Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/4512-601/16-2/KT
z 4 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2016 r. (data wpływu 16 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki VAT 0% do zaliczki otrzymanej na poczet eksportu w przypadku późniejszego terminu wywozu towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki VAT 0% do zaliczki otrzymanej na poczet eksportu w przypadku późniejszego terminu wywozu towarów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


R AG (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) posiada siedzibę w Niemczech i jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym na terenie Polski, również na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wnioskodawca dokonuje czynności opodatkowanych VAT na terenie Polski, takich jak import, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, eksport, sprzedaż towarów na terenie Polski.


Spółka dokonuje m.in. eksportu paneli słonecznych na rzecz kontrahentów spoza Unii Europejskiej, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych.


Spółka zamawia usługę montażu paneli słonecznych u polskiego oraz u włoskiego producenta, a następnie po ich wyprodukowaniu dokonuje ich eksportu do Stanów Zjednoczonych oraz innych państw zlokalizowanych poza Unią Europejską. Realizacja dostaw paneli słonecznych jest długim i skomplikowanym procesem wymagającym wykorzystania specjalistycznych materiałów i surowców zamawianych z wielu różnych krajów, przede wszystkim z krajów azjatyckich i europejskich, podzleceniu ich produkcji oraz zorganizowania wysyłki. W celu efektywnego konkurowania z innymi producentami paneli słonecznych na rynku, Spółka dostosowuje swoje produkty do specjalistycznych i spersonalizowanych oczekiwań klientów. Warto podkreślić, że nie są to produkty wytwarzane seryjnie. W związku z tym linia produkcyjna polskiego producenta dostosowywana jest do potrzeb w ramach konkretnego projektu, przeprowadzane są liczne testy i zamawiane są odpowiednie materiały. Po montażu poszczególnych elementów paneli słonecznych przeprowadzane są testy techniczne oraz kontrola jakości produktów w fabryce podwykonawcy, którym towarzyszą ewentualne modyfikacje powykonawcze i poprawki. Proces produkcyjny jest wysoce materiałochłonny i kapitałochłonny.

Proces produkcyjny poprzedzony jest przygotowaniem odpowiedniego planu produkcyjnego polegającego na analizie dostępności i zamówieniu niezbędnych specjalistycznych materiałów oraz sprawdzeniu możliwości produkcyjnych w fabrykach podwykonawców. Realizacja zamówienia niezbędnych materiałów do produkcji zajmuje zazwyczaj kilka tygodni. Materiały do produkcji poddawane są szczegółowej kontroli jakości (często wymagają odpowiedniego certyfikatu jakości) w celu zapewnienia wysokiej jakości końcowego produktu. Ponadto wraz z rozwojem technologii wykorzystywane są nowe materiały i podzespoły, które również wymagają szczegółowej weryfikacji przed rozpoczęciem ich stosowania.

Termin realizacji zamówienia może wydłużyć się również z przyczyn niezależnych, takich jak np. opóźnienia w transporcie morskim komponentów spowodowane warunkami pogodowymi. Ponadto w celu zmniejszenia kosztów logistycznych mających na celu efektywne konkurowanie z pozostałymi firmami na rynku, wybierane są tańsze i zarazem wolniejsze formy transportu (np. transport morski zamiast lotniczego).

Wykonanie każdego zamówienia eksportowego realizowane jest w oparciu o umowę sprzedaży lub zamówienie, w których określony jest czas realizacji, warunki dostawy i termin wywozu towaru oraz sposób realizacji zamówienia. Data dostarczenia towaru wskazana jest ponadto na fakturze pro forma oraz na fakturze. Wskazane jest ponadto, że z racji na możliwość wydłużenia procesu produkcyjnego termin realizacji zamówienia i dostarczenia towaru nie jest wiążący.


W związku z długim procesem realizacji dostaw (przekraczającym 2 miesiące) Spółka otrzymuje zapłatę w postaci zaliczki przed dokonaniem dostawy towaru w celu uniknięcia problemów płynności finansowej oraz zabezpieczenia nakładu pracy.


Spółka otrzyma i będzie posiadała dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym (termin dostawy przekraczający 2 miesiące) Spółka może, zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o podatku od towarów i usług, uznać, że późniejszy termin wywozu towarów uzasadniony jest specyfiką realizacji dostawy i sposobem wywozu towarów, potwierdzony warunkami dostawy, a tym samym Spółka ma prawo rozliczania zaliczki za okres rozliczeniowy, w którym otrzymuje całość lub część zapłaty, 0% stawką podatku VAT?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym (termin dostawy przekraczający 2 miesiące) Spółka może, zgodnie z art. 41 ust. 9b ustawy o podatku od towarów i usług, uznać, że późniejszy termin wywozu towarów uzasadniony jest specyfiką realizacji dostawy i sposobem wywozu towarów, potwierdzony warunkami dostawy, a tym samym Spółka ma prawo rozliczania zaliczki za okres rozliczeniowy, w którym otrzymuje całość lub część zapłaty, 0% stawką podatku VAT.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT [ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.)], opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przedmiotem umów zawartych z kontrahentami jest produkcja i dostarczenie paneli słonecznych. Spółka uważa, że w świetle przepisów ustawy o VAT, dostawa paneli słonecznych będzie stanowić zatem eksport towaru.


Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, przez eksport towarów należy rozumieć dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium UE:

  1. przez dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (z pewnymi wyjątkami nie mającymi zastosowania w niniejszej sprawie),

- jeśli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej potwierdzony jest przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Za towar, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, uznaje się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zatem bez wątpliwości można uznać panele słoneczne za towar w rozumieniu ustawy o VAT.


Zgodnie z art. 41 ust. 4 oraz ust. 11 ustawy, stawka podatku w eksporcie towarów wynosi 0%.


Zgodnie z artykułem 41 ust. 9a ustawy o VAT, można zastosować stawkę podatku 0% również do otrzymanych zaliczek na poczet eksportu, pod warunkiem, że wywóz nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym zaliczkę otrzymano, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE.


Na podstawie art. 41 ust. 9b ustawy o VAT, możliwe jest również zastosowanie stawki 0%, jeśli wywóz nastąpi w terminie późniejszym, pod warunkiem, że jest to uzasadnione specyfiką realizacji dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów. Dla zastosowania tego przepisu konieczne jest spełnienie trzech przesłanek:

  1. dostawa ma swoją specyfikę wynikającą z charakteru jej realizacji i specyfika ta uzasadnia późniejszy termin wywozu,
  2. specyfika ta potwierdzona jest warunkami dostawy,
  3. warunki dostawy określają termin wywozu towaru.

Zdaniem Spółki, wszystkie trzy powyżej wymienione przesłanki są spełnione w przedmiotowej sytuacji. Dostawa paneli słonecznych jest dostawą specyficzną ze względu na skomplikowany proces logistyczny i produkcyjny. Proces produkcji poprzedza ściśle określenie parametrów paneli słonecznych przez klientów oraz wybór właściwych, specjalistycznych materiałów niezbędnych do produkcji, które zamawiane są od zewnętrznych dostawców zlokalizowanych głównie na terenie Azji i Europy. Materiały muszą spełniać normy jakościowe i posiadać odpowiednie certyfikaty. Dostawa materiałów zazwyczaj trwa kilka tygodni. Towar nie jest wytwarzany seryjnie, a produkcja jest materiałochłonna i kapitałochłonna. Dostawa towaru do klientów realizowana jest często przy pomocy transportu morskiego, który wydłuża dodatkowo proces realizacji zamówienia. Specyfika dostaw potwierdzona jest uzgodnionymi z klientami warunkami dostawy. Okres realizacji dostawy trwa od momentu złożenia zamówienia do momentu dostawy towaru. W umowie sprzedaży, na fakturze proforma oraz na fakturze wskazane są warunki dostawy określające termin wywozu towaru.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego zawarty we wniosku oraz powołane przepisy podatkowe należy uznać, że możliwe jest zastosowanie stawki 0% w eksporcie towarów w przypadku otrzymania przez Spółkę całości lub części zapłaty w postaci zaliczki, pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca, miesiąca, w którym przekazana została zaliczka. W celu spełnienia warunku wywozu Spółka otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin wywozu towarów.

Ponadto, w sytuacji gdy wywóz towaru nastąpi w terminie przekraczającym 2 miesiące, licząc od końca, miesiąca, w którym nastąpiło przekazanie zaliczki, i będzie to uzasadnione specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których zawarty będzie termin wywozu towarów, zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 9b ustawy o VAT. W tym przypadku Spółka otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi wywóz towarów, zgodnie z art. 41 ust. 6a ustawy o VAT. Biorąc powyższe pod uwagę możliwe jest zastosowanie w wyżej opisanym przypadku eksportu towarów stawki podatku w wysokości 0% dla otrzymanej całości lub części zapłaty.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, że specyfika dostaw realizowanych przez Spółkę (na którą składa się długotrwały proces realizacji dostaw obejmujący proces składania zamówień, w których określone są warunki dostawy, konieczność zapewnienia finansowania przez odbiorców, pozyskiwanie komponentów pod zamówienia, produkcja i dostawa paneli słonecznych) mieści się w pojęciu „specyfika realizowanych dostaw” i uzasadnienia późniejszy, niż 2 miesięczny (od momentu otrzymania zaliczki), termin wywozu towaru. Ponadto podpisane umowy bądź złożone zamówienia na dostarczenie paneli słonecznych z kontrahentami, określające termin dostawy towaru, pozwalają na potwierdzenie spełnienia warunków zapisanych w art. 41 ust. 9b ustawy o VAT, dające prawo do zastosowania 0% stawki podatku.


Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w następujących indywidualnych interpretacjach podatkowych:

  • interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2016 roku, sygn. ITPP3/4512-180/16/MD wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy;
  • interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2015 roku, sygn. IBPP4/4512-195/15/LG wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2014 roku, sygn. EBPP4/443-201/14/LG wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • interpretacja indywidualna z dnia 10 kwietnia 2014 roku, sygn. ITPP3/443-19/14/AT wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy;
  • interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2014 roku, sygn. ITPP3/443-851/14/AK wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności, oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy, określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego, w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj