Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4511-1140/15-4/MK1
z 2 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2015 r. (data wpływu 21 grudnia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 lutego 2016 r. (data wpływu 23 lutego 2016 r.) na wezwanie Nr IPPB2/4511-1140/15-2/MK1 z dnia 11 lutego 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udziału Wnioskodawcy w programie motywacyjnym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udziału Wnioskodawcy w programie motywacyjnym.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu Ustawy o PIT tj. podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w stosunku do całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawca zawarł kontrakt menedżerski z S. Sp. z o.o. („Spółka”), spółką prawa polskiego zajmującą się m.in. produkcją oraz dystrybucją wyrobów medycznych, suplementów diety oraz dietetycznych środków spożywczych przeznaczenia medycznego. W ramach zawartego kontraktu, Wnioskodawca za wynagrodzeniem wykonuje obowiązki w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem Spółki. Wnioskodawca nie jest pracownikiem Spółki ani nie zawarł ze Spółką innych umów o świadczenie usług. W przyszłości może zdarzyć się, że Wnioskodawca będzie wykonywał usługi na rzecz Spółki na podstawie innej umowy niż kontrakt menedżerski.

Wnioskodawca przystąpił do zorganizowanego przez Spółkę programu motywacyjnego („Program”), który jest skierowany do kadry menedżerskiej Spółki. Program ma na celu zmotywowanie menedżerów do jak najlepszego wykonywania obowiązków na rzecz Spółki, co z kolei może przełożyć się na zwiększenie wyników finansowych Spółki. Uczestnictwo w Programie stanowi też premię dla Wnioskodawcy w zamian za prowadzenie spraw Spółki i wkład w budowę pozycji oraz wartości Spółki.

Program polega na zawarciu umów opcyjnych („Umowa” lub „Umowy”) pomiędzy Spółką a poszczególnymi uczestnikami w tym Wnioskodawcą. Na podstawie Umowy, Wnioskodawca otrzymał nieodpłatnie warunkowe prawo w postaci opcji („Opcje”) uprawniających do uzyskania określonej wypłaty pieniężnej wynikającej z realizacji Opcji. Umowy są umowami odrębnymi od kontraktów menedżerskich a uzyskiwany na podstawie Umowy przychód nie będzie w żaden sposób elementem wynagrodzenia wynikającego z kontraktu czy też innego stosunku prawnego pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką.

Przyznane Wnioskodawcy Opcje należą osobiście do Wnioskodawcy i nie mogą być przeniesione, obciążone lub być przedmiotem cesji bez uprzedniej pisemnej zgody Spółki. Przy tym, Opcje mogą być przekazane jedynie nieodpłatnie na rzecz członków najbliższej rodziny Wnioskodawcy.

Opcje mogą być wykonane jedynie w przypadku spełnienia wskazanego w Umowie warunku, tj. osiągnięcia przez Spółkę zysku za dany rok obrotowy. Oznacza to, że poprzez przyznanie Opcji Wnioskodawca otrzymuje jedynie możliwość uzyskania korzyści w przyszłości w związku z ewentualną realizacją praw wynikających z Opcji. Uzyskanie tych korzyści jest więc niepewne. Rok obrotowy będzie okresem rozliczeniowym dla Opcji a realizacja Opcji będzie mogła nastąpić po jego zakończeniu. Wypłata pieniężna z tytułu realizacji Opcji będzie obliczona jako określony procent kwoty zysku Spółki za dany rok obrotowy.

Opcje mają naturę fantomową i nie ustanawiają prawa Wnioskodawcy do otrzymania jakichkolwiek udziałów w Spółce lub udziałów lub akcji w jakiejkolwiek jej spółce zależnej, ani do wykonywania prawa głosu w Spółce. W przypadku śmierci Wnioskodawcy Opcje nie wygasną, a spadkobiercy zmarłego Wnioskodawcy będą uprawnieni do otrzymania wypłaty pieniężnej jaka przysługiwałaby z tytułu wykonania Opcji lub jej stosownej części od Spółki. Ponadto, w określonych w Umowie sytuacjach, w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia kontraktu menedżerskiego, Wnioskodawcy, będzie przysługiwała wypłata pieniężna z tytułu Opcji.

Pismem z dnia 11 lutego 2016 r., Nr IPPB2/4511-1140/15-2/MK1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez: wyjaśnienie, czy warunkowe prawo w postaci opcji uprawniających do uzyskania określonej wypłaty pieniężnej stanowi pochodny instrument finansowy w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r. poz. 94 z późn. zm.)


Wezwanie skutecznie doręczono 15 lutego 2016 r.


Pismem z dnia 19 lutego 2016 r. (data nadania 19 lutego 2016 r., data wpływu 23 lutego 2016 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie wskazując, że opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej warunkowe prawo w postaci opcji uprawniających do uzyskania określonej wypłaty pieniężnej, stanowi pochodny instrument finansowy w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy o podatku od osób fizycznych, w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Zatem Wnioskodawca uzupełnił opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o interpretację poprzez wskazanie, że warunkowe prawo w postaci opcji uprawniających do uzyskania określonej wypłaty pieniężnej, stanowi pochodny instrument finansowy w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy o podatku od osób fizycznych, w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ewentualny przychód podlegający opodatkowaniu po stronie Wnioskodawcy z tytułu uczestnictwa w Programie powstanie dopiero w momencie realizacji Opcji i stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT?


Zdaniem Wnioskodawcy, przychód podlegający opodatkowaniu po stronie Wnioskodawcy powstanie dopiero w momencie realizacji Opcji i będzie on stanowić przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) („Ustawa o PIT”), podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przpisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie zaś z art. 11 ust. 1 Ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust.1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle powyższego, przepisu, nabycie przez Wnioskodawcę Opcji nie stanowi przychodu po stronie Wnioskodawcy. Na tym etapie nie otrzymuje on jeszcze pieniężnego czy też niepieniężnego przysporzenia. Nabycie Opcji przez Wnioskodawcę stanowi jedynie uzyskanie uprawnienia do otrzymania wypłaty pieniężnej w przyszłości po spełnieniu określonych warunków. Innymi słowy, Wnioskodawca otrzymuję jedynie możliwość uzyskania korzyści w przyszłości w związku z realizacją praw wynikających z Opcji a uzyskanie tych korzyści jest niepewne. Wnioskodawca, do momentu ustalenia czy Spółka osiągnęła zysk za dany rok obrotowy, nie wie czy i w jakiej wysokości otrzyma korzyść.


Przyjęcie przeciwnego stanowiska oznaczałoby, że opodatkowany mógłby zostać przychód, którego faktycznie Wnioskodawca w ogóle nie uzyskał w przypadku braku realizacji Opcji.


Wnioskodawca podkreśla, że rozporządzanie Opcjami jest znacznie ograniczone tj. możliwe jest tylko nieodpłatne ich przekazanie na rzecz członków najbliższej rodziny Wnioskodawcy po uzyskaniu zgody Spółki. Zatem nie jest możliwe ustalenie wartości rynkowej Opcji. Poza tym, na przyznane Wnioskodawcy Opcje nałożony jest okres restrykcji a więc Wnioskodawca nie może dokonać ich realizacji przed upływem określonego w Umowie okresu tj. roku obrotowego.


Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie między innymi w następujących interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-2-2/4511-143/15/NG,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. IPPB2/4511-511/15-2/KW1,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2013 r., sygn. IPPB2/415-749/13-4/AS,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 8 stycznia 2014 r., sygn. IBPBII/2/415-1019/13/JG,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2014 r., sygn. IPPB2/415-250/14-2/PW,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 kwietnia 2014 r. sygn. IPPB2/415-82/14-5/MK1.

W konsekwencji, z uwagi na fakt, że w momencie przyznania Opcji po stronie Wnioskodawcy nie powstaje przychód, Spółka nie ma tym samym obowiązków płatnika ani obowiązków informacyjnych.


Zdaniem Wnioskodawcy, uzyska on ewentualny przychód dopiero w momencie realizacji Opcji i wypłaty środków pieniężnych. W tym momencie bowiem powstanie po stronie Wnioskodawcy realne przysporzenie o określonej wartości. Przy tym, przychód ten powinien być zaliczony do przychodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 10 Ustawy o PIT.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.


Stosownie do treści art. 17 ust. 1b ww. ustawy, przychód określony powyżej powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.


W myśl zaś art. 5a pkt 13 Ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych - oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.) („Ustawa o OIF”). Należy zatem odwołać się do definicji instrumentów finansowych przewidzianej w Ustawie o OIF.

W świetle art. 2 ust. 1 pkt 2 Ustawy o OIF, instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są niebędące papierami wartościowymi m.in. opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne. Dodatkowo, zgodnie z art. 3 pkt 28a Ustawy o OIF, przez instrumenty pochodne należy rozumieć opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne prawa majątkowe, których cena zależy, bezpośrednio lub pośrednio od ceny lub wartości instrumentów finansowych, walut, stóp procentowych, rentowności, indeksów finansowych, wskaźników finansowych, towarów, zmian klimatycznych, stawek frachtowych, poziomów emisji, stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, a także innych aktywów, praw, zobowiązań, indeksów lub wskaźników (instrumentów bazowych) oraz instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego.

Przy tym, instrumentem bazowym dla pochodnych instrumentów finansowych mogą być w szczególności wskaźniki finansowe tj. wskaźniki ilustrujące ekonomiczną sytuację przedsiębiorstwa. Wskaźnikiem takim w niniejszej sprawie będzie zysk netto Spółki uzyskany w danym roku obrotowym, od którego zależeć będzie kwota wypłaty pieniężnej.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnione jest twierdzenie, iż Opcja stanowi pochodny instrument finansowy w rozumieniu art. 5a pkt 13 Ustawy o PIT. Zatem, Wnioskodawca uzyska przychód stanowiący przychód z kapitałów pieniężnych dopiero w momencie realizacji Opcji.

Na mocy art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Z kolei stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 3 Ustawy o PIT, dochodem z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a Ustawy o PIT.

Po zakończeniu roku podatkowego Wnioskodawca będzie obowiązany w zeznaniu podatkowym wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym oraz obliczyć należny podatek dochodowy. W konsekwencji, Spółka nie będzie obowiązana z tego tytułu do obliczenia, poboru i odprowadzania zaliczki na podatek. Wnioskodawca będzie zobligowany do złożenia zeznania w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Powyższe stanowisko w zakresie źródła przychodów potwierdza m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 730/13 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 marca 2013 roku sygn. akt II FSK 1433/11.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przychód Wnioskodawcy wynikający z uczestnictwa w Programie powstanie dopiero w momencie realizacji Opcji, a nie na żadnym wcześniejszym etapie. Osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód z tego tytułu stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne.


Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.


Zgodnie z art. 17 ust. 1b za datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych uważa się moment realizacji tych praw.


Przez pochodne instrumenty finansowe, zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozumie się instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r., poz. 94), z wyłączeniem tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania oraz instrumentów rynku pieniężnego.

Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 pkt 2 przywołanej ustawy instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są niebędące papierami wartościowymi:

  1. tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania,
  2. instrumenty rynku pieniężnego,
  3. opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne,
  4. opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron,
  5. opcje, kontrakty terminowe, swapy oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez dostawę, pod warunkiem, że są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu,
  6. niedopuszczone do obrotu na rynku regulowanym ani w alternatywnym systemie obrotu opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar, które mogą być wykonane przez dostawę, które nie są przeznaczone do celów handlowych i wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,
  7. instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego,
  8. kontrakty na różnicę,
  9. opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward dotyczące stóp procentowych oraz inne instrumenty pochodne odnoszące się do zmian klimatycznych, stawek frachtowych, uprawnień do emisji oraz stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne albo mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron, a także wszelkiego rodzaju inne instrumenty pochodne odnoszące się do aktywów, praw, zobowiązań, indeksów oraz innych wskaźników, które wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym tj. podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w stosunku do całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawca zawarł kontrakt menedżerski z S. Sp. z o.o. („Spółka”), spółką prawa polskiego zajmującą się m.in. produkcją oraz dystrybucją wyrobów medycznych, suplementów diety oraz dietetycznych środków spożywczych przeznaczenia medycznego. W ramach zawartego kontraktu, Wnioskodawca za wynagrodzeniem wykonuje obowiązki w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem Spółki. Wnioskodawca nie jest pracownikiem Spółki ani nie zawarł ze Spółką innych umów o świadczenie usług. W przyszłości może zdarzyć się, że Wnioskodawca będzie wykonywał usługi na rzecz Spółki na podstawie innej umowy niż kontrakt menedżerski. Wnioskodawca przystąpił do zorganizowanego przez Spółkę programu motywacyjnego, który jest skierowany do kadry menedżerskiej Spółki. Program ma na celu zmotywowanie menedżerów do jak najlepszego wykonywania obowiązków na rzecz Spółki, co z kolei może przełożyć się na zwiększenie wyników finansowych Spółki. Uczestnictwo w Programie stanowi też premię dla Wnioskodawcy w zamian za prowadzenie spraw Spółki i wkład w budowę pozycji oraz wartości Spółki. Program polega na zawarciu umów opcyjnych („Umowa” lub „Umowy”) pomiędzy Spółką a poszczególnymi uczestnikami w tym Wnioskodawcą. Na podstawie Umowy, Wnioskodawca otrzymał nieodpłatnie warunkowe prawo w postaci opcji uprawniających do uzyskania określonej wypłaty pieniężnej wynikającej z realizacji Opcji. Umowy są umowami odrębnymi od kontraktów menedżerskich a uzyskiwany na podstawie Umowy przychód nie będzie w żaden sposób elementem wynagrodzenia wynikającego z kontraktu czy też innego stosunku prawnego pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką. Przyznane Wnioskodawcy Opcje należą osobiście do Wnioskodawcy i nie mogą być przeniesione, obciążone lub być przedmiotem cesji bez uprzedniej pisemnej zgody Spółki. Przy tym, Opcje mogą być przekazane jedynie nieodpłatnie na rzecz członków najbliższej rodziny Wnioskodawcy. Opcje mogą być wykonane jedynie w przypadku spełnienia wskazanego w Umowie warunku, tj. osiągnięcia przez Spółkę zysku za dany rok obrotowy. Oznacza to, że poprzez przyznanie Opcji Wnioskodawca otrzymuje jedynie możliwość uzyskania korzyści w przyszłości w związku z ewentualną realizacją praw wynikających z Opcji. Uzyskanie tych korzyści jest więc niepewne. Rok obrotowy będzie okresem rozliczeniowym dla Opcji a realizacja Opcji będzie mogła nastąpić po jego zakończeniu. Wypłata pieniężna z tytułu realizacji Opcji będzie obliczona jako określony procent kwoty zysku Spółki za dany rok obrotowy. Opcje mają naturę fantomową i nie ustanawiają prawa Wnioskodawcy do otrzymania jakichkolwiek udziałów w Spółce lub udziałów lub akcji w jakiejkolwiek jej spółce zależnej, ani do wykonywania prawa głosu w Spółce. W przypadku śmierci Wnioskodawcy Opcje nie wygasną, a spadkobiercy zmarłego Wnioskodawcy będą uprawnieni do otrzymania wypłaty pieniężnej jaka przysługiwałaby z tytułu wykonania Opcji lub jej stosownej części od Spółki. Ponadto, w określonych w Umowie sytuacjach, w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia kontraktu menedżerskiego, Wnioskodawcy, będzie przysługiwała wypłata pieniężna z tytułu Opcji. Warunkowe prawo w postaci opcji uprawniających do uzyskania określonej wypłaty pieniężnej, stanowi pochodny instrument finansowy w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy o podatku od osób fizycznych, w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

W świetle powyższego, przyjmując za Wnioskodawcą, że uzyskane warunkowe prawo w postaci opcji uprawniających do uzyskania w przyszłości określonej wypłaty pieniężnej, stanowi pochodny instrument finansowy, o którym mowa w art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że w przypadku wypłaty kwoty pieniężnej należnej z tytułu realizacji opcji, powstanie przychód, który należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z tym przepisem za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.

Sposób opodatkowania dochodów z tego źródła został uregulowany w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Podstawą opodatkowania, stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 3 tej ustawy jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a - osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia – o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.


W myśl art. 30b ust. 5 ww. ustawy, dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.


Stosownie do art. 30b ust. 6 ww. ustawy, rozliczenie ww. dochodów następuje na zasadzie samoopodatkowania, tj. po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym (PIT-38), wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym m.in. z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych i obliczyć należny podatek dochodowy.

Zgodnie z treścią art. 45 ust. 1a pkt 1 cytowanej ustawy, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy.

Z uwagi na powyższe po stronie Wnioskodawcy, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w momencie realizacji nabytego prawa tzn. w momencie otrzymania wypłaty pieniężnej należnej z tytułu realizacji opcji, który stanowi przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy i podlega wykazaniu, w zeznaniu podatkowym składanym przez Wnioskodawcę stosownie do art. 30b ust. 6 ww. ustawy.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych oraz przywołanych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego - wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, jak również powołane wyroki dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj