Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB3.4511.747.2016.1.PW
z 14 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2016 r. (data wpływu 15 lipca 2016 r.), uzupełnionym pismami z dnia 2 września 2016 r. (data wpływu 7 września 2016 r.) oraz z dnia 28 września 2016 r. (data wpływu 3 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie otrzymania środków trwałych w związku z rozwiązaniem (likwidacją) spółki jawnej (pytanie nr 3) − jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), pismami z dnia 25 sierpnia 2016 r., nr 1061-IPTPB3.4511.610.2016.1.PW (doręczonym w dniu 30 sierpnia 2016 r.) oraz z dnia 20 września 2016 r., nr 1061-IPTPB3.4511.610.2016.2.PW (doręczonym w dniu 22 września 2016 r.) wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwania w dniach 7 września 2016 r. oraz 3 października 2016 r. wpłynęły uzupełnienia wniosku (nadane odpowiednio w dniach 5 września 2016 r. oraz 29 września 2016 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, obywatelem polskim, który ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (tzn. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej: „Spółka Jawna”). Spółka Jawna prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem działalności Spółki Jawnej są m.in.: usługi doradcze oraz wynajem nieruchomości.

Wnioskodawca nie wyklucza, że Spółka Jawna zostanie w przyszłości rozwiązana. Może to zostać przeprowadzone przez podjęcie jednomyślnej uchwały wspólników bądź w drodze pełnego procesu likwidacji.

W związku z rozwiązaniem (likwidacją) Spółki Jawnej jej majątek − po spłaceniu zobowiązań oraz pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych – zostanie podzielony pomiędzy wspólników (jego część przypadnie także Wnioskodawcy). W przypadku rozwiązania Spółki Jawnej w drodze jednomyślnej uchwały wspólników szczegółowy sposób podziału majątku Spółki Jawnej zostanie określony w uchwale w sprawie jej rozwiązania. Majątek Spółki Jawnej przekazywany Wnioskodawcy oraz pozostałym wspólnikom w ramach jej rozwiązania stanowić mogą środki pieniężne, niepieniężne składniki majątku (m.in. środki trwałe) oraz wierzytelności.

W skład wierzytelności, które otrzyma Wnioskodawca z tytułu rozwiązania (likwidacji) Spółki Jawnej wejdą wierzytelności handlowe, a także wierzytelność w formie pożyczki. Nie będą to wierzytelności z tytułu odsetek od pożyczek, ani wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty. Ponadto wierzytelności, które otrzyma Wnioskodawca z tytułu rozwiązania (likwidacji) Spółki zostaną spłacone na Jego rzecz.

W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca dodał, że krajem siedziby Spółki Jawnej, której wspólnikiem jest Wnioskodawca jest Rzeczpospolita Polska.

Spółka Jawna zostanie rozwiązana zgodnie z art. 58 w związku z art. 67 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm., dalej: „KSH”), tj. na mocy jednomyślnej uchwały wspólników bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego (dalej: „Rozwiązanie Spółki Jawnej”). Do momentu Rozwiązania Spółki Jawnej wypracowane przez nią zyski były i są opodatkowane na poziomie wspólników, zgodnie z właściwymi dla danego wspólnika przepisami o podatku dochodowym. Wnioskodawca opodatkowuje dochody osiągnięte z tytułu uczestnictwa w Spółce Jawnej jako uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), tj. według stawki 19% oraz nie łączy ich z dochodami osiągniętymi z innych źródeł. Wierzytelności handlowe, które Wnioskodawca otrzyma w związku z Rozwiązaniem Spółki Jawnej zostaną zarachowane przez Spółkę Jawną jako przychód należny. Spółka Jawna udzieliła pożyczki na rzecz podmiotu trzeciego, nie powiązanego ze Spółką Jawną w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka Jawna prowadziła działalność w zakresie udzielania pożyczek, co potwierdza umowa Spółki Jawnej, zgodnie z którą jednym z jej przedmiotów działalności są „pozostałe formy udzielania kredytów” (PKD 64.92.Z). Na moment odpowiedzi na wezwanie Spółka Jawna nie posiada żadnych niepieniężnych składników majątkowych oprócz środków trwałych oraz wierzytelności. Jednocześnie do momentu Rozwiązania Spółki Jawnej nie jest planowane nabycie takich składników majątkowych. W rezultacie Wnioskodawca w wyniku Rozwiązania Spółki Jawnej nie otrzyma żadnych niepieniężnych składników majątkowych poza środkami trwałymi oraz wierzytelnościami. Środki pieniężne, które zostaną otrzymane przez Wnioskodawcę w związku z Rozwiązaniem Spółki Jawnej będą pochodzić z przychodów (dochodów) uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz podlegały one opodatkowaniu na poziomie wspólników zgodnie z przepisami o podatku dochodowym jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane po uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu rozwiązania (likwidacji) Spółki Jawnej skutkować będzie u Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy otrzymanie i spłata na rzecz Wnioskodawcy wierzytelności handlowych oraz wierzytelności w formie pożyczki z tytułu rozwiązania (likwidacji) Spółki Jawnej skutkować będzie powstaniem u Wnioskodawcy przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  3. Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę środków trwałych z tytułu rozwiązania (likwidacji) Spółki Jawnej skutkować będzie u Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 3, natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez Niego środków trwałych z tytułu rozwiązania (likwidacji) Spółki Jawnej, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie likwidacji.

Stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. W konsekwencji, w przypadku gdy w wyniku rozwiązania Spółki Jawnej, Wnioskodawca otrzyma środki trwałe, w momencie rozwiązania spółki nie powstaje u Niej przychód podatkowy. Z powołanego art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika jednoznacznie, że przychód powstaje dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki, o ile zbycie to nastąpi przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja Spółki Jawnej (rozumiana jako wykreślenie Spółki Jawnej z KRS), do dnia ich odpłatnego zbycia.

Stanowisko takie potwierdzane jest również przez organy podatkowe, m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 7 marca 2014 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB1/415-1268/13-4/MS), w której stwierdzono, że „Przenosząc wcześniej powoływane uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęty we wniosku opis zdarzenia przyszłego, z którego wyraźnie wynika iż z tytułu likwidacji spółki jawnej, której przedmiotem działalności gospodarczej jest sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej, udziałów oraz papierów wartościowych w spółkach kapitałowych, Wnioskodawca otrzyma środki trwałe, wartości niematerialne i prawne (podlegające amortyzacji), ogół praw i obowiązków w spółce osobowej, udziały oraz papiery wartościowych w spółkach kapitałowych, uznać należy, że otrzymanie przedmiotowych składników majątku przez Wnioskodawcę z tytułu likwidacji spółki osobowej nie spowoduje powstaniu przychodu podatkowego, stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy. Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, wskazać należy, iż w związku z likwidacją spółki osobowej u Wnioskodawcy na moment otrzymania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej, udziałów oraz papierów wartościowych w spółkach kapitałowych, nie powstanie przychód z działalności gospodarczej”.

Reasumując, na moment rozwiązania Spółki Jawnej u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy z tytułu otrzymania środków trwałych dotychczasowo należących do Spółki Jawnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie otrzymania środków trwałych w związku z rozwiązaniem (likwidacją) spółki jawnej – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dodać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy Wnioskodawcy. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników Spółki.

Tutejszy Organ podatkowy wskazuje, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację − w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj