika CMR jeżeli transport został zlecony przez Spółkę,
  • korespondencja handlowa z nabywcą w tym jego zamówienie,
  • dokumenty ubezpieczenia lub kosztów frachtu jeżeli transport jest organizowany przez Spółkę,
  • dowody zapłaty jeżeli zapłata została dokonana za towar przed terminem złożenia deklaracji za okres miesięczny w którym doszło do WDT,
  • skany dokumentów potwierdzających przyjęcie przez nabywcę towarów w kraju UE innym niż Polska (dokument podpisany i opieczętowany przez nabywcę).


Spółka planuje wdrożenie rozwiązania polegającego na tym, że zrezygnuje z uzyskiwania od nabywcy przesyłanych pocztą elektroniczną skanów dokumentów z jego podpisem i pieczątką potwierdzających otrzymanie zamówionych towarów. Dokument ten zostanie zastąpiony przez potwierdzenie otrzymane od nabywcy pocztą elektroniczną, w którym będzie zawarta następująca treść: „Potwierdzam otrzymanie towarów z Delivery Note nr... w dniu ..."

Numer Delivery Note jest unikatowy co oznacza, że nie ma możliwości aby dostawy towarów były potwierdzone tym samym dokumentem Delivery Note.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Spółka ma prawo do zastosowania stawki 0% dla transakcji WDT jeżeli oprócz innych dokumentów składających się na potwierdzenie WDT będzie zamiast skanów dokumentów podpisanych i opieczętowanych przez nabywcę posiadać informację przesłaną pocztą elektroniczną potwierdzającą otrzymanie towarów przez nabywcę gdzie będzie zawarta treść: „Potwierdzam otrzymanie towarów z Delivery Note nr X z dnia DD.MM.RRRR" ? („X” będzie unikatowym numerem identyfikującym konkretną dostawę do konkretnego nabywcy; „DD.MM.RRRR." - będzie datą otrzymania towarów przez nabywcę)?


Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli w ramach dokonywanych transakcji WDT będzie uzyskiwać do celów potwierdzania dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium kraju UE innego niż Polska informację przesłaną pocztą elektroniczną o ww. treści, która uzupełni pozostałe dowody zamiast skanu dokumentu z podpisem i pieczątką nabywcy, będzie miał prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla transakcji WDT.

W świetle art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), dalej zwaną: „ustawa o VAT", wewątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:


  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;
  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.


Jak wynika z powyższego przepisu, transakcje WDT podlegają opodatkowaniu podatkiem wg stawki 0% gdy podatnik spełnia łącznie trzy wyraźnie wskazane przez ustawodawcę warunki.

Pierwszym warunkiem, który powinien być spełniony przez podatnika jest dokonanie dostawy towarów na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer VAT, który zawiera dwuliterowy kod państwa nadającego taki numer nabywcy.

Spółka dokonując dostaw towarów w ramach transakcji WDT dokonuje ich na rzecz nabywców posiadających ważny i właściwy numer VAT zawierający kod kraju danego państwa. Numer ten jest weryfikowany przez Spółkę m.in. poprzez stronę systemu VIES. W związku z czym pierwszy warunek dla zastosowania stawki 0% jest spełniony.

Drugim warunkiem, który powinien być spełniony przez podatnika to uzyskanie przed terminem złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy dowodów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy na terytorium UE inne niż Polska.

Jak wynika z art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, dowodami potwierdzającymi wywóz i dostarczenie towarów w ramach WDT są:


  1. dokument przewozowy otrzymany od przewoźnika, jeżeli przewóz jest zlecany przewoźnikowi,
  2. specyfikacja poszczególnych sztuk załadunku.


Wymienione powyżej dokumenty powinny łącznie potwierdzać, że towar został wywieziony z Polski i dostarczony do miejsca ich przeznaczenia na terytorium UE innym niż Polska. Miejscem przeznaczenia będzie miejsce wskazane przez nabywcę w dokumencie przewozowym. Przepisy ustawy dają także możliwość potwierdzenia dokonania dostawy dodatkowymi dokumentami jeżeli ww. dwa dokumenty nie potwierdzają tego jednoznacznie.

Jak wynika z art. 42 ust. 11 ustawy o VAT, dokumentami potwierdzającymi WDT mogą być inne dokumenty wskazujące, że doszło do WDT, a w szczególności:


  1. korespondencja handlowa z nabywcą w tym jego zamówienie,
  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
  3. dowód zapłaty za towar lub inny dokument potwierdzający wygaśniecie zobowiązania,
  4. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium UE innym niż Polska.


Analizując powyższy przepis można dojść tylko do wniosku, że ustawodawca dał podatnikowi możliwość potwierdzania dokonania WDT dodatkowymi dokumentami (bez ograniczeń co do ich rodzaju), jeżeli podstawowe dokumenty, jak dokument przewozu i specyfikacja sztuk załadunku, nie potwierdzają bez jakichkolwiek wątpliwości faktu dokonania dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium kraju UE innym niż Polska albo w sytuacji gdy transport nie jest zlecany przez sprzedawcę przewoźnikowi co w praktyce oznacza, że sprzedawca nie posiada dokumentu od przewoźnika.


Transport zlecany przez Spółkę.


Spółka dokonując dostaw towarów w ramach transakcji WDT z wykorzystaniem transportu zamawianego przez siebie posiada dokumenty od przewoźnika potwierdzające dostarczenie towarów do miejsca przeznaczenia w kraju UE innym niż Polska oraz dokumenty „Delivery Note", z których wynika jaki towar i jaka ilość została dostarczona do nabywcy. Ponadto posiada dodatkowe dokumenty jak korespondencja handlowa, dokumenty dotyczące ubezpieczenia i frachtu.

W związku z tym, jeżeli zamiast dokumentu z podpisem i pieczątką nabywcy w postaci skanu przesłanego pocztą elektroniczną potwierdzającego przyjęcie towarów na terytorium UE innym niż Polska, Spółka będzie posiadać informację przesłaną od nabywcy za pośrednictwem poczty elektronicznej o treści: „Potwierdzam otrzymanie towarów z Delivery Note nr X z dnia DD.MM.RRRR" to jednoznacznie będzie to razem z innymi dowodami potwierdzało wywóz towarów z Polski i ich dostarczenie do miejsca przeznaczenia w kraju UE innym niż Polska.


Transport zlecany przez nabywcę.


Natomiast w przypadku gdy dostawa towarów jest realizowana z transportem zamówionym przez nabywcę, Spółka nie ma dokumentów przewoźnika potwierdzającego dostarczenie towarów do miejsca przeznaczenia. Dokumentami potwierdzającymi wywóz i dostarczenie towarów do miejsca przeznaczenia są: Delivery Note, z których wynika jaki towar i jaka ilość została dostarczona do nabywcy, korespondencję handlową, skan dokumentu podpisany i opieczętowany przez nabywcę potwierdzający otrzymanie towarów, dowody zapłaty, jeżeli przed złożeniem deklaracji nastąpiła zapłata.

W związku z tym, jeżeli zamiast dokumentu z podpisem i pieczątką nabywcy w postaci skanu przesłanego pocztą elektroniczną potwierdzającego przyjęcie towarów na terytorium UE innym niż Polska, Spółka będzie posiadać informację przesłaną od nabywcy za pośrednictwem poczty elektronicznej o treści: „Potwierdzam otrzymanie towarów z Delivery Note nr X z dnia DD.MM.RRRR" to jednoznacznie będzie to razem z innymi dowodami potwierdzało wywóz towarów z Polski i ich dostarczenie do miejsca przeznaczenia w kraju UE innym niż Polska.

Zdaniem Spółki, zmiana rozwiązania w zakresie WDT polegającego na tym, że zrezygnuje ona z uzyskiwania od nabywcy przesyłanych pocztą elektroniczną skanów dokumentów z jego podpisem i pieczątka potwierdzających otrzymanie zamówionych towarów i będzie otrzymywać od nabywcy informację przesyłaną pocztą elektroniczną o treści: „Potwierdzam otrzymanie towarów z Delivery Note nr... w dniu ..." będzie dawała wraz z innymi dowodami potwierdzenie, że nabywca otrzymał towar zgodnie z zamówieniem.

Trzecim warunkiem, który powinien być spełniony to posiadanie przez podatnika dokonującego dostawy rejestracji jako podatnik VAT UE.

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE, a co za tym idzie składając deklaracje podatkowe w których wykazuje transakcje WDT robi to jako podatnik VAT UE.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że wszystkie posiadane przez Spółkę dokumenty potwierdzają łącznie wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa UE. Należy bowiem podkreślić, że ocena dokumentów potwierdzających ten fakt może być oceniona jedynie w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej, przeprowadzonej przez właściwy organ pierwszej instancji, a nie w postępowaniu dotyczącym wydania interpretacji indywidualnej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj