Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-761/11/15-8/S/AM
z 19 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów – uwzględniając prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 1048/12 (data wpływu 27 kwietnia 2015 r.) - stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 30 sierpnia 2011 r.) oraz piśmie uzupełniającym do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu 2 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości „B” stanowiącej składnik majątku spółki jawnej, na rzecz Wnioskodawcy tytułem wypłaty niepodzielonego zysku spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 30 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości „B” stanowiącej składnik majątku spółki jawnej, na rzecz Wnioskodawcy tytułem wypłaty niepodzielonego zysku spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskuje dochody z działalności gospodarczej z tytułu udziału w spółce jawnej jako wspólnik. Spółka jest właścicielem kilku nieruchomości, które są wykorzystywane w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Obecnie w związku z planami zaangażowania dwóch nieruchomości w inne biznesowe przedsięwzięcie Wnioskodawca rozważa wycofanie ich ze spółki.

Nieruchomość „A” została wniesiona do spółki w 2006 roku jako wkład niepieniężny (aport) na pokrycie zadeklarowanych wkładów. W tym roku za zgodą pozostałych wspólników Wnioskodawca ma zamiar zmienić umowę spółki jawnej zmniejszając wysokość swojego wkładu poprzez wycofanie z niej nieruchomości.

Nieruchomość „B” została nabyta przez spółkę w toku jej działalności w roku 2002. W tym roku za zgodą pozostałych wspólników Wnioskodawca ma zamiar pobrać wypracowany przez spółkę zysk, przypadający na Wnioskodawcę, przenosząc prawo własności tej nieruchomości (wypłata zysku w formie rzeczowej).


Pismem z dnia 25.10.2011 r. (data nadania 26.10.2011 r., data doręczenia 27.10.2011 r.) Nr IPPB1/415-761/11-2/AM; Nr IPPB2/436-372/11-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  1. wskazanie czy zakres przedmiotowego wniosku dotyczy stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego,
  2. uiszczenie opłaty odpowiadającej ilości stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. organu.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż zakres przedmiotowego wniosku dotyczy zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca dokonał również stosownej opłaty.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Pytania dotyczące nieruchomości oznaczonej jako „A”

  1. Czy przychód z tytułu otrzymania nieruchomości wniesionej uprzednio tytułem wkładu do spółki jawnej będzie zwolniony u Wnioskodawcy z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości wniesionego wkładu?
  2. Czy zwrot wkładu w naturze, tj. przeniesienie nieruchomości ze spółki jawnej na Wnioskodawcę jako osobę fizyczną będzie w tym przypadku podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Pytania dotyczące nieruchomości oznaczonej jako „B”

  1. Czy wypłata zysku w formie rzeczowej, w szczególności przekazania na Wnioskodawcę prawa własności nieruchomości spowoduje u Wnioskodawcy jako wspólnika spółki jawnej powstanie przychodu podatkowego z tytułu działalności gospodarczej lub z innych tytułów jako podatnika podatku dochodowego?
  2. Czy przeniesienie nieruchomości ze spółki na Wnioskodawcę jako wspólnika (wypłata zysku w formie rzeczowej) będzie podlegała podatkowi PCC?

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczyła podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej odpowiedzi na pytanie nr 3. Odpowiedz na pytanie nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych została rozpatrzona odrębną interpretacja.

Wniosek zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych rozpatrzony został odrębnym rozstrzygnięciem.


Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata zysku w formie rzeczowej tj. przeniesienie nieruchomości na jego osobę nie będzie stanowiło dla Wnioskodawcy jako wspólnika spółki przychodu do opodatkowania, ponieważ nie powstanie żaden dodatkowy przychód, rozumiany jako przysporzenie majątku. Wydanie nieruchomości tytułem wypłaty zysku jest jednostronną nieodpłatną czynnością prawną. Wypłata zysku bilansowego zgodnie z proporcją ustaloną w umowie spółki nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawca twierdzi, iż podstawą do ustalenia podatku dochodowego jest dochód realizowany i opodatkowany na bieżąco a nie wypłata zysku po zakończeniu roku obrotowego. W konsekwencji wypłata zysku w formie pieniężnej czy też rzeczowej nie skutkuje dla niego powstaniem obowiązku w podatku dochodowym z tytułu działalności gospodarczej.


W wyniku tego zdarzenia nie powstanie u Wnioskodawcy również przychód z jakiegokolwiek innego źródła przychodu, określonego w ustawie podatek dochodowy od osób fizycznych.


W ocenie Wnioskodawcy w przypadku takiego przeniesienia własności nieruchomości dochodzi jedynie do zamiany należnego mu jako wspólnikowi zysku z postaci pieniężnej na rzeczową.


W interpretacji indywidualnej z dnia 23 listopada 2011 r. Nr IPPB1/415-761/11-5/AM Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów uznał, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości „B” stanowiącej składnik majątku spółki jawnej, na rzecz Wnioskodawcy tytułem wypłaty niepodzielonego zysku spółki jest nieprawidłowe.


W związku z powyższym rozstrzygnięciem Wnioskodawca pismem z dnia 9 grudnia 2011 roku wniósł wezwanie do usunięcia naruszenia prawa (data wpływu do BKIP w Płocku 12 sierpnia 2011 r.).


Po dokonaniu analizy szczegółowego uzasadnienia powyższych zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdził brak podstaw do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, co przedstawiono w odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa zawartej w piśmie z dnia 711 stycznia 2012 r. Nr IPPB1/415-761/11-7/AM.


Odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa doręczono w dniu 13 stycznia 2011 r.


W dniu 13 lutego 2012 r. do Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynęła skarga, w której Wnioskodawca zaskarżył stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zawarte w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 23 listopada 2011 r. Nr IPPB1/415-761/11-5/AM.


Wyrokiem z dnia 9 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1048/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi Pana T. L. na interpretację Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2011 r. Nr IPPB1/415-761/11-5/AM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.


W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, istota sporu sprowadza się do stwierdzenia, czy w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazanie nieruchomości należącej do spółki jawnej, wspólnikowi tej spółki tytułem wypłaty z zysku zgodnie z proporcją ustaloną w umowie spółki, ma konsekwencje podatkowe dla wspólnika spółki.


W ocenie Skarżącego transakcja taka jest neutralna podatkowo, albowiem mamy do czynienia de facto z wypłatą z zysku tyle tylko, iż dokonaną nie w formie pieniężnej, ale w formie przeniesienia własności nieruchomości.


Natomiast zdaniem Ministra Finansów wypłacie zysku towarzyszyć będzie inna czynności prawna tj. odpłatne zbycie nieruchomości należącej do spółki jawnej na rzecz Skarżącego, która to czynność spowoduje powstanie przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., zaś przychód ten należy zakwalifikować jako przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zdaniem Sądu mając powyższą regulację na względzie nie sposób zaakceptować stanowiska organu przyjętego w zaskarżonej interpretacji, iż wypłata zysku w formie rzeczowej stanowi odpłatne zbycie nieruchomości należącej do spółki jawnej na rzecz Skarżącego, co w rezultacie powoduje powstanie obowiązku podatkowego po stronie Skarżącego.


Należy wskazać, że z art. 51 § 1 i art. 52 § 1 K.s.h. wynika roszczenie wspólnika o wypłatę udziału w zysku.


W ocenie Sądu należy zgodzić się ze stroną skarżącą, że czynność ta nie może być utożsamiana z umową sprzedaży, ani jakąkolwiek podobną umową o charakterze wzajemnym.


Przeniesienie własności nieruchomości lub innych praw czy też rzeczy w wyniku wypłaty zysku, nie stanowi odpłatnego ich zbycia, gdyż jest jednostronną czynnością prawną, polegająca na przeniesieniu tych rzeczy (praw) na wspólnika uprawnionego do udziału w zysku .

Wypłata z zysku na rzecz wspólnika Spółki nie jest także czynnością wzajemną, gdyż świadczeniu Spółki nie odpowiada jakiekolwiek świadczenie wspólnika . Czynność ta nie prowadzi również do zwolnienia spółki z długu, bowiem Spółka przekazuje wspólnikom część posiadanego majątku w formie pieniężnej bądź rzeczowej z tego powodu, że spełnione zostaną przewidziane umową Spółki i przepisami prawa wymogi dotyczące podziału zysku.


W związku z powyższym należy stwierdzić, że przeniesienie prawa własności w drodze wypłaty z zysku w formie rzeczowej nie stanowi odpłatnego zbycia praw.


Należy wskazać, że w wyniku wypłaty z zysku w formie rzeczowej wartość pozostałych w Spółce aktywów nie wzrośnie. Nie powstanie z tego tytułu po stronie Spółki żadne przysporzenie majątkowe,


Operacja taka niczego nie zmienia w bilansie rachunkowym Spółki. Po stronie aktywów Spółka ujmuje ogół składników majątkowych, jakimi dysponuje, źródła, którymi rozporządza w danym momencie, a więc środki trwałe, środki pieniężne, należności u osób trzecich i inne. W bilansie po stronie aktywów zapisane są także inne wartości, w tym prawo własności nieruchomości. Aktywa Spółki są zatem źródłem zaspokojenia zobowiązań wynikających z umowy spółki. Z kolei w pasywach Spółki znajdują się między innymi zobowiązania wobec wspólników z tytułu wypłaty z zysku do podziału.

Takie zmniejszenie aktywów powoduje równocześnie po drugiej stronie bilansu zmniejszenie pasywów w postaci zobowiązania do wypłaty zysku, żadne z tych aktywów nie jest bowiem zastąpione innymi aktywami, a tym samym nie następuje zwiększenie dochodu (zysku) do opodatkowania.

Wypłata z zysku nie spowoduje, zatem zachwiania równowagi bilansu Spółki. Spółka wydając rzecz, tytułem wypłaty zysku realizuje swoje zobowiązanie, niczego w zamian nie otrzymując. Nie otrzymuje ona odpłatności z tytułu przeniesienia prawa własności na wspólnika gdyż, jak powiedziano wyżej, nie dochodzi do odpłatnego zbycia tego prawa.


Jak wyżej wskazano zbycie w opisywanej sytuacji nie ma charakteru odpłatnego. Już tylko brak tych przesłanek prowadzi do uznania, że organ dokonał błędnej interpretacji art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.


Od powyższego wyroku Organ podatkowy wniósł w dniu 23 stycznia 2013 roku skargę kasacyjną.


Wyrokiem z dnia z dnia 25 marca 2015 r. sygn. Akt II FSK 462/13 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną.


W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie dostarczył prawomocny wyrok w sprawie sygn. akt III SA/Wa 1048/12 oraz zwrócił akta sprawy (data wpływu 27 kwietnia 2015 r.)


W świetle obowiązującego stanu prawnego – biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1048/12 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj