Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPP3.4512.118.2016.2.ALN
z 5 maja 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2016 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 25 kwietnia 2016 r. (data wpływu 26 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży zabudowanych działek nr 1492/5 i 1492/9 na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy– jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży zabudowanych działek nr 1492/5 i 1492/9 na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 kwietnia 2016 r. (data wpływu 26 kwietnia 2016 r.) w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego, pytania i stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

….. Sp. z o.o. …... będąca płatnikiem podatku VAT prosi o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntów z posadowionymi na nim budynkami i budowlami.

Spółka nabyła nieruchomość wraz z gruntem w 1992 r. zatem nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia VAT. W latach 2008 - 2009 przeprowadzono modernizację budynków warsztatowych i budynku biurowego. Wartość modernizacji przekroczyła 30% wartości początkowej ww. budynków korzystających z odliczeń VAT. Od początku istnienia Spółki, czyli od 1989 r. do chwili obecnej Wnioskodawca prowadzi taką samą działalność, czyli budowy sieci sanitarnych.

Przedmiotem sprzedaży nie jest przedsiębiorstwo ani zorganizowana jego część.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od dnia 17 marca 1989 roku. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej są: roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych PKD 42.21.Z. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ewidencji środków trwałych Spółka posiada nieruchomości, stanowiące działki o numerach ewidencyjnych 1492/5 i 1492/3, położone …., gm. …., zabudowane: 1) budynkiem biurowym (oznaczonym wg PKOB symbolem: sekcja 1, dział 12. grupa 122, klasa 1220 „Budynki biurowe”), 2) budynkiem magazynowo-składowo-ekspozycyjnym (oznaczonym wg PKOB symbolem: sekcja 1, dział 12, grupa 325, klasa 1251 „budynki przemysłowe”), 3) halą prefabrykacji (oznaczoną wg PKOB symbolem, sekcja 1, Dział 12, grupa 125, klasa 1251 „Budynki przemysłowe”), 4) wiatą garażowo magazynową (oznaczoną wg PKOB symbolem: sekcja 1, dział 12, grupa 125, klasa 1251 „Budynki przemysłowe”), 5) wiatą garażowo samochodową (oznaczoną wg PK0B symbolem: sekcja 1, dział 12, grupa 125, klasa 1242 „Budynki garażowe”) i 6) warsztatami mechanicznymi samochodowymi (oznaczonym: wg PKOB symbolem: sekcja 1, dział 12, grupa 125, klasa 1251, „Budynki przemysłowe”). Wszystkie te obiekty są budynkami w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 07 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 290).

Spółka nabyła przedmiotowe działki zabudowane na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego z dnia 10 listopada 1992 roku. Rep. A Nr …... Czynność ta nie była opodatkowana podatkiem VAT, w związku z czym Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT.

Od daty zakupu nieruchomości zostały wprowadzone do majątku Spółki i były wykorzystywane przez Spółkę do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz .U. z 2011 r. Nr 177., poz. 1054 z późn. zm.). Przedmiotowe nieruchomości nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Budynek biurowy, hala prefabrykacyjna, wiata garażowa magazynowa, wiata garażowa samochodowa i warsztaty mechaniczne samochodowe, oznaczone nr 1, 3, 4, 5, 6 usytuowane są wyłącznie na działce o nr ewid. 1492/5, natomiast budynek magazynowo-skladowy ekspozycyjny, oznaczony nr 2, położony jest na działkach o nr ewid. 1492/5 i o nr ewid. 1492/9.

Spółka nabyła te nieruchomości w 1992 roku i wykorzystuje je w prowadzonej działalności gospodarczej. W dacie zakupu, tj. w dniu 10 listopada 1992 roku doszło do pierwszego zajęcia (używania) budynków. Wszystkie budynki posadowione na przedmiotowych nieruchomościach były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Spółka nie udostępniała odpłatnie budynków trwale z gruntem związanych podmiotom trzecim. Na przełomie 2008 i 2009 roku Spółka poniosła wydatki na ulepszenie budynków, w stosunku do których wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które wyniosły więcej niż 30% wartości początkowej budynków. Przed sprzedażą ulepszone budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przez co najmniej 5 lat. Po zakończonych ulepszeniach poszczególnych budynków do momentu planowanej sprzedaży wystąpiło pierwsze zajęcie (używanie) budynków. Spółka wykorzystuje przedmiotowe budynki do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarowi usług.

Pomiędzy pierwszym zajęciem (używaniem) budynków a planowanym momentem sprzedaży liczonym od daty ich nabycia, upłynie okres dłuższy niż 2 lata, zaś od daty ich ulepszenia, którego wartość była wyższa niż 30% wartości początkowej budynków upłynie okres dłuższy niż 5 lat. Ulepszone budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.(ostatecznie postawione w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż działek zabudowanych budynkami będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. l pkt 10 i pkt 10a w zw. z ust. 7 art. 43 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż działek zabudowanych budynkami będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Art. 43 ust. 1 pkt 10 a ustawy o podatku VAT zwalnia z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 pod warunkiem że: a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostaw prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, b) dokonujący ich dostawy nie ponosi wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli poniósł takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Warunku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 a lit b nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Spółce w stosunku do nieruchomości będących przedmiotem potencjalnej sprzedaży, w momencie ich nabywania nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W trakcie ich używania wnioskodawca poniósł wydatki na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, których wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tych obiektów, jednakże budynki te były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych co najmniej 5 lat. Dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Budynki są użytkowane przez Wnioskodawcę powyżej 2 lat od daty pierwszego zasiedlenia, liczonego od daty zakupu nieruchomości zabudowanej oraz powyżej 5 lat, liczonych od daty poniesienia wydatków na ulepszenie posadowionych na niej budynków, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej przedmiotowych budynków, co skutkowało ponownym pierwszym zasiedlaniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże w treści ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku oraz zwolnienie od podatku VAT.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m. in. w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zatem z powyższych przepisów wynika, że dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Przez pierwsze zasiedlenie – art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy (obowiązujący od 1 stycznia 2014 r.), w myśl którego – w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że – co do zasady – grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

W analizowanej sprawie, w pierwszej kolejności kluczowym elementem jest ustalenie, czy w odniesieniu do budynków nastąpiło pierwsze zasiedlenie, a jeżeli tak, to w którym momencie.

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania ulepszonego budynku powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez właściciela (dokonującego dostawy) czynności podlegających opodatkowaniu.

Z powyższej definicji wynika, że oddanie do użytkowania ulepszonego budynku powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy rozumieć nie tylko umowę sprzedaży, aport, ale także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku po ulepszeniu do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

Uwzględniając definicję pierwszego zasiedlenia zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy wskazać należy, że jeżeli podatnik zmodernizuje obiekt, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a ulepszony budynek zostanie oddany do użytkowania, nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę. Zarówno sprzedaż, jak i najem, dzierżawa są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ewidencji środków trwałych Spółka posiada nieruchomości, stanowiące działki zabudowane o numerach ewidencyjnych 1492/5 i 1492/3. Budynek biurowy, hala prefabrykacyjna, wiata garażowa magazynowa, wiata garażowa samochodowa i warsztaty mechaniczne samochodowe, usytuowane są wyłącznie na działce o nr ewid. …., natomiast budynek magazynowo - składowy ekspozycyjny, położony jest na działkach o nr ewidencyjnym 1492/5 i o nr ewidencyjnym 1492/9. Wszystkie te obiekty są budynkami w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 07 lipca 1994 roku Prawo budowlane

Spółka nabyła przedmiotowe działki zabudowane na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego z dnia 10 listopada 1932 roku. Rep. A Nr …... Czynność ta nie była opodatkowana podatkiem VAT, w związku z czym Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT.

Od daty zakupu nieruchomości zostały wprowadzone do majątku Spółki i były wykorzystywane przez Spółkę do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy Przedmiotowe nieruchomości nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wszystkie budynki posadowione na przedmiotowych nieruchomościach były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spółka nie udostępniała odpłatnie budynków trwale z gruntem związanych podmiotom trzecim.

Na przełomie 2008 i 2009 roku Spółka poniosła wydatki na ulepszenie budynków, w stosunku do których Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które wyniosły więcej niż 30% wartości początkowej budynków. Przed sprzedażą ulepszone budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przez co najmniej 5 lat.

Pomiędzy ulepszeniem budynków, którego wartość była wyższa niż 30% wartości początkowej budynków upłynie okres dłuższy niż 5 lat. Ulepszone budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Jak wskazał Wnioskodawca na budynki znajdujące na działkach o numerach ewidencyjnych 1492/5 i 1492/3 zostały poniesione wydatki na ulepszenie. Po ulepszeniu Spółka nie udostępniała odpłatnie budynków trwale z gruntem związanych podmiotom trzecim, a warunek wynikający z definicji pierwszego zasiedlenia (art. 2 pkt 14 ustawy) zostanie wypełniony dopiero w momencie planowanej dostawy.

Zatem sprzedaż tej zabudowanej nieruchomości tj. działek o nr 1492/5 i 1492/3 nie będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Przy sprzedaży przedmiotowych nieruchomości spełniony będzie warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a ustawy, ponieważ przy nabyciu ww. nieruchomości nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wnioskodawca wskazał, że poniósł wydatki na ulepszenie budynków, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej, a po ulepszeniu Wnioskodawca wykorzystywał przedmiotowe budynki do czynności opodatkowanych przez okres dłuższy niż 5 lat. Zatem w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie stosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy, określone w art. 43 ust. 7a ustawy, bowiem po ulepszeniu Wnioskodawca wykorzystywał przedmiotowe budynki do czynności opodatkowanych przez okres dłuższy niż 5 lat. Tym samym dostawa budynków będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 43 ust. 7a ustawy.

Jak wcześniej wskazano w sytuacji, gdy budynki korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że transakcja będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. l pkt 10 i pkt 10a, należało uznać za nieprawidłowe, ponieważ dostawa przedmiotowych nieruchomości korzysta ze zwolnienia wyłącznie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj