Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/4512-370/16/AW
z 26 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.), uzupełnionym w dniu 18 lipca 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług przetwarzania danych i zarządzania stronami internetowymi oraz stawki podatku obowiązującej do tych usług – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług przetwarzania danych i zarządzania stronami internetowymi oraz stawki podatku obowiązującej do tych usług.


We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Od dnia 4 lutego 2014 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie przetwarzania danych i zarządzania stronami internetowymi itp. Od dnia 4 lutego 2014 r. jest Pani zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT w zakresie transakcji krajowych oraz od dnia 25 lipca 2014 r. do transakcji unijnych. W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej pojawiła się możliwość świadczenia wykonywanych przez Panią usług dla kontrahentów, których siedziba i miejsce zamieszkania jest w Wielkiej Brytanii, jak również innych krajach Unii Europejskiej. Dotyczy to kontrahentów, którzy są osobami fizycznymi mieszkającymi w Wielkiej Brytanii i innych krajach Unii, jak również firm mających siedzibę za granicą. Chodzi również m.in. o taką sytuację, w której kontrahent ten nie jest podatnikiem VAT w swoim kraju, ani nie jest zarejestrowany do transakcji unijnych. Ma Pani wątpliwości, jak prawidłowo powinien być rozliczony podatek VAT od tej usługi, gdzie jest miejsce opodatkowania usługi oraz jak prawidłowo powinna być wystawiona przez Panią faktura.

Wykonywana przez Panią praca polega na budowaniu stron internetowych i utrzymywaniu ich na Pani serwerze. Budowa strony odbywa się w następujący sposób: kupuje Pani komercyjną aplikację od firmy, która zajmuje się ich sprzedażą, jest to produkt surowy. Następnie instaluje aplikację (stronę) na serwerze i dostosowuje ją do potrzeb klienta. Czas potrzebny na przygotowanie prostej strony internetowej to minimum kilka dni, natomiast w przypadku większych serwisów internetowych czy prac programistycznych nawet kilka tygodni. Nie jest tak, że po zakupieniu aplikacji strona jest gotowa do użycia, bo kupuje Pani tylko „ramę”, na podstawie której tworzy stronę, dostosowuje ją graficznie, rozbudowuje o nowe funkcjonalności, a w tym celu instaluje różnego rodzaju dodatki czy komponenty, np. do wyświetlania obrazów galerii, do wyświetlania filmów, do formatowania tekstów itd. i konfiguruje je. Kupiona aplikacja bez dostosowania i wkładu pracy jest bezużyteczna, bo nie jest przystosowana do oczekiwań i potrzeby klienta. Budując witrynę uzupełnia ją Pani o dostarczone przez klienta treści, odpowiednio je formatując a często również pisze treści odpowiednie dla tematyki działalności klienta. Często jest również potrzeba tłumaczenia treści witryny na inne języki i wtedy strona rozbudowywana jest o system tłumaczeń. Jeżeli klient dostarcza swoje obrazy, czy to do galerii czy to do artykułów, musi je Pani przyciąć do odpowiedniej wielkości, zapisać dla Internetu i urządzeń, aby sprawnie funkcjonowały na stronie. Jeśli jednak klient nie posiada takich obrazów, kupuje je Pani w banku zdjęć, które posiadają zgodę na komercyjną publikację. Każda ze stron posiada skrzynkę pocztową wedle oczekiwań klienta, a są klienci którzy potrzebują 10 skrzynek pocztowych i to wszystko leży w Pani gestii. Zbudowanie witryny, instalacja jej na serwerze, utworzenie skrzynek pocztowych to fizyczna praca i nie kończy się po zakończeniu budowy witryny, bo nadal trzeba dbać o witryny aktualizując je, obserwować próby włamań i przeciwdziałać nim, dopisując różne zabezpieczenia w plikach witryny. Strona klienta utrzymywana jest na Pani serwerze, na którym znajdują się wszystkie pliki strony, bo bez serwera strona by nie funkcjonowała. Strona jest instalowana na serwerze, następnie klient wedle woli, co rok odnawia usługę serwera, zgodnie z wystawioną fakturą (jest to abonament roczny). Zautomatyzowaną funkcją na serwerze jest informowanie przez system o kończącym się terminie abonamentu i jeśli taka opłata nie zostanie uiszczona, system blokuje witrynę, a następnie po określonym czasie ją usuwa.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Gdzie jest miejsce opodatkowania tej usługi w przypadku gdy odbiorcą usługi elektronicznej jest osoba fizyczna mieszkająca w Wielkiej Brytanii, innym kraju Unii Europejskiej lub firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii lub innym kraju Unii, która nie jest zarejestrowana do transakcji unijnych?
  2. Jaka stawka powinna być wykazana na fakturze w pierwszym i drugim przypadku?


Zdaniem Wnioskodawcy, do tych usług stosuje się art. 28k ustawy o VAT, który stanowi, że „Miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu”. Zatem miejscem świadczenia usług elektronicznych jest miejsce, w którym podatnik - odbiorca usługi posiada siedzibę, miejsce zamieszkania lub pobyt, w tym przypadku w Wielkiej Brytanii.

Wystawiając fakturę powinna Pani wykazać stawkę „np.” z informacją „odwrotne obciążenie” - jako informację o przeniesieniu obowiązku rozliczenia podatku na nabywcę usług niezależnie od jego „statusu prawnego do VAT” w jego kraju.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo informuje się, że interpretacja została wydana na podstawie przedstawionych we wniosku zdarzeń przyszłych, z których wynikało, że wykonywane przez Panią usługi będą polegały na budowaniu stron internetowych i utrzymywaniu ich na serwerze, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj