Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/4514-314/16-2/MM
z 25 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2016 r. (data wpływu 15 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 15 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

(i) Wstęp


Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (dalej:„Wnioskodawca”) jest zamkniętym funduszem inwestycyjnym, który lokuje aktywa bezpośrednio w nieruchomości komercyjne położone w Polsce. Zakres działalności inwestycyjnej Wnioskodawcy obejmuje m.in. nabywanie nieruchomości w różnych fazach procesu budowlanego w celu ich ukończenia i dalszej odsprzedaży, nabywanie gruntów w celu realizacji projektów budowlanych na sprzedaż oraz wynajem powierzchni biurowych i handlowych w zakupionych obiektach. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

W chwili obecnej Wnioskodawca rozważa nabycie nieruchomości (dalej: „Transakcja”) na cele inwestycyjne. Sprzedawcą nieruchomości będzie spółka L. Sp. z o.o. (dalej: „Zbywca”). Zbywca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Przeprowadzenie Transakcji planowane jest w trzecim kwartale 2016 r. W dacie realizacji Transakcji Zbywca może zmienić formę prawną prowadzenia działalności na spółkę komandytową.

Ponieważ pytania Wnioskodawcy zadane w ramach niniejszego wniosku dotyczą klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku od towarów i usług, w tym jego prawa do odliczenia podatku naliczonego (a także klasyfikacji zakładanej Transakcji na gruncie podatku do czynności cywilnoprawnych), w dalszych punktach Wnioskodawca opisuje: (ii) przedmiot Transakcji oraz sposób nabycia przedmiotu Transakcji przez Zbywcę oraz przedstawia (iii) inne istotne okoliczności związane z planowaną Transakcją, które mogą mieć wpływ na jej kwalifikację podatkową.


(ii) Przedmiot Transakcji oraz sposób jego nabycia przez Zbywcę


Przedmiotem Transakcji będą trzy przyległe do siebie nieruchomości. W dalszej części wniosku zostaną one opisane jako „Nieruchomość 1”, „Nieruchomość 2” oraz „Nieruchomość 3”. W sytuacji, gdy Wnioskodawca będzie się odnosił do wszystkich trzech nieruchomości, będą one określane łącznie jako „Nieruchomości”.


[Nieruchomość 1]


Na Nieruchomość 1 składa się jedna działka gruntu o numerze nr 28/4 (prawo użytkowania wieczystego): objęta księgą wieczystą.


Na działce tej częściowo zlokalizowany jest budynek biurowy (dalej: „Budynek 1”), wraz z towarzyszącymi budowlami (obejmującymi w szczególności podjazd pod budynek z niewielkim placem postojowym oraz chodniki i ciągi piesze (dalej: „Budowle 1”). Pod Nieruchomością 1 mogą przebiegać urządzenia techniczne przedsiębiorstw przesyłowych (stanowiące budowle w rozumieniu prawa budowlanego), które jednak nie stanowią własności Zbywcy oraz co do których Zbywca nie posiada prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 wraz z prawem własności Budynku 1 oraz Budowli 1 zostały nabyte przez Zbywcę na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 27 kwietnia 2016 r., udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza. Budynek 1 oraz Budowle 1 były przedmiotem pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT wcześniej niż dwa lata przez zawarciem przez Zbywcę umowy sprzedaży. W związku z tym, transakcja ta, zasadniczo, podlegała zwolnieniu z podatku VAT, na podstawie art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy o VAT, ale strony zrezygnowały ze zwolnienia i wybrały opodatkowanie transakcji VAT na mocy art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT. Zbywca odliczył podatek VAT zapłacony w ramach ceny za Nieruchomość 1. Należy przy tym wskazać, że ani Zbywca, ani poprzedni właściciel (użytkownik wieczysty) nie ponosili na Budynek 1 lub Budowle 1 po ich ostatnim pierwszym zasiedleniu nakładów (ulepszeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.; dalej; „Ustawa o CIT”), które przekroczyłyby 30% jego wartości początkowej.


Nieruchomość 1 nie była wykorzystywana przez Zbywcę do wykonywania czynności zwolnionych z VAT.


[Nieruchomość 2]


Na Nieruchomość 2 składają się trzy działki gruntu o numerach 22/2, 28/5 i 29/4, objęte księgą wieczystą.


Na działce 29/4 zlokalizowany jest budynek biurowy (dalej: „Budynek 2” oraz łącznie z Budynkiem 1, „Budynki”), wraz z towarzyszącymi budowlami obejmującymi w szczególności wjazd do garażu znajdującego się w Budynku 2 (dalej: „Budowle 2” oraz łącznie z Budowlami 1, „Budowle”). Na działkach 22/2 oraz 28/5 posadowione są natomiast schody prowadzące do Budynku 2. Pod Nieruchomością 2 mogą przebiegać urządzenia techniczne przedsiębiorstw przesyłowych (stanowiące budowle w rozumieniu prawa budowlanego), które jednak nie stanowią własności Zbywcy oraz co których Zbywca nie posiada prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Prawo użytkowania wieczystego Nieruchomość 2 wraz z prawem własności Budynku 2 oraz Budowli 2 zostały nabyte przez Zbywcę na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 27 kwietnia 2016 r., udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza. Budynek 2 oraz Budowle 2 były przedmiotem pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT wcześniej niż dwa lata przez zawarciem przez Zbywcę umowy sprzedaży. W związku z tym, transakcja ta, zasadniczo, podlegała zwolnieniu z podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ale strony zrezygnowały ze zwolnienia i wybrały opodatkowanie transakcji VAT na mocy art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT. Zbywca odliczył podatek VAT zapłacony w ramach ceny za Nieruchomość 2. Od ostatniego pierwszego zasiedlenia, ani Zbywca, ani poprzedni właściciel nie ponosili na Budynek 2 lub Budowle 2 nakładów (ulepszeń w rozumieniu przepisów Ustawy o CIT), które przekroczyłyby 30% jego wartości początkowej.


Nieruchomość 2 nie była wykorzystywana przez Zbywcę do wykonywania czynności zwolnionych z VAT.


[Nieruchomość 3]


Na Nieruchomość 3 składają się trzy działki gruntu, oznaczone numerami 30/15, 28/9 oraz 57, dla których prowadzona jest księga wieczysta.


Działki te są niezabudowane. Zgodnie z odpisem z księgi wieczystej, działka 28/9 oznaczona jest jako inne tereny zabudowane, działka 57 oznaczona jest jako droga, natomiast działka o numerze 30/15 oznaczona jest jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe. Natomiast zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, przyjętym Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 19 listopada 2009 r., wszystkie trzy działki znajdują się na terenie oznaczonym symbolem 1U tj. usługi (m.in. handel detaliczny mało powierzchniowy, gastronomia, biura, usługi drobne, handel detaliczny wielko powierzchniowy, obiekty hotelowe, urządzenia infrastruktury technicznej, infrastruktura drogowa, w tym obiekty do parkowania).

Przez Nieruchomość 3 przebiegają sieci uzbrojenia podziemnego (wodociągowa z armaturą, energetyczna i kanalizacyjna deszczowa), posadowione są na niej 4 słupy oświetleniowe oraz skrzynka energetyczna, jak również przebiega przez nią sieć ciepłownicza. Ww. elementy należą do przedsiębiorstw przesyłowych i Zbywca nie jest ich właścicielem (ani też nie posiada prawa do dysponowania nimi jak właściciel).

Nieruchomość 3 została nabyta przez Zbywcę na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 22 kwietnia 2016 r, udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza. Nabycie Nieruchomości 3 było opodatkowane podatkiem VAT. Zbywca odliczył podatek VAT przy nabyciu Nieruchomości.


Po nabyciu Nieruchomości Zbywca nie wykonywał żadnych prac budowlanych związanych z Nieruchomościami.


Okoliczności towarzyszące Transakcji


Inne aktywa bedace przedmiotem Transakcji


Oprócz Nieruchomości, w ramach Transakcji na Wnioskodawcę zostaną przeniesione aktywa w postaci zamontowanego w Budynkach systemu monitoringu wizyjnego. Natomiast, Wnioskodawca i Zbywca planują, że przed lub po Transakcji Zbywca opróżni Nieruchomości z innych ewentualnych ruchomości (jeżeli takie znajdują się w Budynku 1 lub Budynku 2), do których przysługuje mu tytuł prawny.


Umowy najmu


Część powierzchni Budynków jest obecnie przedmiotem najmów oraz dzierżawy. W związku z planami inwestycyjnymi Wnioskodawcy, zakładającymi m.in. wyburzenie istniejących Budynków i Budowli, Wnioskodawca planuje, aby istniejące umowy najmu, dzierżawy i podobne zostały rozwiązane do końca sierpnia 2016 r. W tym celu zostały złożone wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony (okresy wypowiedzeń upływają najpóźniej 31 sierpnia 2016 r.), a także podjęto negocjacje z najemcami oraz dzierżawcami będącymi stronami umów na czas oznaczony, których okres obowiązywania kończy się po 31 sierpnia 2016 r., w celu wcześniejszego rozwiązania tych umów.


Składniki wyłączone z Transakcji


Przedmiot Transakcji nie będzie obejmował innych praw, obowiązków, zobowiązań i należności z umów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Zbywcę, takich jak w szczególności:

  • umowa o zarządzanie Budynkami;
  • umowy w zakresie:
    • dostawy mediów do Nieruchomości (energia elektryczna, ciepło, dostawa wody odprowadzanie ścieków);
    • usług porządkowo-czystościowych;
    • konserwacji dźwigów;
    • ochrony Nieruchomości;
  • umowy rachunków bankowych Zbywcy (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których dokonuje on rozliczeń z najemcami);
  • umowy związane z finansowaniem działalności Zbywcy i zabezpieczeniem tego finansowania (w szczególności prawa i obowiązki wynikające z zaciągniętych kredytów/pożyczek);
  • umowy o świadczenie usług księgowych;
  • tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy, know-how;
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomościami, które zostaną przekazane Wnioskodawcy);
  • firma Zbywcy.


Ponadto, należy zaznaczyć, że Budynek 1 jest częściowo zlokalizowany również na działkach, które są własnością Gminy (które nie są przedmiotem Transakcji w tym znaczeniu, że nie będą one sprzedane Wnioskodawcy w ramach Transakcji) tj. przyległych działkach o numerach 29/3, 28/12 oraz 30/23. Poprzedni użytkownik wieczysty Nieruchomości 1 (będący jednocześnie poprzednim właścicielem Budynku 1 oraz Budowli 1), uzyskał prawo do korzystania z ww. działek stanowiących własność Gminy na podstawie umowy dzierżawy z dnia 26 października 2006 r. (dalej: „Umowa Dzierżawy”), dotyczącej gruntu obejmującego działkę o numerze 29/3, część ówczesnej działki o numerze 28/6 (obecnie podzielonej na działki 28/11 oraz 28/12), ówczesną działkę o numerze 30/12 (obecnie podzieloną na działki 30/21, 30/22 oraz 30/23), działkę o numerze 30/9 oraz część działki o numerze 30/17. Na mocy umowy sprzedaży zawartej z poprzednim użytkownikiem wieczystym Nieruchomości 1 (opisanej poniżej), Zbywca wstąpił w jego prawa i obowiązki wynikające z umowy dzierżawy, pod warunkiem zawieszającym uzyskania zgody Gminy. Prawa i obowiązki z przedmiotowej umowy dzierżawy nie zostaną jednak przejęte przez Wnioskodawcę i po Transakcji stroną umowy pozostanie zbywca.

Wnioskodawca może natomiast zdecydować się przejąć prawa i/lub obowiązki wynikające z niektórych umów czy porozumień, których stroną jest lub będzie Zbywca, a które związane są z Nieruchomością.


Działalność Zbywcy


Działalność gospodarcza Zbywcy prowadzona z wykorzystaniem Nieruchomości (w szczególności w zakresie wynajmu powierzchni komercyjnych) nie jest prowadzona w ramach działu/oddziału/wydziału w przedsiębiorstwie Zbywcy. Zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze nie wskazują na odrębność działalności Zbywcy prowadzonej z wykorzystaniem Nieruchomości od jego pozostałej działalności.


Zbywca nie prowadzi również osobnych ksiąg rachunkowych w stosunku do sprzedawanych Nieruchomości.


W stosunku do konsekwencji planowanej Transakcji w zakresie VAT z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego zamierza wystąpić także Zbywca.


Po przeprowadzeniu transakcji Zbywca będzie kontynuował działalność gospodarczą, w szczególności planowane jest zawarcie przez Wnioskodawcę oraz Zbywcę umowy o tzw. zastępstwo inwestycyjne, w celu wybudowania na Nieruchomościach kompleksu biurowego. W ramach tej umowy Zbywca zapewni pełną obsługę Nieruchomości w zakresie dostawy mediów, ochrony, zarządzania itp.


Proces inwestycyjny


Tak, jak sygnalizowano powyżej, Nieruchomości są nabywana przez Wnioskodawcę w celu przeprowadzenia na nich procesu inwestycyjnego, który będzie polegał na (a) wyburzeniu obecnie istniejących Budynków oraz Budowli oraz (b) wybudowaniu kompleksu biurowego na wynajem i potencjalnie sprzedaż tego kompleksu kolejnemu inwestorowi, bądź inwestorom. Wnioskodawca planuje, aby przyszła transakcja sprzedaży podległa opodatkowaniu VAT.


Zbywca złożył analogiczny wniosek o wydanie interpretacji prawa podatkowego w zakresie opodatkowania Transakcji VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy transakcja dostawy Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, przy czym stronom transakcji będzie przysługiwało prawo wyboru opcji opodatkowania transakcji podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 10 i ust. 11 Ustawy o VAT?
  2. Czy transakcja dostawy Nieruchomości 3 będzie obowiązkowo podlegała opodatkowaniu jako dostawa gruntu niezabudowanego, przeznaczonego pod zabudowę, niekorzystająca ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy o VAT?
  3. Czy - jeżeli strony wybiorą opcję opodatkowania sprzedaży Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 podatkiem VAT - Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości od Zbywcy oraz zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego?
  4. Czy - jeżeli strony wybiorą opcję opodatkowania sprzedaży Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 podatkiem VAT - Transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 10 sierpnia 2016 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP3/4512-438/16-2/KP.


Stanowisko Wnioskodawcy.


Jeżeli strony wybiorą opcję opodatkowania sprzedaży Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 podatkiem VAT - Transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku prawidłowego oraz skutecznego wyboru opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 i ust. 11 Ustawy o VAT (w zakresie Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2) - Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży - wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (dalej: „Wnioskodawca”) jest zamkniętym funduszem inwestycyjnym, który lokuje aktywa bezpośrednio w nieruchomości komercyjne położone w Polsce. Zakres działalności inwestycyjnej Wnioskodawcy obejmuje m.in. nabywanie nieruchomości w różnych fazach procesu budowlanego w celu ich ukończenia i dalszej odsprzedaży, nabywanie gruntów w celu realizacji projektów budowlanych na sprzedaż oraz wynajem powierzchni biurowych i handlowych w zakupionych obiektach. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

W chwili obecnej Wnioskodawca rozważa nabycie nieruchomości (dalej: „Transakcja”) na cele inwestycyjne. Sprzedawcą nieruchomości będzie spółka L. Sp. z o.o. (dalej: „Zbywca”). Zbywca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Przeprowadzenie Transakcji planowane jest w trzecim kwartale 2016 r.

Przedmiotem Transakcji będą trzy przyległe do siebie nieruchomości. W dalszej części wniosku zostaną one opisane jako „Nieruchomość 1”, „Nieruchomość 2” oraz „Nieruchomość 3”. W sytuacji, gdy Wnioskodawca będzie się odnosił do wszystkich trzech nieruchomości, będą one określane łącznie jako „Nieruchomości”.

W interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2016 r. Nr IPPP3/4512-438/16-2/KP w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym:

„(...)przedmiotowa Transakcja powinna być zakwalifikowana na potrzeby podatku VAT jako odpłatna dostawa towarów w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i nie będzie mieściła się w katalogu czynności niepodlegających przepisom ustawy o VAT, określonym w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Podsumowując, Planowana Transakcja - w zakresie, w jakim będzie ona dotyczyła Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 - powinna zostać zakwalifikowana na gruncie podatku VAT jako dostawa budynków oraz budowli (wraz z gruntem, na którym obiekty te są zlokalizowane), która będzie w całości korzystała ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, przy czym Wnioskodawca oraz Zbywca będą uprawnieni do rezygnacji z omawianego zwolnienia oraz wyboru opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 oraz ust. 11 Ustawy o VAT.”

Zatem, jeżeli transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi- Dz.U. z 2016 r. poz. 718).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj