Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/4511-1-17/16-3/KP
z 22 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2016 r. (data wpływu 14 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • formy opodatkowania,
  • określenia momentu powstania przychodów z tytułu udziału w w zyskach platformy,
  • prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  • kosztów uzyskania przychodów z tytułu zakupu pakietów przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest emerytem i w chwili obecnej nie prowadzi działalności gospodarczej. Z tytułu współpracy z TM (dalej TM) jako przedsiębiorca Wnioskodawczyni będzie uzyskiwała przychody i ponosiła koszty uzyskania przychodów. Wnioskodawczyni zamierza podjąć również współpracę z firmami, które sprzedają swoje produkty poprzez programy partnerskie. Produkty te Wnioskodawczyni będzie reklamowała na platformie reklamowej TM i w ten sposób będzie pozyskiwała klientów.

Współpracę z TM Wnioskodawczyni rozpoczęła jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w ramach programu działającego na zasadzie „revenue sharing”. Początkowo współpraca ta była przez Wnioskodawczynię traktowana jako dodatkowe źródło przychodów i prowadzona w sposób sporadyczny, niezorganizowany. Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej przychody i koszty uzyskania rozliczała na podstawie źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 9 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poznając możliwości zarobkowania w tym modelu i wykorzystania programu partnerskiego oferowanego przez TM oraz wielu innych programów partnerskich Wnioskodawczyni planuje założyć działalność gospodarczą, w ramach której będzie rozliczała przychody z TM uzyskiwane w ramach programu „revenue sharing” oraz programów partnerskich z tytułu uzyskiwanych prowizji za sprzedaż produktów.

Działalność Wnioskodawczyni przybrała charakter działalności prowadzonej w sposób ciągły i zorganizowany w celu zarobkowym. Dlatego też Wnioskodawczyni zamierza otworzyć działalność gospodarczą. Przedmiotom takiej działalności wg klasyfikacji PKD będzie: 47.91.Z; 47.99.Z; 73.11.Z; 73.12.C; 85.59.B. Działalność gospodarczą Wnioskodawczyni będzie prowadziła na terenie Polski i nie zamierza poza granicami Polski w innym kraju otwierać zakładu swojej firmy. Przy rejestracji Wnioskodawczyni wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym w wysokości 19%. Wnioskodawczyni zarejestruję się również jako podatnik VAT.

Firma nazywa się TM, posiada siedzibę w (…). Strona internetowa: : https://... Branża: platforma reklamowa on-line. Procesor płatniczy obsługujący TM: (…).

Formą umowy z programem jest zgoda na warunki korzystania z serwisu zgodnie z regulaminem (TERMS AND CONDITIONS), którą należy zaakceptować przed przystąpieniem do programu. W regulaminie zastrzeżono, że:

„TM jest zarejestrowany jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie bank, ani firma maklerska. Zakup usługi reklamowej u nas nie jest uważany za depozyt, ani inwestycję”.

„Użytkownik zobowiązuje się do uznania TM jako firmę reklamową, która dzieli swoje dochody, a nie jako jakąkolwiek formę inwestycji jakiegokolwiek rodzaju”.

Program nie korzysta z żadnych metod mnożenia kapitału z wykorzystaniem akcji, obligacji itp., a zysk wypracowuje z działalności reklamowej i uczestnictwa w programie wielu użytkowników na całym świecie. Zysk jest dzielony pomiędzy użytkowników programu wedle określonych zasad. W warunkach uczestnictwa każdorazowo znajduje się punkt o nieinwestycyjnym charakterze programu, co wyklucza dochód uzyskiwany z uczestnictwa w nim jako dochód pochodzący z zysków kapitałowych. Program TM posiada także źródła finansowania pochodzące z obsługi administracyjnej rachunku (prowizje za wypłaty, kupno różnych ulepszeń konta, itp.). Serwer platformy znajduje się poza granicami Polski, na terenie (…).

Aby zarabiać z RevShare (podział zysków) należy zakupić udział (pakiet AdPack) za 50 $, który zawiera 20 kredytów A oraz 1000 punktów B. Aby zostać zakwalifikowany do podziału zysków, należy każdego dnia wyklikać minimum 10 reklam z B. Pozostając aktywnym każdego dnia, otrzymywany jest zwrot z zakupu AdPack w wysokości 55 $ za każdy pakiet. Czyli po 55 dniach zarabia się 5 $. Kupując 1 AdPack codziennie przez 55 dni pojawia się 1 $, czyli po 50 dniach jest zwrot z inwestycji, a następne 5 dni zarabiają na prowizji.

TM posiada w swojej ofercie paczki reklamowe tzw. AdPack (AP). Jedna paczka reklamowa AP za 50 $ zawiera 20 kredytów A oraz 1000 punktów B. Aby zostać zakwalifikowanym do podziału zysków, należy każdego dnia wyklikać minimum 10 reklam z B. Pozostając aktywnym każdego dnia, Wnioskodawczyni otrzyma zwrot z zakupu AP w wysokości 55 $ za każdy pakiet. Czyli po 55 dniach zarabia 5 $. Kupując 1 AdPack codziennie przez 55 dni otrzymuje ok. 1 $, czyli po 55 dniach zarobek Wnioskodawczyni będzie wynosił 55 $.

Wykupując AP, czyli ponosząc koszty uzyskania w wysokości 50 $ Wnioskodawczyni może reklamować swoją firmę oraz produkty firm, z którymi zamierza współpracować lub obecnie współpracuje w ramach programów partnerskich. AP gwarantuje bardzo unikalny ruch na reklamach Wnioskodawczyni dobrą skuteczność sprzedażową. Reklamy Wnioskodawczyni musi samodzielnie stworzyć na platformie TM i podpiąć do nich ofertę sprzedażową. Z tytułu sprzedaży produktów w ramach programu partnerskiego Wnioskodawczyni będzie otrzymywała prowizje, które będą przychodem Wnioskodawczyni z tytułu działalności gospodarczej. Oprócz tego aktywny AP daje Wnioskodawczyni prawo do udziału w zyskach platformy, po spełnieniu określonych warunków.

TM zysk wypracowuje z działalności reklamowej i uczestnictwa w programie setek tysięcy ludzi na całym świecie. Zysk ten jest dzielony pomiędzy wszystkich użytkowników programu wedle określonych zasad. Platforma dzieli 95% wypracowanego zysku pomiędzy użytkowników programu – posiadaczy aktywnych AP. Zakupiony AP bierze udział w zyskach pod warunkiem obejrzenia 10 reklam na dobę i jest to warunek niezbędny. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony w założonym czasie 24h, AP nie bierze udziału w zysku platformy, aż do ponownego obejrzenia 10 reklam. Każdy uczestnik posiada swój indywidualny panel dostępny internetowo, na którym jest licznik odmierzający czas do kolejnego oglądania reklam, oraz licznik trwania abonamentu. Zysk wypracowany przez AP to globalny zysk platformy, wynikający ze sprzedaży reklamy, rozdzielany w wypłatach pomiędzy wszystkich uczestników platformy co 60 minut. Po wypłaceniu łącznie 55 $/1 AP w wypłatach cząstkowych co 60 minut, AP „wygasa” i staje się nieaktywny w systemie. Uczestnik programu nie ma możliwości zbycia, ani scedowania aktywnego AP na inną osobę.

Wnioskodawczyni może również uzyskiwać zarobki poprzez program partnerski, jakim dysponuje platforma TM. Polega to na rekomendowaniu usług jakimi dysponuje platforma. W tym przypadku Wnioskodawczyni będzie otrzymywać prowizję z tytułu zakupu pakietów reklamowych nowych uczestników zalogowanych poprzez link partnerski Wnioskodawczyni. W celu zwiększenia przychodów Wnioskodawczyni będzie organizowała różnego rodzaju prezentacje, szkolenia, konferencje on-line. Wnioskodawczyni stworzy również stronę internetową informującą o tego typu platformie i możliwościach reklamy i zarabiania.

Program nie nalicza i nie odprowadza podatku za użytkowników, taki zapis również jest umieszczony w podpisywanym przez uczestnika regulaminie:

„Na Tobie spoczywa odpowiedzialność za wszelkie odprowadzanie podatków, jak i opłat w swoim kraju, i niniejszym wyklucza TM i jego właścicieli od takiej odpowiedzialności”.

Reasumując w ramach współpracy z TM w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawczyni będzie uzyskiwała przychody w następującej postaci:

  • prowizje otrzymywane w ramach programu partnerskiego, będące prowizją za pozyskiwanie klientów;
  • za klikanie w tzw. „cash linki”, czyli generowanie ruchu na wskazaną reklamę za ustaloną z góry zapłatę;
  • otrzymany przychód z tytułu udziału w zyskach platformy;

Wnioskodawczyni będzie ponosiła również poniżej wymienione koszty uzyskania przychodów:

  • zakup paczek reklamowych tzw. Credit Pack, w ramach których Wnioskodawczyni kupuje reklamę na platformie i zapewnia sobie prawo do udziału w zyskach platformy,
  • zakup automatycznego klikania w reklamy, w zamian za osobiste ręczne oglądanie reklam, co zapewnia nieprzerwany udział w zyskach platformy,
  • wykupienie dodatkowych reklam lub czasu ich wydłużenia.

Przychód uzyskany z tytułu udziału w zyskach platformy jest automatycznie przypisywany do konta użytkownika i jest widoczny na koncie Wnioskodawczyni – w systemie Wnioskodawczyni może je przeznaczyć na takie cele jak:

  • wypłata przelewem na własne konto bankowe, wypłata najpierw dokonywana jest na procesor płatniczy typu (…), a następnie na konto bankowe;
  • zakup reklamy, itp. na platformie TM;
  • zakup pakietów reklamowych AdPack (wykup pakietów reklamowych ze środków wypracowanych na platformie jest bez prowizji).

W systemie na indywidualnym koncie Wnioskodawczyni może pobrać między innymi następujące informacje:

  • o ilościach aktywnych AP,
  • o ilościach wykupionych AP danego dnia,
  • o ilościach i cenie wykupionych innych reklam,
  • koszt abonamentu,
  • koszt wykupienia automatycznego klikania w reklamy,
  • o dacie i kwocie uzyskanych prowizji z programu partnerskiego,
  • obecne saldo konta Wnioskodawczyni (ilość środków pieniężnych w dolarach do dyspozycji).

Z indywidualnego konta Wnioskodawczyni na platformie, Wnioskodawczyni może pobrać m.in. następujące historie we wskazanym przez siebie czasie obejmujące np. miesiąc:

  1. historia zakupu AP,
  2. historia wygaśnięcia AP,
  3. historia zakupu reklam,
  4. historia zakupu automatycznego klikania w reklamy,
  5. historia prowizji otrzymanych z tytułu programu partnerskiego.

Historia zawiera następujące informacje:

  • datę wykonania operacji,
  • ilość,
  • kwotę,
  • walutę,
  • jest dokumentem elektronicznym pobranym z konta i możliwym do zapisania w arkuszu exel.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania w podatku dochodowym od osób fizycznych.

  1. Czy można przychody i koszty uzyskania w ramach współpracy z TM rozliczać w ramach jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować podatkiem liniowym w wysokości 19%?
  2. Jaki jest moment uzyskania przychodu z tytułu otrzymanych przychodów z tytułu udziałów w zyskach platformy w ramach programu „revenue share”?
  3. W jakiej kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów i na podstawie jakiego dowodu księgowego należy zaksięgować uzyskane przychody z tytułu udziału w programie „revenue share”?
  4. Czy historia operacji, wygenerowana z konta Wnioskodawczyni na platformie TM może być dowodem księgowym będącym podstawą do zaksięgowania do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kosztów uzyskania z tytułu zakupu usług reklamowych?
  5. Czy można ująć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup paczek reklamowych w TM przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie formy opodatkowania. Natomiast w zakresie pozostałych pytań w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz pytań w przedmiocie podatku od towarów i usług wydano postanowienie z 25 sierpnia 2016 r. nr ILPB4/4511-1-17/16-4/KP, ILPP4/4512-1-153/16-3/IL o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 1, przychody uzyskiwane i koszty uzyskania przychodów w ramach współpracy z TM w ramach programu „revenue sharing” można rozliczać w ramach jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie z zawartą zasadą w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Źródła przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. Jednym z wymienionych źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza wymieniona w art. 10 ust. 1 pkt 3, której definicja została określona w art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 cyt. ustawy.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć jest w niej mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Należy podkreślić, że Wnioskodawczyni działalność będzie wykonywała w sposób zorganizowany i ciągły w celu zarobkowym. Natomiast stosownie do treści art. 5b ust. 1 powoływanej ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Wnioskodawczyni w ramach współpracy z firmą TM w ramach programu „revenue sharing” będzie ponosić odpowiedzialność w stosunku do firm, z którymi będzie współpracowała. Działalność nie będzie wykonywana pod kierownictwem, ani nie jest określony czas i miejsce wykonywanej działalności w pełni jest uzależnione od Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni będzie ponosić również ryzyko gospodarcze w związku z prowadzoną działalności gospodarczą.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania określonych działań do działalności gospodarczej należy ocenić zamiar, okoliczności i cel tych działań.

Z powyższych przepisów wynika, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia przesłanki, jakie spełniać musi dana działalność, aby mogła być uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą, w świetle tej ustawy oraz katalog cech, które wyłączają dane działanie z tej kategorii.

Ustalając, czy dany przychód pochodzi z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy w pierwszym rzędzie podjąć próbę przypisania go do jednego z pozostałych wymienionych w ustawie źródeł. Jeżeli okaże się to niemożliwe, a przychód powstał w wyniku działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, która prowadzona jest we własnym imieniu, wówczas przychód będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W pewnym zakresie przesądza o tym zamiar podatnika. Jeśli podmiot osiągać będzie w sposób stały i zorganizowany przychody, które można będzie zaklasyfikować do innego źródła przychodów, niż gdyby były osiągane w sposób incydentalny, to wówczas ta stałość i zorganizowanie mogą mieć rozstrzygające znaczenie dla uznania, iż dany przychód pochodzi z pozarolniczej działalności gospodarczej.

A zatem jak wynika z powyższych przepisów przychody uzyskane ze współpracy z TM w ramach programu „revenue sharing” Wnioskodawczyni powinna zaliczyć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Na mocy przepisu art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów – pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 tej ustawy).

Ponadto w myśl art. 9a ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podsumowując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przychody Wnioskodawczyni z działalności reklamowej polegającej na uczestnictwie w programie typu revenue sharing, opierające się głównie na uzyskiwaniu przychodów z polecania usług reklamowych, będą mogły być rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i opodatkowane podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według stawki podatku 19%. Jednocześnie podkreślić należy, że w celu zastosowania opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w ten sposób należy złożyć stosowne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie przewidzianym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie formy opodatkowania jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.): osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zasadę powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 powołanej ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ww. ustawy: dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Źródła przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, wśród których ustawodawca wyodrębnił źródło: pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3), scharakteryzowane w art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 cyt. ustawy.

I tak, zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast stosownie do treści art. 5b ust. 1 powoływanej ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest emerytem i w chwili obecnej nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni rozpoczęła współpracę z platformą reklamową TM (dalej: TM) jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w ramach programu działającego na zasadzie revenue sharing. Działalność Wnioskodawczyni przybrała charakter działalności prowadzonej w sposób ciągły i zorganizowany w celu zarobkowym. Wnioskodawczyni – poznając możliwości zarobkowania w tym modelu – planuje założyć działalność gospodarczą, w ramach której będzie rozliczała przychody z platformy TM uzyskiwane z w ramach programu revenue sharing oraz programów partnerskich z tytułu uzyskiwanych prowizji. Działalność gospodarczą Wnioskodawczyni będzie prowadziła na terenie Polski. Przy rejestracji Wnioskodawczyni wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym w wysokości 19%.

Zatem przychody i koszty uzyskania przychodów Wnioskodawczyni, w ramach współpracy z TM, uzyskiwane na zasadach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, można rozliczać w ramach jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przechodząc natomiast do możliwości opodatkowania przychodów z prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej podatkiem liniowym wg stawki 19% Organ wyjaśnia, co następuje.

Na mocy przepisu art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zawiadomienie o rezygnacji ze sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, podatnik może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 9a ust. 4 tej ustawy).

Ponadto w myśl art. 9a ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy: jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Na podstawie ww. przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawczyni może opodatkować dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – Wnioskodawczyni będzie mogła przychody i koszty uzyskania przychodów w ramach współpracy z platformą rozliczać w ramach jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej i dochód z tego tytułu opodatkować podatkiem liniowym w wysokości 19% przy zachowaniu wskazanych w niniejszej interpretacji warunków.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj