Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPB2.4511.870.2016.1.Aku
z 22 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2016 r. (data wpływu 21 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości gruntowej oraz skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenia przyszłe:

W dniu 19 listopada 2013 r. Sąd Rejonowy w … I Wydział Cywilny, wydał postanowienie o nabyciu przez Wnioskodawcę spadku po Jego żonie, …, zmarłej w dniu 15 kwietnia 2013 r. Spadek ten Wnioskodawca nabył w częściach równych wraz z córkami, … i …, zamieszkałymi w ….


W skład masy spadkowej weszły m.in. następujące rzeczy lub prawa majątkowe:

  1. udział 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w … przy ulicy …,
  2. udział 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w … przy ulicy …,
  3. udział 1/6 w nieruchomości gruntowej położonej w … przy ulicy ….

Wnioskodawca jest zameldowany czasowo w lokalu położonym w … przy ulicy …, w którym w chwili obecnej posiada 2/3 udziałów.

W lokalu położonym w … przy ulicy …, zameldowana jest córka Wnioskodawcy, …, która w chwili obecnej posiada w nim 1/6 udziałów. Lokal ten Wnioskodawca nabył w dniu 17 sierpnia 2000 r. wraz z małżonką, na zasadach małżeńskiej wspólności majątkowej. Córka Wnioskodawcy, … zameldowana jest w lokalu położonym w …, przy ulicy …, należącym do jej męża.

W dniu 27 sierpnia 2015 r. Wnioskodawca sprzedał udziały w nieruchomości gruntowej położonej w … przy ulicy …. Z tytułu tej transakcji uzyskał dochód w wysokości 33 666 złotych 67 groszy.

Opis stanu przyszłego nr 1

W bieżącym roku Wnioskodawca planuje nabycie:

  1. udziału 2/18 z 3/18 w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w … przy ulicy …, należących do Jego córki …, za kwotę 16 834 złotych,
  2. udziału 2/18 z 3/18 w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w … przy ulicy …, należących do Jego córki …, za kwotę 16 834 złotych.

Opis stanu przyszłego nr 2

W bieżącym roku Wnioskodawca planuje sprzedaż udziału 1/48 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w … przy ulicy …, na rzecz córki …, za kwotę 5 625 złotych. W wyniku tej transakcji Wnioskodawca będzie dysponował udziałem 31/48 w tym prawie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy planowane przez Wnioskodawcę transakcje nabycia udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w … przy ulicy …, pozwolą na zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dochodu ze sprzedaży udziałów w nieruchomości gruntowej położonej w … przy ulicy …, osiągniętego w 2015 r. w wysokości 33 667 złotych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy dochód z planowanej przez Wnioskodawcę transakcji sprzedaży udziału 1/48 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w … przy ulicy …, będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest udzielenie odpowiedzi na pytania nr 2, natomiast w pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy (odnośnie pytania nr 2), ponieważ przychód uzyskany ze zbycia praw majątkowych zostanie przez Wnioskodawcę osiągnięty po okresie 5 lat od daty nabycia tych praw, dochód z tego zbycia będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, kwota uzyskana z tego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca nabył w dniu 17 sierpnia 2000 r. wraz z małżonką, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w … na zasadach małżeńskiej wspólności majątkowej.

Żona Wnioskodawcy zmarła w dniu 15 kwietnia 2013 r. Spadek po żonie Wnioskodawca nabył w częściach równych wraz z dwiema córkami.

W skład masy spadkowej weszły m.in. następujące rzeczy lub prawa majątkowe:

  1. udział 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w …,
  2. udział 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, położonego w …,
  3. udział 1/6 w nieruchomości gruntowej.

Wnioskodawca planuje w 2016 r. sprzedaż udziału wynoszącego 1/48 w ww. lokalu mieszkalnym.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r., poz. 2082, z późn. zm.). Zgodnie z treścią art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Ponadto, ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością (art. 35 Kodeksu rodzinnego). W myśl natomiast art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Wspólność majątkowa ustaje m.in. z chwilą śmierci jednego ze współmałżonków. Zgodnie z art. 501 ww. Kodeksu, w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. Z chwilą ustania wspólności ustawowej dochodzi do przekształcenia współwłasności łącznej, a każdy z małżonków może rozporządzać swoim udziałem w majątku wspólnym, który według domniemania jest równy udziałowi drugiego współmałżonka.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Tak więc dniem nabycia spadku przez Wnioskodawcę jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Zatem, odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że Wnioskodawca nabył udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, który zamierza sprzedać, w różnych datach i w różny sposób.


Za datę nabycia udziałów należy przyjąć:

  • 2000 r. – Wnioskodawca nabył wraz z żoną spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w 1/2 części odpowiadającej Jego udziałowi w majątku wspólnym małżonków,
  • 2013 r. – Wnioskodawca nabył w spadku po żonie udział wynoszący 1/3 w 1/2 udziału będącego przedmiotem spadku w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem spadku.

Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny, współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Dopóki nie nastąpi zniesienie współwłasności np. nieruchomości, dopóty żaden z współwłaścicieli nie ma fizycznie wydzielonej części tej nieruchomości na swoją własność. Nie jest możliwe wyodrębnienie udziałów nieruchomości przypadających każdemu ze współwłaścicieli. Określona jest wyłącznie wielkość udziału w nieruchomości. Powyższe można również odnieść do prawa majątkowego jakim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że udział Wnioskodawcy wynoszący 1/48 części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, jako udział mieszczący się w wielkości udziału, który Wnioskodawca nabył w 2000 r. we współwłasności małżeńskiej, został przez Niego nabyty w 2000 r. Tym samym, planowane przez Wnioskodawcę w 2016 r. odpłatne zbycie tego udziału nie będzie stanowiło źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem jego zbycie zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Oznacza to, że przychód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj