Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-764/12/AW
z 29 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2012r. (data wpływu 20 lipca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku wystawienia faktury z tytułu otrzymania tantiemy od zagranicznego wydawcy oraz wykazania świadczenia usług w deklaracji VAT-7 –jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku wystawienia faktury z tytułu otrzymania tantiemy od zagranicznego wydawcy oraz wykazania świadczenia usług w deklaracji VAT-7.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 października 2012r. (data wpływu 25 października 2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 16 października 2012r. nr IBPBI/2/423-893/12/AP, IBPP1/443-764/12/AW.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: X lub Spółka) – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się wytwarzaniem gier komputerowych. W celu wytworzenia gry przeprowadzane są następujące prace: projektowanie, wykonanie grafiki oraz wykonanie oprogramowania sterującego grą. Efektem przeprowadzonych prac jest powstanie gry – produktu w postaci elektronicznej. Produkt ten stanowi w istocie program – zawierający grafikę i kod sterujący. Prawa do własności intelektualnej (IP) produktu końcowego – wytworzonej gry – ma w większości przypadków Spółka.

X ma podpisanych szereg umów na dystrybucję gier z wydawcami – podmiotami z siedzibami w różnych krajach na całym świecie, poza granicami Polski. Najwięksi wydawcy mają swoje siedziby w USA, inni w Europie Zachodniej, jeden z wydawców ma siedzibę w Rosji.

Każdy wydawca otrzymuje od X grę w postaci elektronicznej, poprzez internet. Następnie wydawcy zajmują się dystrybucją gier. Umowy Spółki z wydawcami gwarantują wynagrodzenie X za udostępnienie gier, w formie tantiem – określonego w umowie procentu ze sprzedaży gier zrealizowanej przez wydawcę.

Wydawcy przedstawiają Wnioskodawcy cyklicznie raporty sprzedaży, które wskazują wynagrodzenie należne X, czyli tantiemy. Spółka dopiero w momencie otrzymania raportu sprzedaży od wydawcy uzyskuje informację o wysokości wynagrodzenia należnego jej za dany okres dystrybucji gry.

Umowy zawarte z wydawcami przewidują różne terminy przedstawiania raportów przez wydawców. Niektórzy z wydawców przesyłają raporty w okresach kwartalnych inni w okresach miesięcznych.

Przykładowo, jeden z wydawców przesyła raporty miesięcznie, miesiąc po okresie sprzedaży – dystrybucji gry udostępnianej przez Spółkę (czyli np. 30 kwietnia Spółka otrzymuje raport za marzec), płatność tantiem na rzecz X następuje 10-15 dni po otrzymaniu raportu.

Inny wydawca przesyła raporty w cyklu miesięcznym, około 15 dni po okresie dystrybucji, którego raport dotyczy, a płatność następuje po kolejnych 10 dniach.

Niektórzy wydawcy przesyłają raporty kwartalnie. Spółka otrzymuje raporty 30-45 dni po zakończeniu kwartału dystrybucyjnego, płatności zazwyczaj realizowane są po kolejnych 15-45 dniach.

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że:

  1. Przedmiotem wniosku są dwa przypadki:
    • sytuacja kiedy prawo do własności intelektualnej (IP) ma Spółka,
    • sytuacja, gdy prawo do IP ma wydawca – dystrybutor wypłacający Spółce tantiemy.
      Spółka wskazała, że własne stanowisko Spółki dla obu sytuacji jest analogiczne. Tak jak wskazano we wniosku, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymywania tantiem z tytułu dystrybucji gier od zagranicznego wydawcy (niezależnie od podmiotu posiadającego prawa do własności intelektualnej), obowiązek wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie tantiemy powstanie w momencie otrzymania całości lub części zapłaty (tantiemy), nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.
  2. W niektórych (rzadkich) przypadkach, Spółka dokonuje na rzecz wydawców sprzedaży praw autorskich do gier; w takim wypadku Wnioskodawca podpisuje umowę na wykonanie gry, a nie umowę licencyjną. W takich wypadkach zleceniodawca (wydawca) płaci Wnioskodawcy płatności za wykonanie etapów gry (na podstawie faktur), a następnie płaci również tantiemy po wprowadzeniu gry do sprzedaży.
    Przedmiotem zapytania odnoszącego się do powyższej sytuacji jest interpretacja przepisów dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT i wystawienia faktury dla otrzymania tantiem po wprowadzeniu gry po sprzedaży (a nie płatności odnoszących się do etapów wykonania gry).
  3. W zakresie sposobu dostarczania gier do wydawców zachodzi następująca sytuacja: gry są przesyłane wydawcom w formie elektronicznej w postaci plików i/lub folderów w taki sposób, że wydawca dysponuje grami jak właściciel.
  4. Wytwarzane przez Wnioskodawcę gry nie są automatycznymi grami online. Są natomiast często kupowane przez portale internetowe i pobierane przez internet na komputery osobiste/

    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj