Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/4510-696/16-5/BC
z 6 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2016 r. (data wpływu 13 lipca 2016 r.) uzupełnione pismem z dnia 30 września 2016 r. (data nadania 3 października 2016 r., data wpływu 4 października 2016 r.) na wezwanie Nr IPPB5/4510-696/16-2/BC z dnia 19 września 2016 r. (data nadania 19 września 2016 r., data odbioru 23 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu przekazanej darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 13 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu przekazanej darowizny.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka V. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kibicuje klubowi sportowemu W.. Chciałaby wesprzeć Klub poprzez poczynienie na rzecz klubu sportowego darowizny.
Klub Sportowy W. działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. 2014 r., poz. 715) w formie prawnej spółki sportowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka V. jako przyszły darczyńca chciałaby wiedzieć czy dokonując darowizny na rzecz kluby W. zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie mogła odliczyć ofiarowaną darowiznę łącznie w wysokości 10% dochodu od dochodu. Spółka V. nie czyniła nigdy wcześniej darowizny na rzecz klubu sportowego stąd przedmiotowe zapytanie o możliwość odliczenia darowizny.


Cel Spółki Sportowej zgodnie z jej zapisami jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej w sferze działań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.


Spółka Sportowa W. nie działa w celu osiągnięcia zysku oraz przeznacza całość dochodu na realizację celów społecznie użytecznych wypełnia tym samym wymogi zawarte w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Pytanie dotyczy zdarzenia przyszłego bowiem do chwili obecnej Spółka V. nie czyniła na rzecz Spółki W. darowizny.


Zgodnie z licznymi dostępnymi komentarzami art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka Sportowa W. winna być kwalifikowana jako podmiot wskazany w art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o wolontariacie. Zgodnie z brzmieniem art. „Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. , poz. 715), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.”


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy zgodnie z zapisem art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym osób prawnych darowizna przekazana przez Spółkę V. na rzecz Klubu Sportowego W. prowadzonego w formie spółki sportowej z ograniczoną odpowiedzialnością, działającej na podstawie przepisów ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. (Dz. U. z 2014 r., poz.715), która nie działa w celu osiągnięcia zysku całość dochodu przeznaczona na realizację celów społecznie użytecznych w sferze działań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2015 r., poz.1339), będzie mogła zostać odliczona od dochodu przez darczyńcę tj. spółkę V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?


Zdaniem Wnioskodawcy, spółka V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przekazuje darowiznę na rzecz Klubu Sportowego W. działającego pod nazwą Spółka Sportowa W. sp. z o.o. na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. odliczy przekazaną darowiznę od dochody. Aby można było dokonać odliczenia darowizny od dochodu muszą zostać spełnione dwie kumulatywne przesłanki.

Po pierwsze darowizna winna być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, po drugie obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym osób prawnych, przy ustalaniu podstawy opodatkowania od dochodu ustalonego zgodnie z art. 7 albo art. 7a ust. 1 tej ustawy, odlicza się darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie organizacjo o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie – łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo art. 7a ust. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka Sportowa W. sp. z o.o. jest podmiotem spełniającym wymogi zawarte w art. 18 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Spółka Sportowa spełnia przesłanki art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Art. 3 ust. 3 pkt 4 - „ Działalność pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez: spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r., poz. 715), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.”

Spółka Sportowa W. sp. z o.o. zgodnie z zapisem § 4 Aktu założycielskiego spółki nie działa w celu osiągnięcia zysku, całość dochodu przeznacza na realizację celów działalności społecznie użytecznej w zakresie wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.


Ponadto zgodnie § 4 Aktu założycielskiego Spółki Sportowej W. sp. z o.o. jej celem jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej w sferze działań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o dz.p.p.iow.


Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 17 wskazanej ustawy wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej jest tym zadaniem ze sfery zadań publicznych, które wykonuje Spółka Sportowa W. sp. z o.o.

Wobec powyższego zdaniem Wnioskodawcy jeśli przekaże Wnioskodawca darowiznę na rzecz Spółki Sportowej W. sp. z o.o. będzie mógł odliczyć Wnioskodawca ofiarowaną darowiznę łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.


Zatem Spółka Sportowa W. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podmiotem o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a co za tym idzie darowizna dokonana na rzecz spółki będzie mogła być odliczona przez Spółkę V. sp. z o.o.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie możliwości odliczenia od dochodu przekazanej darowizny za prawidłowe.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do art. 18 ust. 1 pkt 1 updop, podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1.


Z przytoczonego art. 18 ust. 1 pkt 1 updop wynika, że aby można było dokonać odliczenia od dochodu darowizny, musi ona spełniać następujące warunki:

  1. darowizny powinny zostać przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  2. przekazanie powinno nastąpić na rzecz organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub organizacjom tzw. równoważnym,
  3. uprawnione organizacje powinny prowadzić działalności pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i realizować cele dające prawo do odliczenia,
  4. wysokość darowizn, w części podlegającej odliczeniu, nie powinna przekraczać 10% dochodu o którym mowa w art. 7 ust. 3.

Czynność prawna uprawniająca do obniżenia o określoną wartość, podstawy opodatkowania powinna stanowić darowiznę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2014, poz. 121 ze zm.). Zgodnie z którym to na podstawie art. 888 § 1 pod pojęciem darowizny należy rozumieć umowę, mocą której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zatem umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązującej (konsensualnej), jednostronnej (jako nieprzynoszącej darczyńcy żadnej opłaty). Do zawarcia umowy darowizny, podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli przez obie strony. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli przez obdarowanego o przyjęciu darowizny.


Nie stanowią natomiast darowizny zgodnie z art. 889 Kodeksu cywilnego następujące bezpłatne przysporzenia:

  1. gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;
  2. gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte.

Wskazać należy także, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 35 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. 2016, poz. 239) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona prze organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.


Zgodnie z art. 3 ust. 2 organizacjami pozarządowymi są:

  1. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,
  2. niedziałające w celu osiągnięcia zysku.

- osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.


Działalność pożytku publicznego może być prowadzona zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 4 ww. ustawy także poprzez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715 oraz z 2015 r. poz. 1321 i 1932), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Jednym z zadań w zakresie sfery zadań publicznych o której mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, które uzasadniają prawo do odliczenia jest zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 17 wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Spółka V. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością chciałaby wesprzeć Klub Sportowy, który działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r . o sporcie (Dz. U. 2014 r., poz. 715) w formie spółki sportowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez poczynienie na jego rzecz darowizny. Klub Sportowy prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze działań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Klub ten nie działa w celu osiągnięcia zysku oraz przeznacza całość dochodu na realizację celów społecznie użytecznych czym wypełnia wymogi zawarte w art. 18 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Organ podatkowy stwierdza, że darowizna jaką Spółka zamierza przekazać na rzecz Klubu Sportowego W. prowadzonego w formie spółki sportowej z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mogła zostać odliczona od dochodu przez darczyńcę.


Podkreślić należy, że zostały spełnione wszystkie wymogi warunkujące prawo do dokonania odliczenia. Klub Sportowy W. jest kwalifikowany jako podmiot wskazany w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze działań publicznych a całość dochodu przeznacza na realizację celów społecznie użytecznych. Dodatkowo Wnioskodawca zamierza odliczyć ofiarowaną darowiznę łącznie w wysokości 10% od dochodu.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości odliczenia od dochodu przekazanej darowizny uznaje się za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj