Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/4511-948/16-2/AM
z 17 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 9 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od marca 2016 roku jeden ze wspólników rozpoczął podyplomowe studia MBA. Koszt tychże studiów w całości ponosi spółka X.. Wspólnik, który podjął wskazane studia otrzymał z dniem 01.01.2016 roku w drodze darowizny udziały w spółce X. Sp. J.
Spółka skierowała nowego wspólnika na studia, ponieważ w dobie rosnącej konkurencji i optymalizacji procesów zarządzania musi on dla dobra Spółki podnieść wiedzę z zakresu zarządzania.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy wydatki poniesione przez X. na studia MBA (wydatki edukacyjne) jednego ze wspólników, mogą zostać przez Spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (zwanych dalej KUP), a w konsekwencji do kosztów uzyskania przychodu każdego ze wspólników proporcjonalnie do udziałów w zyskach Spółki?


Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na studia MBA wspólnika powinny w całości zostać uznane za koszty uzyskania przychodów Spółki, a w konsekwencji do kosztów uzyskania przychodu każdego ze wspólników proporcjonalnie do udziałów w zyskach Spółki.

Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z niniejszego przepisu wynika, że można zaliczyć do ; kosztów uzyskania przychodów wydatki na studia MBA. Ustawa o PIT nie przewiduje żadnych wyłączeń w zaliczaniu w KUP wydatków dla wspólników spółek na ich dokształcenie pozostające w związku z przedmiotem ich działalności gospodarczej. Osoba fizyczna prowadząc działalność gospodarczą ma prawo zaliczać do swoich kosztów różne wydatki zwiększające jej kwalifikacje, a pozostające w oczywistym związku z jej przychodami.


Ponadto należy zauważyć, iż wspólnik rozpoczynając studia MBA, pogłębia swoją wiedzę biznesową i umiejętności prowadzenia rozmów handlowych. Zdobycie tej wiedzy, w dobie rosnącej konkurencji jest konieczne do efektywniejszego zarządzania Spółką.


Jak wynika z przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu, oraz
  • nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu wydatków nie uznawanych ustawowo za koszty f":" uzyskania przychodu.


Wydatek poniesiony przez X. na studia MBA jednego ze wspólników będzie miał na celu uzyskanie przychodu przez Spółkę. Dla dobrego kierowania firmą i podejmowania właściwych decyzji z tym związanych nie wystarczy już tylko praktyczna wiedza operacyjna wspólników.

Studia podjęte przez jednego ze wspólników są niezbędne w celu dalszego rozwoju działalności gospodarczej Spółki, skutkując osiąganiem dobrych wyników ekonomicznych, czyli większego zysku do opodatkowania Spółki, a w konsekwencji zwiększeniem zysku wspólników Spółki.


Powyższy wniosek jest jednoznaczny, ponieważ przedmiotowe studia, jako studia biznesowe, mają na celu:

  • zwiększenie wiedzy z zakresu nowoczesnego zarządzania firmą,
  • ułatwić zawieranie kontaktów i prowadzenie negocjacji z kontrahentami zagranicznymi i polskimi.


Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów podatkowych, należy wykazać jego bezpośredni/pośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatek ten powinien być racjonalny i gospodarczo uzasadniony. Ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów. X. jako podmiot gospodarczy zdaje sobie sprawę, iż wspólnicy, na których ciążą obowiązki podejmowania decyzji biznesowych - powinni pogłębiać swoją wiedzę biznesową i umiejętność prowadzenia rozmów handlowych. Zdobycie tej wiedzy, w dobie rosnącej konkurencji, mimo wszystko odczuwalnego kryzysu, oczywistej tendencji do optymalizacji kosztów, jest dla Spółki konieczne. Dlatego wydatek ten w całości spełnia wymogi przewidziane w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, aby być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów Spółki – Wnioskodawcy.

Bardzo istotnym argumentem wskazującym na brak wyłączenia z kosztów Spółki omawianych wydatków, jest fakt braku wskazania takiego przypadku w katalogu wyłączeń przedmiotowych z tychże kosztów, przewidzianych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Tylko koszty wymienione w tym przepisie (art. 23 ust. 1 ustawy o PIT) nie mogą być kosztem uzyskania przychodu dla podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako, iż omawiana sytuacja nie jest we wskazanym przepisie wymieniona, to omawiane wydatki będą kosztem Spółki w całości, zaś dla wspólników proporcjonalnie do udziałów w zyskach Spółki. Ustawodawca pisze wprost, których wydatków nie chce uznać, jako kosztów podatkowych. Skoro w zakresie takich wydatków - czyli wydatków na studia MBA zachował milczenie, to uznać trzeba, iż oznacza to jego akceptację, co do tych wydatków, jako kosztów podatkowych.


Podsumowując, Spółka winna zaliczyć do KUP wydatki na studia MBA w całości, a w konsekwencji wspólnicy powinni rozliczyć te koszty proporcjonalnie do udziału w zyskach Spółki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie oraz Zainteresowanemu niebędącemu Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz.718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj